Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Energie a kraj

Energie a kraj

  • V Ostravě vznikl nový experimentální soběstačný dům
  • Maďarsko plánuje výstavbu nové jaderné elektrárny
  • Jan Světlík si pochvaluje spolupráci s krajem na vodíku

Dobrý den, jsem rád, že jste si našli čas pro magazín TV Polar Energie a kraj. Začneme energetickým projektem na SŠ elektrotechniky v Ostravě, nahlédneme okénkem do světa energií a nakonec si budeme povídat s podnikatelem Janem Světlíkem.

V Ostravě vznikl nový experimentální soběstačný dům

Střední škola elektrotechnická v Ostravě nově využívá pro odbornou výuku experimentální soběstačný dům. Žáci se díky němu podrobně seznámí s využíváním fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla.

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „„Kromě fotovoltaiky má EKOdům také foto termiku a tepelné čerpadlo pro topení či chlazení, výměnu vzduchu pak zajišťuje rekuperační systém. Další vychytávkou je řízené venkovní stínění, které umí šetřit energii na topení a chlazení. Inteligentní regulace řídí všechny procesy na základě naměřených hodnot nebo podle požadavků uživatele. Naši žáci si všechny tyto technologie osvojí, což pro ně bude po absolvování školy velkou výhodou. Jsem rád, že se nám tento projekt podařilo dotáhnout do konce. Poděkování patří zejména našemu zřizovateli. Moravskoslezský kraj na projekt získal z EU finance a významně přispěl i ze svého rozpočtu.“

Pro výuku poslouží i model vodní elektrárny a panel na výrobu vodíku. Smart EKOdům bude sloužit i pro exkurze a výukové programy pro žáky ostatních škol.

Petr Vavřiňák, vedoucí učitel odborného výcviku: „Nový energeticky úsporný a soběstačný dům je vybaven také didaktickými pomůckami pro výuku alternativních zdrojů energie, jako například modelem vodní elektrárny se třemi různými turbínami, modelem tepelného čerpadla, panelem na výrobu vodíku a jeho využití v palivovém článku, systémy pro výuku větrných či fotovoltaických elektráren.“

Střední škola mohla EKOdům vybudovat díky podpoře Moravskoslezského kraje a prostředkům z projektu OKAP II.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „„Na pozemku naší střední školy vzniklo moderní centrum obnovitelných zdrojů energie a chytrých technologií. Je to další významný krok v podpoře odborného vzdělávání v regionu. Žáci elektrooborů si díky tomuto školícímu středisku osvojí technologie, se kterými se budou čím dál častěji ve své budoucí praxi setkávat. Tento EKOdům je navíc vybaven zařízeními, která měří vyrobenou i spotřebovanou elektrickou i tepelnou energii, ale také vyhodnocují i další veličiny, jako jsou výkony, průtoky nebo třeba teploty. Se všemi těmito daty pak žáci mohou dále ve výuce pracovat.“

Nový energeticky úsporný a soběstačný dům je vybaven také didaktickými pomůckami pro výuku alternativních zdrojů energie, jako například modelem vodní elektrárny se třemi různými turbínami, modelem tepelného čerpadla, panelem na výrobu vodíku a jeho využití v palivovém článku a systémy pro výuku větrných či fotovoltaických elektráren.

Maďarsko plánuje výstavbu nové jaderné elektrárny

Maďarský ministr zahraničí a obchodu Peter Szijjártó uvedl, že příští měsíc budou zahájeny přípravné práce na projektu výstavby maďarské jaderné elektrárny Pakš II. Stalo se tak po jednání s generálním ředitelem Rosatomu Alexejem Lichačevem.

Upravený smluvní rámec zajišťuje rychlejší postup při plném respektování bezpečnostních pravidel. Rosatom i vláda se zavázali, že nové bloky jaderné elektrárny Pakš by měly být v provozu již na začátku příštího desetiletí.

Úpravu smlouvy schválila minulý měsíc Evropská komise, což podle něj znamená, že je možné urychlit investici a odstranit spoustu byrokratické zátěže. Začátkem července tak začnou práce na zabránění průsaků vody propustným základem a další zemní práce, po nichž bude následovat první betonáž.

S Lichačevem jednal také maďarský premiér Viktor Orbán, který na projekt tlačí, přestože ostatní země Evropské unie v důsledku války s Ukrajinou od ruských vazeb upouštějí. Projekt Pakš II byl zahájen počátkem roku 2014 mezivládní dohodou mezi Maďarskem a Ruskem o dodávce dvou reaktorů VVER-1200 společností Rosatom. Kontrakt byl podpořen ruskou státní půjčkou na financování většiny projektu.

Žádost byla podána v červenci 2020 s cílem postavit Pakš II vedle stávající elektrárny Pakš, 100 km jihozápadně od Budapešti na břehu Dunaje. Maďarský Národní úřad pro atomovou energii vydal povolení k výstavbě v srpnu 2022. V lednu letošního roku maďarský ministr energetiky, Csaba Lantos, uvedl, že elektrárna Pakš II by nyní měla být dokončena v roce 2032.

Stávající čtyři bloky elektrárny Pakš disponují reaktory VVER-440, které byly spuštěny v letech 1982 až 1987 a zajišťují přibližně polovinu výroby elektřiny v zemi. Jejich projektovaná životnost byla 30 let, ale v roce 2005 byla prodloužena o 20 let do období let 2032–2037. V prosinci maďarský parlament schválil návrh na další prodloužení jejich životnosti, což znamená, že mohou začít přípravy na provoz elektrárny až do roku 2050.

Jan Světlík si pochvaluje spolupráci s krajem na vodíku

Autor myšlenky vodíkového údolí a podnikatel Jan Světlík byl vyhlášen osobností MS kraje za rok 2022. My jsme ho u té příležitosti vyzpovídali a řeč byla nejen o vodíku.

Jan Světlík, podnikatel, Osobnost MSK 2022: Já si myslím, že Moravskoslezský kraj je tím lídrem tady, protože myslím si, že uvažováním je nejdál. Samozřejmě výbornou věcí je, že tady je firma Cylinders Holding, která je v zásadě lídrem ve vodíkových technologiích a dodává skladování vodíků do celého světa a je součástí toho trendu, jakým způsobem fungovat. Vůbec ale myšlení a v zásadě záměry všech klíčových lidí, kteří se o vodík tady zajímají, myslím si, že jsou správné. Myslím si, že projekt Moravskoslezské vodíkové údolí je tím správným projektem na to, aby se tady udělal ten klíčoví pilotní projekt už ve větším rozsahu, protože není to o tom, že někde vznikne nějaká plnička nebo něco lokálního, ale opravdu systémově od výroby přes distribuci a přes využití toho vodíku. To si myslím, že je klíčová záležitost a Ostrava s Moravskoslezským krajem má na to, aby tohle dokázala. Tady totiž tyto technologie mají obrovskou minulost, obrovskou současnost a samozřejmě i velkou budoucnost.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaká je ta současnost? Co už nám tady funguje v souvislosti s vodíkem?

Jan Světlík, podnikatel, Osobnost MSK 2022: Samozřejmě musíme si říct, že první vodíková stanice byla ta tady v Ostravě. Já trochu s nadsázkou říkám, že se jedná o první, protože byla bez dotací. Samozřejmě se tady vyrábí ty technologie, a hlavně myšlení Moravskoslezského kraje, která stvořil vodíkový klastr a všechny tyto věci a záměry o tom, že zde bude vodíková autobusová doprava a vodíková osobní vlaková doprava. Čili toto myšlení, uvažování a plánování vodíkové budoucnosti je klíčová výhoda, kterou Moravskoslezský kraj má a doufejme, že bude mít i v budoucnu.

Tomáš Tikal, TV Polar: V jaké fázi je projekt vodíkového údolí?

Jan Světlík, podnikatel, Osobnost MSK 2022: Samozřejmě vodíkové údolí je takový symbolický název, jak rozvíjet vodík v Moravskoslezském kraji. Tady i ty linky, jak na autobus. V zásadě si tady vodíkem naplníte osobní auta, nákladní auta, můžete i autobusu a samozřejmě je třeba tady tyto věci udělat. Vedle toho se my ještě tady bavíme o vodíkovém městě a to je ve stádiu projektování. Chceme mít ostrov vodíkové deviace, že se bude jednat o část, která bude spotřebovávat jenom vodík a žádný jiný zdroj. Nějaká elektrická energie tam nebude, čili jedná se o uzavřený vodíkový cyklus, a tam si myslím, že směřujeme.

Tomáš Tikal, TV Polar: Mluví se v rámci kraje nebo ze strany krajského úřadu pouze o vodíkové dopravě. Jak jinak lze vodík ještě využít do budoucna?

Jan Světlík, podnikatel, Osobnost MSK 2022: K tomu vodíkovému městu, v zásadě dneska se už opravdu ve velkém dělají vodíkové domovy, kde si v zásadě vyrábíte svou fotovoltaiku, jste úplně odpojeni od sítě. Vyrábíte si v létě dostatek vodíku, skladujete to v našich systémech skladovacích vodíkových a zase ho používáte v zimě, kdy toho sluníčka je málo. Samozřejmě, pokud vám bude chybět, můžete si dovézt ten vodík a v zásadě jsme nezávislým. Děláte ostrov vodíkový a můžete celý rok žít z toho, co si vyrobíte fotovoltaikou a spotřebujete si a uložíte do vodíku. Samozřejmě ukládání do vodíku je nejlepší systém, jak skladovat dneska elektřinu, protože vydrží vám rok a neuteče vám ani setina procenta. Čili dneska tyto systémy ano, ale "Slunce 365 dnů", jak zní slogan jedné z dodavatelských firem, je model, kdy by se Moravskoslezský kraj měl rozvíjet i tímto směrem.

Tomáš Tikal, TV Polar: Založil jste v USA firmu, něco k ní prosím.

Jan Světlík, podnikatel, Osobnost MSK 2022: V USA jsme založili firmu Atlanta Cylinders, my na americký trh dodáváme už pětadvacet let a samozřejmě vnímáme, že je pocit, že nyní je ten správný krok a správná doba, že v zásadě přijdeme do systému, kdy je potřeba přijít blíže ke svým zákazníkům. V zásadě to jsme udělali, protože v Americe se firmy dneska chtějí bavit o tom, že budou mít další alternativní dodavatele, neboť všeobecně je tady tlak amerických firem, aby měly alternativu za čínské dodavatele. Čili dnes je to velmi dobrá situace, protože ty firmy se sami kontaktují a chtějí s námi spolupracovat, což třeba před pěti, děseti lety nebylo jasné a bylo obtížné vstupovat na retailový americký trh a dnes si myslíme, že je to velmi výhodné. Chceme tam dělat nějakou montovanou výrobu, jelikož ta se musí vždycky dělat lokálně. Chceme dodávat lahve a vyrábět tam zásobníky a technologie, které budou potřebné pro americký trh s místním schválením, jelikož tam samozřejmě technická ochrana je poměrně významná, čili místní výroba se opravdu vyplatí a samozřejmě tenhle záměr tady je v zásadě si myslím, že ho úspěšně realizujeme.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Energie a kraj
15. června 2023, 17:14

Dobrý den, jsem rád, že jste si našli čas pro magazín TV Polar Energie a kraj. Začneme energetickým projektem na SŠ elektrotechniky v Ostravě, nahlédneme okénkem do světa energií a nakonec si budeme povídat s podnikatelem Janem Světlíkem.

V Ostravě vznikl nový experimentální soběstačný dům

Střední škola elektrotechnická v Ostravě nově využívá pro odbornou výuku experimentální soběstačný dům. Žáci se díky němu podrobně seznámí s využíváním fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla.

Tomáš Führer, ředitel SŠ elektrotechnické Ostrava: „„Kromě fotovoltaiky má EKOdům také foto termiku a tepelné čerpadlo pro topení či chlazení, výměnu vzduchu pak zajišťuje rekuperační systém. Další vychytávkou je řízené venkovní stínění, které umí šetřit energii na topení a chlazení. Inteligentní regulace řídí všechny procesy na základě naměřených hodnot nebo podle požadavků uživatele. Naši žáci si všechny tyto technologie osvojí, což pro ně bude po absolvování školy velkou výhodou. Jsem rád, že se nám tento projekt podařilo dotáhnout do konce. Poděkování patří zejména našemu zřizovateli. Moravskoslezský kraj na projekt získal z EU finance a významně přispěl i ze svého rozpočtu.“

Pro výuku poslouží i model vodní elektrárny a panel na výrobu vodíku. Smart EKOdům bude sloužit i pro exkurze a výukové programy pro žáky ostatních škol.

Petr Vavřiňák, vedoucí učitel odborného výcviku: „Nový energeticky úsporný a soběstačný dům je vybaven také didaktickými pomůckami pro výuku alternativních zdrojů energie, jako například modelem vodní elektrárny se třemi různými turbínami, modelem tepelného čerpadla, panelem na výrobu vodíku a jeho využití v palivovém článku, systémy pro výuku větrných či fotovoltaických elektráren.“

Střední škola mohla EKOdům vybudovat díky podpoře Moravskoslezského kraje a prostředkům z projektu OKAP II.

Stanislav Folwarczny (ODS), náměstek hejtmana MS kraje: „„Na pozemku naší střední školy vzniklo moderní centrum obnovitelných zdrojů energie a chytrých technologií. Je to další významný krok v podpoře odborného vzdělávání v regionu. Žáci elektrooborů si díky tomuto školícímu středisku osvojí technologie, se kterými se budou čím dál častěji ve své budoucí praxi setkávat. Tento EKOdům je navíc vybaven zařízeními, která měří vyrobenou i spotřebovanou elektrickou i tepelnou energii, ale také vyhodnocují i další veličiny, jako jsou výkony, průtoky nebo třeba teploty. Se všemi těmito daty pak žáci mohou dále ve výuce pracovat.“

Nový energeticky úsporný a soběstačný dům je vybaven také didaktickými pomůckami pro výuku alternativních zdrojů energie, jako například modelem vodní elektrárny se třemi různými turbínami, modelem tepelného čerpadla, panelem na výrobu vodíku a jeho využití v palivovém článku a systémy pro výuku větrných či fotovoltaických elektráren.

Maďarsko plánuje výstavbu nové jaderné elektrárny

Maďarský ministr zahraničí a obchodu Peter Szijjártó uvedl, že příští měsíc budou zahájeny přípravné práce na projektu výstavby maďarské jaderné elektrárny Pakš II. Stalo se tak po jednání s generálním ředitelem Rosatomu Alexejem Lichačevem.

Upravený smluvní rámec zajišťuje rychlejší postup při plném respektování bezpečnostních pravidel. Rosatom i vláda se zavázali, že nové bloky jaderné elektrárny Pakš by měly být v provozu již na začátku příštího desetiletí.

Úpravu smlouvy schválila minulý měsíc Evropská komise, což podle něj znamená, že je možné urychlit investici a odstranit spoustu byrokratické zátěže. Začátkem července tak začnou práce na zabránění průsaků vody propustným základem a další zemní práce, po nichž bude následovat první betonáž.

S Lichačevem jednal také maďarský premiér Viktor Orbán, který na projekt tlačí, přestože ostatní země Evropské unie v důsledku války s Ukrajinou od ruských vazeb upouštějí. Projekt Pakš II byl zahájen počátkem roku 2014 mezivládní dohodou mezi Maďarskem a Ruskem o dodávce dvou reaktorů VVER-1200 společností Rosatom. Kontrakt byl podpořen ruskou státní půjčkou na financování většiny projektu.

Žádost byla podána v červenci 2020 s cílem postavit Pakš II vedle stávající elektrárny Pakš, 100 km jihozápadně od Budapešti na břehu Dunaje. Maďarský Národní úřad pro atomovou energii vydal povolení k výstavbě v srpnu 2022. V lednu letošního roku maďarský ministr energetiky, Csaba Lantos, uvedl, že elektrárna Pakš II by nyní měla být dokončena v roce 2032.

Stávající čtyři bloky elektrárny Pakš disponují reaktory VVER-440, které byly spuštěny v letech 1982 až 1987 a zajišťují přibližně polovinu výroby elektřiny v zemi. Jejich projektovaná životnost byla 30 let, ale v roce 2005 byla prodloužena o 20 let do období let 2032–2037. V prosinci maďarský parlament schválil návrh na další prodloužení jejich životnosti, což znamená, že mohou začít přípravy na provoz elektrárny až do roku 2050.

Jan Světlík si pochvaluje spolupráci s krajem na vodíku

Autor myšlenky vodíkového údolí a podnikatel Jan Světlík byl vyhlášen osobností MS kraje za rok 2022. My jsme ho u té příležitosti vyzpovídali a řeč byla nejen o vodíku.

Jan Světlík, podnikatel, Osobnost MSK 2022: Já si myslím, že Moravskoslezský kraj je tím lídrem tady, protože myslím si, že uvažováním je nejdál. Samozřejmě výbornou věcí je, že tady je firma Cylinders Holding, která je v zásadě lídrem ve vodíkových technologiích a dodává skladování vodíků do celého světa a je součástí toho trendu, jakým způsobem fungovat. Vůbec ale myšlení a v zásadě záměry všech klíčových lidí, kteří se o vodík tady zajímají, myslím si, že jsou správné. Myslím si, že projekt Moravskoslezské vodíkové údolí je tím správným projektem na to, aby se tady udělal ten klíčoví pilotní projekt už ve větším rozsahu, protože není to o tom, že někde vznikne nějaká plnička nebo něco lokálního, ale opravdu systémově od výroby přes distribuci a přes využití toho vodíku. To si myslím, že je klíčová záležitost a Ostrava s Moravskoslezským krajem má na to, aby tohle dokázala. Tady totiž tyto technologie mají obrovskou minulost, obrovskou současnost a samozřejmě i velkou budoucnost.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaká je ta současnost? Co už nám tady funguje v souvislosti s vodíkem?

Jan Světlík, podnikatel, Osobnost MSK 2022: Samozřejmě musíme si říct, že první vodíková stanice byla ta tady v Ostravě. Já trochu s nadsázkou říkám, že se jedná o první, protože byla bez dotací. Samozřejmě se tady vyrábí ty technologie, a hlavně myšlení Moravskoslezského kraje, která stvořil vodíkový klastr a všechny tyto věci a záměry o tom, že zde bude vodíková autobusová doprava a vodíková osobní vlaková doprava. Čili toto myšlení, uvažování a plánování vodíkové budoucnosti je klíčová výhoda, kterou Moravskoslezský kraj má a doufejme, že bude mít i v budoucnu.

Tomáš Tikal, TV Polar: V jaké fázi je projekt vodíkového údolí?

Jan Světlík, podnikatel, Osobnost MSK 2022: Samozřejmě vodíkové údolí je takový symbolický název, jak rozvíjet vodík v Moravskoslezském kraji. Tady i ty linky, jak na autobus. V zásadě si tady vodíkem naplníte osobní auta, nákladní auta, můžete i autobusu a samozřejmě je třeba tady tyto věci udělat. Vedle toho se my ještě tady bavíme o vodíkovém městě a to je ve stádiu projektování. Chceme mít ostrov vodíkové deviace, že se bude jednat o část, která bude spotřebovávat jenom vodík a žádný jiný zdroj. Nějaká elektrická energie tam nebude, čili jedná se o uzavřený vodíkový cyklus, a tam si myslím, že směřujeme.

Tomáš Tikal, TV Polar: Mluví se v rámci kraje nebo ze strany krajského úřadu pouze o vodíkové dopravě. Jak jinak lze vodík ještě využít do budoucna?

Jan Světlík, podnikatel, Osobnost MSK 2022: K tomu vodíkovému městu, v zásadě dneska se už opravdu ve velkém dělají vodíkové domovy, kde si v zásadě vyrábíte svou fotovoltaiku, jste úplně odpojeni od sítě. Vyrábíte si v létě dostatek vodíku, skladujete to v našich systémech skladovacích vodíkových a zase ho používáte v zimě, kdy toho sluníčka je málo. Samozřejmě, pokud vám bude chybět, můžete si dovézt ten vodík a v zásadě jsme nezávislým. Děláte ostrov vodíkový a můžete celý rok žít z toho, co si vyrobíte fotovoltaikou a spotřebujete si a uložíte do vodíku. Samozřejmě ukládání do vodíku je nejlepší systém, jak skladovat dneska elektřinu, protože vydrží vám rok a neuteče vám ani setina procenta. Čili dneska tyto systémy ano, ale "Slunce 365 dnů", jak zní slogan jedné z dodavatelských firem, je model, kdy by se Moravskoslezský kraj měl rozvíjet i tímto směrem.

Tomáš Tikal, TV Polar: Založil jste v USA firmu, něco k ní prosím.

Jan Světlík, podnikatel, Osobnost MSK 2022: V USA jsme založili firmu Atlanta Cylinders, my na americký trh dodáváme už pětadvacet let a samozřejmě vnímáme, že je pocit, že nyní je ten správný krok a správná doba, že v zásadě přijdeme do systému, kdy je potřeba přijít blíže ke svým zákazníkům. V zásadě to jsme udělali, protože v Americe se firmy dneska chtějí bavit o tom, že budou mít další alternativní dodavatele, neboť všeobecně je tady tlak amerických firem, aby měly alternativu za čínské dodavatele. Čili dnes je to velmi dobrá situace, protože ty firmy se sami kontaktují a chtějí s námi spolupracovat, což třeba před pěti, děseti lety nebylo jasné a bylo obtížné vstupovat na retailový americký trh a dnes si myslíme, že je to velmi výhodné. Chceme tam dělat nějakou montovanou výrobu, jelikož ta se musí vždycky dělat lokálně. Chceme dodávat lahve a vyrábět tam zásobníky a technologie, které budou potřebné pro americký trh s místním schválením, jelikož tam samozřejmě technická ochrana je poměrně významná, čili místní výroba se opravdu vyplatí a samozřejmě tenhle záměr tady je v zásadě si myslím, že ho úspěšně realizujeme.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/energie-a-kraj/energie-a-kraj-15-06-2023-17-14