Energie a kraj
- Přípravy na topnou sezónu jsou v plném proudu
- Španělsko sází na zelený vodík a bioplyn
- ROSATOM zahájil práce na maďarské jaderné elektrárně
- Rostislav Rožnovský, ředitel MSEC: MS energetické centrum radí obcím s úsporami energií
Dobrý den, jsem rád, že jste si našli čas na magazín TV Polar Energie a kraj. V úvodu se podíváme na nutné opravy teplovodního rozvodu v regionu, mrkneme okénkem do světa a nakonec si budeme povídat s panem Rostislavem Rožnovským, ředitel MS energetického centra.
Přípravy na topnou sezónu jsou v plném proudu
Teplé počasí ukončilo topnou sezónu a rozběhly se další projekty ekologizace tepláren. Zároveň probíhají kontroly, opravy i rozsáhlé rekonstrukce potrubních rozvodů. Dálkové vytápění mají hlavně velká města. Aktuálně se pracuje například ve Frýdku-Místku na další etapě obnovy páteřního horkovodu.
Vladislav Olesz, technik realizace projektu, Veolia Energie: „V květnu jsme zahájili výkopové práce, po ukončení byl namontovaný bypas pro zajištění dodávek tepla do města. Od té doby začaly demontáže na hlavním potrubí. Za mnou vidíte, že už se svařuje hlavní potrubí, které by mělo být dokončeno v polovině července, následuje přepoj a budeme zpátky zakrývat celou stavební část a uvádět do původního stavu majitelům.“
Kdo by čekal při tak rozsáhlých pracích dlouhé odstávky v dodávkách teplé vody, bude mile překvapen. Dnes trvají většinou jen jeden až 2 dny.
Rudolf Šulava, vedoucí sektoru, Veolia Energie: „Povedlo se nám zkrátit původně plánovanou 10denní odstávku tepla na 2x 2,5 dne díky montáži potrubního bypasu.“
Největší dodavatel tepla na Severní Moravě a ve Slezsku každoročně investuje do oprav a rekonstrukcí potrubí stovky milionů korun.
Jiří Leták, manažer Distribuce a služeb, Veolia Energie: „Zásadní rozdíl je ve spolehlivosti dodávek. Potrubí, které provozujeme, jsou často stará desítky let, i 50 let a takové zařízení trpí poruchami, to pak znamená výpadek v dodávkách tepla a potíže pro naše zákazníky. Toho se chceme vyvarovat, a proto vynakládáme prostředky do obnovy sítí.“
Nejde ale jen o výměnu starého potrubí, probíhají také projekty, které souvisejí s modernizací a ekologizací teplárenství.
Jiří Leták, manažer Distribuce a služeb, Veolia Energie: „Největší realizace v současné době probíhá v Olomouci, je to modernizační akce, která souvisí s odchodem od uhlí, je to akce za 400 mil, je naplánovaná na 2 roky a letos děláme 1. etapu.“
Velká akce probíhá také v Havířově na Hlavní třídě, kde musí být zachována průjezdnost hlavní komunikace.
Tomáš Mahr, specialista projektu, Veolie Energie: „Jak vidíte, máme odkopáno potrubí, čekáme na první odstávku, kdy uděláme náhradní propoj a budeme dodávat i nadále teplou vodu obyvatelům. Vyměníme potrubí během 2 týdnů a uvedeme do původního stavu.“
Také v Havířově budou jen dvě krátké odstávky a obyvatelé města si tak mohou léto užít bez větších omezení. Součástí výměny potrubí je vždy uvedení místa do původního stavu, včetně oprav silnic, chodníků a výsadby stromů a keřů.
Jiří Leták, manažer Distribuce a služeb, Veolia Energie: „Naše společnost vynakládá velké úsilí k tomu, abychom dodávali spolehlivě a bez přerušení z důvodu poruch a havárií. Proto každý rok investujeme velké peníze jak do obnovy teplených sítí, tak výměníkových stanic.“
Většina oprav a rekonstrukcí bude hotova do září, kdy začne nová topná sezóna. Nové potrubí by mělo sloužit minimálně příštích 40 let.
Španělsko sází na zelený vodík a bioplyn
Španělsko plánuje modernizaci svého energetického sektoru. V rámci revize svého národního klimaticko-energetického plánu země zdvojnásobuje svůj dosavadní cíl výroby bioplynu do roku 2030 a téměř ztrojnásobuje cíl pro produkci zeleného vodíku.
O návrhu vládní strategie informoval server Reuters. Nový klimatický plán zahrnuje také vyšší cíle pro solární a větrné elektrárny, jakož i skladování energie a další iniciativy.
Energetika je ve Španělsku před celostátními volbami, velmi diskutovaným tématem. Přičemž hlavní favorit, opoziční Lidová strana, prosazuje zrušení plánovaného postupného ukončení provozu španělských jaderných elektráren.
Celkově by obnovitelné zdroje měly do roku 2030 vyrábět 81 % elektřiny v zemi, uvádí se v návrhu klimatické strategie. Ta stanovuje dále konkrétně cíl 11 gigawattů pro elektrolyzéry, které by se používaly k výrobě zeleného vodíku, oproti předchozím 4 gigawattům.
Cíl pro výrobu bioplynu byl zdvojnásoben na 20 TWh/rok. Nový plán rovněž zvyšuje cíle pro kapacitu výroby větrné energie z 50 gigawattů na 62 gigawattů, kapacitu výroby fotovoltaické solární energie na přibližně 76 gigawattů a kapacitu skladování energie na 22 gigawattů. Kombinace opatření má pomoci zemi snížit emise skleníkových plynů o 32 % oproti úrovni z roku 1990.
Plán má zmobilizovat investice ve výši zhruba 294 miliard eur, uvádí se v textu plánu. Očekává se, že 85 % z této částky bude pocházet ze soukromého sektoru a zbytek z veřejných prostředků, včetně prostředků Evropské unie. Španělsko se dle ministryně energetiky Teresy Riberové stalo "nesmírně atraktivní a důvěryhodnou zemí pro investice v oblasti obnovitelných zdrojů".
Plán potvrzuje postupný odchod od jaderné energie a také urychluje odchod Španělska od uhlí, který je nyní stanoven na rok 2025. Původní termín byl přitom stanoven na rok 2030.
ROSATOM zahájil práce na maďarské jaderné elektrárně
V lokalitě nové maďarské jaderné elektrárny Paks II začaly přípravné práce před oficiálním zahájením výstavby. Dělníci zahájili stavbu stěny, která omezí proudění podzemní vody na staveniště. Dva nové jaderné bloky dodá Maďarsku ruská společnost Rosatom na základě mezivládní dohody z roku 2014.
Ruská energetická společnost Rosatom oznámila, že v lokalitě nové maďarské jaderné elektrárny Paks II zahájila její inženýrská divize přípravné stavební práce. Konkrétně dělníci začali práce na stěně, která lokalitu oddělí od podzemních vod, aby bylo možné zahájit hloubení stavební jámy a vylít základovou desku betonem. Jeden metr široká a v některých místech až 32 metrů hluboká stěna má projektovanou délku celkem 2,5 kilometru.
Cílem stěny je také zabránit poklesu hladiny podzemní vody na staveništi, což je kritická podmínka pro bezpečný provoz čtyř provozovaných bloků JE Paks.
Kromě stavby stěny je v různých fázích výstavby také zhruba dvacet administrativních a podpůrných budov a skladů. Za oficiální zahájení výstavby jaderného bloku se ovšem obecně považuje až první lití betonu základové desky.
Projekt jaderné elektrárny Paks II vzniká na základě dohody mezi Maďarskem a Ruskem z roku 2014. Povolení k výstavbě pak vydal maďarský regulátor v srpnu loňského roku. V elektrárně Paks II tak Rosatom podle plánu postaví na klíč dva bloky s životností 60 let. Podle zástupce maďarské vlády by měl první blok zahájit provoz v roce 2032.
Rostislav Rožnovský, ředitel MSEC: MS energetické centrum radí obcím s úsporami energií
Tomáš Tikal, TV Polar: Hlavním cílem Moravskoslezského energetického centra je zajišťování odborného poradenství v oblasti energetiky, energetických služeb, energetického managementu a rozvoje chytrého regionu pro potřeby Moravskoslezského kraje a jeho příspěvkových organizací. Příprava strategie Moravskoslezského kraje v rámci Platformy pro uhelné regiony v transformaci, zajišťování rozvoje čisté mobility Moravskoslezského kraje a poradenství a konzultační činnost pro obce a veřejnost v oblasti úspor energií. Moravskoslezské energetické centrum pravidelně pořádá semináře pro města a obce. Ten zatím poslední byl zaměřený na oblast energetického managementu a komunitní energetiky.
Tomáš Tikal, TV Polar: Dnes máme další velký seminář, který organizujete. Co je jeho cílem?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Cílem jsou energetické úspory a to, co dneska vidíme na trhu, to znamená cena energií. I když spadla za poslední rok, tak stále je na vyšší úrovni. Jsou to víceméně témata, která si vybraly samy obce. Dnešní téma je energetický management, jak správně evidovat spotřeby energií, jak vytvářet úspory. Dále je to téma, které se dneska taky často objevuje v médiích a to je komunitní energetika a zapojení obnovitelných zdrojů energií v rámci veřejné správy.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste program koncipovali tak, aby byl přínosný pro zástupce měst a obcí?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: My vycházíme z posledního semináře a dělali jsme si zpětnou vazbu, jak to starostové a starostky viděli, a zároveň jsme už pořádali poradenské konzultace a v rámci ní ta témata takto vyplývala. My jsme ta stěžejní témata dneska upřednostnili a jsou to energetický management a komunitní energetika.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké bude Vaše hlavní sdělení?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Moje hlavní sdělení bude víceméně v tom, že chci ukázat, jak vypadají dneska ceny energií. Nesmíme podléhat tomu, že dneska energie klesají. Řekněme, že v rámci téhle dekády energie bude na nějaké úrovni a že je potřeba dále šetřit, evidovat a vytvářet prostor pro obnovitelné zdroje energie.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak byste charakterizoval postoj Moravskoslezského kraje k tomuto energetickému managementu?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Postoj Moravskoslezského kraje je v tom, že prakticky my energetické úspory vytváříme zhruba od roku 2012. Máme nějaké 4leté plány a v rámci nich se nám podařilo ušetřit zhruba 120 milionů korun. Moravskoslezský kraj dělá úspory na budovách, včetně zapojení obnovitelných zdrojů energií. To znamená, že prakticky využívá zkušenosti, které máme.
Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste, že sbíráte zpětnou vazbu od měst a obcí. Jaké jsou nejčastější požadavky?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Nejčastějšími požadavky jsou dotace a finanční nástroje. Je to logické, protože města a obce potřebují šetřit, mají i svoje programy. To je nejčastější požadavek. A dále je to příprava projektů. Snaží se nám naznačit, že by chtěly pomoct v evidencích energií, protože ne vždy jsou v tomhle úspěšní.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký další servis může poskytnout Moravskoslezské energetické centrum?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Jsou to zkušenosti, které máme, a zároveň se chceme společně zapojit do komunitní energetiky. Dneska máme školy, které fungují v nějakém režimu dopoledne i odpoledne. Máme možnost ty přebytky, které budou v rámci obnovitelných zdrojů, zde mluvíme o fotovoltaice, použít v rámci komunity ve veřejné správě.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se dále rozvíjí centrum veřejných energetiků?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Dneska máme otevřená tři energetická centra. V lednu byl Třinec, pak následoval Frenštát pod Radhoštěm v březnu a v dubnu Kopřivnice. Předpokládáme otevření dalších středisek, uvažujeme o Jablunkově i o Kravařích. Je to o tom, jaké si vybíráme zaměstnance a jak rychle je zaučíme. I v rámci jednotlivých středisek řešíme potřeby, které obce mají. Tudíž někde řešíme přednostně fotovoltaiku, někde energetický management, řešíme pasportizace budov. Co by se jaká opatření na těch obcích daly dělat tak, aby co nejdříve ušetřily.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste spokojen s fungováním jednotlivých center?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Musím říct, že spokojený jsem. Nicméně je to cesta na dlouhou trať. Je to velice náročné, protože přichází lidi z venku, které potřebujeme zaučit. Oni samozřejmě nějaké energetické myšlení nebo zkušenosti mají, nicméně naše energetické centrum v sobě skrývá minimálně budovy energetiků, je tam hodně specializovaných lidí a je potřeba všechny věci řešit najednou. To znamená, že se lidé musí neustále zapracovávat, musí chodit na semináře a musí se naučit v tomto režimu pracovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaká další důležitá sdělení přinese dnešní seminář?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Kromě energetického managementu a dotačních titulů je to i komunitní energetika. Je tam, jak v současné době vypadá legislativa v rámci komunitní energetiky, protože to je to, co nám zatím brání v rozvoji, a jak to vypadá z pohledu budoucnosti sdílení energií. Komunitní energetika dneska hýbe trhem, proto potřebujeme i sdělit těm obcím, jaký vidíme rozvoj, kdy by mohla začít a jak by ta podoba mohla vypadat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak plánujete budoucnost? Budete pokračovat v podobných typech seminářů a dalších setkání?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Ano, budeme. Je to již druhý seminář, na podzim plánujeme další s tím, že tam bude další téma. Předpokládáme, že to budou úsporné projekty v energetice a znovu komunitní energetika, protože plán rozvoje komunitní energetiky bude od prvního ledna příštího roku. Tudíž budeme tam mít co říct. Nicméně už dneska to vypadá, že by tam mohlo dojít k nějakému posunu. Chceme v těch relacích pokračovat a hlavně v těch, které si obce samy zvolí. To jsou ta stěžejní témata, která vychází v rámci poradenství.
Tomáš Tikal, TV Polar: Účast zhruba sta zástupců měst a obcí Moravskoslezského kraje, odborníků na energetiku a dalších zainteresovaných osob přinesla řadu zajímavých prezentací a velmi otevřenou diskuzi. Cílem konference bylo poskytnout platformu pro diskuzi o vybraných energetických tématech o aktuálních i předpokládaných budoucích trendech zejména v oblasti komunitní energetiky, včetně sdílení příkladů dobré praxe.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Dobrý den, jsem rád, že jste si našli čas na magazín TV Polar Energie a kraj. V úvodu se podíváme na nutné opravy teplovodního rozvodu v regionu, mrkneme okénkem do světa a nakonec si budeme povídat s panem Rostislavem Rožnovským, ředitel MS energetického centra.
Přípravy na topnou sezónu jsou v plném proudu
Teplé počasí ukončilo topnou sezónu a rozběhly se další projekty ekologizace tepláren. Zároveň probíhají kontroly, opravy i rozsáhlé rekonstrukce potrubních rozvodů. Dálkové vytápění mají hlavně velká města. Aktuálně se pracuje například ve Frýdku-Místku na další etapě obnovy páteřního horkovodu.
Vladislav Olesz, technik realizace projektu, Veolia Energie: „V květnu jsme zahájili výkopové práce, po ukončení byl namontovaný bypas pro zajištění dodávek tepla do města. Od té doby začaly demontáže na hlavním potrubí. Za mnou vidíte, že už se svařuje hlavní potrubí, které by mělo být dokončeno v polovině července, následuje přepoj a budeme zpátky zakrývat celou stavební část a uvádět do původního stavu majitelům.“
Kdo by čekal při tak rozsáhlých pracích dlouhé odstávky v dodávkách teplé vody, bude mile překvapen. Dnes trvají většinou jen jeden až 2 dny.
Rudolf Šulava, vedoucí sektoru, Veolia Energie: „Povedlo se nám zkrátit původně plánovanou 10denní odstávku tepla na 2x 2,5 dne díky montáži potrubního bypasu.“
Největší dodavatel tepla na Severní Moravě a ve Slezsku každoročně investuje do oprav a rekonstrukcí potrubí stovky milionů korun.
Jiří Leták, manažer Distribuce a služeb, Veolia Energie: „Zásadní rozdíl je ve spolehlivosti dodávek. Potrubí, které provozujeme, jsou často stará desítky let, i 50 let a takové zařízení trpí poruchami, to pak znamená výpadek v dodávkách tepla a potíže pro naše zákazníky. Toho se chceme vyvarovat, a proto vynakládáme prostředky do obnovy sítí.“
Nejde ale jen o výměnu starého potrubí, probíhají také projekty, které souvisejí s modernizací a ekologizací teplárenství.
Jiří Leták, manažer Distribuce a služeb, Veolia Energie: „Největší realizace v současné době probíhá v Olomouci, je to modernizační akce, která souvisí s odchodem od uhlí, je to akce za 400 mil, je naplánovaná na 2 roky a letos děláme 1. etapu.“
Velká akce probíhá také v Havířově na Hlavní třídě, kde musí být zachována průjezdnost hlavní komunikace.
Tomáš Mahr, specialista projektu, Veolie Energie: „Jak vidíte, máme odkopáno potrubí, čekáme na první odstávku, kdy uděláme náhradní propoj a budeme dodávat i nadále teplou vodu obyvatelům. Vyměníme potrubí během 2 týdnů a uvedeme do původního stavu.“
Také v Havířově budou jen dvě krátké odstávky a obyvatelé města si tak mohou léto užít bez větších omezení. Součástí výměny potrubí je vždy uvedení místa do původního stavu, včetně oprav silnic, chodníků a výsadby stromů a keřů.
Jiří Leták, manažer Distribuce a služeb, Veolia Energie: „Naše společnost vynakládá velké úsilí k tomu, abychom dodávali spolehlivě a bez přerušení z důvodu poruch a havárií. Proto každý rok investujeme velké peníze jak do obnovy teplených sítí, tak výměníkových stanic.“
Většina oprav a rekonstrukcí bude hotova do září, kdy začne nová topná sezóna. Nové potrubí by mělo sloužit minimálně příštích 40 let.
Španělsko sází na zelený vodík a bioplyn
Španělsko plánuje modernizaci svého energetického sektoru. V rámci revize svého národního klimaticko-energetického plánu země zdvojnásobuje svůj dosavadní cíl výroby bioplynu do roku 2030 a téměř ztrojnásobuje cíl pro produkci zeleného vodíku.
O návrhu vládní strategie informoval server Reuters. Nový klimatický plán zahrnuje také vyšší cíle pro solární a větrné elektrárny, jakož i skladování energie a další iniciativy.
Energetika je ve Španělsku před celostátními volbami, velmi diskutovaným tématem. Přičemž hlavní favorit, opoziční Lidová strana, prosazuje zrušení plánovaného postupného ukončení provozu španělských jaderných elektráren.
Celkově by obnovitelné zdroje měly do roku 2030 vyrábět 81 % elektřiny v zemi, uvádí se v návrhu klimatické strategie. Ta stanovuje dále konkrétně cíl 11 gigawattů pro elektrolyzéry, které by se používaly k výrobě zeleného vodíku, oproti předchozím 4 gigawattům.
Cíl pro výrobu bioplynu byl zdvojnásoben na 20 TWh/rok. Nový plán rovněž zvyšuje cíle pro kapacitu výroby větrné energie z 50 gigawattů na 62 gigawattů, kapacitu výroby fotovoltaické solární energie na přibližně 76 gigawattů a kapacitu skladování energie na 22 gigawattů. Kombinace opatření má pomoci zemi snížit emise skleníkových plynů o 32 % oproti úrovni z roku 1990.
Plán má zmobilizovat investice ve výši zhruba 294 miliard eur, uvádí se v textu plánu. Očekává se, že 85 % z této částky bude pocházet ze soukromého sektoru a zbytek z veřejných prostředků, včetně prostředků Evropské unie. Španělsko se dle ministryně energetiky Teresy Riberové stalo "nesmírně atraktivní a důvěryhodnou zemí pro investice v oblasti obnovitelných zdrojů".
Plán potvrzuje postupný odchod od jaderné energie a také urychluje odchod Španělska od uhlí, který je nyní stanoven na rok 2025. Původní termín byl přitom stanoven na rok 2030.
ROSATOM zahájil práce na maďarské jaderné elektrárně
V lokalitě nové maďarské jaderné elektrárny Paks II začaly přípravné práce před oficiálním zahájením výstavby. Dělníci zahájili stavbu stěny, která omezí proudění podzemní vody na staveniště. Dva nové jaderné bloky dodá Maďarsku ruská společnost Rosatom na základě mezivládní dohody z roku 2014.
Ruská energetická společnost Rosatom oznámila, že v lokalitě nové maďarské jaderné elektrárny Paks II zahájila její inženýrská divize přípravné stavební práce. Konkrétně dělníci začali práce na stěně, která lokalitu oddělí od podzemních vod, aby bylo možné zahájit hloubení stavební jámy a vylít základovou desku betonem. Jeden metr široká a v některých místech až 32 metrů hluboká stěna má projektovanou délku celkem 2,5 kilometru.
Cílem stěny je také zabránit poklesu hladiny podzemní vody na staveništi, což je kritická podmínka pro bezpečný provoz čtyř provozovaných bloků JE Paks.
Kromě stavby stěny je v různých fázích výstavby také zhruba dvacet administrativních a podpůrných budov a skladů. Za oficiální zahájení výstavby jaderného bloku se ovšem obecně považuje až první lití betonu základové desky.
Projekt jaderné elektrárny Paks II vzniká na základě dohody mezi Maďarskem a Ruskem z roku 2014. Povolení k výstavbě pak vydal maďarský regulátor v srpnu loňského roku. V elektrárně Paks II tak Rosatom podle plánu postaví na klíč dva bloky s životností 60 let. Podle zástupce maďarské vlády by měl první blok zahájit provoz v roce 2032.
Rostislav Rožnovský, ředitel MSEC: MS energetické centrum radí obcím s úsporami energií
Tomáš Tikal, TV Polar: Hlavním cílem Moravskoslezského energetického centra je zajišťování odborného poradenství v oblasti energetiky, energetických služeb, energetického managementu a rozvoje chytrého regionu pro potřeby Moravskoslezského kraje a jeho příspěvkových organizací. Příprava strategie Moravskoslezského kraje v rámci Platformy pro uhelné regiony v transformaci, zajišťování rozvoje čisté mobility Moravskoslezského kraje a poradenství a konzultační činnost pro obce a veřejnost v oblasti úspor energií. Moravskoslezské energetické centrum pravidelně pořádá semináře pro města a obce. Ten zatím poslední byl zaměřený na oblast energetického managementu a komunitní energetiky.
Tomáš Tikal, TV Polar: Dnes máme další velký seminář, který organizujete. Co je jeho cílem?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Cílem jsou energetické úspory a to, co dneska vidíme na trhu, to znamená cena energií. I když spadla za poslední rok, tak stále je na vyšší úrovni. Jsou to víceméně témata, která si vybraly samy obce. Dnešní téma je energetický management, jak správně evidovat spotřeby energií, jak vytvářet úspory. Dále je to téma, které se dneska taky často objevuje v médiích a to je komunitní energetika a zapojení obnovitelných zdrojů energií v rámci veřejné správy.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste program koncipovali tak, aby byl přínosný pro zástupce měst a obcí?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: My vycházíme z posledního semináře a dělali jsme si zpětnou vazbu, jak to starostové a starostky viděli, a zároveň jsme už pořádali poradenské konzultace a v rámci ní ta témata takto vyplývala. My jsme ta stěžejní témata dneska upřednostnili a jsou to energetický management a komunitní energetika.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké bude Vaše hlavní sdělení?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Moje hlavní sdělení bude víceméně v tom, že chci ukázat, jak vypadají dneska ceny energií. Nesmíme podléhat tomu, že dneska energie klesají. Řekněme, že v rámci téhle dekády energie bude na nějaké úrovni a že je potřeba dále šetřit, evidovat a vytvářet prostor pro obnovitelné zdroje energie.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak byste charakterizoval postoj Moravskoslezského kraje k tomuto energetickému managementu?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Postoj Moravskoslezského kraje je v tom, že prakticky my energetické úspory vytváříme zhruba od roku 2012. Máme nějaké 4leté plány a v rámci nich se nám podařilo ušetřit zhruba 120 milionů korun. Moravskoslezský kraj dělá úspory na budovách, včetně zapojení obnovitelných zdrojů energií. To znamená, že prakticky využívá zkušenosti, které máme.
Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste, že sbíráte zpětnou vazbu od měst a obcí. Jaké jsou nejčastější požadavky?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Nejčastějšími požadavky jsou dotace a finanční nástroje. Je to logické, protože města a obce potřebují šetřit, mají i svoje programy. To je nejčastější požadavek. A dále je to příprava projektů. Snaží se nám naznačit, že by chtěly pomoct v evidencích energií, protože ne vždy jsou v tomhle úspěšní.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký další servis může poskytnout Moravskoslezské energetické centrum?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Jsou to zkušenosti, které máme, a zároveň se chceme společně zapojit do komunitní energetiky. Dneska máme školy, které fungují v nějakém režimu dopoledne i odpoledne. Máme možnost ty přebytky, které budou v rámci obnovitelných zdrojů, zde mluvíme o fotovoltaice, použít v rámci komunity ve veřejné správě.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se dále rozvíjí centrum veřejných energetiků?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Dneska máme otevřená tři energetická centra. V lednu byl Třinec, pak následoval Frenštát pod Radhoštěm v březnu a v dubnu Kopřivnice. Předpokládáme otevření dalších středisek, uvažujeme o Jablunkově i o Kravařích. Je to o tom, jaké si vybíráme zaměstnance a jak rychle je zaučíme. I v rámci jednotlivých středisek řešíme potřeby, které obce mají. Tudíž někde řešíme přednostně fotovoltaiku, někde energetický management, řešíme pasportizace budov. Co by se jaká opatření na těch obcích daly dělat tak, aby co nejdříve ušetřily.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak jste spokojen s fungováním jednotlivých center?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Musím říct, že spokojený jsem. Nicméně je to cesta na dlouhou trať. Je to velice náročné, protože přichází lidi z venku, které potřebujeme zaučit. Oni samozřejmě nějaké energetické myšlení nebo zkušenosti mají, nicméně naše energetické centrum v sobě skrývá minimálně budovy energetiků, je tam hodně specializovaných lidí a je potřeba všechny věci řešit najednou. To znamená, že se lidé musí neustále zapracovávat, musí chodit na semináře a musí se naučit v tomto režimu pracovat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaká další důležitá sdělení přinese dnešní seminář?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Kromě energetického managementu a dotačních titulů je to i komunitní energetika. Je tam, jak v současné době vypadá legislativa v rámci komunitní energetiky, protože to je to, co nám zatím brání v rozvoji, a jak to vypadá z pohledu budoucnosti sdílení energií. Komunitní energetika dneska hýbe trhem, proto potřebujeme i sdělit těm obcím, jaký vidíme rozvoj, kdy by mohla začít a jak by ta podoba mohla vypadat.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak plánujete budoucnost? Budete pokračovat v podobných typech seminářů a dalších setkání?
Rostlislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Ano, budeme. Je to již druhý seminář, na podzim plánujeme další s tím, že tam bude další téma. Předpokládáme, že to budou úsporné projekty v energetice a znovu komunitní energetika, protože plán rozvoje komunitní energetiky bude od prvního ledna příštího roku. Tudíž budeme tam mít co říct. Nicméně už dneska to vypadá, že by tam mohlo dojít k nějakému posunu. Chceme v těch relacích pokračovat a hlavně v těch, které si obce samy zvolí. To jsou ta stěžejní témata, která vychází v rámci poradenství.
Tomáš Tikal, TV Polar: Účast zhruba sta zástupců měst a obcí Moravskoslezského kraje, odborníků na energetiku a dalších zainteresovaných osob přinesla řadu zajímavých prezentací a velmi otevřenou diskuzi. Cílem konference bylo poskytnout platformu pro diskuzi o vybraných energetických tématech o aktuálních i předpokládaných budoucích trendech zejména v oblasti komunitní energetiky, včetně sdílení příkladů dobré praxe.
Redakčně upraveno / zkráceno.