Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Rekonstrukce podchodu pod ulicí Horní pomalu končí
  • Tištěné sčítací formuláře zajišťuje Česká pošta
  • Úspěch Gymnázia Fr. Hajdy na Dějepisné olympiádě

Rekonstrukce podchodu pod ulicí Horní pomalu končí

Rekonstrukce podchodu pod ulicí Horní v Hrabůvce se pomalu chýlí ke konci. Už chybí jen poslední povrchové úpravy. Oprava podchodu začala loni v září a práce si vyžádaly zhruba 25 milionů korun.

Podchod, který vede od Hlubiňáku k novému náměstí Ostrava-Jih se otevře už na konci dubna. Původně tmavý a posprejovaný podchod bude po dokončení nejen hezčí, ale také mnohem bezpečnější.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Změnily se veškeré samozřejmě obklady, veškeré technické zázemí a budou instalovány také plošiny pro imobilní občany a samozřejmě kamerový systém tak, aby v tomto podchodu nebyla páchána žádná trestná činnost.”

Dosud tady žádný bezbariérový přístup nebyl. Rekonstrukcí prochází nejen podchod, ale také zastávky městské hromadné dopravy.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Byly nově obloženy novými kachličkami a celkově esteticky vylepšeny. Do 11. dubna bude ještě probíhat neustálá výluka na autobusový a tramvajový provoz, neboť se dodělávají zastávky a v podchodu se dodělávají povrchy, kde jsme čekali na teplotu nad 10 stupňů, kterou vyžadují technologické postupy. Poté již bude podchod hotov a nejpozději do konce dubna bude uveden do provozu.”

Rekonstrukcí by měl letos projít i hrůzostrašný podchod pod rušnou Místeckou ulicí u zastávky Dřevoprodej. Jde o investiční akci ostravského magistrátu.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Toto je akce statutárního města , který ji i financuje, nicméně se domníváme, že naši občané to nesmírně ocení protože podchod byl v zoufalém stavu. Nejsou tam bezbariérové přístupy, ty vstupy jsou velice zanedbané, celé je to prostě staré a rozbité.”

Po rekonstrukci podchodu, do kterého neustále zatéká, je tmavý a celý počmáraný, volali lidé už delší dobu

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “O opravě Dřevoprodeje se hovoří minimálně celou dobu, co já jsem na radnici, takže v posledních 5 letech se o tom jednalo mnohokrát.”

Anketa: uživatelé podchodu: “Je tady hodně grafitů a není hezký. Bude to dobrý, když bude opravený.”

“Chtělo by to změnu, ty graffiti, ten vzhled, jak to vypadá.”

“Je to tu děsné hlavně večer, jak tady chodím. Jako já strach nemám, ale já vidím kolikrát, že mladé děvuchy, nebo mladé ženské to obchází přes koleje. A tu, jak je takové počasí několik dnů, tak je to pod vodou. Je to hnus tady.”

V Ostravě-Jihu je celkem 14 podchodů, 6 z nich prošlo rekonstrukcí už v minulých letech.

---

Tištěné sčítací formuláře zajišťuje Česká pošta

Stále probíhá sčítání lidu. Letos poprvé navíc nemusíme nikam chodit. Formulář lze až do 11. května vyplnit online. Sčítání lidu probíhá jednou za deset let a je povinné. Při posledním sčítání žilo v Ostravě-Jihu bezmála 107 tisíc lidí.

Všichni lidé, kteří mají v Česku trvalý pobyt, nebo nějaký typ přechodného pobytu s délkou trvání nad 90 dnů, musí vyplnit sčítací formulář. Sčítání lidu bude probíhat až do 11. května. Zatím se lze sečíst pouze elektronicky.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Chceme upozornit naše občany, že v rámci statistické akce desetiletí, sčítání lidu, není třeba se obracet na náš úřad, jelikož jej nezajišťuje radnice. Ti, kteří se nesečtou online prostřednictvím internetu, se nemusí bát. Roznos i sběr těch sčítacích formulářů zajišťuje Česká pošta a ta jim ty formuláře jak doručí, tak potom odebere zpátky.”

Tištěný dotazník bude lidem k dispozici od 17. dubna. Letos vyplňujeme o polovinu údajů méně než před deseti lety. Statistiky využily data z registrů a zjišťují jen údaje, které nejdou získat jinak.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Rád bych poprosil občany, kteří bydlí v Ostravě a hlavně v Ostravě-Jihu, aby neváhali v těchto dnech, kdy není tady velká fronta návštěvníků, přihlásit se k trvalému pobytu v Ostravě, respektive v Ostravě-Jihu. Má to řadu výhod. Například v krizových situacích o těchto osobách bude úřad vědět a může jim nějakým způsobem pomoci a samozřejmě to přináší také zdroj finančních prostředků pro městský obvod, ze kterých potom můžeme společně opravovat naše veřejná prostranství. Takže prosím, vážení občané, přijďte, pokud tady nemáte ještě trvalé bydliště, k nám na úřad a registrujte se.”

Co se týká vyplňování formulářů online, k přihlášení potřebujete pouze občanský průkaz, nebo cestovní pas. Formulář se vyplňuje i za děti a najdete ho na stránce sčítání.cz.

---

Úspěch Gymnázia Fr. Hajdy na Dějepisné olympiádě

Také školy z Ostravy-Jihu se letos zapojily do tradiční dějepisné olympiády, která je určena všem zájemcům o historii, Letos je provedla Labyrintem barokního světa. Největší úspěch zaznamenalo Gymnázium Františka Hajdy.

Gymnázium Františka Hajdy z Ostravy-Hrabůvky si připsalo velký úspěch. Jeden ze studentů se s přehledem probojoval až do celostátního kola dějepisné olympiády. Další skončil v krajském kole na třetím místě. Jde o nejlepší výsledek gymnázia v historii této soutěže.

Martin Brychta, učitel dějepisu, Gymnázium Fr. Hajdy: “Je to 50. ročník dějepisné olympiády a co se týče našeho Gymnázia Ostrava-Hrabůvka, tak je to asi největší úspěch, který jsme zaznamenali. A to je postup do celostátního kola. Aspoň já si nepamatuju, že by naši studenti někdy až tak daleko se dostali. Takže obrovský úspěch, obrovská práce studentů, která za tím stojí. Nadšení, které ti studenti pro ten dějepis mají.”

Ve všech kolech řeší soutěžící zadané úkoly samostatně. Mají na to 90 minut. V průběhu všech kol soutěže se nesmí používat žádné studijní materiály ani mobilní telefon. Na soutěž, která probíhala online, se studenti pečlivě připravovali.

Martin Brychta, učitel dějepisu, Gymnázium Fr. Hajdy: “Určitě mám z toho úspěchu obrovskou radost. Samozřejmě my jsme spolu mnohokrát konzultovali, dělali jsme spolu přípravy. Pracovali jsme i s vysokoškolskými skripty. Protože skutečně ta olympiáda, ty otázky jsou velice těžké. Bývají zde otázky nejen z klasických politických dějin, ale jsou zde sociální dějiny, kulturní dějiny, dějiny každodennosti a tak dál.”

Úspěch studentů ocenilo i vedení radnice, které jim poděkovalo a odměnilo je věcnými dárky.

Hana Vojkůvková, studentka, Gymnázium Fr. Hajdy: “Tak to určitě radost mám. Do celostátního kola se podíváme, těším se, jak to bude vypadat, jaké ty úkoly budou další. Mi to nepřipadalo, že by to bylo těžké ty úkoly. Bylo to docela, na to, co jsem se připravovala, tak bylo v pořádku a bavilo mě to i vyplňovat, takže dobré to bylo za mě. Já jsem si získávala už nějak měsíc asi předtím tu literaturu doporučenou, která k tomu byla určena a potom nějak 14 dnů asi předtím jsem se intenzivněji už na to začala připravovat.”

Zatímco Hanka ve své kategorii v krajském kole zvítězila, Michal obsadil třetí místo a zatím tak není jasné, jestli jeho výsledek bude na postup do celostátního kola stačit.

Michal Dušenka, student, Gymnázium Fr. Hajdy: “Mám rozhodně velkou radost, i když třetí místo není první místo, ale určitě je to pro mě obrovský úspěch. Nejintenzivněji jsem se připravoval ten poslední týden, dva. Předtím jsem skoro ani pořádně nespal. Zatím ještě údajně ještě nejsou známy přesné údaje, ale vzhledem k tomu, že ještě nikdy jsem se takto daleko nedostal, tak určitě se hodně těším a jsem z toho taky trochu nervózní. Doufám, že dokážu předvést co nejlepší výkon. Určitě tomu budu věnovat více času.”

Celostátní kolo dějepisné olympiády se uskuteční koncem května a my držíme palce, ať to dobře dopadne.

---Mohlo by Vás také zajímat