Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Eko magazín

Eko magazín

Josef Bělica, primátor Havířova: Havířov řeší budoucnost dálkového vytápění

Josef Bělica, primátor Havířova: Havířov řeší budoucnost dálkového vytápění

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u sledování Eko magazínu. Dnešní díl věnujeme dálkovém vytápění v Havířově. Město chce k současnému vytápění nabídnout alternativu. Zatím se pracuje na záměru. Kdo bude pak od roku 2025 dodávat Havířovanům teplo se rozhodne ve výběrovém řízení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Před koncem loňského roku schválili Havířovští zastupitelé akcionářské smlouvu se společností ČEZ ESCO. Město se tak plánuje odpojit od karvinské teplárny a založit nový podnik NBS, ve kterém bude se čtyřiceti devíti procenty akcií minoritním vlastníkem. Většinovým akcionářem se stane ČEZ ESCO. Ve studiu vítám primátora Havířova Josefa Bělicu, dobrý den, vítejte.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Dobrý den, dobrý den divákům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primátore téma je jasné, budeme si povídat o tom projektu, který chystáte. Na začátku teda řekneme, že skutečnost je taková, že Havířov odebírá teplo pro firmy a 70 tisíc obyvatel z tepláren Karviná patřící Veolii. Distribuci zajišťuje havířovská teplárenská společnost, kde je město stoprocentním vlastníkem. To by se ale mělo změnit. Co Vás k tomu vede?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: To se nezmění. Tyhle věci se nezmění. Já bych vás ještě opravil s tím začátkem, protože primárním cílem toho projektu není odpojení od centrálního zdroje, který dnes zásobuje Havířov. Mimochodem smlouva na zásobování Havířova je do roku 2025. Takže ty dodávky tepla jsou zajištěné pro tohle přechodové období. Celý ten projekt se společností ČEZ ESCO klade si za cíl odpovědět na základní strategické otázky, před kterými město stojí. Všichni jistě ví, že dnes je energetika pod obrovským tlakem. Ceny komodit jdou nahoru, ceny těch vstupních energetických surovin jdou nahoru a my nemůžeme čekat až někdo přijde s nějakým řešením pro nás. Mimochodem, na které již mělo nějaké období, aby to vyřešil. Ale já jsem přesvědčený o tom, že potřebujeme být v tomto směru aktivní. Našli jsme ve společnosti ČEZ ESCO strategického partnera, který nám s touhle problematikou je schopen pomoci. Je to lídr na trhu energetických služeb a řekněme zajišťování energetických zdrojů a zelených technologií. Ty podmínky, které se nám podařilo vyjednat jsou pro město výhodné. Ten projekt jako takový je poměrně rozsáhlý a komplikovaný.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro diváky, kteří nejsou zasvěcení možná trošku více laicky budeme hovořit. Na území Havířova by tím pádem mělo vyrůst 19 kogenerační jednotek. Zatím, co to znamená, laicky řeknu 19 komínů, opravte mě, jestli nemám pravdu, oproti tomu, že teď je jeden komín někde mimo město.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Jestli tam vzniknou nějaké takové lokální zdroje, to dneska není schopen nikdo zodpovědně říct. My jsme teď ve fázi, kdy jsme uzavřeli strategické partnerství za pro město výhodných podmínek. My teď potřebujeme podstoupit fázi projektovou. Potřebujeme udělat studie proveditelnosti. Potřebujeme udělat ekonomické kalkulace. Potřebujeme vůbec zjistit, jestli toho plynu na území města je dost. Teď je jedno, jestli ten plyn jde do jednoho zdroje, ten ho hřeje vodu a potom těmi rozvody do toho města. Anebo se to má řešit v tom místě. Takže já dnes neumím zodpovědně říct, jestli to bude 19 komínů nebo bude jenom jeden pořád v Karviné. Protože výsledkem celého toho projektu a nastavení těch podmínek je takové, že než se o tom definitivně rozhodne, tak proběhne veřejná soutěž na dodavatele tepla pro budoucí období. My jsme si dneska řekli, že chceme mít jasně stanovené parametry pro to, abychom takovou soutěž byli schopni řádně vypsat a řádně vysoutěžit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak můžete teď už říkat, že ta cena bude garantovaná nižší než by dodávala Veolie?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: To jsem neřekl, paní redaktorko, to jsem neřekl.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ale je to jedna z věcí, která určitě je hnacím motorem, protože to, co bude lidi zajímat je cena. Určitě budou chtít platit za teplo méně.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: To je i ambicí vedení města, abychom do budoucna těm lidem dali možnost platit méně. Protože samozřejmě když vytvoříte konkurenční prostředí, tak výsledkem mohou být lepší podmínky pro konečné spotřebitele. Takže my dnes budeme schopni prostřednictvím toho podniku v podstatě být u celého toho vývoje. U všech těch projektových záležitostí a já často narážím na to, že mi někdo říká: "plyn je dražší". No jo, jenomže ten současný dodavatel taky uvažuje o tom, že přejde na plyn. To znamená, že ta cena to vstupní komodity bude pravděpodobně stejná nebo velmi podobná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď se podívejme na reakci Veolie.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Pokud to shrnu velmi jednoduše, tak dneska Teplárna Karviná, ze které je dodáváno teplo pro Karvinou a pro Havířov stojí někde na pomezí měst Karviná a Havířov. To znamená nachází se mimo město, jak mimo Havířov, tak mimo Karvinou. Výhodou teplárny a toho centrálního zdroje, že emise ze spalování fosilních paliv jsou dneska mimo město, to znamená nezatěžuje žádným způsobem občany města. Navíc jakmile přistoupíme k modernizaci a ekologizaci teplárny, to znamená do konce roku 2025 se nám podaří snížit emise o 80% z teplárny. Ten projekt města je trošku v něčem jiném, projekt města je založen na výstavbě plynových kotelen na kogeneračních jednotek přímo ve městě. To znamená přímo ve městě by mělo vzniknout odhadem 16 až 20 komínů. Neumíme si přesně ten projekt dnes představit, které budou v rámci města produkovat emise a budou mít samozřejmě významný vliv na životní prostředí ve městě. Toto právě náš projekt vůbec nepřipouští. Co se týče naší ekologizace, ta má dvě etapy. První etapa je částečná plynofikace zdroje, to znamená, že v rámci teplárny Karviná budeme stavět zdroj na spalování zemního plynu, popřípadě jak jsme se bavili do budoucna i dalších možných paliv plynných typu vodík a tak dále. Ta ekologizace dnes probíhá. Máme vybudováno přípojku plynu do teplárny Karviná a v letošním roce probíhá výstavba té plynové části. To znamená tato část ekologizace bude hotova do konce letošního roku a probíhá, jak jsem říkal, šetření EIA, to znamená povolení z pohledu životního prostředí na výstavbu multipalivového kotle, který by měl využívat lokální paliva typu biomasa, typu energetické využití odpadů ,což je mimochodem projekt, který by Havířovu velmi pomohl, protože Havířov také bude muset řešit odpady a tento projekt by měl být dokončen investičně do konce roku 2025.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O vyjádření jsme požádali také společnost EEZ ESCO, která uzavřela s Havířovem společnou smlouvu.

Kamil Čermák, generální ředitel, ČEZ ESCO, a. s. : To není o tom, že by z města zmizelo dálkové vytápění, to občanům a uživatelům té tepelné soustavy zůstává. Pokud se ta zdrojová část na nějaké části mění, ať už to budou plynové kotle nebo to budou kogenerační jednotky, ale jenom bych chtěl připomenout, že tu budou také třeba fotovoltaické panely a tepelná čerpadla. To znamená, že ten zdroj, ta druhá část je více uzavřená, ale na výstupu pro to uživatele se to stále chová jako dálkové vytápění. To znamená netrpí tím, že by se z jeho pohledu rozpadla ta soustava a město se stále vždycky v každé variantě bude držet sto procent v té městského, to jest celková ta ekologizace. Znamená, že se přejde od uhlí k jiným zdrojům a to buďto nízkoemisní, což je plyn, který není zcela bez emisní, ale je více než polovinu níž emisní než je uhlí. A mimochodem ten plyn se potom dá právě v kogeneračních jednotkách doplňovat vodíkem, to znamená zcela to je myslím si zdrojem a dneska jsme někde na dvaceti procentech a v brzké budoucnosti budeme na vícero. Dá se doplnit solárními panely a tepelnými čerpadly, to znamená nulové emise opět. Ten energetický mix je daleko oproti stávajícímu řešení je podstatně a dramaticky méně emisní než je to původní, které má z ceny komín, ale daleko víc zatěžuje ekology. Počet komínů, když to řeknu takhle není sice dál a když se dneska podíváte do Jablonce nebo do Prostějova, tak jak místní, tak občané nejsou nespokojení s tím, že se objevilo něco, co připomíná menší komín, ale spíš jsou spokojeni s tím, že mají soustavu, která je ekologičtější a cenově předvídatelnou. Ta města mají v rukou daleko více svůj zdroj tepla, což je mimochodem řešení, které nabízí ten stávající partner v žádné variantě nikdy nebude, kdežto my ho nabízíme.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Ale i z těch odborných kruhů energetických zaznívá, že na to přechodové období, řekněme do toho roku 2040 je ten plyn asi jediná alternativa, která bude schopná dodat dostatečnou kapacitu, aby to vytápění vůbec bylo reálné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zasáhnou do změny ceny vytápění v Havířově emisní povolenky?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: S největší pravděpodobností ano, ale na všech stranách. Takže s nimi budou muset počítat všichni účastníci. A říkám tím, že to výběrové řízení by mělo být otevřené a dneska už je jasné, že ty parametry se snažíme nastavit tak, aby bylo. Tak se může zúčastnit této soutěže více potencionálních.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co vede ČEZ ESCO k tomu, aby z Havířovem uzavřeli smlouvu, když v tuto chvíli nemají jistotu, že po tom všem, co budou muset provést, že budou muset investovat do toho, aby zjistili, jestli vůbec tady tento projekt je pro Havířov vhodný, nebudou dodavatelem a budou mít už teď nemalé investice.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: ČEZ ESCO jde do toho rizika i těch investic a jistotu nemá. My jsme tou smlouvou se zavázali, že budeme jednat korektně, že ty věci, které budou na straně města k řešení budeme řešit. Ale samozřejmě dneska nikdo nemůže vědět jaký výsledek budou mít. Tím chci říci, že pokud to výběrové řízení začne probíhat, proběhne a výsledkem bude, že společnost Enves nebude vítězem, tak samozřejmě my budeme muset sednout ke stolu a budeme muset říct: "podívejte se, projekt stál tolik a tolik tolik a budeme se muset vyrovnat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakým poměrem? To už teď určitě smlouva obsahuje.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Ta smlouva to obsahuje, ten poměr je 49 ku 51. to znamená, že ČEZ ESCO vždycky do toho investuje finančních prostředků víc. Ale já tím chci říci, že my bychom tuto investici stejně dělat museli, protože pokud chceme ty parametry toho výběrového řízení nastavit kvalitně a tak, aby byly výhodné pro naše občany, tak potřebujeme partnera, který nám v tom pomůže.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Uvažujete i tou cestou, že teď investice to budou nemalé, investice bude to x desítek miliónů? Co musíme projednat? Co musíte zajistit?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: My jsme tím vstupem do té společnosti investovali, jestli se nepletu něco kolem čtyř a půl milionu korun. Teď jsme se vlastně dohodli, že ta projektová fáze by měla být v hodnotě zhruba dvacet osm milionů korun a město v podstatě souhlasilo s tím, že zhruba těch třináct a půl milionu korun je ochotno do celé téhle projektové fázi studií prověřit významnosti rozptylových studií, řekněme ekonomických kalkulací investovat. To samozřejmě je i na tom, aby se na tom podíleli nezávislí odborníci v oblasti energetiky a ty materiály pro budoucí rozhodování zastupitelstva musí být. O tom jsem přesvědčen, že jsme připraveni velmi kvalitně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy je bude ta jistota nebo kdy budete znát všechny tyhle parametry, o kterých jste teď hovořil? Kdy bude ta smlouva naplněna a budete vědět, jestli tahle cesta je pro Havířov ta správná?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Ten výhled je na následující dva roky. To znamená, že my vlastně tím, že jsme schválili tyhle dokumenty, tak jsme otevřeli pole pro to, aby se začalo reálně na tom projektu pracovat, aby se začaly hledat odpovědi na tyto otázky, protože dneska není schopen nikdo ani zodpovědně říct, jestli toho plynu vůbec tady máme dost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak celou záležitost vidí Veolia? Podívejte se na jejich názory.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Asi principiálně přijmeme Havířov jako takový, protože městská společnost Havířovská teplárenská, to znamená ty dodávky tepla, které má město dneska pod kontrolou, protože vlastní ten majetek a vlastní trubky a předávací stanice, tak představuje zhruba 60% odběru tepla v Havířově. To znamená těch zbylých 40% budeme dodávat i nadále, pokud by se náhodou město a havířovská teplárenská od nás odpojila, takže nebude to o tom, že přijdeme o celý Havířov. Ale samozřejmě ten provoz našeho zdroje a naší soustavy v případě ztráty šedesáti procent odběrů bude méně ekonomický a bude daleko složitější z pohledu techniky. My bychom museli naši investici do zdroje z teplárny Karviné přizpůsobit tak, abychom nebyli zbytečně přeinvestování tak, aby to nemělo dopad na naše odběratele, co se týče ceny tepla.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Odpůrci toho projektu kritizují uzavřenou smlouvu, že je pro město nevýhodná. Například, že není vypověditelná.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Já bych to rád vyvrátil. Ta smlouva vychází ze standardních podmínek, které společnost ČEZ ESCO uzavírá se svými významnými partnery. Ta smlouva je vypověditelná. Ta smlouva je vypověditelná i podle občanského zákona a já samozřejmě mám i nezávislé právní posouzení, že ta smlouva je v pořádku, protože jsem na zastupitelstvu čelil tomu, že je nezákonná není.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je pravda, že ta smlouva obsahuje i to, že je město povinno zajistit výběr dodavatele tepla pro Havířov na dobu minimálně patnácti let?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: To je jeden z těch parametrů, který by měl potom být v tom výběrovém řízení a budou ho mít všichni stejní. Protože jak jsme se o tom bavili na začátku to přechodové období má být zhruba patnáctileté a v té energetice je zcela běžné, že ty projekty se projektují na tady tohle časové období.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primátore, já Vám děkuji za Vaše odpovědi.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Děkuji moc za pozvání a přeji všem příjemný zbytek dne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Eko magazín končí další témata pro vás připravujeme. Mějte pohodové dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Eko magazín
Josef Bělica, primátor Havířova: Havířov řeší budoucnost dálkového vytápění
25. ledna 2022, 17:40

Josef Bělica, primátor Havířova: Havířov řeší budoucnost dálkového vytápění

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u sledování Eko magazínu. Dnešní díl věnujeme dálkovém vytápění v Havířově. Město chce k současnému vytápění nabídnout alternativu. Zatím se pracuje na záměru. Kdo bude pak od roku 2025 dodávat Havířovanům teplo se rozhodne ve výběrovém řízení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Před koncem loňského roku schválili Havířovští zastupitelé akcionářské smlouvu se společností ČEZ ESCO. Město se tak plánuje odpojit od karvinské teplárny a založit nový podnik NBS, ve kterém bude se čtyřiceti devíti procenty akcií minoritním vlastníkem. Většinovým akcionářem se stane ČEZ ESCO. Ve studiu vítám primátora Havířova Josefa Bělicu, dobrý den, vítejte.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Dobrý den, dobrý den divákům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primátore téma je jasné, budeme si povídat o tom projektu, který chystáte. Na začátku teda řekneme, že skutečnost je taková, že Havířov odebírá teplo pro firmy a 70 tisíc obyvatel z tepláren Karviná patřící Veolii. Distribuci zajišťuje havířovská teplárenská společnost, kde je město stoprocentním vlastníkem. To by se ale mělo změnit. Co Vás k tomu vede?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: To se nezmění. Tyhle věci se nezmění. Já bych vás ještě opravil s tím začátkem, protože primárním cílem toho projektu není odpojení od centrálního zdroje, který dnes zásobuje Havířov. Mimochodem smlouva na zásobování Havířova je do roku 2025. Takže ty dodávky tepla jsou zajištěné pro tohle přechodové období. Celý ten projekt se společností ČEZ ESCO klade si za cíl odpovědět na základní strategické otázky, před kterými město stojí. Všichni jistě ví, že dnes je energetika pod obrovským tlakem. Ceny komodit jdou nahoru, ceny těch vstupních energetických surovin jdou nahoru a my nemůžeme čekat až někdo přijde s nějakým řešením pro nás. Mimochodem, na které již mělo nějaké období, aby to vyřešil. Ale já jsem přesvědčený o tom, že potřebujeme být v tomto směru aktivní. Našli jsme ve společnosti ČEZ ESCO strategického partnera, který nám s touhle problematikou je schopen pomoci. Je to lídr na trhu energetických služeb a řekněme zajišťování energetických zdrojů a zelených technologií. Ty podmínky, které se nám podařilo vyjednat jsou pro město výhodné. Ten projekt jako takový je poměrně rozsáhlý a komplikovaný.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pro diváky, kteří nejsou zasvěcení možná trošku více laicky budeme hovořit. Na území Havířova by tím pádem mělo vyrůst 19 kogenerační jednotek. Zatím, co to znamená, laicky řeknu 19 komínů, opravte mě, jestli nemám pravdu, oproti tomu, že teď je jeden komín někde mimo město.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Jestli tam vzniknou nějaké takové lokální zdroje, to dneska není schopen nikdo zodpovědně říct. My jsme teď ve fázi, kdy jsme uzavřeli strategické partnerství za pro město výhodných podmínek. My teď potřebujeme podstoupit fázi projektovou. Potřebujeme udělat studie proveditelnosti. Potřebujeme udělat ekonomické kalkulace. Potřebujeme vůbec zjistit, jestli toho plynu na území města je dost. Teď je jedno, jestli ten plyn jde do jednoho zdroje, ten ho hřeje vodu a potom těmi rozvody do toho města. Anebo se to má řešit v tom místě. Takže já dnes neumím zodpovědně říct, jestli to bude 19 komínů nebo bude jenom jeden pořád v Karviné. Protože výsledkem celého toho projektu a nastavení těch podmínek je takové, že než se o tom definitivně rozhodne, tak proběhne veřejná soutěž na dodavatele tepla pro budoucí období. My jsme si dneska řekli, že chceme mít jasně stanovené parametry pro to, abychom takovou soutěž byli schopni řádně vypsat a řádně vysoutěžit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak můžete teď už říkat, že ta cena bude garantovaná nižší než by dodávala Veolie?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: To jsem neřekl, paní redaktorko, to jsem neřekl.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ale je to jedna z věcí, která určitě je hnacím motorem, protože to, co bude lidi zajímat je cena. Určitě budou chtít platit za teplo méně.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: To je i ambicí vedení města, abychom do budoucna těm lidem dali možnost platit méně. Protože samozřejmě když vytvoříte konkurenční prostředí, tak výsledkem mohou být lepší podmínky pro konečné spotřebitele. Takže my dnes budeme schopni prostřednictvím toho podniku v podstatě být u celého toho vývoje. U všech těch projektových záležitostí a já často narážím na to, že mi někdo říká: "plyn je dražší". No jo, jenomže ten současný dodavatel taky uvažuje o tom, že přejde na plyn. To znamená, že ta cena to vstupní komodity bude pravděpodobně stejná nebo velmi podobná.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď se podívejme na reakci Veolie.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Pokud to shrnu velmi jednoduše, tak dneska Teplárna Karviná, ze které je dodáváno teplo pro Karvinou a pro Havířov stojí někde na pomezí měst Karviná a Havířov. To znamená nachází se mimo město, jak mimo Havířov, tak mimo Karvinou. Výhodou teplárny a toho centrálního zdroje, že emise ze spalování fosilních paliv jsou dneska mimo město, to znamená nezatěžuje žádným způsobem občany města. Navíc jakmile přistoupíme k modernizaci a ekologizaci teplárny, to znamená do konce roku 2025 se nám podaří snížit emise o 80% z teplárny. Ten projekt města je trošku v něčem jiném, projekt města je založen na výstavbě plynových kotelen na kogeneračních jednotek přímo ve městě. To znamená přímo ve městě by mělo vzniknout odhadem 16 až 20 komínů. Neumíme si přesně ten projekt dnes představit, které budou v rámci města produkovat emise a budou mít samozřejmě významný vliv na životní prostředí ve městě. Toto právě náš projekt vůbec nepřipouští. Co se týče naší ekologizace, ta má dvě etapy. První etapa je částečná plynofikace zdroje, to znamená, že v rámci teplárny Karviná budeme stavět zdroj na spalování zemního plynu, popřípadě jak jsme se bavili do budoucna i dalších možných paliv plynných typu vodík a tak dále. Ta ekologizace dnes probíhá. Máme vybudováno přípojku plynu do teplárny Karviná a v letošním roce probíhá výstavba té plynové části. To znamená tato část ekologizace bude hotova do konce letošního roku a probíhá, jak jsem říkal, šetření EIA, to znamená povolení z pohledu životního prostředí na výstavbu multipalivového kotle, který by měl využívat lokální paliva typu biomasa, typu energetické využití odpadů ,což je mimochodem projekt, který by Havířovu velmi pomohl, protože Havířov také bude muset řešit odpady a tento projekt by měl být dokončen investičně do konce roku 2025.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O vyjádření jsme požádali také společnost EEZ ESCO, která uzavřela s Havířovem společnou smlouvu.

Kamil Čermák, generální ředitel, ČEZ ESCO, a. s. : To není o tom, že by z města zmizelo dálkové vytápění, to občanům a uživatelům té tepelné soustavy zůstává. Pokud se ta zdrojová část na nějaké části mění, ať už to budou plynové kotle nebo to budou kogenerační jednotky, ale jenom bych chtěl připomenout, že tu budou také třeba fotovoltaické panely a tepelná čerpadla. To znamená, že ten zdroj, ta druhá část je více uzavřená, ale na výstupu pro to uživatele se to stále chová jako dálkové vytápění. To znamená netrpí tím, že by se z jeho pohledu rozpadla ta soustava a město se stále vždycky v každé variantě bude držet sto procent v té městského, to jest celková ta ekologizace. Znamená, že se přejde od uhlí k jiným zdrojům a to buďto nízkoemisní, což je plyn, který není zcela bez emisní, ale je více než polovinu níž emisní než je uhlí. A mimochodem ten plyn se potom dá právě v kogeneračních jednotkách doplňovat vodíkem, to znamená zcela to je myslím si zdrojem a dneska jsme někde na dvaceti procentech a v brzké budoucnosti budeme na vícero. Dá se doplnit solárními panely a tepelnými čerpadly, to znamená nulové emise opět. Ten energetický mix je daleko oproti stávajícímu řešení je podstatně a dramaticky méně emisní než je to původní, které má z ceny komín, ale daleko víc zatěžuje ekology. Počet komínů, když to řeknu takhle není sice dál a když se dneska podíváte do Jablonce nebo do Prostějova, tak jak místní, tak občané nejsou nespokojení s tím, že se objevilo něco, co připomíná menší komín, ale spíš jsou spokojeni s tím, že mají soustavu, která je ekologičtější a cenově předvídatelnou. Ta města mají v rukou daleko více svůj zdroj tepla, což je mimochodem řešení, které nabízí ten stávající partner v žádné variantě nikdy nebude, kdežto my ho nabízíme.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Ale i z těch odborných kruhů energetických zaznívá, že na to přechodové období, řekněme do toho roku 2040 je ten plyn asi jediná alternativa, která bude schopná dodat dostatečnou kapacitu, aby to vytápění vůbec bylo reálné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zasáhnou do změny ceny vytápění v Havířově emisní povolenky?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: S největší pravděpodobností ano, ale na všech stranách. Takže s nimi budou muset počítat všichni účastníci. A říkám tím, že to výběrové řízení by mělo být otevřené a dneska už je jasné, že ty parametry se snažíme nastavit tak, aby bylo. Tak se může zúčastnit této soutěže více potencionálních.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co vede ČEZ ESCO k tomu, aby z Havířovem uzavřeli smlouvu, když v tuto chvíli nemají jistotu, že po tom všem, co budou muset provést, že budou muset investovat do toho, aby zjistili, jestli vůbec tady tento projekt je pro Havířov vhodný, nebudou dodavatelem a budou mít už teď nemalé investice.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: ČEZ ESCO jde do toho rizika i těch investic a jistotu nemá. My jsme tou smlouvou se zavázali, že budeme jednat korektně, že ty věci, které budou na straně města k řešení budeme řešit. Ale samozřejmě dneska nikdo nemůže vědět jaký výsledek budou mít. Tím chci říci, že pokud to výběrové řízení začne probíhat, proběhne a výsledkem bude, že společnost Enves nebude vítězem, tak samozřejmě my budeme muset sednout ke stolu a budeme muset říct: "podívejte se, projekt stál tolik a tolik tolik a budeme se muset vyrovnat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jakým poměrem? To už teď určitě smlouva obsahuje.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Ta smlouva to obsahuje, ten poměr je 49 ku 51. to znamená, že ČEZ ESCO vždycky do toho investuje finančních prostředků víc. Ale já tím chci říci, že my bychom tuto investici stejně dělat museli, protože pokud chceme ty parametry toho výběrového řízení nastavit kvalitně a tak, aby byly výhodné pro naše občany, tak potřebujeme partnera, který nám v tom pomůže.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Uvažujete i tou cestou, že teď investice to budou nemalé, investice bude to x desítek miliónů? Co musíme projednat? Co musíte zajistit?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: My jsme tím vstupem do té společnosti investovali, jestli se nepletu něco kolem čtyř a půl milionu korun. Teď jsme se vlastně dohodli, že ta projektová fáze by měla být v hodnotě zhruba dvacet osm milionů korun a město v podstatě souhlasilo s tím, že zhruba těch třináct a půl milionu korun je ochotno do celé téhle projektové fázi studií prověřit významnosti rozptylových studií, řekněme ekonomických kalkulací investovat. To samozřejmě je i na tom, aby se na tom podíleli nezávislí odborníci v oblasti energetiky a ty materiály pro budoucí rozhodování zastupitelstva musí být. O tom jsem přesvědčen, že jsme připraveni velmi kvalitně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy je bude ta jistota nebo kdy budete znát všechny tyhle parametry, o kterých jste teď hovořil? Kdy bude ta smlouva naplněna a budete vědět, jestli tahle cesta je pro Havířov ta správná?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Ten výhled je na následující dva roky. To znamená, že my vlastně tím, že jsme schválili tyhle dokumenty, tak jsme otevřeli pole pro to, aby se začalo reálně na tom projektu pracovat, aby se začaly hledat odpovědi na tyto otázky, protože dneska není schopen nikdo ani zodpovědně říct, jestli toho plynu vůbec tady máme dost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak celou záležitost vidí Veolia? Podívejte se na jejich názory.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Asi principiálně přijmeme Havířov jako takový, protože městská společnost Havířovská teplárenská, to znamená ty dodávky tepla, které má město dneska pod kontrolou, protože vlastní ten majetek a vlastní trubky a předávací stanice, tak představuje zhruba 60% odběru tepla v Havířově. To znamená těch zbylých 40% budeme dodávat i nadále, pokud by se náhodou město a havířovská teplárenská od nás odpojila, takže nebude to o tom, že přijdeme o celý Havířov. Ale samozřejmě ten provoz našeho zdroje a naší soustavy v případě ztráty šedesáti procent odběrů bude méně ekonomický a bude daleko složitější z pohledu techniky. My bychom museli naši investici do zdroje z teplárny Karviné přizpůsobit tak, abychom nebyli zbytečně přeinvestování tak, aby to nemělo dopad na naše odběratele, co se týče ceny tepla.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Odpůrci toho projektu kritizují uzavřenou smlouvu, že je pro město nevýhodná. Například, že není vypověditelná.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Já bych to rád vyvrátil. Ta smlouva vychází ze standardních podmínek, které společnost ČEZ ESCO uzavírá se svými významnými partnery. Ta smlouva je vypověditelná. Ta smlouva je vypověditelná i podle občanského zákona a já samozřejmě mám i nezávislé právní posouzení, že ta smlouva je v pořádku, protože jsem na zastupitelstvu čelil tomu, že je nezákonná není.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je pravda, že ta smlouva obsahuje i to, že je město povinno zajistit výběr dodavatele tepla pro Havířov na dobu minimálně patnácti let?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: To je jeden z těch parametrů, který by měl potom být v tom výběrovém řízení a budou ho mít všichni stejní. Protože jak jsme se o tom bavili na začátku to přechodové období má být zhruba patnáctileté a v té energetice je zcela běžné, že ty projekty se projektují na tady tohle časové období.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primátore, já Vám děkuji za Vaše odpovědi.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: Děkuji moc za pozvání a přeji všem příjemný zbytek dne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Eko magazín končí další témata pro vás připravujeme. Mějte pohodové dny.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/eko-magazin/eko-magazin-25-01-2022-17-40