Energie a kraj

Domácí solární elektrárny speciál

Hezký den, energetický magazín TV Polar s názvem Energie a kraj je tady s dalším vydáním, vítejte u něj. Celý tento díl věnujeme domácím fotovoltaickým elektrárnám. Podíváme se, na jakém principu fungují, vysvětlíme si, jakým způsobem na ně můžete získat dotace a nakonec si budeme povídat s expertem na tyto systémy Jakubem Mahelem.

Pokud se vám princip fungování fotovoltaické elektrárny zamlouvá, bude vás určitě zajímat, jakým způsobem můžete získat na instalaci dotaci. Podrobnosti v následující reportáži.


Tomáš Tikal, TV Polar: Naším hostem je pan Jakub Mahel, expert na domácí fotovoltaické elektrárny, kterého vítám tady u nás. Dobrý den.

Jakub Mahel, expert na fotovoltaické elektrárny: Hezký dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme si říct na úvod, proč byste tento systém do domácností doporučil? Co je na něm tak super?

Jakub Mahel, expert na fotovoltaické elektrárny: Tak ono se nedá říct, že bych já doporučil komplexně všem, aby si nainstalovali fotovoltaické elektrárny domů. Jde o to, že vlastně každá fotovoltaická elektrárna pro domácnost je specifická a je potřeba udělat analýzu, protože ta fotovoltaická elektrárna prioritně má ušetřit uhlíkovou stopu a napomoci ekologicky, ale aby napomohla ekologicky musí to jít ruku v ruce s ekonomikou. A pokud ten zákazník by si chtěl nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu a nemělo by to ekonomický smysl, pak bych samozřejmě to pro tu domácnost nedoporučoval.

Tomáš Tikal, TV Polar: Takže vy zjistíte jaké jsou parametry domácnosti, domů, jak je na tom tepelně, a potom se rozhodnete, buď ano nebo ne, a jestli ano, tak jaký typ, druh konkrétní fotovoltaické elektrárny?

Jakub Mahel, expert na fotovoltaické elektrárny: Vždycky je potřeba udělat komplexní analýza spotřeb té dané domácnosti jak na topení, tak na ohřívání teplé vody, a celkově chod domácnosti včetně spotřebičů. Na základě toho se zvolí vhodné řešení, nejen vlastně fotovoltaických systém, ale třeba kombinace i nějakých dalších systémů čerpajících z obnovitelných zdrojů energií. Na základě toho my vypočítáme i ekonomickou návratnost toho systému tak, aby to dávalo té dané domácnosti smysl. A vždycky se snažíme jít ruku v ruce s nějakou tou životností toho systému. Takže se navrhuje to řešení tak, aby dávalo smysl a mělo ten časový horizont i v té návratnosti.

Tomáš Tikal, TV Polar: Z čeho si můžeme vybrat, jaké ty typy jsou?

Jakub Mahel, expert na fotovoltaické elektrárny: Ta fotovoltaická elektrárna se skládá převážně z bateriového systému, a nebo ze systému s akumulací do vody. Je v tom diametrální rozdíl v tom, že ta baterie sama o sobě dokáže ten rodinný dům nebo ten objekt, chceme-li ho separovat a udělat nezávislým čistě na nějakou dobu, funguje to jako záložní zdroj UPSka, dokud v těch bateriích máte energii a rozfázujete si to tak, abyste na to jeli nějakými základními spotřebiči, tak dokážete potom vyžít v případě nějakých blackoutů. To je docela zásadní otázka pro spoustu lidí, kteří se chtějí trošičku osamostatnit. Existují i tzv. ostrovní systémy těch fotovoltaických elektráren, ale to je samo o sobě kapitola. Ale v devadesáti procentech, nebo možná i je to vyšší číslo, ten zákazník se nedokáže úplně odpojit od té distribuční soustavy, ale z velké části dokážeme eliminovat zásah té domácnosti pro tu energii zvenku, což je vlastně cílem těch fotovoltaických elektráren, co největší samostatnost toho objektu.

Tomáš Tikal, TV Polar: A ve srovnání s tím systémem, který ukládá tu energii do teplé vody?

Jakub Mahel, expert na fotovoltaické elektrárny: Srovnání s tím systémem, který ukládá energii do teplé vody je to, že ta baterie je samozřejmě velmi nákladná, proto pokud chceme mít nějakou relevantní návratnost potom v nějakých větších sférách, tak ta baterie, čím větší kapacita, tak tím samozřejmě stojí více peněz. Ty dotace jsou docela dobře rozložené, protože pokud Vy dosáhnete na maximální dotaci, tak jenom s tím bateriovým úložištěm, nebo v kombinaci s jiným zdrojem obnovitelných zdrojů, ta baterie se vám velmi vyplatí, ale čím víc vlastně potom zvyšujete kapacitu té baterie, tak už ji platíte potom za tu plnou cenu. A samozřejmě ta návratnost ta té baterie je potom na parametrech životnosti.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaká je životnost baterií?

Jakub Mahel, expert na fotovoltaické elektrárny: Jsou výrobci a výrobci samozřejmě, ale pokud se budeme bavit o nějakých renomovaných firmách, které dělají kvalitní lithiovou baterii, tak se bavíme někde v horizontu deseti až dvaceti let na základě potom samozřejmě používání té baterie a nějakého umístění. Samozřejmě ty baterie jsou náchylné na vlhkost, jsou náchylné na změny teplot. Takže pokud my chceme, aby ta baterie co nejdéle sloužila, nesmíme jí samozřejmě vybíjet do tzv. nabíjecí a vybíjecí hloubky, měli bychom to držet v nějakých těch do 20% vybití a do 80% nabití. Tím samozřejmě potřebujeme větší kapacitu, abychom ten požadovaný obsah té baterie v těch kilowatech využili pro chod té domácnosti třeba na tu noc, kdy je to vhodné.

Tomáš Tikal, TV Polar: Sluníčko nám svítí převážně v létě, jak jsme si určitě všimli, co s tou energií, která bude v těch bateriích dejme tomu, anebo v té teplé vodě, jak ji můžeme využít co nejefektivněji?

Jakub Mahel, expert na fotovoltaické elektrárny: Samozřejmě v těch bateriích nám do zimy ta energie nevydrží a v teplé vodě samozřejmě také ne. Proto existuje pojem tzv. virtuální baterie a trošku se nám tady legislativně upravují podmínky pro to, aby to fungovalo podle západních zemí, jako je Německo, kam se snažíme patřit, aby ta legislativa samozřejmě podporovala ty obnovitelné zdroje. A máte pravdu, že 70 procent té energie vyrobíme právě v tom létě, kdy ji samozřejmě, nějakých 70 procent domácností, více spotřebují v zimě tím topením. Pak jsou domácnosti, které mají bazény, mají klimatizace a další vlastně energeticky náročné spotřebiče, které využijí maximum v létě. Ale je potřeba myslet na to, že vy máte přebytky samozřejmě v létě, které pošlete do sítě nebo do distribuční soustavy a potřebujete je nějakým způsobem zúročit v zimě. Na to existují tzv. virtuální baterie, které používají velcí hráči na trhu, kteří vlastně obchodují s energiemi a komoditami. A funguje to čistě tak, že to co vy pošlete do sítě v létě, tak si vytáhnete v zimě.

Tomáš Tikal, TV Polar: Sedíme v Ostravě, v Moravskoslezském kraji, a tady je vysoká míra znečištění ovzduší nejenom kvůli průmyslu a dopravě, ale také kvůli domácím topeništím, a tak se chci zeptat: Myslíte si, že konec těžby uhlí v kraji, který tady evidentně probíhá, může být nahrazen tady těmito domácími ekologickými systémy?

Jakub Mahel, expert na fotovoltaické elektrárny: Tak rozhodně to nenahradí čistě jenom fotovoltaická elektrárna. Musíme si nalít čistého vína, že ta fotovoltaická elektrárna je spíše pro ty rodinné domy doplňkem, která nedokáže maximálně nahradit třeba to uhlí, nedokáže nahradit elektro kotle, ale k tomu dokážeme implementovat další systémy jako jsou tepelná čerpadla, která velmi efektivně zúročí tu vyrobenou elektřinu z obnovitelných zdrojů a následně vlastně jí zúročí tím tepelným čerpadlem tak, aby ten objekt se stal co nejvíce soběstačný.

Tomáš Tikal, TV Polar: Tak pevně v to věřím. Určitě se nám bude lépe dýchat. Děkuju moc za rozhovor, že jste vážil cestu.

Jakub Mahel, expert na fotovoltaické elektrárny: Já děkuji.

Tomáš Tikal, TV Polar: A s vámi se těším na viděnou zase příště, mějte se hezky a na shledanou.

Pořad Energie a kraj má ve scénáři už jen rozloučení. Tak se mějte co nejlépe a sledujte tento magazín pokud možno i příště. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat