Energie a kraj
- Energie a kraj speciál
- Centrum veřejných energetiků poskytuje poradenství zdarma
- MS kraj představil starostům a primátorům své agentury
Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, vítám vás u magazínu televize Polar ENERGIE A KRAJ SPECIÁL. Tentokrát navštívíme seminář pro starosty měst a obcí, který uspořádalo Moravskoslezské energetické centrum. Podíváme se, kde vznikly další pobočky Centra veřejných energetiků. A nakonec uvidíte reportáž o konferenci, na které se starostům představily všechny krajské agentury. Moravskoslezský kraj je jeden z mála regionů, který v době energetické krize poskytuje energetické poradenství zdarma. Prostřednictvím své agentury Moravskoslezské energetické centrum dokonce založil Centrum veřejných energetiků tak, aby bylo městům a obcím energetické poradenství co nejblíže.
Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MSK: Je to miminko, které se narodilo teprve nedávno a my si ho spíš vychováváme, protože ještě naplno neběží. Máme jenom jednu třetinu z plánovaných dvaceti dvou zaměstnanců a postupně nabíháme tak, abychom byli od nového roku připraveni poskytovat obcím v celém kraji služby, jako jsou úspory a nové zdroje. Poslali jsme dotazník na všech 300 obcí a vrátilo se nám nějakých 200, z čehož vyplývá, že dvě třetiny o to mají zájem. V mnoha obcích nikdo neřeší, jakou mají, měli a budou mít spotřebu. Je to o měření, které jim dokážeme ukázat během pár hodin a potom jim ukážeme, jak se to řídí. Protože když neměříš, neřídíš. Po tom jsou úspory jednoduché, pár desítek tisíc korun měsíčně jde ušetřit za jističe a další věci. To všechno už teď probíhá a bude se to rozšiřovat například o nově přijímané zákony, které se týkají komunitní energetiky, což je fenomén, který nám sice moc nepomůže s výrobou elektřiny, ale umožní nám ji šetřit. Pokud si budeme vyrábět elektřinu a spotřebovávat navzájem v jedné lokalitě, nebudeme platit distribuční poplatky a o tom to celé je. Předpokládáme, že typická situace bude, že škola bude mít na střeše solární panely a v pracovní dny dopoledne spotřebuje elektřinu sama. Odpoledne, kdy už tam nebudou děti, pustí elektřinu třeba do školky, kde jsou děti déle, anebo do domova důchodců, kde si starší lidé budou moct večer pustit televizi a mít elektřinu zdarma, když to řeknu zjednodušeně. A o víkendu, kdy škola nefunguje, bude moct pustit elektřinu třeba na koupaliště nebo do nějakých rodinných domů. Bavíme se o obcích do deseti tisíc obyvatel, kde nikdo není vyčleněný a řešil by spotřebu. Znám to z Klimkovic. Máme pět tisíc obyvatel a opravdu to centrálně nikdo neřeší a nikdo na to nemá ani na úřadě čas, protože byla jiná situace, kdy elektřina i plyn byli zadarmo, když to řeknu zjednodušeně. Dnes stojí mnohem více a už dává smysl se tomu věnovat minimálně na nějakou část úvazku. A my kromě toho, že poskytujeme v centru služby, připravujeme s Vysokou školou báňskou semestrální kurzy, které městské energetiky, ať už budou na půl úvazku nebo na čtvrt, naučí, co to elektřina je a jak se v energetickém světě pohybovat a šetřit.
Tomáš Tikal, TV Polar: Aby si toto všechno starostové a primátoři měst a obcí uvědomili a pochopili, pořádá Moravskoslezské energetické centrum pravidelné semináře, na kterých služby Centra veřejných energetiků představuje.
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: My jsme tuto aktivitu založili z podnětu starostů obcí, protože to byli právě oni, kteří nám zhruba před třemi lety sdělili, že by bylo dobré, kdyby krajský úřad pro ně něco udělal. To bylo takové poslání, které jsme využili v rámci financování operačního programu Spravedlivé transformace. Zde využíváme prakticky veškeré zkušenosti, které máme s našimi budovami v oblasti úspor a samozřejmě instalací obnovitelných zdrojů energií.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se centru daří? Jak se rozšiřuje?
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Centru se daří. Nicméně celý proces jde pomalu, je to dáno především výběrem lidí, protože sehnat je na trhu a zaučit, je poměrně dost obtížný proces. Potřebujeme sehnat zhruba dvaadvacet lidí. V současné době máme otevřeno pět poboček a v tomhle programu pokračujeme. Je třeba říci, že ten program ještě není schválený Výkonným výborem Státního fondu životního prostředí, ale my jsme ten proces započali právě s ohledem na to, že to bude poměrně dlouho trvat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jedna věc jsou energetické úspory, druhá věc poradenství třeba s komunitní energetikou. Jaké jsou požadavky obcí na Vaši instituci?
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Zákon Lex OZE II mluví o sdílení energií. Může to být sdílení v rámci například jednoho vyrobce energií mezi více odběrných místy. Tady můžeme mluvit například o komunální energetice v případě obcí a měst, protože vlastní například školy, nemocnice nebo ústavy sociální péče a mohou si zde posílat energii v rámci svých budov. Pak je tady komunitní energetika a předpokládá se, že to mohou být obce, domácnosti nebo firmy. Tady už je roztříštěné zastoupení v rámci toho společenství.
Tomáš Tikal, TV Polar: S jakými dalšími problémy, požadavky za Vámi chodí starostové a primátoři?
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Vidíte to na trhu. Je to cena energií. Dneska všeobecně kvůli inflaci je všechno drahé. Starostové a primátoři se zabývají se financováním těchto projektů, jednak chtějí využívat obnovitelné zdroje energie v rámci zlepšování životního prostředí a pak je to samozřejmě následné financování, čili z jakých fondů případně můžou tyhle aktivity financovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Legislativa pro komunální a komunitní energetiku se v ČR teprve vytváří.
Hana Sotoniaková, právnička: Dneska jsme tady přišli informovat o tom, jak vznikají legislativní práce na legislativy týkající se komunitní energetiky. Naše role je taková, že za Frank Bold Advokáti komunitní energetiku podporujeme a snažíme se vytvořit právní prostředí, aby samosprávy, firmy a občané mohli mezi sebou elektřinu sdílet.
Tomáš Tikal, TV Polar: V jiných zemích už komunitní energetika funguje delší dobu, u nás pro to pořád není legislativa, proč to tak trvá?
Hana Sotoniaková, právnička: Myslím si, že to je částečně tím, že jako společnost nejsme zvyklí na nějaké decentralizované fungování energetiky. Je to tím, že tomu konkuruje centralizovaná energetika, která je u nás preferovaná a společnost, legislativci i občané si zvykají, co by to přineslo a představují si, jak by ten model mohl fungovat v praxi. To, proč ta legislativa se připravuje tak dlouho, souvisí i s tím, že si lidé nějakým způsobem odpovídají na otázky, jak by ten model mohl fungovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Starosty komunitní energetika samozřejmě zajímá, ale nejen ta. Mnozí z nich už s Centrem veřejných energetiků, potažmo s Moravskoslezským energetickým centrem, intenzivně spolupracují.
Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm: My ve Frenštátě už téměř rok spolupracujeme s Moravskoslezským energetickým centrem. Je to díky tomu, že jsem tady byl zhruba před rokem, kdy mě to motivovalo ke spolupráci. Viděl jsem tu různé prezentace jiných starostů a říkal jsem si, proč by Frenštát nemohl být taky účasten nějaké aktivity v oblasti energetiky. Od toho roku, kdy jsme zahájili spolupráci s Moravskoslezským energetickým centrem, jsme se posunuli hodně daleko. My jsme ve Frenštátě nešli zbrkle do nějakých řešení udělat fotovoltaiku na střeše, ale my jsme šli do toho řešení, že hledáme správné postupy, což znamená zpracovat dokumenty, které nám řeknou, jaké data máme, s čím můžeme pracovat, jaké máme spotřeby, v jakých časech a podle toho budeme navrhovat energeticky úsporné opatření. Je to taky díky tomu, že máme vysoutěženou cenu elektrické energie až do konce roku 2024, což nám dává velký časový prostor k tomu pracovat s tím, co bude dál. To, co jsme chtěli ve Frenštátě my, je udělat řešení, které bude tady s námi fungovat dvacet let, ne řešení, které bude fungovat třeba jeden, dva roky, když je krize, když jsou ceny energií drahé, ale něco, co bude dlouhodobě funkční. Jeden z největších projektů, který se toho týká, je energeticky úsporné opatření v ulici Tyršova, kdy se snažíme vytvořit ostrovní systém, kde máme většinu budov podél celé ulice a chtěli bychom implementovat fotovoltaiku, bateriové úložiště a propojit všechny naše anebo krajské budovy a vyzkoušet si prioritní a pilotní projekt v Moravskoslezském kraji.
Jan Dekický (ODS), místostarosta Městského obvodu Ostrava-Poruba: Nám v Porubě aktivity, které MEC dělá, hodně pomáhají, protože nám ukazují cestu, kterou se vydat. Některé věci, které proběhly na minulých konferencích, jsme už pomaličku zavedli do praxe. Máme nastaveny plány, jak přijímat opatření postupně tak, abychom na jednu stranu šetřili a na druhou stranu efektivně využívali zdroje, které máme. Od dnešní konference si slibuji, že se dozvím další věci, že nás to posune zase o kousek dál a že budeme fungovat efektivně, šetrně a ohleduplně k okolí.
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: Naše představa je především metodická, potřebovali bychom co nejvíc informací, které by posloužily městu při rozvoji energetiky. To je důležitá oblast. Byli bychom rádi, kdyby se v Opavě vybudovalo energetické poradenské centrum pro občany, které by pomohlo řadě občanů v základních informacích v orientaci v oblasti energetiky.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak si představujete do budoucna spolupráci, co by energetik měl Vašim občanům přinést?
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: Především to, co jsem řekl, poradenskou funkci. Občané v této chvíli trochu tápou v tom, co je a není smysluplné z hlediska energetiky. Jestli má smysl ještě zateplovat dům nebo ne, jaký zvolit způsob energetického vytápění, zda-li jít do fotovoltaiky anebo zůstat u plynu. Aby se snažili dělat nějaká úsporná opatření z hlediska regulace uvnitř domu. Pokud mají občané fotovoltaiku občané, je potřeba je nasměrovat, jak ji nejefektivněji využít.
Jiří Myšinský (SNK), starosta Nošovic: Rád bych přivítal nějakou výpomoc v organizaci různých energetických opatření, kterým se věnujeme v obci Nošovice už déle než pět let.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co konkrétně už jste tam vybudovali?
Jiří Myšinský (SNK), starosta Nošovic: My se věnujeme místním komunikacím, snažíme se v méně zalidněných nebo obydlených částech vybudovat fotovoltaicky napájené veřejné osvětlení. Je to úspora materiální i finanční. A u starších budov se snažíme vybudovat fotovoltaické elektrárny, které nám energeticky přispějí v rámci dnešní krize a velmi významným úsporám.
Tomáš Tikal, TV Polar: O semináře Moravskoslezského energetického centra je velký zájem a dá se předpokládat, že v příštím roce ještě poroste. Kravaře a Jablunkov se zapojily do sítě Centra veřejných energetiků. V těchto městech vznikly dvě nové pobočky, které zdarma nabízí městům a obcím energetické poradenství. Více v reportáži. Kravaře a Jablunkov jsou další dva korálky na řetězci poboček Centra veřejných energetiků. Přímo na úřadech bude k dispozici pracovník Moravskoslezského energetického centra, který bude zdarma poskytovat energetické poradenství přilehlým obcím.
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Ty dvě pobočky jsme otevřeli cca v rámci jednoho měsíce. První byla pobočka Jablunkovsko, měli jsme setkání v Nýtku se starosty obcí s rozšířenou působností, kde jsme představili naše služby. Bylo to kvitováno poměrně dost pozitivně, protože zástupci obcí, kteří řeší financování a drahé energie, očekávali, kdy naše služby budou na trhu poskytovány. Mám z toho radost. A minulý týden jsme otevřeli i pobočku v Kravařích, opět jsme měli setkání se zástupci obcí s rozšířenou působností a bylo to kvitováno naprosto stejně.
Tomáš Tikal, TV Polar: Obě města přivítala, že energetické poradenství bude doslova po ruce.
Monika Brzesková (KDU-ČSL), starostka Kravař: My se velmi těšíme, bude to velká podpora v rámci celého území. Zaměříme se na komunitní energetiku i na úspory a další věci, které se k tomu vážou. Doufám, že to bude obrovský přínos a pomoc pro všechny starosty našeho ORP.
Tomáš Tikal, TV Polar: To znamená, že starostové okolních obcí mohou přijít k Vám na úřad a nechat si poradit v oblasti energetiky?
Monika Brzesková (KDU-ČSL), starostka Kravař: Přesně tak. Budeme tam mít člověka přes Moravskoslezské energetické centrum, který bude k dispozici starostům a bude pomáhat s projekty, plány a s tím, co potřebují a v čem by se dala najít jakákoliv úspora.
Tomáš Tikal, TV Polar: Najít odborníka na energetiku není jednoduché, ale zatím se to Moravskoslezskému energetickému centru vždy podařilo.
Jana Golová, veřejný energetik pro ORP Kravaře: Provádíme poradenství v oblasti energetických úspor, to znamená v první řadě snižování nákladu s beznákladovými opatřeními. Dále provádíme poradenství v oblasti energetického managementu, tedy jestli existuje nějaký software, ve kterém si vedeme evidenci všech odběrných míst skrz potřebnou elektrickou energii na plyn a teplo. Nahlížíme i do faktur, zda jsou správně nastaveny distribuční sazby. Dále provádíme poradenství v čisté mobilitě se stavem veřejných budov, zda jsou zateplené, jaký je otopný systém, jaký je zdroj tepla a dále provádíme poradenství s dotačními tituly.
Tomáš Tikal, TV Polar: Funguje to tak, že obce oslovují Vás nebo Vy je?
Jana Golová, veřejný energetik pro ORP Kravaře: Já jsem měla možnost se zúčastnit setkání Svazu mikroregionu Hlučínsko — západ, které sčítá čtrnáct obcí. Byla jsem představena čtrnácti starostům, čili tam jsme navázali spolupráci a už máme domluvené první schůzky.
Beáta Křenková, veřejný energetik pro ORP Jablunkovsko: Poskytuji poradenskou činnost v oblasti energetického managementu, energetických služeb a čisté mobility.
Tomáš Tikal, TV Polar: Můžete nám říct nějaký konkrétní příklad? Třeba s čím se někdo na Vás může obrátit a jakým způsobem mu pomůžete vyřešit problém?
Beáta Křenková, veřejný energetik pro ORP Jablunkovsko: V prvé řadě si sjednáme úvodní schůzku, na které představíme činnost Moravskoslezského energetického centra, konkrétně oddělení Centra veřejných energetiků. Dohodneme se, s čím by potřebovala obec poradit, ale obecně začínáme se zaváděním energetického managementu, aby obce měly přehled o spotřebě energií. Podle toho se dále navrhují další postupy.
Tomáš Tikal, TV Polar: Kolik obcí už se na Vás obrátilo?
Beáta Křenková, veřejný energetik pro ORP Jablunkovsko: Momentálně jsem zahájila činnost se dvěmi obcemi, Písečnou a Mosty u Jablunkova. Postupně budu oslovovat další obce.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co tam řešíte?
Beáta Křenková, veřejný energetik pro ORP Jablunkovsko: Prověřujeme distribuční sazby a dále jsme se dohodli na poradenství ohledně dotací ve věci výměny plynových kotlů. Postupně budeme zavádět další kroky směřující k energetickým úsporám.
Tomáš Tikal, TV Polar: V roce 2024 by měly do řetězce Centra veřejných energetiků přibýt další pobočky. Moravskoslezské investice a Development Moravskoslezské energetické centrum, Moravian-Silesia Tourism a další krajské agentury se představily starostům měst a obcí Moravskoslezského kraje. Stalo se tak na konferenci v multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Agentury a organizace zřízené Moravskoslezským krajem poskytují své služby mimo jiné i městům a obcím z našeho regionu. Proto se na setkání prezentovaly primátorům a starostům tak, aby dokonale představili své služby.
Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: Stalo se již tradicí, že se jednou za rok setkáme a zhodnotíme si spolupráci našich organizací se starosty. Pro mě je velmi důležitá komunikace se starosty, protože máme stejné problémy jak na kraji, tak na obcích a je třeba si vzájemně vyměnit jednak zkušenost, ale i další kroky, kterými budeme chtít jít v následujících letech. Systém politiky nebo dění např. financování obcí se mění tak dynamicky, že je třeba dělat taková setkání, abychom našli společně nejlepší kroky k rozvoji. Aby obyvatelé našeho kraje, měli stoprocentní informovanost, co se děje a co se připravuje. Tady na téhle platformě se bavíme o nových investicích, o rozvoji nejenom kraje, ale měst, které tady mají své zastoupení. Bavíme se o infrastruktuře jako takové, dopravě, zdravotnictví nebo sociálním systému. To jsou všechno témata, která trápí všechny vesnice a města okolo nás v Moravskoslezském kraji. Jsem rád, že to tady můžeme společně otevřít, protože je to důležité. Doba je velmi turbulentní a dnešním tématem bude také chytrá inteligence, která přichází do našich životů. Jsem zvědavý, jak chytrá technologie může pomoci starostům. Mnohdy ve vesnicích je jen pan starosta a paní účetní a on potom neví, co dál. Potřebuje mít za sebou podporu, která mu pomůže vyřešit palčivá témata, která ho v danou situaci trápí.
Petr Birklen, organizátor konference: My se snažíme pravidelně starosty informovat o nabídce služeb, které agentury mají. To je hlavní účel dnešního setkání, ale zvolili jsme zároveň zajímavé téma pro veřejnou správu obecně a to je komunikace, jakým způsobem komunikovat k veřejnosti. Ať už úspěchy, ale také běžnou agendu, kterou veřejná správa vykonává.
Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezské energetické centrum, Moravskoslezské investice a development, Moravskoslezské inovační centrum, Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, Moravian Silesia Tourism a Moravskoslezské datové centrum, to jsou agentury, které založil Moravskoslezský kraj, aby pomohly našemu regionu při jeho transformaci.
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: My začínáme s Centrem veřejných energetiků. V minulém roce bylo setkání se starosty, kde jsme si řekli, že chceme s obcemi spolupracovat. Dnes je to nějaká bilance po roce, jak ta situace vypadá. My to máme trochu jednodušší, protože chceme vytvářet poradenství pro obce a města, tzn. už s řadou měst a obcí spolupracujeme a dnes bude představen konkrétní příklad Frenštátu pod Radhoštěm, kde máme od března otevřenou pobočku.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak tedy ta spolupráce s Frenštátem zatím vypadá?
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Vypadá velice dobře, protože pan starosta je velice akční, jestli to tak můžu říct, což je v pořádku. Zasazuje se o to, aby byly úspory ve městě co největší. Zmíním tři oblasti. Jednak je to efektivní energetický management, kde jsme se jim snažili zavést software, prostřednictvím kterého by dávali spotřebu. Druhá oblast je tepelné hospodářství, město Frenštát je zásobováno centrálním zásobováním teplem. Třetí oblast jsou obnovitelné zdroje energií, kde se snažíme vytvořit systém lokální distribuční soustavy, jedná se o úsporu energií, snížení emisí a imisí.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je zájem obcí o spolupráci s Vámi?
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Samozřejmě velký, je to dáno tím, co probíhá na trhu. Cena energií neustále roste. Sami víte, že v minulém roce byl nedostatek plynu. Ty ceny způsobily to, že obce mají zájem o pomoc při vyhledávání nového dodavatele energií i z pohledu úspor a zavedení obnovitelných zdrojů energie.
Václav Palička, předseda představenstva MSID: Společnost MSID je Moravskoslezská investice a development, což je zformovaná agentura pro regionální rozvoj, která je na trhu řádu let. V tuto chvíli máme za cíl lákat soukromý kapitál nejenom na projekty průmyslových zón, ale i třeba na zkvalitnění bydlení, veřejného prostoru, sociální služby, parkování apod. Investoři rozhodují o tom, kam umístí své investice a hodně záleží na ceně pozemku, jak je připravený, jestli tam jsou energie a sítě. Ale to, na čem taky záleží je, co najdou investoři v těch městech samotných, jaký je tam veřejný prostor, jak se tam cítí, jaké je bydlení. To je to, co bychom chtěli starostům nabídnout. Spolupráci na přípravě projektů, které by mohly města posunout dál.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je zájem ze strany starostů toto řešit?
Václav Palička, předseda představenstva MSID: Záleží o jak velkou obec se jedná, jak třeba připravují vlastní projekty. Máme zkušenosti s Ostravou, kde proběhla celá řada soutěží a jsou tam nové developerské projekty, které se v Ostravě chystají. Myslím si, že mezi starosty dalších obcí na Novojičínsku, Kopřivnice i Frýdek-Místek zájem je. Tomu odpovídá i to, že už pro ně některé služby dodáváme a realizujeme.
Tomáš Tikal, TV Polar: Nějaký konkrétní příklad, vzorové spolupráce s obcí?
Václav Palička, předseda představenstva MSID: My jsme si měli na dnešek připravit vzorový příklad a ten náš je Frýdek-Místek. Jedná se o novou osadu Berlín, kterou se snažíme spolu s úřadem ve Frýdku Místku připravovat. Neděláme to tak, že bychom vytěsnili soukromé společnosti, které připravují projekty nebo dělají projektový management, projektovou přípravu, jsme spíše v koordinačních nebo mentorských rolí, abychom s obcemi pracovali a připravovali projekty třeba s Frenštátem, kde se jednalo o brownfield. Jsou různé typy projektů, na kterých můžeme zapracovat. Máme z krajského úřadu na starosti program tzv. mezirezortních regenerací z důlních škod, tzn. pomáháme i čerpat dotace, snažíme se zkombinovat soukromé zdroje s veřejnými.
Martin Navrátil, ředitel MS paktu zaměstnanosti: Naše prezentace bude velmi konkrétní, představíme spolupráci se statutárním městem Ostrava. Budeme mluvit o kariérovém poradenství, o celém systému služeb, které tady v Ostravě máme, co na tom dělá Ostrava nebo my. Je to něco, s čím jsme získali Národní cenu kariérového poradenství, s kterým jsme se mohli pochlubit i v zahraničí. Byla by škoda se tím také nepochlubit tady v Moravskoslezském kraji.
Tomáš Tikal, TV Polar: Může ta spolupráce fungovat i s menšími městy a obcemi?
Martin Navrátil, ředitel MS paktu zaměstnanosti: Samozřejmě. My máme spolupráci s Ostravou, kterou jde napodobit ve statutárních městech, ale ta spolupráce může fungovat i v obci, která zřizuje jednu školu. Naše spolupráce je o službách pro základní školy a obce hrají velmi důležitou roli v tom, že základní školy řídí. I ta nejmenší obec, která má jenom jednu školu, může s námi spolupracovat a my jí budeme poskytovat služby. Stačí, když tomu obec dá prioritu a porozumí, k čemu to je dobré, proč to vede k rozvoji obce a proč to udrží lidi v regionu.
Tomáš Tikal, TV Polar: V čem jim pomůže spolupráce s Vámi?
Martin Navrátil, ředitel MS paktu zaměstnanosti: Spolupráce s námi nabídne školám zřizovaných obcí služby, které automaticky nedostávají, nevyplývají ze zákona, jsou nad rámec. Je to o spolupráci s námi jako s poskytovatelem služby a také s krajem, který na to dává prostředky. My jsme schopni obecním školám poskytovat služby, které umožní žákům se zorientovat na trhu práce, zorientovat ve vlastních kapacitách, vybrat si adekvátní místo, které třeba to prostředí konkrétní obce nebo konkrétního regionu nabízí.
Petr Koudela, jednatel Moravian-Silesian Tourism: My jsme předně rádi za Moravian-Silesian Tourism, že se taková akce, kdy se můžeme potkat se starosty, koná. Za mě je to podruhé, co mám možnost prezentovat aktuální aktivity. My se s některými starosty setkáváme průběžně celý rok a probíráme témata, která máme společná. Centrála cestovního ruchu funguje cyklokoordinátor, takže se dá odprezentovat řada aktuálních věcí, projektů, pravidel nebo nějakých studií či záměrů. Realizujeme s mnoha starosty napříč regionem i propagační aktivity. Příklady jsou POJEZ festivaly nebo provozované atraktivity nebo provozovaná infocentra, která se s některými starosty chystáme renovovat v našem Moravskoslezském kraji.
Tomáš Tikal, TV Polar: Chtějí vůbec starostové zvýšit turistický ruch ve své obci?
Petr Koudela, jednatel Moravian-Silesian Tourism: Ono cestovní ruch tvoří v těch multiplikačních efektech až čtyři procenta hrubého domácího produktu, přispívá do daňového systému. Obce už dnes mají nástroje, jak si třeba vylepšit ekonomiku. Samozřejmě může nastat situace, kdy turisté nejsou v některých obcích vítani, to je potom o koordinaci a diskusi například s Centrálou cestovního ruchu Moravskoslezského kraje, jak nastavit věci. Musím říct, že veskrze chtějí turisty a tam, kde se potýkáme s potížemi, řešíme je.
Tomáš Tikal, TV Polar: Prostor k prezentaci dostal i projekt LIFE COALA, který reaguje na nutnost čelit klimatické změně s cílem zvýšit klimatickou odolnost kraje, zlepšit kvalitu prostředí pro život jeho obyvatel a podpořit udržitelný rozvoj kraje.
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: My se jako MSID zaměřujeme na podporu nových investic, v tomto pomáháme obcím primárně v rámci služeb jako nabídka nových nemovitostí pro podnikání, brownfieldy atd. Snažíme se nově začleňovat i zelená témata, protože jsou velice důležitá i z hlediska čerpání dotací, aby byly naplněny nějaké environmentální standardy. Naše poradenství se nově rozvíjí do oblastí environmentálních služeb, kde nabízíme způsoby využití těchto ploch s ohledem na životní prostředí tak, aby byly splněny požadavky na dostatek zeleně, nakládání s vodou, klimatické odolnosti a tak dále.
Tomáš Tikal, TV Polar: Máte už nějaký konkrétní příklad spolupráce s některou z obcí v tomto směru?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Teď jsme v poměrně úzkém kontaktu s Frýdkem-Místkem, kde se bavíme o některých plochách i veřejných prostranstvích, kde by právě tyto zelené prvky měly být začleněny. Jinak to poradenství běží napříč Moravskoslezským krajem. Jsou dnes nižší desítky obcí, se kterými komunikujeme v rámci projektu LIFE COALA jako je Doubrava, Havířov nebo Karviná, kde jdeme do větší hloubky přípravy těchto veřejných prostranství z hlediska třeba klimatické odolnosti.
Tomáš Tikal, TV Polar: Speciální vydání pořadu ENERGIE A KRAJ je u konce. Děkujeme za přízeň a přejeme hodně energie do příštích dnů. Na viděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, vítám vás u magazínu televize Polar ENERGIE A KRAJ SPECIÁL. Tentokrát navštívíme seminář pro starosty měst a obcí, který uspořádalo Moravskoslezské energetické centrum. Podíváme se, kde vznikly další pobočky Centra veřejných energetiků. A nakonec uvidíte reportáž o konferenci, na které se starostům představily všechny krajské agentury. Moravskoslezský kraj je jeden z mála regionů, který v době energetické krize poskytuje energetické poradenství zdarma. Prostřednictvím své agentury Moravskoslezské energetické centrum dokonce založil Centrum veřejných energetiků tak, aby bylo městům a obcím energetické poradenství co nejblíže.
Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MSK: Je to miminko, které se narodilo teprve nedávno a my si ho spíš vychováváme, protože ještě naplno neběží. Máme jenom jednu třetinu z plánovaných dvaceti dvou zaměstnanců a postupně nabíháme tak, abychom byli od nového roku připraveni poskytovat obcím v celém kraji služby, jako jsou úspory a nové zdroje. Poslali jsme dotazník na všech 300 obcí a vrátilo se nám nějakých 200, z čehož vyplývá, že dvě třetiny o to mají zájem. V mnoha obcích nikdo neřeší, jakou mají, měli a budou mít spotřebu. Je to o měření, které jim dokážeme ukázat během pár hodin a potom jim ukážeme, jak se to řídí. Protože když neměříš, neřídíš. Po tom jsou úspory jednoduché, pár desítek tisíc korun měsíčně jde ušetřit za jističe a další věci. To všechno už teď probíhá a bude se to rozšiřovat například o nově přijímané zákony, které se týkají komunitní energetiky, což je fenomén, který nám sice moc nepomůže s výrobou elektřiny, ale umožní nám ji šetřit. Pokud si budeme vyrábět elektřinu a spotřebovávat navzájem v jedné lokalitě, nebudeme platit distribuční poplatky a o tom to celé je. Předpokládáme, že typická situace bude, že škola bude mít na střeše solární panely a v pracovní dny dopoledne spotřebuje elektřinu sama. Odpoledne, kdy už tam nebudou děti, pustí elektřinu třeba do školky, kde jsou děti déle, anebo do domova důchodců, kde si starší lidé budou moct večer pustit televizi a mít elektřinu zdarma, když to řeknu zjednodušeně. A o víkendu, kdy škola nefunguje, bude moct pustit elektřinu třeba na koupaliště nebo do nějakých rodinných domů. Bavíme se o obcích do deseti tisíc obyvatel, kde nikdo není vyčleněný a řešil by spotřebu. Znám to z Klimkovic. Máme pět tisíc obyvatel a opravdu to centrálně nikdo neřeší a nikdo na to nemá ani na úřadě čas, protože byla jiná situace, kdy elektřina i plyn byli zadarmo, když to řeknu zjednodušeně. Dnes stojí mnohem více a už dává smysl se tomu věnovat minimálně na nějakou část úvazku. A my kromě toho, že poskytujeme v centru služby, připravujeme s Vysokou školou báňskou semestrální kurzy, které městské energetiky, ať už budou na půl úvazku nebo na čtvrt, naučí, co to elektřina je a jak se v energetickém světě pohybovat a šetřit.
Tomáš Tikal, TV Polar: Aby si toto všechno starostové a primátoři měst a obcí uvědomili a pochopili, pořádá Moravskoslezské energetické centrum pravidelné semináře, na kterých služby Centra veřejných energetiků představuje.
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: My jsme tuto aktivitu založili z podnětu starostů obcí, protože to byli právě oni, kteří nám zhruba před třemi lety sdělili, že by bylo dobré, kdyby krajský úřad pro ně něco udělal. To bylo takové poslání, které jsme využili v rámci financování operačního programu Spravedlivé transformace. Zde využíváme prakticky veškeré zkušenosti, které máme s našimi budovami v oblasti úspor a samozřejmě instalací obnovitelných zdrojů energií.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se centru daří? Jak se rozšiřuje?
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Centru se daří. Nicméně celý proces jde pomalu, je to dáno především výběrem lidí, protože sehnat je na trhu a zaučit, je poměrně dost obtížný proces. Potřebujeme sehnat zhruba dvaadvacet lidí. V současné době máme otevřeno pět poboček a v tomhle programu pokračujeme. Je třeba říci, že ten program ještě není schválený Výkonným výborem Státního fondu životního prostředí, ale my jsme ten proces započali právě s ohledem na to, že to bude poměrně dlouho trvat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jedna věc jsou energetické úspory, druhá věc poradenství třeba s komunitní energetikou. Jaké jsou požadavky obcí na Vaši instituci?
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Zákon Lex OZE II mluví o sdílení energií. Může to být sdílení v rámci například jednoho vyrobce energií mezi více odběrných místy. Tady můžeme mluvit například o komunální energetice v případě obcí a měst, protože vlastní například školy, nemocnice nebo ústavy sociální péče a mohou si zde posílat energii v rámci svých budov. Pak je tady komunitní energetika a předpokládá se, že to mohou být obce, domácnosti nebo firmy. Tady už je roztříštěné zastoupení v rámci toho společenství.
Tomáš Tikal, TV Polar: S jakými dalšími problémy, požadavky za Vámi chodí starostové a primátoři?
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Vidíte to na trhu. Je to cena energií. Dneska všeobecně kvůli inflaci je všechno drahé. Starostové a primátoři se zabývají se financováním těchto projektů, jednak chtějí využívat obnovitelné zdroje energie v rámci zlepšování životního prostředí a pak je to samozřejmě následné financování, čili z jakých fondů případně můžou tyhle aktivity financovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Legislativa pro komunální a komunitní energetiku se v ČR teprve vytváří.
Hana Sotoniaková, právnička: Dneska jsme tady přišli informovat o tom, jak vznikají legislativní práce na legislativy týkající se komunitní energetiky. Naše role je taková, že za Frank Bold Advokáti komunitní energetiku podporujeme a snažíme se vytvořit právní prostředí, aby samosprávy, firmy a občané mohli mezi sebou elektřinu sdílet.
Tomáš Tikal, TV Polar: V jiných zemích už komunitní energetika funguje delší dobu, u nás pro to pořád není legislativa, proč to tak trvá?
Hana Sotoniaková, právnička: Myslím si, že to je částečně tím, že jako společnost nejsme zvyklí na nějaké decentralizované fungování energetiky. Je to tím, že tomu konkuruje centralizovaná energetika, která je u nás preferovaná a společnost, legislativci i občané si zvykají, co by to přineslo a představují si, jak by ten model mohl fungovat v praxi. To, proč ta legislativa se připravuje tak dlouho, souvisí i s tím, že si lidé nějakým způsobem odpovídají na otázky, jak by ten model mohl fungovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Starosty komunitní energetika samozřejmě zajímá, ale nejen ta. Mnozí z nich už s Centrem veřejných energetiků, potažmo s Moravskoslezským energetickým centrem, intenzivně spolupracují.
Jan Rejman (Změna pro Frenštát), starosta Frenštátu pod Radhoštěm: My ve Frenštátě už téměř rok spolupracujeme s Moravskoslezským energetickým centrem. Je to díky tomu, že jsem tady byl zhruba před rokem, kdy mě to motivovalo ke spolupráci. Viděl jsem tu různé prezentace jiných starostů a říkal jsem si, proč by Frenštát nemohl být taky účasten nějaké aktivity v oblasti energetiky. Od toho roku, kdy jsme zahájili spolupráci s Moravskoslezským energetickým centrem, jsme se posunuli hodně daleko. My jsme ve Frenštátě nešli zbrkle do nějakých řešení udělat fotovoltaiku na střeše, ale my jsme šli do toho řešení, že hledáme správné postupy, což znamená zpracovat dokumenty, které nám řeknou, jaké data máme, s čím můžeme pracovat, jaké máme spotřeby, v jakých časech a podle toho budeme navrhovat energeticky úsporné opatření. Je to taky díky tomu, že máme vysoutěženou cenu elektrické energie až do konce roku 2024, což nám dává velký časový prostor k tomu pracovat s tím, co bude dál. To, co jsme chtěli ve Frenštátě my, je udělat řešení, které bude tady s námi fungovat dvacet let, ne řešení, které bude fungovat třeba jeden, dva roky, když je krize, když jsou ceny energií drahé, ale něco, co bude dlouhodobě funkční. Jeden z největších projektů, který se toho týká, je energeticky úsporné opatření v ulici Tyršova, kdy se snažíme vytvořit ostrovní systém, kde máme většinu budov podél celé ulice a chtěli bychom implementovat fotovoltaiku, bateriové úložiště a propojit všechny naše anebo krajské budovy a vyzkoušet si prioritní a pilotní projekt v Moravskoslezském kraji.
Jan Dekický (ODS), místostarosta Městského obvodu Ostrava-Poruba: Nám v Porubě aktivity, které MEC dělá, hodně pomáhají, protože nám ukazují cestu, kterou se vydat. Některé věci, které proběhly na minulých konferencích, jsme už pomaličku zavedli do praxe. Máme nastaveny plány, jak přijímat opatření postupně tak, abychom na jednu stranu šetřili a na druhou stranu efektivně využívali zdroje, které máme. Od dnešní konference si slibuji, že se dozvím další věci, že nás to posune zase o kousek dál a že budeme fungovat efektivně, šetrně a ohleduplně k okolí.
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: Naše představa je především metodická, potřebovali bychom co nejvíc informací, které by posloužily městu při rozvoji energetiky. To je důležitá oblast. Byli bychom rádi, kdyby se v Opavě vybudovalo energetické poradenské centrum pro občany, které by pomohlo řadě občanů v základních informacích v orientaci v oblasti energetiky.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak si představujete do budoucna spolupráci, co by energetik měl Vašim občanům přinést?
Vladimír Schreier (ANO), náměstek primátora Opavy: Především to, co jsem řekl, poradenskou funkci. Občané v této chvíli trochu tápou v tom, co je a není smysluplné z hlediska energetiky. Jestli má smysl ještě zateplovat dům nebo ne, jaký zvolit způsob energetického vytápění, zda-li jít do fotovoltaiky anebo zůstat u plynu. Aby se snažili dělat nějaká úsporná opatření z hlediska regulace uvnitř domu. Pokud mají občané fotovoltaiku občané, je potřeba je nasměrovat, jak ji nejefektivněji využít.
Jiří Myšinský (SNK), starosta Nošovic: Rád bych přivítal nějakou výpomoc v organizaci různých energetických opatření, kterým se věnujeme v obci Nošovice už déle než pět let.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co konkrétně už jste tam vybudovali?
Jiří Myšinský (SNK), starosta Nošovic: My se věnujeme místním komunikacím, snažíme se v méně zalidněných nebo obydlených částech vybudovat fotovoltaicky napájené veřejné osvětlení. Je to úspora materiální i finanční. A u starších budov se snažíme vybudovat fotovoltaické elektrárny, které nám energeticky přispějí v rámci dnešní krize a velmi významným úsporám.
Tomáš Tikal, TV Polar: O semináře Moravskoslezského energetického centra je velký zájem a dá se předpokládat, že v příštím roce ještě poroste. Kravaře a Jablunkov se zapojily do sítě Centra veřejných energetiků. V těchto městech vznikly dvě nové pobočky, které zdarma nabízí městům a obcím energetické poradenství. Více v reportáži. Kravaře a Jablunkov jsou další dva korálky na řetězci poboček Centra veřejných energetiků. Přímo na úřadech bude k dispozici pracovník Moravskoslezského energetického centra, který bude zdarma poskytovat energetické poradenství přilehlým obcím.
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Ty dvě pobočky jsme otevřeli cca v rámci jednoho měsíce. První byla pobočka Jablunkovsko, měli jsme setkání v Nýtku se starosty obcí s rozšířenou působností, kde jsme představili naše služby. Bylo to kvitováno poměrně dost pozitivně, protože zástupci obcí, kteří řeší financování a drahé energie, očekávali, kdy naše služby budou na trhu poskytovány. Mám z toho radost. A minulý týden jsme otevřeli i pobočku v Kravařích, opět jsme měli setkání se zástupci obcí s rozšířenou působností a bylo to kvitováno naprosto stejně.
Tomáš Tikal, TV Polar: Obě města přivítala, že energetické poradenství bude doslova po ruce.
Monika Brzesková (KDU-ČSL), starostka Kravař: My se velmi těšíme, bude to velká podpora v rámci celého území. Zaměříme se na komunitní energetiku i na úspory a další věci, které se k tomu vážou. Doufám, že to bude obrovský přínos a pomoc pro všechny starosty našeho ORP.
Tomáš Tikal, TV Polar: To znamená, že starostové okolních obcí mohou přijít k Vám na úřad a nechat si poradit v oblasti energetiky?
Monika Brzesková (KDU-ČSL), starostka Kravař: Přesně tak. Budeme tam mít člověka přes Moravskoslezské energetické centrum, který bude k dispozici starostům a bude pomáhat s projekty, plány a s tím, co potřebují a v čem by se dala najít jakákoliv úspora.
Tomáš Tikal, TV Polar: Najít odborníka na energetiku není jednoduché, ale zatím se to Moravskoslezskému energetickému centru vždy podařilo.
Jana Golová, veřejný energetik pro ORP Kravaře: Provádíme poradenství v oblasti energetických úspor, to znamená v první řadě snižování nákladu s beznákladovými opatřeními. Dále provádíme poradenství v oblasti energetického managementu, tedy jestli existuje nějaký software, ve kterém si vedeme evidenci všech odběrných míst skrz potřebnou elektrickou energii na plyn a teplo. Nahlížíme i do faktur, zda jsou správně nastaveny distribuční sazby. Dále provádíme poradenství v čisté mobilitě se stavem veřejných budov, zda jsou zateplené, jaký je otopný systém, jaký je zdroj tepla a dále provádíme poradenství s dotačními tituly.
Tomáš Tikal, TV Polar: Funguje to tak, že obce oslovují Vás nebo Vy je?
Jana Golová, veřejný energetik pro ORP Kravaře: Já jsem měla možnost se zúčastnit setkání Svazu mikroregionu Hlučínsko — západ, které sčítá čtrnáct obcí. Byla jsem představena čtrnácti starostům, čili tam jsme navázali spolupráci a už máme domluvené první schůzky.
Beáta Křenková, veřejný energetik pro ORP Jablunkovsko: Poskytuji poradenskou činnost v oblasti energetického managementu, energetických služeb a čisté mobility.
Tomáš Tikal, TV Polar: Můžete nám říct nějaký konkrétní příklad? Třeba s čím se někdo na Vás může obrátit a jakým způsobem mu pomůžete vyřešit problém?
Beáta Křenková, veřejný energetik pro ORP Jablunkovsko: V prvé řadě si sjednáme úvodní schůzku, na které představíme činnost Moravskoslezského energetického centra, konkrétně oddělení Centra veřejných energetiků. Dohodneme se, s čím by potřebovala obec poradit, ale obecně začínáme se zaváděním energetického managementu, aby obce měly přehled o spotřebě energií. Podle toho se dále navrhují další postupy.
Tomáš Tikal, TV Polar: Kolik obcí už se na Vás obrátilo?
Beáta Křenková, veřejný energetik pro ORP Jablunkovsko: Momentálně jsem zahájila činnost se dvěmi obcemi, Písečnou a Mosty u Jablunkova. Postupně budu oslovovat další obce.
Tomáš Tikal, TV Polar: Co tam řešíte?
Beáta Křenková, veřejný energetik pro ORP Jablunkovsko: Prověřujeme distribuční sazby a dále jsme se dohodli na poradenství ohledně dotací ve věci výměny plynových kotlů. Postupně budeme zavádět další kroky směřující k energetickým úsporám.
Tomáš Tikal, TV Polar: V roce 2024 by měly do řetězce Centra veřejných energetiků přibýt další pobočky. Moravskoslezské investice a Development Moravskoslezské energetické centrum, Moravian-Silesia Tourism a další krajské agentury se představily starostům měst a obcí Moravskoslezského kraje. Stalo se tak na konferenci v multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Agentury a organizace zřízené Moravskoslezským krajem poskytují své služby mimo jiné i městům a obcím z našeho regionu. Proto se na setkání prezentovaly primátorům a starostům tak, aby dokonale představili své služby.
Jan Krkoška (ANO), hejtman MS kraje: Stalo se již tradicí, že se jednou za rok setkáme a zhodnotíme si spolupráci našich organizací se starosty. Pro mě je velmi důležitá komunikace se starosty, protože máme stejné problémy jak na kraji, tak na obcích a je třeba si vzájemně vyměnit jednak zkušenost, ale i další kroky, kterými budeme chtít jít v následujících letech. Systém politiky nebo dění např. financování obcí se mění tak dynamicky, že je třeba dělat taková setkání, abychom našli společně nejlepší kroky k rozvoji. Aby obyvatelé našeho kraje, měli stoprocentní informovanost, co se děje a co se připravuje. Tady na téhle platformě se bavíme o nových investicích, o rozvoji nejenom kraje, ale měst, které tady mají své zastoupení. Bavíme se o infrastruktuře jako takové, dopravě, zdravotnictví nebo sociálním systému. To jsou všechno témata, která trápí všechny vesnice a města okolo nás v Moravskoslezském kraji. Jsem rád, že to tady můžeme společně otevřít, protože je to důležité. Doba je velmi turbulentní a dnešním tématem bude také chytrá inteligence, která přichází do našich životů. Jsem zvědavý, jak chytrá technologie může pomoci starostům. Mnohdy ve vesnicích je jen pan starosta a paní účetní a on potom neví, co dál. Potřebuje mít za sebou podporu, která mu pomůže vyřešit palčivá témata, která ho v danou situaci trápí.
Petr Birklen, organizátor konference: My se snažíme pravidelně starosty informovat o nabídce služeb, které agentury mají. To je hlavní účel dnešního setkání, ale zvolili jsme zároveň zajímavé téma pro veřejnou správu obecně a to je komunikace, jakým způsobem komunikovat k veřejnosti. Ať už úspěchy, ale také běžnou agendu, kterou veřejná správa vykonává.
Tomáš Tikal, TV Polar: Moravskoslezské energetické centrum, Moravskoslezské investice a development, Moravskoslezské inovační centrum, Moravskoslezský pakt zaměstnanosti, Moravian Silesia Tourism a Moravskoslezské datové centrum, to jsou agentury, které založil Moravskoslezský kraj, aby pomohly našemu regionu při jeho transformaci.
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: My začínáme s Centrem veřejných energetiků. V minulém roce bylo setkání se starosty, kde jsme si řekli, že chceme s obcemi spolupracovat. Dnes je to nějaká bilance po roce, jak ta situace vypadá. My to máme trochu jednodušší, protože chceme vytvářet poradenství pro obce a města, tzn. už s řadou měst a obcí spolupracujeme a dnes bude představen konkrétní příklad Frenštátu pod Radhoštěm, kde máme od března otevřenou pobočku.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak tedy ta spolupráce s Frenštátem zatím vypadá?
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Vypadá velice dobře, protože pan starosta je velice akční, jestli to tak můžu říct, což je v pořádku. Zasazuje se o to, aby byly úspory ve městě co největší. Zmíním tři oblasti. Jednak je to efektivní energetický management, kde jsme se jim snažili zavést software, prostřednictvím kterého by dávali spotřebu. Druhá oblast je tepelné hospodářství, město Frenštát je zásobováno centrálním zásobováním teplem. Třetí oblast jsou obnovitelné zdroje energií, kde se snažíme vytvořit systém lokální distribuční soustavy, jedná se o úsporu energií, snížení emisí a imisí.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je zájem obcí o spolupráci s Vámi?
Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Samozřejmě velký, je to dáno tím, co probíhá na trhu. Cena energií neustále roste. Sami víte, že v minulém roce byl nedostatek plynu. Ty ceny způsobily to, že obce mají zájem o pomoc při vyhledávání nového dodavatele energií i z pohledu úspor a zavedení obnovitelných zdrojů energie.
Václav Palička, předseda představenstva MSID: Společnost MSID je Moravskoslezská investice a development, což je zformovaná agentura pro regionální rozvoj, která je na trhu řádu let. V tuto chvíli máme za cíl lákat soukromý kapitál nejenom na projekty průmyslových zón, ale i třeba na zkvalitnění bydlení, veřejného prostoru, sociální služby, parkování apod. Investoři rozhodují o tom, kam umístí své investice a hodně záleží na ceně pozemku, jak je připravený, jestli tam jsou energie a sítě. Ale to, na čem taky záleží je, co najdou investoři v těch městech samotných, jaký je tam veřejný prostor, jak se tam cítí, jaké je bydlení. To je to, co bychom chtěli starostům nabídnout. Spolupráci na přípravě projektů, které by mohly města posunout dál.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je zájem ze strany starostů toto řešit?
Václav Palička, předseda představenstva MSID: Záleží o jak velkou obec se jedná, jak třeba připravují vlastní projekty. Máme zkušenosti s Ostravou, kde proběhla celá řada soutěží a jsou tam nové developerské projekty, které se v Ostravě chystají. Myslím si, že mezi starosty dalších obcí na Novojičínsku, Kopřivnice i Frýdek-Místek zájem je. Tomu odpovídá i to, že už pro ně některé služby dodáváme a realizujeme.
Tomáš Tikal, TV Polar: Nějaký konkrétní příklad, vzorové spolupráce s obcí?
Václav Palička, předseda představenstva MSID: My jsme si měli na dnešek připravit vzorový příklad a ten náš je Frýdek-Místek. Jedná se o novou osadu Berlín, kterou se snažíme spolu s úřadem ve Frýdku Místku připravovat. Neděláme to tak, že bychom vytěsnili soukromé společnosti, které připravují projekty nebo dělají projektový management, projektovou přípravu, jsme spíše v koordinačních nebo mentorských rolí, abychom s obcemi pracovali a připravovali projekty třeba s Frenštátem, kde se jednalo o brownfield. Jsou různé typy projektů, na kterých můžeme zapracovat. Máme z krajského úřadu na starosti program tzv. mezirezortních regenerací z důlních škod, tzn. pomáháme i čerpat dotace, snažíme se zkombinovat soukromé zdroje s veřejnými.
Martin Navrátil, ředitel MS paktu zaměstnanosti: Naše prezentace bude velmi konkrétní, představíme spolupráci se statutárním městem Ostrava. Budeme mluvit o kariérovém poradenství, o celém systému služeb, které tady v Ostravě máme, co na tom dělá Ostrava nebo my. Je to něco, s čím jsme získali Národní cenu kariérového poradenství, s kterým jsme se mohli pochlubit i v zahraničí. Byla by škoda se tím také nepochlubit tady v Moravskoslezském kraji.
Tomáš Tikal, TV Polar: Může ta spolupráce fungovat i s menšími městy a obcemi?
Martin Navrátil, ředitel MS paktu zaměstnanosti: Samozřejmě. My máme spolupráci s Ostravou, kterou jde napodobit ve statutárních městech, ale ta spolupráce může fungovat i v obci, která zřizuje jednu školu. Naše spolupráce je o službách pro základní školy a obce hrají velmi důležitou roli v tom, že základní školy řídí. I ta nejmenší obec, která má jenom jednu školu, může s námi spolupracovat a my jí budeme poskytovat služby. Stačí, když tomu obec dá prioritu a porozumí, k čemu to je dobré, proč to vede k rozvoji obce a proč to udrží lidi v regionu.
Tomáš Tikal, TV Polar: V čem jim pomůže spolupráce s Vámi?
Martin Navrátil, ředitel MS paktu zaměstnanosti: Spolupráce s námi nabídne školám zřizovaných obcí služby, které automaticky nedostávají, nevyplývají ze zákona, jsou nad rámec. Je to o spolupráci s námi jako s poskytovatelem služby a také s krajem, který na to dává prostředky. My jsme schopni obecním školám poskytovat služby, které umožní žákům se zorientovat na trhu práce, zorientovat ve vlastních kapacitách, vybrat si adekvátní místo, které třeba to prostředí konkrétní obce nebo konkrétního regionu nabízí.
Petr Koudela, jednatel Moravian-Silesian Tourism: My jsme předně rádi za Moravian-Silesian Tourism, že se taková akce, kdy se můžeme potkat se starosty, koná. Za mě je to podruhé, co mám možnost prezentovat aktuální aktivity. My se s některými starosty setkáváme průběžně celý rok a probíráme témata, která máme společná. Centrála cestovního ruchu funguje cyklokoordinátor, takže se dá odprezentovat řada aktuálních věcí, projektů, pravidel nebo nějakých studií či záměrů. Realizujeme s mnoha starosty napříč regionem i propagační aktivity. Příklady jsou POJEZ festivaly nebo provozované atraktivity nebo provozovaná infocentra, která se s některými starosty chystáme renovovat v našem Moravskoslezském kraji.
Tomáš Tikal, TV Polar: Chtějí vůbec starostové zvýšit turistický ruch ve své obci?
Petr Koudela, jednatel Moravian-Silesian Tourism: Ono cestovní ruch tvoří v těch multiplikačních efektech až čtyři procenta hrubého domácího produktu, přispívá do daňového systému. Obce už dnes mají nástroje, jak si třeba vylepšit ekonomiku. Samozřejmě může nastat situace, kdy turisté nejsou v některých obcích vítani, to je potom o koordinaci a diskusi například s Centrálou cestovního ruchu Moravskoslezského kraje, jak nastavit věci. Musím říct, že veskrze chtějí turisty a tam, kde se potýkáme s potížemi, řešíme je.
Tomáš Tikal, TV Polar: Prostor k prezentaci dostal i projekt LIFE COALA, který reaguje na nutnost čelit klimatické změně s cílem zvýšit klimatickou odolnost kraje, zlepšit kvalitu prostředí pro život jeho obyvatel a podpořit udržitelný rozvoj kraje.
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: My se jako MSID zaměřujeme na podporu nových investic, v tomto pomáháme obcím primárně v rámci služeb jako nabídka nových nemovitostí pro podnikání, brownfieldy atd. Snažíme se nově začleňovat i zelená témata, protože jsou velice důležitá i z hlediska čerpání dotací, aby byly naplněny nějaké environmentální standardy. Naše poradenství se nově rozvíjí do oblastí environmentálních služeb, kde nabízíme způsoby využití těchto ploch s ohledem na životní prostředí tak, aby byly splněny požadavky na dostatek zeleně, nakládání s vodou, klimatické odolnosti a tak dále.
Tomáš Tikal, TV Polar: Máte už nějaký konkrétní příklad spolupráce s některou z obcí v tomto směru?
Petr Birklen, koordinátor aktivit projektu LIFE COALA: Teď jsme v poměrně úzkém kontaktu s Frýdkem-Místkem, kde se bavíme o některých plochách i veřejných prostranstvích, kde by právě tyto zelené prvky měly být začleněny. Jinak to poradenství běží napříč Moravskoslezským krajem. Jsou dnes nižší desítky obcí, se kterými komunikujeme v rámci projektu LIFE COALA jako je Doubrava, Havířov nebo Karviná, kde jdeme do větší hloubky přípravy těchto veřejných prostranství z hlediska třeba klimatické odolnosti.
Tomáš Tikal, TV Polar: Speciální vydání pořadu ENERGIE A KRAJ je u konce. Děkujeme za přízeň a přejeme hodně energie do příštích dnů. Na viděnou.
Redakčně upraveno / zkráceno.