Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Energie a kraj

Energie a kraj

  • Poho Den na Karvinském moři vrátil území po těžbě lidem
  • V Josefově na Sokolovsku lidé větrné elektrárny nechtějí
  • Evžen Tošenovský, europoslanec: Energetická situace v Evropě je vážná

Dobrý den, TV Polar vám připravila 15 minut nabitých energií, začíná magazín Energie a kraj. Navštívíme Poho den na Karvinském moři, podíváme se okénkem do světa energií, konktrétně na Sokolovsko, kde lidé odmítli výstavbu větrných elektráren a na závěr si budeme povídat s poslancem Evropského parlamentu Evženem Tošenovským. Ten navštívil energetický seminář v Dolních Vítkovicích.

Poho Den na Karvinském moři vrátil území po těžbě lidem

Už potřetí měli lidé možnost zažít POHO Den plný aktivit, zábavy a kulturního vyžití. Organizátoři pro letošní ročník vybrali Karvinské moře, lokalitu, která prošla velkou proměnou a stala se oblíbeným místem k trávení volného času.

Plážový POHO den přilákal ke Karvinskému moři návštěvníky z celého regionu. Užít si mohli nejen koupání, ale i aktivity v několika zónách podél celé pláže.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “Naším cílem je upozornit na to, že krajina a prostředí se postupně mění, je to díky procesu transformace a penězům, které přichází z EU a pevně doufáme, že to oživování bude pokračovat s těmi projekty, které tady přijdou.”

Jan Tabášek, vedoucí marketingu marketingu Moravskoslezské Investice a Development, a.s.: “POHO Den obsahoval aktivity na vodě například, lidé si mohli půjčit lodičky nebo powerboardy, byla připravena dětská zóna, tvůrčí dílny, bohatá gastro zóna, nechyběl DJ, ale i další aktivity, které si lidé mohli užít tady.”

anketa: návštěvníci akce: “My jsme si to užili perfektně. A hlavně děti.” "Jsme skákaly s holkama na mole a byla jsem na powerboardu.” "Je to tady dobré, jsme rádi, že tohle prostě Karviná pro nás dělá a jsou tady fajn lidi, za chvíli bude party, tak si to užijeme.” "Já jsem teď přišel, ale vypadá to tu dobře, těším se na party.”

Vladimír Kolek, náměstek primátora Karviné: "Mám radost z toho, že Karviňáci nepodlehli nástrahám počasí a zúčastnili se této akce. Já bych přál, aby tyto POHO Dny měly minimálně takovou tradici jako Hornické dny v Karviné. Za nás palec nahoru a děkujeme organizátorům, co se jim povedlo dnes."

Radek Podstawka, náměstek hejtmana MSK: "První POHO Den byl na Barboře, druhý na Gabriele a teď je to na Karvinském moři a je to v místě, kde kdysi probíhala těžba. My, jako MSK, chceme ukázat, že v rámci těchto prostor se dají dělat i kulturní a zábavní akce. Nechceme, aby tady jen nějaké haly nebo montovny, ale aby tady probíhal kulturní život. ¨Proto POHO Den, aby v rámci POHO 2030 se ukázalo, že i tohle jde."

Pohornická krajina se na několika místech současně oživuje postupně prostřednictvím strategických projektů.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “Často se mluví o projektu Eden Silesia, což má být velký projekt tady kousek na dole Darkov, který nabídne atrakce až pro 300 tisíc návštěvníků ročně, pak je to projekt Gabriela, kde vznikne velké komunitní centrum pro pořádání kulturních akcí, ale také s velmi zajímavou expozicí minulosti hornického života na Karvinsku a zároveň se otevřely prostředky na projekty externích žadatelů, kde je možné vybudovat cyklostezky, je možné postupně obnovovat krajinu a využití starých objektů, které dnes k ničemu neslouží a podobně."

Lidé se s projekty mohli na Karvinském moři seznámit a také s tvůrci projektů diskutovat o potřebnosti proměny krajiny i o její podobě.

Obyvatelé Josefova na Sokolovsku nechtějí v katastru obce větrné elektrárny. Rozhodli o tom v sobotu v místním referendu. Investor zde zamýšlel postavit dva větrníky. Obec tak mohla získat příspěvky do rozpočtu a realizovat naplánované investice, na které jinak těžko získá finance.

V Josefově na Sokolovsku lidé větrné elektrárny nechtějí

Evropa si vytyčila vysoký cíl v podobě významného snižování uhlíkové stopy. Tento trend má samozřejmě dopad na celou energetickou situaci na starém kontinentu. Nejen o tom jsme si povídali s expertem na evropskou energetiku a europoslancem panem Evženem Tošenovským. Více v následující reportáži.

Referenda se zúčastnilo 192 voličů z celkových 327, proti bylo 141, tedy 73,8 procenta z odevzdaných platných hlasů. Referendum je podle zákona platné. Výsledky zveřejnila obec dnes v noci na svých webových stránkách.

Dva větrníky chtěla na území obce postavit společnost Meridian Nová energie s. r. o. Obec se zhruba čtyřmi stovkami obyvatel by tím získala od firmy jednorázový i pravidelný každoroční příspěvek do rozpočtu. Místa pro elektrárny byla vybrána už vloni a jsou asi kilometr od nejbližšího stavení ve směru na Krajkovou. Jde o zemědělské pozemky, které patří Agro & Kombinátu Dolní Žandov, s nímž byl investor dohodnutý na pronájmu pozemků. U Josefova chtěl investor postavit dva větrníky o celkové výšce téměř 250 metrů a výkonu jedné elektrárny 6,2 MW. Další šance odsouhlasit výstavbu bude podle zákona za dva roky.

V okolí Josefova přitom už větrné elektrárny stojí, přímo z obce je výhled na větrný park u Jindřichovic. Firma Meridian Nová energie plánuje stavbu elektráren i v sousední Krajkové. Lidé se ale obávali negativních vlivů, snížení cen nemovitostí, hluku nebo negativních optických efektů. Nepřesvědčily je ani argumenty odborníků.

Josefov je obec složená z několika osad, kromě samotného Josefova k obci patří i Luh nad Svatavou, Hřebeny a Radvanov. Obec mimo jiné plánuje vybudovat v osadách kanalizaci, potřebuje chodník podél hlavní silnice a má i další rozvojové plány. S rozpočtem okolo sedmi milionů korun však obec nemá ani na spolufinancování těchto akcí. Investor obci sliboval jednorázovou platbu dva miliony korun a platby 1,2 až 1,4 milionu korun každý rok i s růstem podle inflace. Navíc nabídl i osazení obecních domů solárními kolektory.

Evžen Tošenovský, europoslanec: Energetická situace v Evropě je vážná

Bývalý hejtman MS kraje Evžen Tošenovský je poslancem Evropského parlamentu a mimo jiné také člen Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Na setkání expertů pro energetiku v ostravském Bruck Housu se nejprve vyjádřil ke složité situaci v Německu, která silně ovlivňuje energetický trh v celé Evropě, včetně České republiky.

Tomáš Tikal, TV Polar: Evropa si vytyčila vysoký cíl v podobě významného snižování uhlíkové stopy. Tento trend má samozřejmě dopad na celou energetickou situaci na starém kontinentu. Nejen o tom jsme si povídali s expertem na evropskou energetiku a europoslancem panem Evženem Tošenovským. Více v následující reportáži. Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský je poslancem Evropského parlamentu a mimo jiné také členem Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Na setkání expertů pro energetiku v ostravském BrickHousu se nejprve vyjádřil ke složité situaci v Německu, která silně ovlivňuje energetický trh v celé Evropě včetně České republiky. Mluví se o tom, že Německo vypíná jádro. Rozhodnutí to nebylo určitě letošní, takže Váš pohled na celou tu situaci.

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Tak je to jenom ukázka toho, jak ta energetika obecně, to není jenom o elektřině, o plynu, jak je urgentní problém a my ho musíme řešit, protože dnešní rozhodnutí se naplní možná za tři za čtyři, možná za deset let. Je to velmi vážná situace a musí to řešit všechny státy Evropy, protože jsme si dali za velký cíl klimatický boj s klimatickými změnami a to má obrovské náklady a musí o tom rozhodovat vlády, jak toto šílenství zvládnout.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se nám zatím daří tu uhlíkovou stopu snižovat?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Tak daří, nedaří. Daří se, že vznikají fotovoltaické elektrárny, vznikají nové kapacity, ale u té velké energetiky moc ne, protože nestaví se žádná velká plynovka, která by to posouvala a jádro je v nedohlednu. Takže daří i nedaří.

Tomáš Tikal, TV Polar: Některé země jádro provozují, některé odpojují, některé jako Finsko například budují nové. Proč v tom není jednota?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Protože každý stát k tomu má jiný vztah. Je to o lidech, o obyvatelích těch zemí. Velký rozdíl. Naši lidé přijímají velmi vstřícně jádro. Kousek vedle nás Rakušáci jsou velmi negativně postaveni. Ti Finové jsou racionální, staví úložiště, u kterého my máme velký problém. Takže ty země se v tomto liší. Je potom potřeba brát to, že Evropa nemá jedno razítko, na které by se daly narazit všechny země stejné vůči nukleární nebo vůči jádru.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jakou má jádro budoucnost v ČR?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Já myslím, že má zásadní. Prozatím není vidět žádná jiná technologie, která by zajistila to množství elektrické energie tak, abychom překryli zavírané uhelné elektrárny. Jádro prozatím je vidět jako jediné možné, které v té velké energetice to může pomoci řešit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zatímco Evropa se snaží uhlíkovou stopu snižovat a snižovat spalování uhlí, v Asii je tomu úplně naopak. Tam dochází k obrovskému zvyšování. Jaký to může mít vliv na ekonomiku v Evropě?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Evropa si nasadila do toho batohu těžkou cihlu a musí ji zvládnout. Může to být do budoucna vážný problém, protože ta ekonomika je nesmlouvavá. Jestli Asie se rozhodla, že jde tímto krokem, tak Evropa musí velmi přemýšlet o tom, jak udržet svoji ekonomiku konkurenceschopnou. A je to vážný problém. Tohle není vůbec jednoduchá písemka.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vidíte energetický mix v roce 2030 v Moravskoslezském kraji, potažmo v ČR?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Začnu Českou republikou. Já si myslím, že ten mix se moc nezmění. Trochu se změní uhlí, které bude utlumovat. A to nebude jenom rozhodnutím o klimatickém mixu, ale bude víceméně stejný. Uhlí poklesne, asi se zvýší trochu víc plyn, protože ten bude muset zajišťovat i vykrývání těch jakoby vybíraných fotovoltaik. Takže ten mix se zas tak příliš měnit nebude. Z mého pohledu by větší míru mělo hrát jádro a z mého pohledu by mělo být rozhodnuto o dalších jaderných kapacitách. Možná u Temelína, kde je to nejbližší.

Tomáš Tikal, TV Polar: A co Moravskoslezský kraj?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Moravskoslezský kraj? Podobně, jestli do té doby vzniknou nějaké menší jaderné elektrárny, tak to bude velká pomoc. Ale nemyslím si, že to půjde tak rychle, jak bychom potřebovali. Tady se změní samozřejmě to uhlí. Uhlí zmizí, možná nějaké plynové kapacity budou, bude je potřeba postavit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Modulární reaktory jsou velkým tématem. Proč to nejde rychleji?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Technika ještě nedospěla, aby to měla pevně v rukávu a jádro je náročné technologické zařízení. To je ten problém. My o nich sice mluvíme, já bych byl také velmi rád, kdyby už to bylo zvládnuto. Ještě to firmy vyrobili tak, aby to se dalo dosadit jak housky na krámě.

Tomáš Tikal, TV Polar: Experti odhadují, že krize, co se tepla týká, přijdou do dvou tří let. Zatím jsou zásobníky plynu v ČR plné, takže letošní zima by měla být v pohodě. Jak to vidíte Vy?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Já si myslím, že plynu na světě je dostatek. To je vidět, jak stojí tankery před těmi zařízeními na přečerpávání někde na moři. Je to jenom o ceně, je to jenom o financích. Já si myslím, že ten stav, kdy to řešíme transfery, finančními transfery, je pro sociální záležitosti dlouhodobě neudržitelný. Uvidíme, jak se bude pohybovat cena plynu a kam se to bude sunout dál. Rozhodnout se to bude muset. Není to o tom, že by byl nedostatek plynu na světě. Už teď jsou dlouhodobé kontrakty, takže ten problém není. Problém je jedině cena.

Tomáš Tikal, TV Polar: Poprosím na závěr dobrou zprávu pro naše diváky.

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Dobrá zpráva je v tom, že tak, jak se dnes sešli tady skutečně vrcholní představitelé energetiky české, je vidět, že ten záměr a zájem o toto řešit je velký a musíme to řešit všichni společně. Tady to není teď tak, že by se proti sobě stříleli ať už jednotlivé politické strany anebo úhláři proti plynařům. Tady je potřeba řešit základní problém jak ten systém bude vypadat. A to si myslím, že je ukázka, že ti lidé se spolu baví.

Tomáš Tikal, TV Polar: Podle Evžena Tošenovského se v energetice dostáváme do velmi složité situace. Spotřeba elektřiny podle něj neustále narůstá a Evropa si tak bude brzy muset zvykat na lockdowny, blackouty a další nečekané situace, na které dosud zvyklá nebyla.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pořád ENERGIE A KRAJ je protentokrát u konce. Věřím, že jste se dozvěděli řadu nových informací a že nám zachováte přízeň i při příští čtvrteční premiéře. Mějte se hezky a na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Energie a kraj
21. září 2023, 17:14

Dobrý den, TV Polar vám připravila 15 minut nabitých energií, začíná magazín Energie a kraj. Navštívíme Poho den na Karvinském moři, podíváme se okénkem do světa energií, konktrétně na Sokolovsko, kde lidé odmítli výstavbu větrných elektráren a na závěr si budeme povídat s poslancem Evropského parlamentu Evženem Tošenovským. Ten navštívil energetický seminář v Dolních Vítkovicích.

Poho Den na Karvinském moři vrátil území po těžbě lidem

Už potřetí měli lidé možnost zažít POHO Den plný aktivit, zábavy a kulturního vyžití. Organizátoři pro letošní ročník vybrali Karvinské moře, lokalitu, která prošla velkou proměnou a stala se oblíbeným místem k trávení volného času.

Plážový POHO den přilákal ke Karvinskému moři návštěvníky z celého regionu. Užít si mohli nejen koupání, ale i aktivity v několika zónách podél celé pláže.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “Naším cílem je upozornit na to, že krajina a prostředí se postupně mění, je to díky procesu transformace a penězům, které přichází z EU a pevně doufáme, že to oživování bude pokračovat s těmi projekty, které tady přijdou.”

Jan Tabášek, vedoucí marketingu marketingu Moravskoslezské Investice a Development, a.s.: “POHO Den obsahoval aktivity na vodě například, lidé si mohli půjčit lodičky nebo powerboardy, byla připravena dětská zóna, tvůrčí dílny, bohatá gastro zóna, nechyběl DJ, ale i další aktivity, které si lidé mohli užít tady.”

anketa: návštěvníci akce: “My jsme si to užili perfektně. A hlavně děti.” "Jsme skákaly s holkama na mole a byla jsem na powerboardu.” "Je to tady dobré, jsme rádi, že tohle prostě Karviná pro nás dělá a jsou tady fajn lidi, za chvíli bude party, tak si to užijeme.” "Já jsem teď přišel, ale vypadá to tu dobře, těším se na party.”

Vladimír Kolek, náměstek primátora Karviné: "Mám radost z toho, že Karviňáci nepodlehli nástrahám počasí a zúčastnili se této akce. Já bych přál, aby tyto POHO Dny měly minimálně takovou tradici jako Hornické dny v Karviné. Za nás palec nahoru a děkujeme organizátorům, co se jim povedlo dnes."

Radek Podstawka, náměstek hejtmana MSK: "První POHO Den byl na Barboře, druhý na Gabriele a teď je to na Karvinském moři a je to v místě, kde kdysi probíhala těžba. My, jako MSK, chceme ukázat, že v rámci těchto prostor se dají dělat i kulturní a zábavní akce. Nechceme, aby tady jen nějaké haly nebo montovny, ale aby tady probíhal kulturní život. ¨Proto POHO Den, aby v rámci POHO 2030 se ukázalo, že i tohle jde."

Pohornická krajina se na několika místech současně oživuje postupně prostřednictvím strategických projektů.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO 2030: “Často se mluví o projektu Eden Silesia, což má být velký projekt tady kousek na dole Darkov, který nabídne atrakce až pro 300 tisíc návštěvníků ročně, pak je to projekt Gabriela, kde vznikne velké komunitní centrum pro pořádání kulturních akcí, ale také s velmi zajímavou expozicí minulosti hornického života na Karvinsku a zároveň se otevřely prostředky na projekty externích žadatelů, kde je možné vybudovat cyklostezky, je možné postupně obnovovat krajinu a využití starých objektů, které dnes k ničemu neslouží a podobně."

Lidé se s projekty mohli na Karvinském moři seznámit a také s tvůrci projektů diskutovat o potřebnosti proměny krajiny i o její podobě.

Obyvatelé Josefova na Sokolovsku nechtějí v katastru obce větrné elektrárny. Rozhodli o tom v sobotu v místním referendu. Investor zde zamýšlel postavit dva větrníky. Obec tak mohla získat příspěvky do rozpočtu a realizovat naplánované investice, na které jinak těžko získá finance.

V Josefově na Sokolovsku lidé větrné elektrárny nechtějí

Evropa si vytyčila vysoký cíl v podobě významného snižování uhlíkové stopy. Tento trend má samozřejmě dopad na celou energetickou situaci na starém kontinentu. Nejen o tom jsme si povídali s expertem na evropskou energetiku a europoslancem panem Evženem Tošenovským. Více v následující reportáži.

Referenda se zúčastnilo 192 voličů z celkových 327, proti bylo 141, tedy 73,8 procenta z odevzdaných platných hlasů. Referendum je podle zákona platné. Výsledky zveřejnila obec dnes v noci na svých webových stránkách.

Dva větrníky chtěla na území obce postavit společnost Meridian Nová energie s. r. o. Obec se zhruba čtyřmi stovkami obyvatel by tím získala od firmy jednorázový i pravidelný každoroční příspěvek do rozpočtu. Místa pro elektrárny byla vybrána už vloni a jsou asi kilometr od nejbližšího stavení ve směru na Krajkovou. Jde o zemědělské pozemky, které patří Agro & Kombinátu Dolní Žandov, s nímž byl investor dohodnutý na pronájmu pozemků. U Josefova chtěl investor postavit dva větrníky o celkové výšce téměř 250 metrů a výkonu jedné elektrárny 6,2 MW. Další šance odsouhlasit výstavbu bude podle zákona za dva roky.

V okolí Josefova přitom už větrné elektrárny stojí, přímo z obce je výhled na větrný park u Jindřichovic. Firma Meridian Nová energie plánuje stavbu elektráren i v sousední Krajkové. Lidé se ale obávali negativních vlivů, snížení cen nemovitostí, hluku nebo negativních optických efektů. Nepřesvědčily je ani argumenty odborníků.

Josefov je obec složená z několika osad, kromě samotného Josefova k obci patří i Luh nad Svatavou, Hřebeny a Radvanov. Obec mimo jiné plánuje vybudovat v osadách kanalizaci, potřebuje chodník podél hlavní silnice a má i další rozvojové plány. S rozpočtem okolo sedmi milionů korun však obec nemá ani na spolufinancování těchto akcí. Investor obci sliboval jednorázovou platbu dva miliony korun a platby 1,2 až 1,4 milionu korun každý rok i s růstem podle inflace. Navíc nabídl i osazení obecních domů solárními kolektory.

Evžen Tošenovský, europoslanec: Energetická situace v Evropě je vážná

Bývalý hejtman MS kraje Evžen Tošenovský je poslancem Evropského parlamentu a mimo jiné také člen Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Na setkání expertů pro energetiku v ostravském Bruck Housu se nejprve vyjádřil ke složité situaci v Německu, která silně ovlivňuje energetický trh v celé Evropě, včetně České republiky.

Tomáš Tikal, TV Polar: Evropa si vytyčila vysoký cíl v podobě významného snižování uhlíkové stopy. Tento trend má samozřejmě dopad na celou energetickou situaci na starém kontinentu. Nejen o tom jsme si povídali s expertem na evropskou energetiku a europoslancem panem Evženem Tošenovským. Více v následující reportáži. Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský je poslancem Evropského parlamentu a mimo jiné také členem Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Na setkání expertů pro energetiku v ostravském BrickHousu se nejprve vyjádřil ke složité situaci v Německu, která silně ovlivňuje energetický trh v celé Evropě včetně České republiky. Mluví se o tom, že Německo vypíná jádro. Rozhodnutí to nebylo určitě letošní, takže Váš pohled na celou tu situaci.

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Tak je to jenom ukázka toho, jak ta energetika obecně, to není jenom o elektřině, o plynu, jak je urgentní problém a my ho musíme řešit, protože dnešní rozhodnutí se naplní možná za tři za čtyři, možná za deset let. Je to velmi vážná situace a musí to řešit všechny státy Evropy, protože jsme si dali za velký cíl klimatický boj s klimatickými změnami a to má obrovské náklady a musí o tom rozhodovat vlády, jak toto šílenství zvládnout.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se nám zatím daří tu uhlíkovou stopu snižovat?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Tak daří, nedaří. Daří se, že vznikají fotovoltaické elektrárny, vznikají nové kapacity, ale u té velké energetiky moc ne, protože nestaví se žádná velká plynovka, která by to posouvala a jádro je v nedohlednu. Takže daří i nedaří.

Tomáš Tikal, TV Polar: Některé země jádro provozují, některé odpojují, některé jako Finsko například budují nové. Proč v tom není jednota?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Protože každý stát k tomu má jiný vztah. Je to o lidech, o obyvatelích těch zemí. Velký rozdíl. Naši lidé přijímají velmi vstřícně jádro. Kousek vedle nás Rakušáci jsou velmi negativně postaveni. Ti Finové jsou racionální, staví úložiště, u kterého my máme velký problém. Takže ty země se v tomto liší. Je potom potřeba brát to, že Evropa nemá jedno razítko, na které by se daly narazit všechny země stejné vůči nukleární nebo vůči jádru.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jakou má jádro budoucnost v ČR?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Já myslím, že má zásadní. Prozatím není vidět žádná jiná technologie, která by zajistila to množství elektrické energie tak, abychom překryli zavírané uhelné elektrárny. Jádro prozatím je vidět jako jediné možné, které v té velké energetice to může pomoci řešit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zatímco Evropa se snaží uhlíkovou stopu snižovat a snižovat spalování uhlí, v Asii je tomu úplně naopak. Tam dochází k obrovskému zvyšování. Jaký to může mít vliv na ekonomiku v Evropě?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Evropa si nasadila do toho batohu těžkou cihlu a musí ji zvládnout. Může to být do budoucna vážný problém, protože ta ekonomika je nesmlouvavá. Jestli Asie se rozhodla, že jde tímto krokem, tak Evropa musí velmi přemýšlet o tom, jak udržet svoji ekonomiku konkurenceschopnou. A je to vážný problém. Tohle není vůbec jednoduchá písemka.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vidíte energetický mix v roce 2030 v Moravskoslezském kraji, potažmo v ČR?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Začnu Českou republikou. Já si myslím, že ten mix se moc nezmění. Trochu se změní uhlí, které bude utlumovat. A to nebude jenom rozhodnutím o klimatickém mixu, ale bude víceméně stejný. Uhlí poklesne, asi se zvýší trochu víc plyn, protože ten bude muset zajišťovat i vykrývání těch jakoby vybíraných fotovoltaik. Takže ten mix se zas tak příliš měnit nebude. Z mého pohledu by větší míru mělo hrát jádro a z mého pohledu by mělo být rozhodnuto o dalších jaderných kapacitách. Možná u Temelína, kde je to nejbližší.

Tomáš Tikal, TV Polar: A co Moravskoslezský kraj?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Moravskoslezský kraj? Podobně, jestli do té doby vzniknou nějaké menší jaderné elektrárny, tak to bude velká pomoc. Ale nemyslím si, že to půjde tak rychle, jak bychom potřebovali. Tady se změní samozřejmě to uhlí. Uhlí zmizí, možná nějaké plynové kapacity budou, bude je potřeba postavit.

Tomáš Tikal, TV Polar: Modulární reaktory jsou velkým tématem. Proč to nejde rychleji?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Technika ještě nedospěla, aby to měla pevně v rukávu a jádro je náročné technologické zařízení. To je ten problém. My o nich sice mluvíme, já bych byl také velmi rád, kdyby už to bylo zvládnuto. Ještě to firmy vyrobili tak, aby to se dalo dosadit jak housky na krámě.

Tomáš Tikal, TV Polar: Experti odhadují, že krize, co se tepla týká, přijdou do dvou tří let. Zatím jsou zásobníky plynu v ČR plné, takže letošní zima by měla být v pohodě. Jak to vidíte Vy?

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Já si myslím, že plynu na světě je dostatek. To je vidět, jak stojí tankery před těmi zařízeními na přečerpávání někde na moři. Je to jenom o ceně, je to jenom o financích. Já si myslím, že ten stav, kdy to řešíme transfery, finančními transfery, je pro sociální záležitosti dlouhodobě neudržitelný. Uvidíme, jak se bude pohybovat cena plynu a kam se to bude sunout dál. Rozhodnout se to bude muset. Není to o tom, že by byl nedostatek plynu na světě. Už teď jsou dlouhodobé kontrakty, takže ten problém není. Problém je jedině cena.

Tomáš Tikal, TV Polar: Poprosím na závěr dobrou zprávu pro naše diváky.

Evžen Tošenovský (ODS), europoslanec: Dobrá zpráva je v tom, že tak, jak se dnes sešli tady skutečně vrcholní představitelé energetiky české, je vidět, že ten záměr a zájem o toto řešit je velký a musíme to řešit všichni společně. Tady to není teď tak, že by se proti sobě stříleli ať už jednotlivé politické strany anebo úhláři proti plynařům. Tady je potřeba řešit základní problém jak ten systém bude vypadat. A to si myslím, že je ukázka, že ti lidé se spolu baví.

Tomáš Tikal, TV Polar: Podle Evžena Tošenovského se v energetice dostáváme do velmi složité situace. Spotřeba elektřiny podle něj neustále narůstá a Evropa si tak bude brzy muset zvykat na lockdowny, blackouty a další nečekané situace, na které dosud zvyklá nebyla.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pořád ENERGIE A KRAJ je protentokrát u konce. Věřím, že jste se dozvěděli řadu nových informací a že nám zachováte přízeň i při příští čtvrteční premiéře. Mějte se hezky a na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/energie-a-kraj/energie-a-kraj-21-09-2023-17-14