Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Technické služby jsou na sněhovou nadílku připraveny
  • Zastupitelé schválili rozpočet obvodu
  • Prvním občánkem Ostravy letošního roku je Mikuláš

Technické služby jsou na sněhovou nadílku připraveny

Meteorologové předpovídají na další dny sněhovou nadílku. V nižších polohách by mělo sněžit už od čtvrtečního rána a teploty budou klesat pod bod mrazu. Technické služby v Ostravě-Jihu jsou tak v pohotovosti.

Technické služby Ostrava-Jih jsou na sníh připraveny. Ve skladech mají přes 30 tun soli a jiného inertního materiálu, který budou postupně doplňovat podle potřeby.

Petr Štefík dispečer: “S dodavatelskou firmou máme smlouvu o dodávkách, kdy oni jsou schopni flexibilně i během víkendu nám to během několika hodin přivézt, abychom to mohli dále využívat. Celkem strojů na zásah máme 8, dalších 13 vozidel máme takových podpůrných pro naše zaměstnance a pro převoz materiálu na ruční čištění.”

Technické služby mají na starost zimní údržbu v částech Hrabůvka a Dubina, kde je více než 110 kilometrů silnic 3. a 4. tříd, chodníků a parkovišť. Obě lokality jsou schopny zvládnout zhruba za pět hodin.

Petr Štefík dispečer: “Během jednoho zásahu mineme zhruba 10 až 15 tun soli. Samozřejmě do toho spadá, jak jsem říkal chodníky, cesty, parkoviště a samozřejmě veškeré podchody a autobusové zastávky. Tady ten jeden stroj vlastně během toho zásahu potřebujeme ho minimálně pětkrát naplnit. Má kapacitu 350, 400 kilo. Využíváme i multikáru, kde vlastně na jedno naplnění dostaneme do ní tunu soli a využíváme ji hlavně na ty cesty.”

Přednost při zimní údržbě mají frekventované cesty a chodníky, zastávky a veřejná prostranství.

Technické služby už v letošní sezóně zasahovaly, a to při první sněhové nadílce koncem listopadu.

O komunikace v ostatních částech Ostravy-Jihu se starají externí firmy, které jsou připraveny okamžitě vyjet na zavolání.

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Máme k dispozici i telefonní číslo 599 430 270, kde případně občané mohou hlásit problémy se zimní údržbou, ať už náledí, nebo nějaké větší množství sněhu. Tato linka funguje v pracovní dny od 7 do 14 hodin. A dále vlastně na lince 601 568 205 v době od 14 do 7 hodin.”

O víkendech a svátcích tuto linku spravuje telefonický dispečink Technických služeb Ostrava-Jih.

---

Zastupitelé schválili rozpočet obvodu

Radnice Ostravy-Jihu už má rozpočet na letošní rok. Vzhledem k pandemii koronaviru nebylo vůbec jednoduché ho sestavit. Nakonec se to povedlo, aniž by se muselo hodně škrtat.

Zastupitelé Ostravy-Jihu schválili rozpočet na letošní rok. V roce 2021 tak bude radnice hospodařit s rozpočtem ve výši přes jednu miliardu 130 milionů korun. Co se týká předpokládaných příjmů, ty by měly dosáhnout necelou miliardu.

Otakar Šimík, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Rozdíl, který tvoří mezi výdaji a příjmy ve výši 204 milionů pokryjeme kladným zůstatkem předchozích let a předpokládaným výsledkem hospodaření roku 2020. Letošní rozpočet je o 160 milionů nižší oproti minulému roku, nicméně se nám podařilo zachovat výši dotací pro volnočasové aktivity z oblasti školství, kultury a sportu.”

Na tyto projekty půjde stejně jako loni více než 3 a půl milionů korun. A stejná částka jako v předchozím roce letos poputuje i na projekty z oblasti sociální péče. Konkrétně jde o 713 tisíc. Peníze mohou jednotlivé organizace čerpat už od ledna.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V letošním roce nás čeká mnoho investičních akcí, které jsem už stihli naplánovat a na které v tuto chvíli máme samozřejmě alokovány finanční prostředky. Z těch nejzajímavějších bych jmenovala parkoviště na ulici Jičínská, což je ve Výškovicích, kde je trvalý problém s parkovacími místy a vznikne tam stovka nových parkovacích míst díky tomu.”

Pokračovat se bude také s revitalizací zeleně za Lunou. Největšími atrakcemi celého prostoru bude inline dráha po celém obvodu a parkourové hřiště. A rozpočet pamatuje i na rekonstrukci bytového fondu a škol a školek.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V letošním roce budeme dále pokračovat v přípravě rekonstrukce náměstí v prostoru kolem polikliniky tak, abychom navázali na to již zrekonstruované náměstí a na zrekonstruovanou kašnu. Samozřejmě zůstaly peníze alokovány i na participativní rozpočet a v letošním roce se opět můžeme těšit na to, že naši obyvatelé mohou navrhnout projekty ve výši až do 10 milionů korun tak, jak je v zásadách pro realizaci participativního rozpočtu.”

Dokončena bude i rekonstrukce podchodu pod ulicí Horní v Hrabůvce, který vede na náměstí Ostrava-Jih a revitalizací projdou rybníky ve Výškovicích, kolem kterých by měla vzniknout relaxační zóna.

---

Prvním občánkem Ostravy letošního roku je Mikuláš

Vedení radnice Ostravy-Jihu obdarovalo první miminko letošního roku. Malý Mikulášek se narodil na Nový rok 12 minut po půlnoci a stal se tak nejen prvním občánkem Ostravy-Jihu, ale také celé Ostravy.

Prvním miminkem Ostravy roku 2021 je kluk jako buk. Jmenuje se Mikuláš, váží přes 4 kila, na svět přišel na Nový rok 12 minut po půlnoci ve vítkovické nemocnici a má se čile k světu.

Václav Šindelář, otec Mikuláška: “My máme všechny tři syny velké, takže nás to ani nepřekvapilo, že váží 4 kila 170 gramů a měří 55 cm. Takže paní sestřičky byly samy překvapené, jak je veliký, ale jsou hlavně zdraví, takže máme obrovskou radost. Už jsme si ho přivezli dneska domů, tak už se můžeme s ním pokochat.”

Na Mikuláška doma čekali i jeho dva bráškové, 11letý Vašek a 7letý Zdeněk a moc se na něj těšili.

Václav Šindelář, otec Mikuláška: “Ti jsou nadšeni. Ale ještě neví, co je čeká. Noční buzení, kravál, křik, takže zatím jsou nadšeni.”

První občánek roku se každoročně těší velké pozornosti a dostává dárky ze všech stran. Většinou přímo v porodnici. Letos to kvůli pandemii koronaviru bohužel nebylo možné. Dárky se tak předávaly na jiných místech.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Já mám obrovskou radost, že jsem mohla přivítat tady na radnici tatínka a předat mu takovou malou pozornost právě pro Mikuláška, kterou je zlatý přívěsek a samozřejmě knihu Naše děťátko a další drobnosti. Já za sebe mohu Mikuláškovi popřát hodně štěstí, hodně zdraví a zejména milující rodiče a milující sourozence.”

Na Jihu je tradicí i vítání občánků. Rodiče novorozených dětí jsou na tuto slavnostní akci, která za normálních okolností probíhá jednou měsíčně, zváni písemnou pozvánkou. Momentálně je pozastavena kvůli opatřením spojených s pandemií koronaviru.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry