Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OPAVA ZVEDÁ KAPACITY PRO UBYTOVÁNÍ SENIORŮ, NOVÉ POKOJE MÁ V DOMOVĚ OASA
  • OPAVA PŘIPOMENE 80 LET OD KONCE VÁLKY VÝSTAVOU A PIETNÍM AKTEM
  • U SILNIC I. TŘÍD PŘIBÝVAJÍ PROTIHLUKOVÉ STĚNY, V MSK JE UŽ 141 661 METRŮ ČTEREČNÝCH
  • KARVINÁ ZÍSKALA ČESTNÉ UZNÁNÍ V SOUTĚŽI LÁZEŇSKÁ INSPIRACE 2025
  • KŘIŽOVATKA MEZI KOPŘIVNICÍ A ŠTRAMBERKEM SE UPRAVUJE, KVŮLI BEZPEČNOSTI
  • V HUKVALDECH ZAČALA OBNOVA ZÁMEČKU, NABÍDNE INTERAKTIVNÍ EXPOZICE O PŘÍRODĚ
  • FESTIVAL BEATS FOR LOVE ODTAJNIL VELKOU HVĚZDU, PŘIJEDE ŠVÉDSKÝ DJ AXWELL
  • OSTRAVA BY V KRÁTKÉ DOBĚ MĚLA MÍT JASNO, ZDA ZAHÁJÍ RENOVACI NÁMĚSTÍ REPUBLIKY
  • VE FRÝDKU-MÍSTKU ZAČALA PŘÍPRAVA ÚZEMÍ NA STAVBU VOLNOČASOVÉHO AREÁLU
  • MALÍŘ JAKUB TYTYKALO VYSTAVUJE VE VILE HANSE ULRICHA V OSTRAVĚ
  • V JINDŘICHOVĚ VE SLEZSKU BYLA ZAHÁJENA REKONSTRUKCE ZÁMKU ZE 17. STOLETÍ
  • FRÝDEK-MÍSTEK ROZŠÍŘIL PLACENÉ PARKOVACÍ ZÓNY KOLEM MAGISTRÁTU
  • FRÝDECKÁ NEMOCNICE BUDE MÍT BRZY DVA CT PŘÍSTROJE, REPORTÁŽ NA POLAR.CZ
  • SBÍRKA SRDCE PRO PORUBU POMOHLA MAXIMOVI REKORDNÍ ČÁSTKOU 140 000 KORUN
  • V KLUBU HC VÍTKOVICE SKONČILO DEVĚT HOKEJISTŮ VČETNĚ KOŠŤÁLKA ČI BUKARTSE
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Dobrý den, jsme na začátku magazínu TV Polar Energie a kraj. Začneme představením Nadačního fondu energetického gigantu Veolia, podíváme se okénkem do světa energií a nakonec si budeme povídat s expertem na vodíkové technologie Janem Světlíkem.

      Představujeme nadační fond Startér společnosti Veolia

      Adventní čas je již tradičně příležitostí pro skupinu Veolia předat v Ostravě a dalších městech symbolické šeky začínajícím řemeslníkům a podnikatelům podpořeným z nadačního programu Startér. Ten již 25 let finančně podporuje menší podnikatele a pomáhá snižovat nezaměstnanost v Moravskoslezském, Olomouckém a Středočeském kraji.

      Veronika Bergrová, projektová manažerka Nadačního fondu Veolia: „Nadační fond Veolia je nadační fond pro skupinu Veolia ČR. Máme čtyři hlavní programy, které podporují seniory, ochranu životního prostředí, firemní dobrovolnictví zaměstnanců Veolie a potom program, kvůli kterému jsme se v Ostravě sešli. To je program Startér, který podporuje nově vznikající pracovní místa, nové podnikatele, nové řemeslníky.“

      Pro koho jsou ty peníze určeny?

      Veronika Bergrová, projektová manažerka Nadačního fondu Veolia: „Peníze ze Startéru jsou určeny pro řemeslníky, obecně řečeno pro nově vznikající pracovní místa. Ale nejsou to jen řemeslníci, jsou to třeba i alternativní vzdělávací instituce a soukromé školy.“

      Vybíráte si nebo rozdáváte všem?

      Veronika Bergrová, projektová manažerka Nadačního fondu Veolia: „Vybíráme, máme schvalovací výbor, který je složen z našich kolegů. Vybíráme projekty tak, aby zapadaly do našich pravidel a do cílů nadačního fondu.“

      A proč to vlastně děláte?

      Veronika Bergrová, projektová manažerka Nadačního fondu Veolia: „Původně to bylo na podporu zaměstnanosti v MS kraji, ale teď už chceme hlavně rozšířit řady řemeslníků, abychom podpořili nově vznikající pracovní místa.“

      Letos na Ostravsku podpořil program vznik 50 pracovních míst částkou 2,5 milionu korun. Za celou dobu své existence pomohl Startér napříč ČR vytvořit 2 783 nových pracovních míst 133 miliony korun.

      Zbyněk Pražák (SPOLU), náměstek primátora Ostravy: „Je to nesmírně důležitá akce. Ze strany Veolie je to velice vstřícný krok, když se snaží pomáhat lidem, kteří se snaží se sebou něco dělat a kteří mají pocit, že by se měli postarat sami o sebe. Je to i inspirace pro ostatní velké podniky.“

      V jednacím sále ostravské Nové radnice byly předány symbolické šeky několika desítkám podnikatelů z Moravskoslezského kraje, kteří letos získali finanční podporu z programu Startér. V roce 2024 vzniklo v Moravskoslezském kraji s podporou Nadačního fondu 50 nových pracovních míst.

      Pavla Slamečková, ředitelka Montessori ZŠ Úsměv Havířov: „Nadace dělá něco, co nedělá každý, projekt je perfektně připravený. Nám jako mnohaletým příjemcům to pomohlo hrozně moc k rozvoji školy.“

      Na co ty peníze konkrétně používáte?

      Pavla Slamečková, ředitelka Montessori ZŠ Úsměv Havířov: „Peníze používáme na podporu našich zaměstnanců zejména tím, že jim můžeme zakoupit vybavení jako stoly, lavice, výukové pomůcky.“

      Jak to děláte, že se vám pokaždé podaří uspět?

      Pavla Slamečková, ředitelka Montessori ZŠ Úsměv Havířov: „Možná je to tím, že se nám daří náš projekt. Zástupce nadace zveme na naše aktivity, mohou si ověřit, že to opravdu funguje.“

      Každý, kdo chce z programu Startér podpořit své podnikání, musí být živnostníkem nebo fyzickou či právnickou osobou do 25 zaměstnanců vytvářející nové pracovní místo.

      Michal Rusniok, podnikatel: „Začínám jako tesař. Zabývám se výrobou pergol, altánků, garážových stání a drobných dřevěných konstrukcí. Neoficiálně funguji 25 let, kdy pomáhám otci, ale teď začínám podnikat sám. Práce se dřevem mě baví, je to na čerstvém vzduchu, je to pro mě zároveň koníček. Obdržený obnos použiju na nákup přívěsného vozíku za auto, ať můžu přepravovat dřevo na stavbu.“

      Byl nějaký příběh, který vás letos mimořádně zaujal?

      Veronika Bergrová, projektová manažerka Nadačního fondu Veolia: „Těch příběhů je spousta, mě vždy nejvíce zaujmou klasická řemesla – tkadlena, paznehtář, čalounice. A samozřejmě krásné příběhy jsou z toho alternativního vzdělávání, příběhy spojené s dětmi.“

      Letos program Startér podpořil v celé ČR celkem 91 pracovních míst, z nichž je devět pro osoby zdravotně znevýhodněné.

      Síť dobíjení aut se v ČR rozšíří o stovky stanic

      Síť dobíjecích stanic pro elektromobily se v Česku v příštím roce rozroste o stovky nových stojanů. Přibývat by měly především ultrarychlé stanice s vyšším výkonem. Rozšiřovat by se přitom měly zejména na místech, kde dosud možností dobíjení nejsou nebo je na nich velká poptávka. Ceny dobíjení by výrazněji růst neměly. Vyplývá to z informací provozovatelů. V současnosti je v Česku kolem 2500 veřejných dobíjecích stanic.

      Největšími provozovateli dobíjecích stanic jsou v ČR české energetické firmy. Společnost ČEZ v současné době provozuje kolem 830 stojanů v ČR. V příštím roce firma vyhlásila cíl navýšit počet na více než 1000. Společnost chce v roce 2025 postavit minimálně 180 nových stanic, přičemž prioritou bude výstavba ultrarychlých stanic, které by měly tvořit pětinu celé sítě. Celkový výkon své sítě dobíjecích stanic tak ČEZ plánuje v příštím roce navýšit ze současných 70 na 100 megawattů, což je srovnatelné s elektrárenským blokem.

      Spolu s tím poroste pravděpodobně i vytíženost stanic. Další společností na trhu nabídky dobíjení elektromobilů je Pražská energetika. V současné době provozuje 731 stanic, přičemž 71 jich otevřela letos. PRE se při dalším rozšiřování sítě chce zaměřovat na klíčové dopravní tepny a uzly v okolí Prahy.

      Nárůst provozu i rozšiřování sítě dobíjecích stanic je podle expertů odvislý od růstu provozovaných elektromobilů. Na konci listopadu bylo v Česku zaregistrováno téměř 10.000 elektrovozidel. Za letošní rok se jejich počet, především díky dotacím, zvýšil meziročně o 62 procent. Kromě čistě elektrických aut jezdí v ČR desítky tisíc hybridních vozů.

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: Žádost MS kraje o výjimku u vodíku má smysl

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: V Karlových Varech bylo takové tradiční fórum, které dneska dělají i klastry Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Jmenuje se to H2 Fórum a při zahájení jsem překvapivě dostal cenu takový ten pan Vodík, jako osobnost roku 2024. Bylo to o tom, že jsem k tomu dostal takovou možnost si říct svoje názory, jak by ten vodík mohlo tady fungovat. Jo a co se mezitím udělalo. A myslím si, že to bylo velmi zajímavé, protože byli tam všichni představitelé vodíku a všichni, co vlastně plánují vodíkové projekty, aby se zorientovali, jak to lze udělat.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Jaké tedy bylo to vaše sdělení směrem k nim?

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: Trochu si myslím, že je třeba si říct, že vodík už je to poslední, co nám matka příroda nadělila Vodík je v tabulce prvků jako číslo jedna. Je sice nejmenší jako velikostně, ale v zásadě je to to, co nás tady obklopuje. Je toho 44 % téhle planety. A je je to nespotřebovatelné, je to takové perpetuum mobile. Akorát mění svoji formu v zásadě z plynu na vodu a prostě je to geniální molekula, kterou musíme se naučit používat. No a v zásadě zatím ho umíme spalovat akorát na trubce, že ho někde umíme přimíchat a prostě spálit a využít jeho energii. Ale on má spoustu jiných variant, co by se dalo udělat. Ať je to redukční činidlo třeba pro ocelárenství. Používá se v chemickém průmyslu, v metalurgii, v dopravě, samozřejmě kde se dá dělat mnoha způsoby. Čili v zásadě jsou to ty technologie, které my určitě se nedožijem nějakých úplně finálních využití, ale musíme začít pilotními projekty, aby se ta vodíková technologie rychleji dostala do běžného života.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Jak to vypadá s projektem vodíkového údolí?

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: Vodíkové údolí Moravskoslezského kraje, je projekt kraje, který zastřešuje vodíkový klastr. A v zásadě zatím si myslím, že je třeba plno věcí nachystaných. Je třeba přikročit k tomu, aby se dělaly ty projekty. Zatím pilotní projekty se nedaří, nepodařilo se postavit tady plnicí stanice pro autobusy, což považuji za velkou chybu. Ale myslím si, že po takových prvotních nesmělých začátcích, že už to bude lepší. A samozřejmě těch projektů je tady, co jsem slyšel teď čerstvě na konferenci, velmi, velmi hodně. Ty firmy jsou nachystané bez toho, jestli mají dotace nebo nemají dotace. A to si myslím, že je velký příslib do budoucna.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Váš názor na vodíkovou Tatru?

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: Já jí strašně fandím, myslím si, že je to samozřejmě těžký úkol, aby se opravdu vyřešila tady tahle záležitost. A předpokládejme, že Tatra během dvou let by mohla být v provozu a v zásadě čekají ještě hodně takových. Myslím si, že než se uvede do sériové produkce vodíková Tatra, tak to ještě chvíli něco uplyne. Ale já si myslím, že je to dobrý počin, který tady v Moravskoslezském kraji vznikl.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Měl jste připomínky k vodíkové strategii kraje?

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: No, vodíková strategie kraje. Měli jsme hodně připomínek. Musím říct, že dílem se i hodně akceptovali. Což jsme teda rádi. No ale vodíková strategie teď tady je České republiky. Je to 20 tisíc tun, které by se mělo vyrábět od roku 2030, což si myslím, že je určitý příslib. No a teď je otázkou, aby jsme začali dělat reálné projekty a nebrali to jako číslo, které nesplníme, ale číslo, které překročíme.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: V té době, kdy budeme využívat tolik vodíku tak jak si to představujete? Co to třeba běžnému člověku může přinést?

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: No samozřejmě jako tolik vodíku, těch 20 tisíc tun, to není skoro nic. To je jenom zlomek dnešní spotřeby. Ale v zásadě bavíme se o takzvaně zeleném vodíku, který má nějaké parametry, jedná se o čistý vodík a samozřejmě budou obrovské změny v dopravě. A samozřejmě chystají se takové projekty, které by mohly dělat nezávislou energetiku třeba pro rodinné domy, čili i pro obyvatelstvo. A tam si myslím, že ten uplatnění vodíku v bytových domech a v zásadě v takových těch nemovitostních projektech, myslím si, že bude velmi zajímavé.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Moravskoslezský kraj chtěl žádat o výjimku, aby ten náš vodík tady z našeho regionu nemusel být úplně ten nejzelenější. Váš názor na šanci?

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: No ono vodík je bezbarvý. Je to politická deklarace a já si myslím, že to bylo naprosto správně. Je třeba nejdříve udělat opravdu ty vodíkové technologie a potom se můžeme bavit, o jaké energetické zdroje na výrobu vodíku využijeme.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Energie a kraj
      19. prosince 2024, 17:15

      Dobrý den, jsme na začátku magazínu TV Polar Energie a kraj. Začneme představením Nadačního fondu energetického gigantu Veolia, podíváme se okénkem do světa energií a nakonec si budeme povídat s expertem na vodíkové technologie Janem Světlíkem.

      Představujeme nadační fond Startér společnosti Veolia

      Adventní čas je již tradičně příležitostí pro skupinu Veolia předat v Ostravě a dalších městech symbolické šeky začínajícím řemeslníkům a podnikatelům podpořeným z nadačního programu Startér. Ten již 25 let finančně podporuje menší podnikatele a pomáhá snižovat nezaměstnanost v Moravskoslezském, Olomouckém a Středočeském kraji.

      Veronika Bergrová, projektová manažerka Nadačního fondu Veolia: „Nadační fond Veolia je nadační fond pro skupinu Veolia ČR. Máme čtyři hlavní programy, které podporují seniory, ochranu životního prostředí, firemní dobrovolnictví zaměstnanců Veolie a potom program, kvůli kterému jsme se v Ostravě sešli. To je program Startér, který podporuje nově vznikající pracovní místa, nové podnikatele, nové řemeslníky.“

      Pro koho jsou ty peníze určeny?

      Veronika Bergrová, projektová manažerka Nadačního fondu Veolia: „Peníze ze Startéru jsou určeny pro řemeslníky, obecně řečeno pro nově vznikající pracovní místa. Ale nejsou to jen řemeslníci, jsou to třeba i alternativní vzdělávací instituce a soukromé školy.“

      Vybíráte si nebo rozdáváte všem?

      Veronika Bergrová, projektová manažerka Nadačního fondu Veolia: „Vybíráme, máme schvalovací výbor, který je složen z našich kolegů. Vybíráme projekty tak, aby zapadaly do našich pravidel a do cílů nadačního fondu.“

      A proč to vlastně děláte?

      Veronika Bergrová, projektová manažerka Nadačního fondu Veolia: „Původně to bylo na podporu zaměstnanosti v MS kraji, ale teď už chceme hlavně rozšířit řady řemeslníků, abychom podpořili nově vznikající pracovní místa.“

      Letos na Ostravsku podpořil program vznik 50 pracovních míst částkou 2,5 milionu korun. Za celou dobu své existence pomohl Startér napříč ČR vytvořit 2 783 nových pracovních míst 133 miliony korun.

      Zbyněk Pražák (SPOLU), náměstek primátora Ostravy: „Je to nesmírně důležitá akce. Ze strany Veolie je to velice vstřícný krok, když se snaží pomáhat lidem, kteří se snaží se sebou něco dělat a kteří mají pocit, že by se měli postarat sami o sebe. Je to i inspirace pro ostatní velké podniky.“

      V jednacím sále ostravské Nové radnice byly předány symbolické šeky několika desítkám podnikatelů z Moravskoslezského kraje, kteří letos získali finanční podporu z programu Startér. V roce 2024 vzniklo v Moravskoslezském kraji s podporou Nadačního fondu 50 nových pracovních míst.

      Pavla Slamečková, ředitelka Montessori ZŠ Úsměv Havířov: „Nadace dělá něco, co nedělá každý, projekt je perfektně připravený. Nám jako mnohaletým příjemcům to pomohlo hrozně moc k rozvoji školy.“

      Na co ty peníze konkrétně používáte?

      Pavla Slamečková, ředitelka Montessori ZŠ Úsměv Havířov: „Peníze používáme na podporu našich zaměstnanců zejména tím, že jim můžeme zakoupit vybavení jako stoly, lavice, výukové pomůcky.“

      Jak to děláte, že se vám pokaždé podaří uspět?

      Pavla Slamečková, ředitelka Montessori ZŠ Úsměv Havířov: „Možná je to tím, že se nám daří náš projekt. Zástupce nadace zveme na naše aktivity, mohou si ověřit, že to opravdu funguje.“

      Každý, kdo chce z programu Startér podpořit své podnikání, musí být živnostníkem nebo fyzickou či právnickou osobou do 25 zaměstnanců vytvářející nové pracovní místo.

      Michal Rusniok, podnikatel: „Začínám jako tesař. Zabývám se výrobou pergol, altánků, garážových stání a drobných dřevěných konstrukcí. Neoficiálně funguji 25 let, kdy pomáhám otci, ale teď začínám podnikat sám. Práce se dřevem mě baví, je to na čerstvém vzduchu, je to pro mě zároveň koníček. Obdržený obnos použiju na nákup přívěsného vozíku za auto, ať můžu přepravovat dřevo na stavbu.“

      Byl nějaký příběh, který vás letos mimořádně zaujal?

      Veronika Bergrová, projektová manažerka Nadačního fondu Veolia: „Těch příběhů je spousta, mě vždy nejvíce zaujmou klasická řemesla – tkadlena, paznehtář, čalounice. A samozřejmě krásné příběhy jsou z toho alternativního vzdělávání, příběhy spojené s dětmi.“

      Letos program Startér podpořil v celé ČR celkem 91 pracovních míst, z nichž je devět pro osoby zdravotně znevýhodněné.

      Síť dobíjení aut se v ČR rozšíří o stovky stanic

      Síť dobíjecích stanic pro elektromobily se v Česku v příštím roce rozroste o stovky nových stojanů. Přibývat by měly především ultrarychlé stanice s vyšším výkonem. Rozšiřovat by se přitom měly zejména na místech, kde dosud možností dobíjení nejsou nebo je na nich velká poptávka. Ceny dobíjení by výrazněji růst neměly. Vyplývá to z informací provozovatelů. V současnosti je v Česku kolem 2500 veřejných dobíjecích stanic.

      Největšími provozovateli dobíjecích stanic jsou v ČR české energetické firmy. Společnost ČEZ v současné době provozuje kolem 830 stojanů v ČR. V příštím roce firma vyhlásila cíl navýšit počet na více než 1000. Společnost chce v roce 2025 postavit minimálně 180 nových stanic, přičemž prioritou bude výstavba ultrarychlých stanic, které by měly tvořit pětinu celé sítě. Celkový výkon své sítě dobíjecích stanic tak ČEZ plánuje v příštím roce navýšit ze současných 70 na 100 megawattů, což je srovnatelné s elektrárenským blokem.

      Spolu s tím poroste pravděpodobně i vytíženost stanic. Další společností na trhu nabídky dobíjení elektromobilů je Pražská energetika. V současné době provozuje 731 stanic, přičemž 71 jich otevřela letos. PRE se při dalším rozšiřování sítě chce zaměřovat na klíčové dopravní tepny a uzly v okolí Prahy.

      Nárůst provozu i rozšiřování sítě dobíjecích stanic je podle expertů odvislý od růstu provozovaných elektromobilů. Na konci listopadu bylo v Česku zaregistrováno téměř 10.000 elektrovozidel. Za letošní rok se jejich počet, především díky dotacím, zvýšil meziročně o 62 procent. Kromě čistě elektrických aut jezdí v ČR desítky tisíc hybridních vozů.

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: Žádost MS kraje o výjimku u vodíku má smysl

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: V Karlových Varech bylo takové tradiční fórum, které dneska dělají i klastry Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Jmenuje se to H2 Fórum a při zahájení jsem překvapivě dostal cenu takový ten pan Vodík, jako osobnost roku 2024. Bylo to o tom, že jsem k tomu dostal takovou možnost si říct svoje názory, jak by ten vodík mohlo tady fungovat. Jo a co se mezitím udělalo. A myslím si, že to bylo velmi zajímavé, protože byli tam všichni představitelé vodíku a všichni, co vlastně plánují vodíkové projekty, aby se zorientovali, jak to lze udělat.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Jaké tedy bylo to vaše sdělení směrem k nim?

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: Trochu si myslím, že je třeba si říct, že vodík už je to poslední, co nám matka příroda nadělila Vodík je v tabulce prvků jako číslo jedna. Je sice nejmenší jako velikostně, ale v zásadě je to to, co nás tady obklopuje. Je toho 44 % téhle planety. A je je to nespotřebovatelné, je to takové perpetuum mobile. Akorát mění svoji formu v zásadě z plynu na vodu a prostě je to geniální molekula, kterou musíme se naučit používat. No a v zásadě zatím ho umíme spalovat akorát na trubce, že ho někde umíme přimíchat a prostě spálit a využít jeho energii. Ale on má spoustu jiných variant, co by se dalo udělat. Ať je to redukční činidlo třeba pro ocelárenství. Používá se v chemickém průmyslu, v metalurgii, v dopravě, samozřejmě kde se dá dělat mnoha způsoby. Čili v zásadě jsou to ty technologie, které my určitě se nedožijem nějakých úplně finálních využití, ale musíme začít pilotními projekty, aby se ta vodíková technologie rychleji dostala do běžného života.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Jak to vypadá s projektem vodíkového údolí?

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: Vodíkové údolí Moravskoslezského kraje, je projekt kraje, který zastřešuje vodíkový klastr. A v zásadě zatím si myslím, že je třeba plno věcí nachystaných. Je třeba přikročit k tomu, aby se dělaly ty projekty. Zatím pilotní projekty se nedaří, nepodařilo se postavit tady plnicí stanice pro autobusy, což považuji za velkou chybu. Ale myslím si, že po takových prvotních nesmělých začátcích, že už to bude lepší. A samozřejmě těch projektů je tady, co jsem slyšel teď čerstvě na konferenci, velmi, velmi hodně. Ty firmy jsou nachystané bez toho, jestli mají dotace nebo nemají dotace. A to si myslím, že je velký příslib do budoucna.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Váš názor na vodíkovou Tatru?

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: Já jí strašně fandím, myslím si, že je to samozřejmě těžký úkol, aby se opravdu vyřešila tady tahle záležitost. A předpokládejme, že Tatra během dvou let by mohla být v provozu a v zásadě čekají ještě hodně takových. Myslím si, že než se uvede do sériové produkce vodíková Tatra, tak to ještě chvíli něco uplyne. Ale já si myslím, že je to dobrý počin, který tady v Moravskoslezském kraji vznikl.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Měl jste připomínky k vodíkové strategii kraje?

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: No, vodíková strategie kraje. Měli jsme hodně připomínek. Musím říct, že dílem se i hodně akceptovali. Což jsme teda rádi. No ale vodíková strategie teď tady je České republiky. Je to 20 tisíc tun, které by se mělo vyrábět od roku 2030, což si myslím, že je určitý příslib. No a teď je otázkou, aby jsme začali dělat reálné projekty a nebrali to jako číslo, které nesplníme, ale číslo, které překročíme.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: V té době, kdy budeme využívat tolik vodíku tak jak si to představujete? Co to třeba běžnému člověku může přinést?

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: No samozřejmě jako tolik vodíku, těch 20 tisíc tun, to není skoro nic. To je jenom zlomek dnešní spotřeby. Ale v zásadě bavíme se o takzvaně zeleném vodíku, který má nějaké parametry, jedná se o čistý vodík a samozřejmě budou obrovské změny v dopravě. A samozřejmě chystají se takové projekty, které by mohly dělat nezávislou energetiku třeba pro rodinné domy, čili i pro obyvatelstvo. A tam si myslím, že ten uplatnění vodíku v bytových domech a v zásadě v takových těch nemovitostních projektech, myslím si, že bude velmi zajímavé.

      Tomáš Tikal, TV POLAR: Moravskoslezský kraj chtěl žádat o výjimku, aby ten náš vodík tady z našeho regionu nemusel být úplně ten nejzelenější. Váš názor na šanci?

      Jan Světlík, expert na vodíkové technologie: No ono vodík je bezbarvý. Je to politická deklarace a já si myslím, že to bylo naprosto správně. Je třeba nejdříve udělat opravdu ty vodíkové technologie a potom se můžeme bavit, o jaké energetické zdroje na výrobu vodíku využijeme.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/porady/energie-a-kraj/energie-a-kraj-19-12-2024-17-15