Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Energie a kraj

Energie a kraj

  • MS kraj založil Energolinku
  • EU zvažuje přibrat do Green Dealu plyn a jádro
  • Beseda: Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, naladili jste si televizi Polar právě včas, protože začíná magazín Energie a kraj. V jeho úvodu vás upozorníme na novou Energo linku, se kterou můžete řešit své problémy s energiemi. Poté se podíváme na dění kolem Green deelu EU a nakonec si budeme povídat s obchodním ředitelem Veolie, panem Jakubem Tobolou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Tisícovky domácností v Moravskoslezském kraji řeší kvůli krachu Bohemia Energy, přechod k novému dodavateli energií. Moravskoslezský kraj proto zřídil Energo linku, kam si lidé mohou zdarma zavolat o radu. Operátoři linky volajícím pomohou se v této situaci zorientovat. Poradí jim jak postupovat, také upozorní na možná úskalí nových smluv Energo linka 800 720 210 je bezplatná. V provozu je ve všední dny od 8:00 do 16:00 hodin.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Já jsem byl až do nedávna taky klientem Bohemia Energy. Když jsem řešil, co mám dělat, když zkrachovali, tak jsem taky sám nevěděl a obrátil jsem se na krajské energetické centrum, ať mi poradí a poradili velmi dobře. Tak tam vznikla myšlenka, že když pojede li mít tak by mohli poradit i ostatním lidem v kraji, kteří jsou postiženi krachem Bohemia Energy. Ta linka jim poradí, co nemají dělat, poradí jim, co mají dělat. Nebude samozřejmě nabízet žádné konkrétní produkty, ale nabídnou odbornou pomoc lidem v tom, co by měli a neměli dělat při změně poskytovatele dodávek energie a plynu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Například bývalí klienti společnosti Bohemia Energy, buď stihli podepsat smlouvu s jinou společností nebo jim energie začal dodávat dodavatel poslední instance. Díky tomu se naštěstí nemůže stát, že by lidem najednou nešel proud nebo plyn. Ale pozor, dodavatel poslední instance musí energie ze zákona dodávat půl roku. Pak už by měli mít lidé podepsanou smlouvu s novou společností, která jim bude energie dodávat dlouhodobě. Jak na to poradí právě Energo linka. Ta je primárně určená pro ty, kteří nemají přístup k internetu nebo nejsou v jeho používání tolik zběhlý. Týká se to hlavně seniorů nebo sociálně slabších rodin. Linka také lidem poradí, jak se poprat s vysokými zálohami, kterým se bohužel v nejbližší době zřejmě nevyhneme. Bezplatnou Energo linku 800 720 210 provozuje krajský úřad Moravskoslezského kraje ve spolupráci s odborníky z Moravskoslezského energetického centra. Na webu Moravskoslezského kraje budou postupně zveřejňovány odpovědi na nejčastější dotazy, které se na Energo lince řeší. Lidé zde také najdou další důležité informace a tipy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zemní plyn a jaderná energie se možná přece jen stanou součástí Zelené dohody EU. S odkazem na uniklý neoficiální dokument to uvedl server Euroactiv. Za označení zejména jaderné energie jako zeleného zdroje bojovala mimo jiné i Česká republika.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zmíněný dokument obsahuje i technická kritéria, na jejichž základě by se zemní plyn mohl označit jako přechodný udržitelný zdroj. Plynové elektrárny či kogenerační zařízení by se staly udržitelnou investicí ve chvíli, kdy při své činnosti nebudou do ovzduší vypouštět více než 100 gramů oxidu uhličitého na kilowatthodinu. O možnosti zařazení zemního plynu a jaderné energie do zelené dohody, hovořila už dříve také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Ursula von der Leyerová, předsedkyně Evropské komise: Potřebujeme více obnovitelných zdrojů energie. Jsou levnější bez uhlíkové stopy a není nutné je dovážet. Potřebujeme také stabilní zdroj, jadernou energii a přechodně zemní plyn. Představíme to v našem taxonomickém návrhu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Česko a dalších devět evropských zemí za označení jaderné energie jako zeleného zdroje dlouhodobě bojují. Země dokonce zaslaly společně dopis iniciovaný Francií Evropské komisi. Stálo v něm, že jaderná energie je cenově dostupný stabilní a nezávislý zdroj energie a spotřebitelé v Evropské unii ochrání před kolísání cen. Kromě Česka a Francie se pod dopis podepsali zástupci Bulharska, Finska, Chorvatska, Maďarska, Polska, Slovenska, Slovinska a Rumunska.

Tomáš Tikal, TV Polar: Hostem pořadu Energie a kraj je pan Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia. Vítám Vás tady, dobrý den.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Tomáš Tikal, TV Polar: Není zač začneme energiemi, protože situace je bouřlivá. Ceny energií jdou skokově nahoru, někteří dodavatelé končí, jak to vnímáte Veolii?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Je pravda, že na trhu se v dnešní době děje celá řada zajímavých věcí. Ceny elektřiny, plynu nebo i třeba ceny a povolenek CO2, které velcí dodavatelé elektřiny a tepla musí platit jdou raketově nahoru. Jsou dneska na rekordních úrovních, které jsme za poslední období, za posledních pár měsíců nebo let vlastně vůbec neviděli. Celá řada dodavatelů nepřistupovala k tomu trochu zodpovědně. Nenakupovala elektřinu dopředu, nezajišťovala si nákupy elektřiny a komodit pro své zákazníky a ocitá se dneska v problémech a proto se zákazníci obracejí na velké dodavatele jako jsme třeba my. Ti, kteří mají zajištěnou elektřinu, plyn a vůbec komodity do budoucna nakupují třeba s výhledem několika let dopředu, aby se právě nedostávali do těchto problémů a nespekulovali na pokles nebo na nárůst cen elektřiny anebo plynu na trhu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Uměl byste odhadnout jestli ty ceny ještě půjdou nahoru nebo naopak až se to stabilizuje, tak trošku klesnou?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: To je otázka za milion korun. Samozřejmě těžko se dá předvídat, co se na trhu dále bude dít. Nicméně, ta nervozita dneska souvisí s tím, že mění se palivová základna v rámci Evropy a v rámci střední Evropy. Odchází se od jádra v Německu, odchází se od uhlí, nahrazujeme to ne úplně stabilními obnovitelnými zdroji. Nahrazujeme to plynem, ale ten ještě není v dostatečné kapacitě. Přichází zima, proto to období je takové teď nervózní a proto ty ceny vystřelily nahoru. Předpokládám, že v průběhu příštího roku se ceny nějakým způsobem stabilizují na nějaké úrovni. Otázka je na jaké té úrovni to bude. Nicméně nepředpokládám, že bychom se dostali cenově zase zpátky nad cenovou úroveň, která tady byla před pár měsíci.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak to bude vypadat s cenami tepla? Dá se předpokládat, že půjdou také nahoru a už jste třeba zahájili komunikaci se svými zákazníky na toto téma?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Teplárenství jako takové nežije v nějaké bublině. To znamená i teplárenství je nějakým způsobem ovlivněno růstem cen komodit, zejména třeba plynu nebo i cen uhlí anebo těch povolenek CO2, o kterých jsem hovořil. To znamená, že i my v rámci tepláren se nějakým způsobem budeme muset tomu trendu přizpůsobit, respektive budeme muset zohlednit nárůst nákladů do ceny tepla. To znamená, že ceny tepla půjdou nahoru v příštím roce, ale nebude to nějakým způsobem zásadní nárůst nebo raketový nárůst. Věděli jsme třeba, že někteří dodavatelé ohlásili až padesáti, šedesátiprocentní zdražení ceny plynu na příští rok. Tohle se teplárenství netýká. Teplárenské společnosti dlouhodobě nakupují paliva dopředu na kontraktech, které jsou třeba na dva, na tři roky. To znamená, že my ten výkyv těch cen, který máme dnes v těchto měsících nemusíme nutně promítnout do našich cen, protože naše paliva máme nakoupené i dlouhodobě dopředu. Takže nárůst jakýsi bude, ale bude mírný nebude tak zásadní.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vnímáte krok vlády, která nebude účtovat DPH na energie vlastně poslední dva měsíce tohoto roku a celý příští rok?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Tento návrh vlády jsme zaregistrovali. On se netýká cen tepla. On se týká opravdu cen elektřiny a cen plynu. Teplárenství nebo ceny tepla budou dále zatíženy svou sazbou DPH. Já si myslím, že jakkoliv s tím krokem nejsem úplně ztotožnil a nemyslím si, že je nějak systémovým určitě to v krátkodobém hledisku pomůže. Pomůže to domácnostem, pomůže to malým odběratelům, kteří toto DPH nebudou muset platit. Nicméně, dlouhodobě to určitě není řešení. Dlouhodobým řešením podle mě je, co nejracionálněji nakládat s energiemi, co nejracionálněji energii spotřebovávat a vyrábět, to znamená šetřit s energiemi. Pokud je to racionální a možné.

Tomáš Tikal, TV Polar: Evropa chce snižovat emise, chce odejít od uhlí. Jak jste na tom vy ve Veolii? Jste připraveni?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: My jsme připraveni. Dokonce jsme to zahájili ten odchod od uhlí a tu naši ekologickou transformaci už jsme zahájili. Vyhlásili jsme vlastně už někdy v roce 2020, že odejdeme do roku 2030 kompletně od uhlí v rámci našich tepláren v Moravskoslezském kraji. Takže jsme zahájili náš transformační projekt, ať se to týká tepláren v Ostravě, v Karviné, v Havířově, ve Frýdku Místku nebo v Krnově, v celém Moravskoslezském kraji, kde působíme, chceme nejpozději do roku 2030 skončit s uhlím.

Tomáš Tikal, TV Polar: To je ta kampaň Společně 2030?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Přesně tak. To je ta naše marketingová kampaň Společně 2030, kdy se snažíme prezentovat naše kroky vedoucí k odchodu od uhlí a k ekologizaci teplárenství v rámci Moravskoslezského kraje a chceme teplárenství jako obor představit v trošku jiném světle. Chceme ho ukázat jako to, co dneska vlastně teplárenství je. Je to nejmodernější a nejlepší způsob zásobování tepla.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak ta transformace teplárenství probíhá v těch největších městech v našem regionu?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Když začnu na východě řekněme teplárna Karviná, která zásobuje dneska Karvinou a Havířov, v teplárně Karviná chystáme výstavbu pěti velkých plynových kotlů, to znamená chystáme částečnou plynofikaci teplárny Karviná, což by mělo proběhnout v příštím roce a do roku 2025 chceme vystavět multipalivový kotel, který bude zpracovávat a energeticky využívat už nerecyklovatelné komunální odpady. To znamená chceme kompletně odejít od uhlí v roce 2026. Ve Frýdku-Místku a v Krnově tam je situace trošku jiná, tam už dnes z velké většiny pálíme biomasu, to znamená využíváme lesní štěpku z lesní těžby, popřípadě odpadní dřevo se zpracováním dřeva a chceme spalování štěpky a spalování biomasy rozšířit až na sto procent. To znamená chceme být stoprocentně na biomase. Co se týče Ostravy, jakožto té největší teplárny, tady máme dvě teplárny v Přívoze a Třebovicích v Ostravě máme celou řadu vlastně kombinací možných, které dneska zvažujeme. Jsou to všechny kombinace, o kterých jsem hovořil a základ pro Ostravu bude tvořit zřejmě zemní plyn.

Tomáš Tikal, TV Polar: Trošku komplikovanější situace je v Havířově, který chce odejít od uhlí a založil společnost společně s ČEZ a plánuje plynové jednotky v jednotlivých bytových domech. Váš názor na tuto situaci?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: My to samozřejmě sledujeme. Přístup vedení města a společnosti ČEZ k dekarbonizaci teplárenství v Havířově nepovažujeme za úplně šťastný. Naše řešení, které už reálně dneska stavíme v teplárně Karviná je odchod od uhlí a je dekarbonizace teplárenství v Havířově. To znamená přecházíme na zemní plyn a přecházíme na energetické využití komunálních odpadů. Ten projekt, který chystá vedení města s ČEZ dle mého názoru povede pouze ke zhoršení životního prostředí ve městě výstavbou kogenerační jednotek a plynových kotelen, které budou samozřejmě emise pouštět přímo do města a zároveň nutně povede ke zvýšení ceny tepla pro koncové odběratele.

Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste, že po odchodu od uhlí budete využívat nebo už využíváte plyn a biomasu. Jak vidíte ten další vývoj, kam byste se chtěli dostat?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Naším cílem je v prvé řadě odejít od uhlí. Uhlí je opravdu klasické palivo, které se používalo v teplárenství v Moravskoslezském kraji z důvodu toho, že tady jsme měli Ostravsko karvinské doly a těžba uhlí tady byla tradiční. Biomasa je pro nás takovým tím ultimátním cílem pro řekněme menší teplárny typu Frýdek Místek a Krnov, protože biomasy je samozřejmě omezené množství k dispozici. A tam, kde nemáme biomasu a chceme odejít od uhlí, tam budeme muset nutně využívat jiné zdroje a to bude zejména zemní plyn, protože zemní plyn, byť je to jakési přechodové palivo nebo přechodné palivo, které by nám mělo sloužit k tomu překlenout tu dobu mezi uhlím, plynem a něčím jiným. Co to něco jiného bude, dneska ještě nevíme.

Speaker4: To se uvidí, každopádně to bude stát hodně peněz. Kde na to chcete vzít a jakým způsobem budete investovat v těch následujících letech?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Investice budou vysoké nicméně i v posledních deseti letech jsme v rámci Moravskoslezského kraje do naší teplárny investovali více než deset miliard korun. To znamená investice v teplárenství probíhají průběžně. Není to nic, na co bychom nebyli zvyklí nebo s čím bychom neuměli pracovat. Investice do transformace odchodu od uhlí si opět vyžádá vyšší jednotky miliard korun v rámci Moravskoslezského kraje. Nicméně, s sebou to přinese úspory, přinese to vyšší efektivitu provozu našich tepláren, přinese to úspory na palivových nákladech zejména na těch povolenkách CO2, o kterých jsem hovořil. Ty mimochodem dneska představují největší nákladovou položku v ceně tepla. Takže když toto ušetříme, tak si můžeme dovolit opravdu zainvestovat do té transformace, aniž by to mělo nějaký zásadní vliv do ceny tepla pro koncové odběratele.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane řediteli děkuji za rozhovor, mějte se hezky a příště se určitě uvidíme a řekneme si jaký byl posun v této oblasti.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Děkuji mnohokrát, na shledanou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Děkujeme za přízeň a budeme se na vás těšit u dalšího vydání magazínu Energie a kraj na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Energie a kraj
11. listopadu 2021, 17:14

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, naladili jste si televizi Polar právě včas, protože začíná magazín Energie a kraj. V jeho úvodu vás upozorníme na novou Energo linku, se kterou můžete řešit své problémy s energiemi. Poté se podíváme na dění kolem Green deelu EU a nakonec si budeme povídat s obchodním ředitelem Veolie, panem Jakubem Tobolou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Tisícovky domácností v Moravskoslezském kraji řeší kvůli krachu Bohemia Energy, přechod k novému dodavateli energií. Moravskoslezský kraj proto zřídil Energo linku, kam si lidé mohou zdarma zavolat o radu. Operátoři linky volajícím pomohou se v této situaci zorientovat. Poradí jim jak postupovat, také upozorní na možná úskalí nových smluv Energo linka 800 720 210 je bezplatná. V provozu je ve všední dny od 8:00 do 16:00 hodin.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: Já jsem byl až do nedávna taky klientem Bohemia Energy. Když jsem řešil, co mám dělat, když zkrachovali, tak jsem taky sám nevěděl a obrátil jsem se na krajské energetické centrum, ať mi poradí a poradili velmi dobře. Tak tam vznikla myšlenka, že když pojede li mít tak by mohli poradit i ostatním lidem v kraji, kteří jsou postiženi krachem Bohemia Energy. Ta linka jim poradí, co nemají dělat, poradí jim, co mají dělat. Nebude samozřejmě nabízet žádné konkrétní produkty, ale nabídnou odbornou pomoc lidem v tom, co by měli a neměli dělat při změně poskytovatele dodávek energie a plynu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Například bývalí klienti společnosti Bohemia Energy, buď stihli podepsat smlouvu s jinou společností nebo jim energie začal dodávat dodavatel poslední instance. Díky tomu se naštěstí nemůže stát, že by lidem najednou nešel proud nebo plyn. Ale pozor, dodavatel poslední instance musí energie ze zákona dodávat půl roku. Pak už by měli mít lidé podepsanou smlouvu s novou společností, která jim bude energie dodávat dlouhodobě. Jak na to poradí právě Energo linka. Ta je primárně určená pro ty, kteří nemají přístup k internetu nebo nejsou v jeho používání tolik zběhlý. Týká se to hlavně seniorů nebo sociálně slabších rodin. Linka také lidem poradí, jak se poprat s vysokými zálohami, kterým se bohužel v nejbližší době zřejmě nevyhneme. Bezplatnou Energo linku 800 720 210 provozuje krajský úřad Moravskoslezského kraje ve spolupráci s odborníky z Moravskoslezského energetického centra. Na webu Moravskoslezského kraje budou postupně zveřejňovány odpovědi na nejčastější dotazy, které se na Energo lince řeší. Lidé zde také najdou další důležité informace a tipy.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zemní plyn a jaderná energie se možná přece jen stanou součástí Zelené dohody EU. S odkazem na uniklý neoficiální dokument to uvedl server Euroactiv. Za označení zejména jaderné energie jako zeleného zdroje bojovala mimo jiné i Česká republika.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zmíněný dokument obsahuje i technická kritéria, na jejichž základě by se zemní plyn mohl označit jako přechodný udržitelný zdroj. Plynové elektrárny či kogenerační zařízení by se staly udržitelnou investicí ve chvíli, kdy při své činnosti nebudou do ovzduší vypouštět více než 100 gramů oxidu uhličitého na kilowatthodinu. O možnosti zařazení zemního plynu a jaderné energie do zelené dohody, hovořila už dříve také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Ursula von der Leyerová, předsedkyně Evropské komise: Potřebujeme více obnovitelných zdrojů energie. Jsou levnější bez uhlíkové stopy a není nutné je dovážet. Potřebujeme také stabilní zdroj, jadernou energii a přechodně zemní plyn. Představíme to v našem taxonomickém návrhu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Česko a dalších devět evropských zemí za označení jaderné energie jako zeleného zdroje dlouhodobě bojují. Země dokonce zaslaly společně dopis iniciovaný Francií Evropské komisi. Stálo v něm, že jaderná energie je cenově dostupný stabilní a nezávislý zdroj energie a spotřebitelé v Evropské unii ochrání před kolísání cen. Kromě Česka a Francie se pod dopis podepsali zástupci Bulharska, Finska, Chorvatska, Maďarska, Polska, Slovenska, Slovinska a Rumunska.

Tomáš Tikal, TV Polar: Hostem pořadu Energie a kraj je pan Jakub Tobola, obchodní ředitel skupiny Veolia. Vítám Vás tady, dobrý den.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Tomáš Tikal, TV Polar: Není zač začneme energiemi, protože situace je bouřlivá. Ceny energií jdou skokově nahoru, někteří dodavatelé končí, jak to vnímáte Veolii?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Je pravda, že na trhu se v dnešní době děje celá řada zajímavých věcí. Ceny elektřiny, plynu nebo i třeba ceny a povolenek CO2, které velcí dodavatelé elektřiny a tepla musí platit jdou raketově nahoru. Jsou dneska na rekordních úrovních, které jsme za poslední období, za posledních pár měsíců nebo let vlastně vůbec neviděli. Celá řada dodavatelů nepřistupovala k tomu trochu zodpovědně. Nenakupovala elektřinu dopředu, nezajišťovala si nákupy elektřiny a komodit pro své zákazníky a ocitá se dneska v problémech a proto se zákazníci obracejí na velké dodavatele jako jsme třeba my. Ti, kteří mají zajištěnou elektřinu, plyn a vůbec komodity do budoucna nakupují třeba s výhledem několika let dopředu, aby se právě nedostávali do těchto problémů a nespekulovali na pokles nebo na nárůst cen elektřiny anebo plynu na trhu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Uměl byste odhadnout jestli ty ceny ještě půjdou nahoru nebo naopak až se to stabilizuje, tak trošku klesnou?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: To je otázka za milion korun. Samozřejmě těžko se dá předvídat, co se na trhu dále bude dít. Nicméně, ta nervozita dneska souvisí s tím, že mění se palivová základna v rámci Evropy a v rámci střední Evropy. Odchází se od jádra v Německu, odchází se od uhlí, nahrazujeme to ne úplně stabilními obnovitelnými zdroji. Nahrazujeme to plynem, ale ten ještě není v dostatečné kapacitě. Přichází zima, proto to období je takové teď nervózní a proto ty ceny vystřelily nahoru. Předpokládám, že v průběhu příštího roku se ceny nějakým způsobem stabilizují na nějaké úrovni. Otázka je na jaké té úrovni to bude. Nicméně nepředpokládám, že bychom se dostali cenově zase zpátky nad cenovou úroveň, která tady byla před pár měsíci.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak to bude vypadat s cenami tepla? Dá se předpokládat, že půjdou také nahoru a už jste třeba zahájili komunikaci se svými zákazníky na toto téma?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Teplárenství jako takové nežije v nějaké bublině. To znamená i teplárenství je nějakým způsobem ovlivněno růstem cen komodit, zejména třeba plynu nebo i cen uhlí anebo těch povolenek CO2, o kterých jsem hovořil. To znamená, že i my v rámci tepláren se nějakým způsobem budeme muset tomu trendu přizpůsobit, respektive budeme muset zohlednit nárůst nákladů do ceny tepla. To znamená, že ceny tepla půjdou nahoru v příštím roce, ale nebude to nějakým způsobem zásadní nárůst nebo raketový nárůst. Věděli jsme třeba, že někteří dodavatelé ohlásili až padesáti, šedesátiprocentní zdražení ceny plynu na příští rok. Tohle se teplárenství netýká. Teplárenské společnosti dlouhodobě nakupují paliva dopředu na kontraktech, které jsou třeba na dva, na tři roky. To znamená, že my ten výkyv těch cen, který máme dnes v těchto měsících nemusíme nutně promítnout do našich cen, protože naše paliva máme nakoupené i dlouhodobě dopředu. Takže nárůst jakýsi bude, ale bude mírný nebude tak zásadní.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vnímáte krok vlády, která nebude účtovat DPH na energie vlastně poslední dva měsíce tohoto roku a celý příští rok?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Tento návrh vlády jsme zaregistrovali. On se netýká cen tepla. On se týká opravdu cen elektřiny a cen plynu. Teplárenství nebo ceny tepla budou dále zatíženy svou sazbou DPH. Já si myslím, že jakkoliv s tím krokem nejsem úplně ztotožnil a nemyslím si, že je nějak systémovým určitě to v krátkodobém hledisku pomůže. Pomůže to domácnostem, pomůže to malým odběratelům, kteří toto DPH nebudou muset platit. Nicméně, dlouhodobě to určitě není řešení. Dlouhodobým řešením podle mě je, co nejracionálněji nakládat s energiemi, co nejracionálněji energii spotřebovávat a vyrábět, to znamená šetřit s energiemi. Pokud je to racionální a možné.

Tomáš Tikal, TV Polar: Evropa chce snižovat emise, chce odejít od uhlí. Jak jste na tom vy ve Veolii? Jste připraveni?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: My jsme připraveni. Dokonce jsme to zahájili ten odchod od uhlí a tu naši ekologickou transformaci už jsme zahájili. Vyhlásili jsme vlastně už někdy v roce 2020, že odejdeme do roku 2030 kompletně od uhlí v rámci našich tepláren v Moravskoslezském kraji. Takže jsme zahájili náš transformační projekt, ať se to týká tepláren v Ostravě, v Karviné, v Havířově, ve Frýdku Místku nebo v Krnově, v celém Moravskoslezském kraji, kde působíme, chceme nejpozději do roku 2030 skončit s uhlím.

Tomáš Tikal, TV Polar: To je ta kampaň Společně 2030?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Přesně tak. To je ta naše marketingová kampaň Společně 2030, kdy se snažíme prezentovat naše kroky vedoucí k odchodu od uhlí a k ekologizaci teplárenství v rámci Moravskoslezského kraje a chceme teplárenství jako obor představit v trošku jiném světle. Chceme ho ukázat jako to, co dneska vlastně teplárenství je. Je to nejmodernější a nejlepší způsob zásobování tepla.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak ta transformace teplárenství probíhá v těch největších městech v našem regionu?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Když začnu na východě řekněme teplárna Karviná, která zásobuje dneska Karvinou a Havířov, v teplárně Karviná chystáme výstavbu pěti velkých plynových kotlů, to znamená chystáme částečnou plynofikaci teplárny Karviná, což by mělo proběhnout v příštím roce a do roku 2025 chceme vystavět multipalivový kotel, který bude zpracovávat a energeticky využívat už nerecyklovatelné komunální odpady. To znamená chceme kompletně odejít od uhlí v roce 2026. Ve Frýdku-Místku a v Krnově tam je situace trošku jiná, tam už dnes z velké většiny pálíme biomasu, to znamená využíváme lesní štěpku z lesní těžby, popřípadě odpadní dřevo se zpracováním dřeva a chceme spalování štěpky a spalování biomasy rozšířit až na sto procent. To znamená chceme být stoprocentně na biomase. Co se týče Ostravy, jakožto té největší teplárny, tady máme dvě teplárny v Přívoze a Třebovicích v Ostravě máme celou řadu vlastně kombinací možných, které dneska zvažujeme. Jsou to všechny kombinace, o kterých jsem hovořil a základ pro Ostravu bude tvořit zřejmě zemní plyn.

Tomáš Tikal, TV Polar: Trošku komplikovanější situace je v Havířově, který chce odejít od uhlí a založil společnost společně s ČEZ a plánuje plynové jednotky v jednotlivých bytových domech. Váš názor na tuto situaci?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: My to samozřejmě sledujeme. Přístup vedení města a společnosti ČEZ k dekarbonizaci teplárenství v Havířově nepovažujeme za úplně šťastný. Naše řešení, které už reálně dneska stavíme v teplárně Karviná je odchod od uhlí a je dekarbonizace teplárenství v Havířově. To znamená přecházíme na zemní plyn a přecházíme na energetické využití komunálních odpadů. Ten projekt, který chystá vedení města s ČEZ dle mého názoru povede pouze ke zhoršení životního prostředí ve městě výstavbou kogenerační jednotek a plynových kotelen, které budou samozřejmě emise pouštět přímo do města a zároveň nutně povede ke zvýšení ceny tepla pro koncové odběratele.

Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste, že po odchodu od uhlí budete využívat nebo už využíváte plyn a biomasu. Jak vidíte ten další vývoj, kam byste se chtěli dostat?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Naším cílem je v prvé řadě odejít od uhlí. Uhlí je opravdu klasické palivo, které se používalo v teplárenství v Moravskoslezském kraji z důvodu toho, že tady jsme měli Ostravsko karvinské doly a těžba uhlí tady byla tradiční. Biomasa je pro nás takovým tím ultimátním cílem pro řekněme menší teplárny typu Frýdek Místek a Krnov, protože biomasy je samozřejmě omezené množství k dispozici. A tam, kde nemáme biomasu a chceme odejít od uhlí, tam budeme muset nutně využívat jiné zdroje a to bude zejména zemní plyn, protože zemní plyn, byť je to jakési přechodové palivo nebo přechodné palivo, které by nám mělo sloužit k tomu překlenout tu dobu mezi uhlím, plynem a něčím jiným. Co to něco jiného bude, dneska ještě nevíme.

Speaker4: To se uvidí, každopádně to bude stát hodně peněz. Kde na to chcete vzít a jakým způsobem budete investovat v těch následujících letech?

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Investice budou vysoké nicméně i v posledních deseti letech jsme v rámci Moravskoslezského kraje do naší teplárny investovali více než deset miliard korun. To znamená investice v teplárenství probíhají průběžně. Není to nic, na co bychom nebyli zvyklí nebo s čím bychom neuměli pracovat. Investice do transformace odchodu od uhlí si opět vyžádá vyšší jednotky miliard korun v rámci Moravskoslezského kraje. Nicméně, s sebou to přinese úspory, přinese to vyšší efektivitu provozu našich tepláren, přinese to úspory na palivových nákladech zejména na těch povolenkách CO2, o kterých jsem hovořil. Ty mimochodem dneska představují největší nákladovou položku v ceně tepla. Takže když toto ušetříme, tak si můžeme dovolit opravdu zainvestovat do té transformace, aniž by to mělo nějaký zásadní vliv do ceny tepla pro koncové odběratele.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane řediteli děkuji za rozhovor, mějte se hezky a příště se určitě uvidíme a řekneme si jaký byl posun v této oblasti.

Jakub Tobola, obchodní ředitel, Veolia: Děkuji mnohokrát, na shledanou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Děkujeme za přízeň a budeme se na vás těšit u dalšího vydání magazínu Energie a kraj na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/energie-a-kraj/energie-a-kraj-11-11-2021-17-14