Energie a kraj

  • Rozhovor s Jakubem Unuckou, 1. náměstkem hejtmana MS kraje
  • Německo stojí před energetickou krizí
  • Proč je CZT důležité? Odpovídá Pavel Kaufmann - tiskový mluvčí, Teplárenské sdružení ČR

Tomáš Tikal, TV Polar: Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jakub Unucka je naším hostem. Dobrý den.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Dobrý den.

Tomáš Tikal, TV Polar: Částka pro spravedlivou transformaci se bude dělit mezi tři kraje. Jak jste spokojen s tím, co dostane náš kraj?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Došlo k nějakému rozdělení na základě nějakých transparentních klíčů. To, že si karlovarský hejtman šel stěžovat do Bruselu, pokládám za strašlivou věc. Opravdu za mě to je něco nepředstavitelné, že jdu žalovat do Bruselu, že mi něco vzali nebo nedali, protože nejpravděpodobněji to dopadne, že ten Brusel nám to vezme všechno.

Tomáš Tikal, TV Polar: To se může stát?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: To se může stát. My, když jsme tam dojednávali v roce 2018 s Evženem Tošenovským na té první návštěvě, tak jediné a to základní upozornění bylo: "Česká republika přistoupila do uhelných regionů jako jediná země v Evropě, kde jsou hnědouhelné a černouhelné doly dohromady. Tak prosím vás pěkně, vystupujte jednotně. A teďka udělá hejtman Kulhánek tady toto. Za mě je to neskutečný podraz.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaký je váš názor na fotovoltaickou elektrárnu jako takovou? Samozřejmě budeme rádi, když co nejvíce lidí bude mít na střeše tento systém. Nicméně, váš názor na ten poměr výkupu a zpětně prodeje energie?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Já bych rozdělil elektrárny na ty, které jsou na střechách, případně někde na nějakých objektech, které nikomu nevadí, tak tam ať to prostě je ve sto procentu střech. Elektrárna na zemědělské půdě je prostě strašná věc. Myslím si, že je to prostě úplná hloupost. Co se týká domkařů a výkupů, myslím si, že je taky hloupost posílat elektřinu domkaře do sítě. Myslím, že by to mělo být součástí právě té komunitní energetiky. Kdy ta elektřina se spotřebuje bez distribuční sítě v místě. Typicky jsem z Klimkovic, dejme panely na školu, škola potřebuje elektřinu v pracovní dny dopoledne, odpoledne elektřinu posílejme do domova důchodců a o víkendu ji posílejme do sportovní haly, kde budou děcka sportovat. To je prostě přesný příklad toho, jak by měla fungovat solární elektřina vlastně v místě. Když by malý domkař posílal elektřinu do sítě ČEZu, to nikdo neureguluje. To je tak strašlivý problém z hlediska regulace. My bohužel jsme nastavení na to, že někdo točí turbínou a je tam 50 herců. A nyní uregulovat všecky ty maličké věci jako je docela složité, byť chápu, že pro diváky se to může zdát jednoduché. Hlavně v zimě, v noci nesvítí, co teď? A akumulace není. Mohou si vykládat zelení blázni, co chtějí. Akumulace prostě v tuto chvíli není možná. Není takový akumulační zdroj a v příštích deseti letech jsem přesvědčen, že nebude. Takže my prostě musíme mít v záloze pro ty zimní měsíce něco, co se točí a to je buď plyn, nebo uhlí. Pokud nechceme uhlí, tak to musí být plyn.

Tomáš Tikal, TV Polar: Máte nějaké nápady, jak ještě jinak využít ty objekty bývalých dolů? Že byste je rozeslal, třeba seznam dvaceti typů, co můžete dělat?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Já mám jeden takový svůj osobní nápad. Já bych nerad, aby v těch objektech, které jsou na první pohled krásné, což jsou ty uhelné laguny, kde jsou ty uhelné kaly. Tak ono se zdá, že to je čistá voda, protože to uhlí čeří vodu, čistí jí, ale tam pořád je ten uhelný prach a přeje jen ten nepořádek tam je. Takže já bych chtěl, aby se povedlo vyčistit nejenom to, co je na povrchu, ale i to, co je pod tou vodou. Protože některé z těch uhelných kal rybníků jsou na březích Olše a pokud by došlo k protržení, tak otrávíme vodu. Bečva proti tomu bude nic. Nedívejme se pouze na to, co je nad povrchem, ale pojďme třeba i pod povrch. To je taková jedna z věcí, kterou teďka řešíme hodně.

Tomáš Tikal, TV Polar: Dotkli jsme se těch lidí, co pracovali pro OKD a spolupracující firmy. Máte informace, jak se jim daří se také přetransformovat do jiných pracovníků?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: No, my teď přibýváme věc na kraji, která tady nikdy v historii ČR nebyla a to je to, že chceme krajské zakázky toho menšího rozsahu do šesti milionů korun darovat v prvním kole pouze firmám, které byly postiženy koncem OKD. Tak opravdu velmi intenzivně komunikujeme se všemi 263 firmami, které měly nějaké obchodní vztahy s OKD. K dnešnímu dni mám seznam dvaceti dvou firem, které jsou malé a střední. Sídlí v našem kraji a prokazatelně jim došlo k poklesu obratu o více než 25 procent. Takže těchto 20 firem bude vždycky v prvním kole osloveno na ty krajské zakázky a to kraj nejenom kraj, ale i školy, nemocnice a podobně. No, a pokud podají nabídku, tak uspějí, pokud ne, tak se to otevře vlastně všem dalším firmám.

Tomáš Tikal, TV Polar: Zakázky jakého typu?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Oprava školy, dodávka kotle, marketingové služby. Zkrátka cokoliv.

Tomáš Tikal, TV Polar: I když dělali něco úplně jiného dosud?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: O tom to je. Pokud ty firmy dodneška spravovaly motory pro OKD, tak pochopitelně ten jejich byznys v budoucnu nemůže být založen na opravě motorů pro OKD. Takže ano, dáváme jim šanci změnit byznys.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme ke kanálu Odra-Labe-Dunaj. Jaké jsou novinky a váš pohled na věc?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Můj pohled je, že opravdu potřebujeme dostat z Polska sem alternativní trasu pro plyn. Jestli to bude kanál, po kterém projede sto patnácti metrový tanker, jsou v Evropě, funguje to, ta naše podmínka teďka se rozšířila pro Poláky, že budeme souhlasit s tím prodloužením Odry, pokud zaprvé to obejde meandry, což je jasné. Pokud to nezasáhne do Ostravy, to už je taky jasné. Ale pokud ta trasa umožní připlout tomu sto patnácti metrovému plavidlu až na území ČR. Pak my tady můžeme vozit plyn a bude nám jedno, jestli Putin zavře kohoutek nebo ne. Pokud se ještě dříve podaří postavit plynovod, tak potom za mě jakoby bude to prodloužení Odry zbytečné. Takže teďka toto řešíme. Zatím to vypadá, že je to spíše jako na tu Odru.

Tomáš Tikal, TV Polar: Bavíme se o transformaci. Poslední otázka, s čím byste byl spokojen, když se tady potkáme za pět let nebo za deset let?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Že lidem nebude v zimě v těch panelových domech zima. To je podmínka nutná. Pokud toho docílíme, tak já budu spokojený.

Tomáš Tikal, TV Polar: To znamená, narážíte na centrální zásobování teplem?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Ano, narážím na to, že zaprvé díky dneska už ceně toho tepla za šest stovek za gigajoul, tak už dneska už 150 korun tvoří cena povolenky na uhlí. Když ta povolenka půjde na trojnásobek dnešní ceny, tak prostě pro ty lidi to teplo z toho centrálního zásobování bude nezaplatitelné. A myšlenka, že si u každého domečku, u každého paneláku postavím malou kotelnu... Za prvé se všichni udusíme, protože těch komínů bude třeba v Havířově tisíce. Ale hlavně ta uhlíková daň postupně bude z těch velkých zdrojů přicházet i na ty malé. Takže musíme se připravit na to, že cena tepla stoupne dvakrát, třikrát, čtyřikrát a teďka, jak to ti lidé zaplatí? To jsou ty věci, které fakt máme teď řešit. Ale asi by je neměl řešit Unucka na kraji, ale měl by je řešit ministr v Praze spolu s premiérem, protože to je opravdu věc, která se týká celé ČR.

Tomáš Tikal, TV Polar: Pane náměstku, děkuji za rozhovor a příště uvidíme, kam jsme se to posunuli. Na shledanou.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Díky a na shledanou.Mohlo by Vás také zajímat