Energie a kraj
- Situace v Liberty Ostrava je stále složitá
- Okénko do světa
- Představujeme topenářský výrobek roku
Dobrý den, novinky z energetiky vám přináší magazín TV Polar Energie a kraj. Začneme situací v ostravské huti Liberty, podíváme se okénkem do světa energií a nakonec si představíme nejlepší energetický výrobek letošní Infothermy.
Situace v Liberty Ostrava je stále složitá
Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila. Proto nový hejtman Josef Bělica svolal setkání zástupců kraje, huti i odborů. Setkání hejtmana Josefa Bělici s odboráři a zástupci hutě Liberty bohužel nepřineslo nic zásadního. Situace je stále najatá a každý týden pouze přichází informace, že se nástup pracovníků o týden odkládá. Jasněji by mohlo být po schůzce členů vlády s majitelem huti v Praze.
Hejtman Josef Bělica považuje huť Liberty za národní stříbro a strategickou fabriku. Na setkání s odboráři a zástupci huti se mluvilo o restrukturalizačním plánu, který má dvě podoby a obě počítají s pokračování výroby. Jeden scénář začíná v červenci, druhý až v prosinci.
Josef Bělica, hejtman MS kraje: "Potkali jsme se, abychom si vyjasnili pozice, abych já mohl zprostředkovat informace od managementu směrem k zaměstnancům, protože všichni víte, že jsou na 70 procentech."
Podle odborářů už klesl počet zaměstnanců huti z 6 na 5 tisíc. Někteří lidé dávají ze strachu o budoucnost sami výpovědi, jiným huť neprodlužuje smlouvy.
Roman Ďurčo, Odborový svaz KOVO: "To je velmi špatný signál, protože při obnovení výroby ti zaměstnanci budou chybět."
Od minulého týdne už navíc zaměstnanci nedostávají 100 procent platu, ale jen 70.
Petr Zegzulka, předseda Odborové organizace rourovny v Liberty Ostrava: "Minulý týden v úterý nám řekli, že to bude 100, v pátek nám řekli, že 70 procent. My jsme to hned rozporovali, protože na to máme jiný právní názor. Bude další jednání a v žádném případě není důvod říkat, že nemáme co vyrábět. Máme co vyrábět. Můžeme generovat zisk. Já jsem z rourovny a my před sebou tlačíme několik tisíc tun zakázek, ale my nemáme za co nakoupit vstupní materiál."
Nic nového nepřineslo ani jednání zástupců české vlády s majitelem Liberty Ostrava Sanjeevem Guptou. Podle ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely bylo jednání neuspokojivé.
Okénko do světa
Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.
O ukončení výroby elektrické energie z jádra v Německu rozhodla v květnu 2011 vláda konzervativní kancléřky Angely Merkelové. Podnětem k tomu byla havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě v roce 2011. Do tohoto roku Německo produkovalo z jádra 25 procent elektrické energie. Ještě v roce 2011 bylo odstaveno osm z celkem 17 tehdy fungujících jaderných elektráren v zemi, dalších 19 již v té době bylo definitivně odstaveno.
Energii z jádra přestalo Německo vyrábět po 62 letech. Rozmach atomové energetiky zažilo po ropných krizích v 70. letech. První jaderný reaktor k výrobě elektřiny spustili vědci z Technické univerzity v Mnichově v roce 1957 v Garchingu. První komerční německý jaderný reaktor byl spuštěn v roce 1961 v Kahlu nad Mohanem.
Nedůvěra vůči jaderné energetice mezi německými politiky i veřejností narostla po vážných nehodách jaderných elektráren v americkém Three Mile Island (1979) a v ukrajinském Černobylu (1986). Vlády Helmuta Kohla proto v 80. letech už výstavbu dalších jaderných provozu nenavrhly a poslední německá jaderná elektrárna v Neckarwestheimu byla dokončena v roce 1989.
Nyní Německo sází především na obnovitelné zdroje. Loni takto vyrobilo 55 procent elektřiny, do roku 2030 chce takto získávat nejméně 80 procent elektrické energie. Rekordní podíl na obnovitelné produkci měly větrné elektrárny, především pak ty pevninské.
Představujeme topenářský výrobek roku
Renomovaná ostravská výstava Infotherma má ve zvyku při každém ročníku vyhlašovat nejlepší topenářský výrobek. Tak tomu bylo i v letošním roce. Vítězem se tentokrát stal peletový kotel z Lipníku nad Bečvou. Více v následujícím rozhovoru.
Tomáš Tikal, TV Polar: Proč vlastně jezdíte na INFOTHERMU? A jaký názor máte tady na tento typ výstavy?
Jaromír Maňák, obchodní ředitel Blaze Harmony Lipník nad Bečvou : INFOTHERMA je tradiční výstava, která má dlouholetou tradici, kde opravdu se prezentují nejlepší výrobci nejenom v topenářské technice, ale i ve stavebnictví a v dalších oborech. My jsme tady už několik let vystavujícími a snažíme se přinést našim zákazníkům i odborné veřejnosti i těm konečným zákazníkům naše výrobky. My jsme česká rodinná společnost, která sídlí v Lipníku nad Bečvou a zabývá se vývojem, výzkumem a výrobou kotlů na dřevo, případně pelety nebo kombinace dřevo, dřevo a pelety. A rádi prezentujeme výrobky přímo našim potenciálním zákazníkům.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je ohlas? Jaká je ta zpětná reakce? Máte třeba zvýšenou poptávku po INFOTHERMĚ?
Jaromír Maňák, obchodní ředitel Blaze Harmony Lipník nad Bečvou : Určitě máme a vnímáme, že je o naše výrobky všeobecně je zvyšující se zájem, protože se snažíme věci dělat jinak než konkurence a snažíme se přibližovat zákazníkům a ukazovat jim, že to má smysl. A naše výrobky zase přináší daleko větší komfort do toho uživatelského hlediska jako takového pro ty zákazníky.
Tomáš Tikal, TV Polar: Získali jste diplom za první místo v soutěži top výrobků INFOTHERMY 2024. Tak co to pro vás znamená?
Jaromír Maňák, obchodní ředitel Blaze Harmony Lipník nad Bečvou : Znamená to pro nás hodně, protože hlasují vlastně nezávislí hlasující, ať už z řad odborníků, tak i z té laické veřejnosti. A je vidět, že se dostáváme do povědomí, nebo už jsme v povědomí široké veřejnosti a naše výrobky se těší poměrně dobré oblibě.
Tomáš Tikal, TV Polar: Takže jak byste charakterizoval ten vítězný váš výrobek?
Jaromír Maňák, obchodní ředitel Blaze Harmony Lipník nad Bečvou : Náš vítězný výrobek je kombinovaný kotel řady Blaze Green, což je náš nejnovější přírůstek do rodiny zplynovacích kotlů, nebo respektive v tomhle případě kombinovaných kotlů. Kde se snoubí všechny výhody našeho zplynovacího kotle a doplněno rozšířeno o peletový režim, což je plně automatický provoz a my umožňujeme automatický přechod po dohoření paliva na přepnutí na peletový režim, kdy se hořák automaticky sám zapálí a pokračuje ve vytápění nepřetržitě.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké jsou největší výhody tady toho stroje?
Jaromír Maňák, obchodní ředitel Blaze Harmony Lipník nad Bečvou : Výhody jsou rozhodně univerzálnost, komplexnost. Všechny naše kotle obsahují jak tahový ventilátor, obsahují řídící jednotku, která umí uřídit celý topný systém, tak například i ochranu zpátečky a kontrola vratné vody, která má vliv na životnost, životnost zařízení jako takového. Ale rozhodně bych vypíchnul ten komfort a jednoduchost užívání jak při prvním zátopu, tak potom při dalším vytápění. A máme kotle vybavené mechanickou detekcí paliva, kde nám kotel udržuje nažhavenou vrstvu dřevěných uhlíků, které nám slouží pro další pohodlný zátop, aniž by zákazník musel škrtnout zase zápalkou.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pro jaký typ domu nebo budovy je tento kotel vhodný?
Jaromír Maňák, obchodní ředitel Blaze Harmony Lipník nad Bečvou : Kotel je vhodný, dá se říct pro jakýkoliv dům. My vyrábíme jednak několik výkonových úrovní a velikostí kotlů, ale každý náš kotel vyniká svojí skvělou regulovatelností a to minimálně od 50%, pokud se budeme bavit třeba tady o značce Blaze Green. Takže si poradí vlastně s různorodou tepelnou ztrátou jak objektu, ale i během té vlastní sezony, v jarním období nebo v těch přechodných obdobích, jako je podzim a jaro, tak není potřeba tak velký výkon. A ten kotel si krásně bude pracovat tak, aby nepřetápěl ten systém nebo ten kotel, aby se nepřetápěl jako takový.
Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste, že je téměř bez obslužný. Přesto, můžete nám jenom ilustračně ukázat, co se tady v tom kotli děje?
Jaromír Maňák, obchodní ředitel Blaze Harmony Lipník nad Bečvou : Určitě tak obslužný. Když jsem mluvil o automatickém systému, tak jsem mluvil o tom peletovém hořáku, kde máme tady ze zásobníků pelet podavačem podávané pelety tady do hořáku, který už si to zpracuje, má tam zapalovací keramickou spirálu a to je plně automatický režim. Jinak co se týká toho režimu na ruční přikládání s tím palivem, tak to umísťujeme tady do přikládací komory. Zase kotle vynikají vrchním přikládáním, který je dostupnější. Využijeme daleko větší poměr a objem toho přikládacího prostoru, takže jsme si mohli dovolit ten kotel udělat kompaktnější, aby se vešel do jakéhokoliv prostoru. Takže zde přikládáme to kusové dřevo. Tady máme páku na čištění výměníku, takže jednoduchým pohybem tady této páky si čistíme výměník a udržujeme kotel mnohem účinnější a samozřejmě i šetrnější k životnímu prostředí. Kotle řady Green vynikají opravdu velmi nízkými hodnotami emisí, ať už se jedná o CO, ať už se jedná o prach nebo další měřené parametry během certifikace. Takže určitě zapadá perfektně do konceptu snížení emisních parametrů všech které se měří, ať už jak jsem říkal, prach nebo další.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Dobrý den, novinky z energetiky vám přináší magazín TV Polar Energie a kraj. Začneme situací v ostravské huti Liberty, podíváme se okénkem do světa energií a nakonec si představíme nejlepší energetický výrobek letošní Infothermy.
Situace v Liberty Ostrava je stále složitá
Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila. Proto nový hejtman Josef Bělica svolal setkání zástupců kraje, huti i odborů. Setkání hejtmana Josefa Bělici s odboráři a zástupci hutě Liberty bohužel nepřineslo nic zásadního. Situace je stále najatá a každý týden pouze přichází informace, že se nástup pracovníků o týden odkládá. Jasněji by mohlo být po schůzce členů vlády s majitelem huti v Praze.
Hejtman Josef Bělica považuje huť Liberty za národní stříbro a strategickou fabriku. Na setkání s odboráři a zástupci huti se mluvilo o restrukturalizačním plánu, který má dvě podoby a obě počítají s pokračování výroby. Jeden scénář začíná v červenci, druhý až v prosinci.
Josef Bělica, hejtman MS kraje: "Potkali jsme se, abychom si vyjasnili pozice, abych já mohl zprostředkovat informace od managementu směrem k zaměstnancům, protože všichni víte, že jsou na 70 procentech."
Podle odborářů už klesl počet zaměstnanců huti z 6 na 5 tisíc. Někteří lidé dávají ze strachu o budoucnost sami výpovědi, jiným huť neprodlužuje smlouvy.
Roman Ďurčo, Odborový svaz KOVO: "To je velmi špatný signál, protože při obnovení výroby ti zaměstnanci budou chybět."
Od minulého týdne už navíc zaměstnanci nedostávají 100 procent platu, ale jen 70.
Petr Zegzulka, předseda Odborové organizace rourovny v Liberty Ostrava: "Minulý týden v úterý nám řekli, že to bude 100, v pátek nám řekli, že 70 procent. My jsme to hned rozporovali, protože na to máme jiný právní názor. Bude další jednání a v žádném případě není důvod říkat, že nemáme co vyrábět. Máme co vyrábět. Můžeme generovat zisk. Já jsem z rourovny a my před sebou tlačíme několik tisíc tun zakázek, ale my nemáme za co nakoupit vstupní materiál."
Nic nového nepřineslo ani jednání zástupců české vlády s majitelem Liberty Ostrava Sanjeevem Guptou. Podle ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely bylo jednání neuspokojivé.
Okénko do světa
Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.
O ukončení výroby elektrické energie z jádra v Německu rozhodla v květnu 2011 vláda konzervativní kancléřky Angely Merkelové. Podnětem k tomu byla havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě v roce 2011. Do tohoto roku Německo produkovalo z jádra 25 procent elektrické energie. Ještě v roce 2011 bylo odstaveno osm z celkem 17 tehdy fungujících jaderných elektráren v zemi, dalších 19 již v té době bylo definitivně odstaveno.
Energii z jádra přestalo Německo vyrábět po 62 letech. Rozmach atomové energetiky zažilo po ropných krizích v 70. letech. První jaderný reaktor k výrobě elektřiny spustili vědci z Technické univerzity v Mnichově v roce 1957 v Garchingu. První komerční německý jaderný reaktor byl spuštěn v roce 1961 v Kahlu nad Mohanem.
Nedůvěra vůči jaderné energetice mezi německými politiky i veřejností narostla po vážných nehodách jaderných elektráren v americkém Three Mile Island (1979) a v ukrajinském Černobylu (1986). Vlády Helmuta Kohla proto v 80. letech už výstavbu dalších jaderných provozu nenavrhly a poslední německá jaderná elektrárna v Neckarwestheimu byla dokončena v roce 1989.
Nyní Německo sází především na obnovitelné zdroje. Loni takto vyrobilo 55 procent elektřiny, do roku 2030 chce takto získávat nejméně 80 procent elektrické energie. Rekordní podíl na obnovitelné produkci měly větrné elektrárny, především pak ty pevninské.
Představujeme topenářský výrobek roku
Renomovaná ostravská výstava Infotherma má ve zvyku při každém ročníku vyhlašovat nejlepší topenářský výrobek. Tak tomu bylo i v letošním roce. Vítězem se tentokrát stal peletový kotel z Lipníku nad Bečvou. Více v následujícím rozhovoru.
Tomáš Tikal, TV Polar: Proč vlastně jezdíte na INFOTHERMU? A jaký názor máte tady na tento typ výstavy?
Jaromír Maňák, obchodní ředitel Blaze Harmony Lipník nad Bečvou : INFOTHERMA je tradiční výstava, která má dlouholetou tradici, kde opravdu se prezentují nejlepší výrobci nejenom v topenářské technice, ale i ve stavebnictví a v dalších oborech. My jsme tady už několik let vystavujícími a snažíme se přinést našim zákazníkům i odborné veřejnosti i těm konečným zákazníkům naše výrobky. My jsme česká rodinná společnost, která sídlí v Lipníku nad Bečvou a zabývá se vývojem, výzkumem a výrobou kotlů na dřevo, případně pelety nebo kombinace dřevo, dřevo a pelety. A rádi prezentujeme výrobky přímo našim potenciálním zákazníkům.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je ohlas? Jaká je ta zpětná reakce? Máte třeba zvýšenou poptávku po INFOTHERMĚ?
Jaromír Maňák, obchodní ředitel Blaze Harmony Lipník nad Bečvou : Určitě máme a vnímáme, že je o naše výrobky všeobecně je zvyšující se zájem, protože se snažíme věci dělat jinak než konkurence a snažíme se přibližovat zákazníkům a ukazovat jim, že to má smysl. A naše výrobky zase přináší daleko větší komfort do toho uživatelského hlediska jako takového pro ty zákazníky.
Tomáš Tikal, TV Polar: Získali jste diplom za první místo v soutěži top výrobků INFOTHERMY 2024. Tak co to pro vás znamená?
Jaromír Maňák, obchodní ředitel Blaze Harmony Lipník nad Bečvou : Znamená to pro nás hodně, protože hlasují vlastně nezávislí hlasující, ať už z řad odborníků, tak i z té laické veřejnosti. A je vidět, že se dostáváme do povědomí, nebo už jsme v povědomí široké veřejnosti a naše výrobky se těší poměrně dobré oblibě.
Tomáš Tikal, TV Polar: Takže jak byste charakterizoval ten vítězný váš výrobek?
Jaromír Maňák, obchodní ředitel Blaze Harmony Lipník nad Bečvou : Náš vítězný výrobek je kombinovaný kotel řady Blaze Green, což je náš nejnovější přírůstek do rodiny zplynovacích kotlů, nebo respektive v tomhle případě kombinovaných kotlů. Kde se snoubí všechny výhody našeho zplynovacího kotle a doplněno rozšířeno o peletový režim, což je plně automatický provoz a my umožňujeme automatický přechod po dohoření paliva na přepnutí na peletový režim, kdy se hořák automaticky sám zapálí a pokračuje ve vytápění nepřetržitě.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké jsou největší výhody tady toho stroje?
Jaromír Maňák, obchodní ředitel Blaze Harmony Lipník nad Bečvou : Výhody jsou rozhodně univerzálnost, komplexnost. Všechny naše kotle obsahují jak tahový ventilátor, obsahují řídící jednotku, která umí uřídit celý topný systém, tak například i ochranu zpátečky a kontrola vratné vody, která má vliv na životnost, životnost zařízení jako takového. Ale rozhodně bych vypíchnul ten komfort a jednoduchost užívání jak při prvním zátopu, tak potom při dalším vytápění. A máme kotle vybavené mechanickou detekcí paliva, kde nám kotel udržuje nažhavenou vrstvu dřevěných uhlíků, které nám slouží pro další pohodlný zátop, aniž by zákazník musel škrtnout zase zápalkou.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pro jaký typ domu nebo budovy je tento kotel vhodný?
Jaromír Maňák, obchodní ředitel Blaze Harmony Lipník nad Bečvou : Kotel je vhodný, dá se říct pro jakýkoliv dům. My vyrábíme jednak několik výkonových úrovní a velikostí kotlů, ale každý náš kotel vyniká svojí skvělou regulovatelností a to minimálně od 50%, pokud se budeme bavit třeba tady o značce Blaze Green. Takže si poradí vlastně s různorodou tepelnou ztrátou jak objektu, ale i během té vlastní sezony, v jarním období nebo v těch přechodných obdobích, jako je podzim a jaro, tak není potřeba tak velký výkon. A ten kotel si krásně bude pracovat tak, aby nepřetápěl ten systém nebo ten kotel, aby se nepřetápěl jako takový.
Tomáš Tikal, TV Polar: Říkal jste, že je téměř bez obslužný. Přesto, můžete nám jenom ilustračně ukázat, co se tady v tom kotli děje?
Jaromír Maňák, obchodní ředitel Blaze Harmony Lipník nad Bečvou : Určitě tak obslužný. Když jsem mluvil o automatickém systému, tak jsem mluvil o tom peletovém hořáku, kde máme tady ze zásobníků pelet podavačem podávané pelety tady do hořáku, který už si to zpracuje, má tam zapalovací keramickou spirálu a to je plně automatický režim. Jinak co se týká toho režimu na ruční přikládání s tím palivem, tak to umísťujeme tady do přikládací komory. Zase kotle vynikají vrchním přikládáním, který je dostupnější. Využijeme daleko větší poměr a objem toho přikládacího prostoru, takže jsme si mohli dovolit ten kotel udělat kompaktnější, aby se vešel do jakéhokoliv prostoru. Takže zde přikládáme to kusové dřevo. Tady máme páku na čištění výměníku, takže jednoduchým pohybem tady této páky si čistíme výměník a udržujeme kotel mnohem účinnější a samozřejmě i šetrnější k životnímu prostředí. Kotle řady Green vynikají opravdu velmi nízkými hodnotami emisí, ať už se jedná o CO, ať už se jedná o prach nebo další měřené parametry během certifikace. Takže určitě zapadá perfektně do konceptu snížení emisních parametrů všech které se měří, ať už jak jsem říkal, prach nebo další.
Redakčně upraveno / zkráceno.