Energie a kraj
- MS kraj rozjel likvidaci nebezpečného odpadu z Bohumína
- Společnost OKD vytěžila loni 1,202 milionů tun uhlí
- VŠB-TUO se prezentuje na výstavách i digitálními dvojčaty
Dobrý den, TV Polar vám přináší další díl pořadu Energie a kraj. Na úvod uvidíte, jak MS kraj řeší likvidaci nebezpečných odpadů v Bohumíně. Podíváme se okénkem do světa energií a nakonec si budeme povídat o prezentaci VŠB- TU Ostrava na energetických výstavách.
MS kraj rozjel likvidaci nebezpečného odpadu z Bohumína
V Bohumíně začala likvidace nebezpečného odpadu, který k nám byl nelegálně přivezen z Polska. Postaral se o to krajský úřad, ale účty by měli nakonec zaplatit Poláci. Nebezpečné látky budou zlikvidovány v Ostravě.
Více než 6 let bylo v bývalém autosalonu v Bohumíně - Pudlově uskladněno 330 tun nebezpečného odpadu, který byl nelegálně přivezen z Polska. Město likvidaci nechtělo financovat a tak kontejnery s chemikáliemi stály v budově. Na podzim ale přišly povodně, které situaci dramaticky zhoršily. Některé nádoby popadaly, vytekly a hrozila havárie. Kraj proto rozhodl, že odpad nechá zlikvidovat.
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "K dnešnímu dni je již třetina toho odpadu vymístěna a připravuje se její likvidace."
Nádoby jsou plné nejrůznějších hořlavých a žíravých látek, které jsou asi odpad z nějakého autoservisu.
Michal Rásocha, vedoucí oddělení odpadového hospodářství KÚ MS kraje: "Jedná se primárně o znečištěné oleje, motorovou naftu, žíraviny, kyseliny. Ta směs je opravdu různorodá."
Firma, která likvidaci zajišťuje, převeze asi do konce března veškeré chemikálie do Ostravy, kde se pak budou postupně spalovat.
Michal Rásocha, vedoucí oddělení odpadového hospodářství KÚ MS kraje: "Bude to převezeno do spalovny nebezpečných odpadů, která je provozována na základě integrovaného povolení, v souladu s nejlepšími dostupnými technologiemi."
Náklady necelých 11 milionů korun bude kraj požadovat po ministerstvu životního prostředí, které by pak mělo peníze vymáhat na Polsku. Podobná skládka zřejmě od stejného původce byla i ve Frýdku-Místku, který ji nechal na své náklady zlikvidovat hned v roce 2019.
Společnost OKD vytěžila loni 1,202 milionů tun uhlí
Společnost OKD loni na Karvinsku vytěžila 1,202 milionu tun černého uhlí, čímž splnila plán. Letos se chystá vytěžit 1,145 milionu tun především koksovatelného uhlí. V druhé polovině roku se bude věnovat výstavbě hrází a přípravám na ukončení těžby.
V roce 2023 firma OKD vytěžila 1,3 milionu tun uhlí. Ukončení těžby plánuje po vytěžení posledních porubů v prvním čtvrtletí příštího roku. OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech už ale firma ukončila těžbu ve většině dolů, protože se dlouhodobě nevyplácela. Těží už jen v Dole ČSM s lokalitami Sever a Jih.
V současné době firma připravuje k těžbě tři poruby, které by se měly rozjet hned začátkem února. Někdy v polovině letošního roku, v červnu nebo červenci, ukončí přípravy dobývání nových porubů. Měla by v letošním roce vytěžit celkem šest porubů a od poloviny roku už se bude věnovat technické výstavbě hrází, kterých by v letošním roce měla postavit kolem třicítky. Celkově je to kolem stovky hrází, které budou muset být vybudovány tak, aby bylo OKD připraveno na ukončení těžby.
Technická likvidace dolu zahrnuje především stavbu hrází. Podnik se ale kromě dalšího bude muset zabývat i stavbami na povrchu, které z drtivé většiny zbourá. Na území dnešní šachty chce firma vytvořit brownfield vhodný k podnikání, buď vlastnímu, nebo ho nabídne jiným subjektům.
Společnost OKD chce fungovat i po ukončení těžby, takže bude muset vymyslet způsob, jak jímat důlní plyn, který se bude vyvíjet ještě po dobu nějakých 15 až 20 let i po ukončení těžby. Plánuje s ním podnikat.
Zajistit dostatek pracovníků pro těžbu byl v poslední době obrovský problém. V OKD nyní pracuje přibližně 3300 lidí, letos ale firma bude propouštět. Hospodaření firmy loni ovlivňovala cena uhlí, která neustále klesá a je čím dál složitější uhlí prodat. Loni navíc podnik čelil poměrně významné ztrátě důležitého zákazníka, když zkrachovala huť Liberty Ostrava. OKD nyní dodává poměrně zajímavé objemy na Ukrajinu do oblastí Kryvyj Rih, Záporoží a Dněpropetrovsk.
VŠB-TUO se prezentuje na výstavách i digitálními dvojčaty
Adam Kozmon, odborný asistent, FEI VŠB-TU Ostrava: My vlastně na této výstavě se prezentujeme z důvodu, abychom ukázali veřejnosti i studentům pohled na naší technologii, na naše inovace, které řešíme jak z oblasti průmyslu, tak dalších odvětví, ať se to týká energetiky, nebo případně nízkého či vysokého napětí.
Tomáš Tikal, TV POLAR: Čím konkrétně se tady prezentujete?
Adam Kozmon, odborný asistent, FEI VŠB-TU Ostrava: Tady se reprezentují dvě katedry. Katedra elektroenergetiky, kterou zastupuji já a katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství. My se tady reprezentujeme s modely pro elektroenergetiku, s kvantografovým generátorem, případně my za katedru, respektive za nízké napětí, řešíme rozváděče, digitální dvojčata a nějaké modely pro panely bezpečnostní techniky, strojů, případně systémové techniky budov.
Tomáš Tikal, TV POLAR: Na koho cílíte? Je tím hlavním cílem získat nové studenty?
Adam Kozmon, odborný asistent, FEI VŠB-TU Ostrava: Určitě je to hlavním cílem, protože studentů není nikdy dost. Cílem je určitě přitáhnout nové studenty. Chceme jim ukázat náš pohled, který je může osvojit, může naučit něco nového. Samozřejmě my se učíme taky novým inovacím, které studenti můžou získat například během svých praxí nebo stáží. Cílíme nejen na studenty, ale také na veřejnost. Chystáme sérii odborných přednášek, které budou přístupné jak pro střední školy, tak i pro veřejnost a vlastně veškeré informace najdete na oficiálním webu katedry 410.
Tomáš Tikal, TV POLAR: Pojďme si ukázat, co konkrétně tady prezentujete, co chcete, aby návštěvníci viděli.
Adam Kozmon, odborný asistent, FEI VŠB-TU Ostrava: Máme tady model průmyslového rozvaděče, který nám dodala firma Rittal, se kterou spolupracujeme v rámci úzké spolupráce také se Seponent, což je vlastně jedna dceřiná společnost. A na základě toho, že oni se nám snaží implementovat moderní pohledy na výuku z hlediska digitalizace, automatizace a vlastně zpracování veškerých dat, tak my tento postup vyučujeme i studenty, ale zároveň přinášíme i nové inovace. To znamená, že přinášíme pohledy, přinášíme nové pohledy, propojení z různých směrů tak, aby ten koncept digitalizace byl co největší.
Tomáš Tikal, TV POLAR: Pojďme tady k tomu, co prezentujete a ukazujete tady.
Adam Kozmon, odborný asistent, FEI VŠB-TU Ostrava: Tady vidíme model rozváděče, na kterém pracoval student v rámci bakalářské a diplomové práce. Vidíme tady klasické průmyslové zapojení. V momentální situaci řešíme ovládání míče pomocí servopohonu. Samozřejmě k tomuto rozvaděči je vytvořena nejen klasická projektová dokumentace, ale také projektová dokumentace s využitím digitálního dvojčete. Ale tady, v rámci technologií a kroku dopředu se bavíme o tom, že dokumentace byla zpracována tuším před pěti, šesti lety. V momentální situaci, kdybych já se vrátil zpátky, tak tady vidíme moderní trend, který je nejaktuálnější verzi. Pro toho projektanta je důležité mít co nejaktuálnější data a nejlépe, pokud by bylo možné je denně zpracovávat a aktualizovat, protože projektant musí pracovat s těmi daty nejčerstvějšími, ať se to týká měření, ať se to týká případně maker 3 grafických návrhů anebo veškerých technických veličin, které jsou důležité pro zohlednění tohoto návrhu pomocí digitálních dvojčat. Pokud přejdeme k tomu návrhu, tak tady vidíme pohled do softwaru Alan, což je společnost, která produkuje tento software a dost často s ním spolupracujeme a je tam pohled na model tohoto rozváděče. Výhoda tohoto návrhu rozvaděčů spočívá v tom, že já jsem schopný si rozvaděč navrhnout bez toho, aniž bych měl fyzický prototyp u sebe. To znamená, že můžu si ověřit rozložení prvků, že se mi tam veškerá prvky vlezou. Můžu si ověřit vlastně oteplení. Můžu si tam udělat analýzu ztrátových výkonů, vyřešit si veškeré montážní rozestupy a na základě toho, pokud já provedu analýzu a provedu skladbu tohoto rozvaděče ve virtuálním prostředí, mám jistotu, že když tento rozvaděč budu fyzicky vyrábět, bude všechno správné a všechno se mi tam vleze. Návrhy a veškeré hodnoty budou stejné, jako by mi vypočítal tento software.
Tomáš Tikal, TV POLAR: Proč byste vaši fakultu doporučil ke studiu?
Adam Kozmon, odborný asistent, FEI VŠB-TU Ostrava: Určitě bych fakultu doporučil proto, protože je velmi inovativní. Přicházíme s novým řešením. Nejenom naše katedra, ale vlastně celkový pohled FEI a veškeré všechny katedry FEI. Samozřejmě nabízíme studentům nové pohledy, inovativní metody a samozřejmě předáváme co nejaktuálnější novinky z hlediska té výuky a inovací a vědy a výzkumu.
Tomáš Tikal, TV POLAR: Na jakých projektech budete pracovat nebo už pracujete a budete je v budoucnu realizovat?
Adam Kozmon, odborný asistent, FEI VŠB-TU Ostrava: V momentální situace se chystáme pracovat na projektu s firmou EPLAN z hlediska softwaru a Arital budeme řešit využití těchto digitálních dvojčat, protože troufám si říct, že jsme první, respektive první univerzita, se kterou takto spolupracují. Jsme jediní, kteří řeší tyto digitální dvojčata a máme v plánu řešit analýzu z hlediska využití a prediktivní údržby, zpracování dat, zjednodušení těchto procesů tak, aby byla doba vydání hotového rozvaděče ověřeného rozvaděče co nejkratší, aby to mělo kdo jak pro firmu, jak pro koncového spotřebitele, což jsou zákazníci.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Dobrý den, TV Polar vám přináší další díl pořadu Energie a kraj. Na úvod uvidíte, jak MS kraj řeší likvidaci nebezpečných odpadů v Bohumíně. Podíváme se okénkem do světa energií a nakonec si budeme povídat o prezentaci VŠB- TU Ostrava na energetických výstavách.
MS kraj rozjel likvidaci nebezpečného odpadu z Bohumína
V Bohumíně začala likvidace nebezpečného odpadu, který k nám byl nelegálně přivezen z Polska. Postaral se o to krajský úřad, ale účty by měli nakonec zaplatit Poláci. Nebezpečné látky budou zlikvidovány v Ostravě.
Více než 6 let bylo v bývalém autosalonu v Bohumíně - Pudlově uskladněno 330 tun nebezpečného odpadu, který byl nelegálně přivezen z Polska. Město likvidaci nechtělo financovat a tak kontejnery s chemikáliemi stály v budově. Na podzim ale přišly povodně, které situaci dramaticky zhoršily. Některé nádoby popadaly, vytekly a hrozila havárie. Kraj proto rozhodl, že odpad nechá zlikvidovat.
Josef Bělica (ANO), hejtman MS kraje: "K dnešnímu dni je již třetina toho odpadu vymístěna a připravuje se její likvidace."
Nádoby jsou plné nejrůznějších hořlavých a žíravých látek, které jsou asi odpad z nějakého autoservisu.
Michal Rásocha, vedoucí oddělení odpadového hospodářství KÚ MS kraje: "Jedná se primárně o znečištěné oleje, motorovou naftu, žíraviny, kyseliny. Ta směs je opravdu různorodá."
Firma, která likvidaci zajišťuje, převeze asi do konce března veškeré chemikálie do Ostravy, kde se pak budou postupně spalovat.
Michal Rásocha, vedoucí oddělení odpadového hospodářství KÚ MS kraje: "Bude to převezeno do spalovny nebezpečných odpadů, která je provozována na základě integrovaného povolení, v souladu s nejlepšími dostupnými technologiemi."
Náklady necelých 11 milionů korun bude kraj požadovat po ministerstvu životního prostředí, které by pak mělo peníze vymáhat na Polsku. Podobná skládka zřejmě od stejného původce byla i ve Frýdku-Místku, který ji nechal na své náklady zlikvidovat hned v roce 2019.
Společnost OKD vytěžila loni 1,202 milionů tun uhlí
Společnost OKD loni na Karvinsku vytěžila 1,202 milionu tun černého uhlí, čímž splnila plán. Letos se chystá vytěžit 1,145 milionu tun především koksovatelného uhlí. V druhé polovině roku se bude věnovat výstavbě hrází a přípravám na ukončení těžby.
V roce 2023 firma OKD vytěžila 1,3 milionu tun uhlí. Ukončení těžby plánuje po vytěžení posledních porubů v prvním čtvrtletí příštího roku. OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech už ale firma ukončila těžbu ve většině dolů, protože se dlouhodobě nevyplácela. Těží už jen v Dole ČSM s lokalitami Sever a Jih.
V současné době firma připravuje k těžbě tři poruby, které by se měly rozjet hned začátkem února. Někdy v polovině letošního roku, v červnu nebo červenci, ukončí přípravy dobývání nových porubů. Měla by v letošním roce vytěžit celkem šest porubů a od poloviny roku už se bude věnovat technické výstavbě hrází, kterých by v letošním roce měla postavit kolem třicítky. Celkově je to kolem stovky hrází, které budou muset být vybudovány tak, aby bylo OKD připraveno na ukončení těžby.
Technická likvidace dolu zahrnuje především stavbu hrází. Podnik se ale kromě dalšího bude muset zabývat i stavbami na povrchu, které z drtivé většiny zbourá. Na území dnešní šachty chce firma vytvořit brownfield vhodný k podnikání, buď vlastnímu, nebo ho nabídne jiným subjektům.
Společnost OKD chce fungovat i po ukončení těžby, takže bude muset vymyslet způsob, jak jímat důlní plyn, který se bude vyvíjet ještě po dobu nějakých 15 až 20 let i po ukončení těžby. Plánuje s ním podnikat.
Zajistit dostatek pracovníků pro těžbu byl v poslední době obrovský problém. V OKD nyní pracuje přibližně 3300 lidí, letos ale firma bude propouštět. Hospodaření firmy loni ovlivňovala cena uhlí, která neustále klesá a je čím dál složitější uhlí prodat. Loni navíc podnik čelil poměrně významné ztrátě důležitého zákazníka, když zkrachovala huť Liberty Ostrava. OKD nyní dodává poměrně zajímavé objemy na Ukrajinu do oblastí Kryvyj Rih, Záporoží a Dněpropetrovsk.
VŠB-TUO se prezentuje na výstavách i digitálními dvojčaty
Adam Kozmon, odborný asistent, FEI VŠB-TU Ostrava: My vlastně na této výstavě se prezentujeme z důvodu, abychom ukázali veřejnosti i studentům pohled na naší technologii, na naše inovace, které řešíme jak z oblasti průmyslu, tak dalších odvětví, ať se to týká energetiky, nebo případně nízkého či vysokého napětí.
Tomáš Tikal, TV POLAR: Čím konkrétně se tady prezentujete?
Adam Kozmon, odborný asistent, FEI VŠB-TU Ostrava: Tady se reprezentují dvě katedry. Katedra elektroenergetiky, kterou zastupuji já a katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství. My se tady reprezentujeme s modely pro elektroenergetiku, s kvantografovým generátorem, případně my za katedru, respektive za nízké napětí, řešíme rozváděče, digitální dvojčata a nějaké modely pro panely bezpečnostní techniky, strojů, případně systémové techniky budov.
Tomáš Tikal, TV POLAR: Na koho cílíte? Je tím hlavním cílem získat nové studenty?
Adam Kozmon, odborný asistent, FEI VŠB-TU Ostrava: Určitě je to hlavním cílem, protože studentů není nikdy dost. Cílem je určitě přitáhnout nové studenty. Chceme jim ukázat náš pohled, který je může osvojit, může naučit něco nového. Samozřejmě my se učíme taky novým inovacím, které studenti můžou získat například během svých praxí nebo stáží. Cílíme nejen na studenty, ale také na veřejnost. Chystáme sérii odborných přednášek, které budou přístupné jak pro střední školy, tak i pro veřejnost a vlastně veškeré informace najdete na oficiálním webu katedry 410.
Tomáš Tikal, TV POLAR: Pojďme si ukázat, co konkrétně tady prezentujete, co chcete, aby návštěvníci viděli.
Adam Kozmon, odborný asistent, FEI VŠB-TU Ostrava: Máme tady model průmyslového rozvaděče, který nám dodala firma Rittal, se kterou spolupracujeme v rámci úzké spolupráce také se Seponent, což je vlastně jedna dceřiná společnost. A na základě toho, že oni se nám snaží implementovat moderní pohledy na výuku z hlediska digitalizace, automatizace a vlastně zpracování veškerých dat, tak my tento postup vyučujeme i studenty, ale zároveň přinášíme i nové inovace. To znamená, že přinášíme pohledy, přinášíme nové pohledy, propojení z různých směrů tak, aby ten koncept digitalizace byl co největší.
Tomáš Tikal, TV POLAR: Pojďme tady k tomu, co prezentujete a ukazujete tady.
Adam Kozmon, odborný asistent, FEI VŠB-TU Ostrava: Tady vidíme model rozváděče, na kterém pracoval student v rámci bakalářské a diplomové práce. Vidíme tady klasické průmyslové zapojení. V momentální situaci řešíme ovládání míče pomocí servopohonu. Samozřejmě k tomuto rozvaděči je vytvořena nejen klasická projektová dokumentace, ale také projektová dokumentace s využitím digitálního dvojčete. Ale tady, v rámci technologií a kroku dopředu se bavíme o tom, že dokumentace byla zpracována tuším před pěti, šesti lety. V momentální situaci, kdybych já se vrátil zpátky, tak tady vidíme moderní trend, který je nejaktuálnější verzi. Pro toho projektanta je důležité mít co nejaktuálnější data a nejlépe, pokud by bylo možné je denně zpracovávat a aktualizovat, protože projektant musí pracovat s těmi daty nejčerstvějšími, ať se to týká měření, ať se to týká případně maker 3 grafických návrhů anebo veškerých technických veličin, které jsou důležité pro zohlednění tohoto návrhu pomocí digitálních dvojčat. Pokud přejdeme k tomu návrhu, tak tady vidíme pohled do softwaru Alan, což je společnost, která produkuje tento software a dost často s ním spolupracujeme a je tam pohled na model tohoto rozváděče. Výhoda tohoto návrhu rozvaděčů spočívá v tom, že já jsem schopný si rozvaděč navrhnout bez toho, aniž bych měl fyzický prototyp u sebe. To znamená, že můžu si ověřit rozložení prvků, že se mi tam veškerá prvky vlezou. Můžu si ověřit vlastně oteplení. Můžu si tam udělat analýzu ztrátových výkonů, vyřešit si veškeré montážní rozestupy a na základě toho, pokud já provedu analýzu a provedu skladbu tohoto rozvaděče ve virtuálním prostředí, mám jistotu, že když tento rozvaděč budu fyzicky vyrábět, bude všechno správné a všechno se mi tam vleze. Návrhy a veškeré hodnoty budou stejné, jako by mi vypočítal tento software.
Tomáš Tikal, TV POLAR: Proč byste vaši fakultu doporučil ke studiu?
Adam Kozmon, odborný asistent, FEI VŠB-TU Ostrava: Určitě bych fakultu doporučil proto, protože je velmi inovativní. Přicházíme s novým řešením. Nejenom naše katedra, ale vlastně celkový pohled FEI a veškeré všechny katedry FEI. Samozřejmě nabízíme studentům nové pohledy, inovativní metody a samozřejmě předáváme co nejaktuálnější novinky z hlediska té výuky a inovací a vědy a výzkumu.
Tomáš Tikal, TV POLAR: Na jakých projektech budete pracovat nebo už pracujete a budete je v budoucnu realizovat?
Adam Kozmon, odborný asistent, FEI VŠB-TU Ostrava: V momentální situace se chystáme pracovat na projektu s firmou EPLAN z hlediska softwaru a Arital budeme řešit využití těchto digitálních dvojčat, protože troufám si říct, že jsme první, respektive první univerzita, se kterou takto spolupracují. Jsme jediní, kteří řeší tyto digitální dvojčata a máme v plánu řešit analýzu z hlediska využití a prediktivní údržby, zpracování dat, zjednodušení těchto procesů tak, aby byla doba vydání hotového rozvaděče ověřeného rozvaděče co nejkratší, aby to mělo kdo jak pro firmu, jak pro koncového spotřebitele, což jsou zákazníci.
Redakčně upraveno / zkráceno.