Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Ostrava-Jih má už druhou bezdoplatkovou zónu
  • Radnice navyšuje počet vozidel Senior expresu
  • :CDU Sport bodoval v soutěži Stavba MS kraje
  • Senioři z Ostravy-Jih se bavili na Dni seniorů

Ostrava-Jih má už druhou bezdoplatkovou zónu

Hotelový dům Hlubina v Ostravě-Hrabůvce se nově stává takzvanou bezdoplatkovou zónou. Jde už o druhou takovou zónu v městském obvodu Ostrava-Jih. Tou první byla loni v dubnu vyhlášena Ubytovna Soiva na ulici Hulvácká v Zábřehu, která poté změnila název na BYDLENÍ IDEAL OSTRAVA.

Městský obvod Ostrava-Jih má už druhou bezdoplatkovou zónu. Nově byla vyhlášena na Hotelový důl Hlubina v Ostravě-Hrabůvce, který patří k nejproblémovějším lokalitám. Radnice díky tomu dostala šanci tuto ubytovnu alespoň z části ovlivnit.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Takže od této chvíle by nově ubytovaní neměli dostávat doplatek na bydlení. To, že se nám to podařilo vyhlásit je dobře, protože v dané lokalitě jsme obdrželi řadu petic od občanů, kteří si na tu ubytovnu stěžují neustále, takže je to další pozitivní krok.

Anketa: nespokojení obyvatelé Ostravy-Jihu: “Musíme dávat pozor na děti. Vnučku, já už mám vnučku, tak tu bych samotnou nepustila ven, prostě strašně nám to vadí.”

“My už jsme psali i petici a nepomůže absolutně nic. Oni prostě nepořádek, to jdete kolem hoteláku a máte strach, jestli vám nespadne něco na hlavu. Oni vyhazují odpadky z vrchu a nevím, nepomůže nic.”

O tuto bezdoplatkovou zónu radnice žádala několikrát, poprvé už v roce 2017, uspěla ale až teď. Navíc bude usilovat o bezdoplatkové zóny i u dalších problémových ubytoven.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Budeme žádat určitě ještě na Areálu a dlouhodobě se bavíme podle situace právě na Čujkovově ulici, kde ale teď dochází k určitým změnám, takže čekáme na to, jaké ty změny budou. Jestli pozitivní, či nikoliv.”

Radnice už v roce 2015 chtěla zamezit podnikání obchodníků s chudobou a všem majitelům ubytoven, kterých je v obvodu celkem 12, nabídla odkup nemovitostí. Zájem měli jen 3 z nich. Jeden jen do prvního jednání a ostatní dva požadovali výrazně vyšší částku, než byla odhadní cena.

---

Radnice navyšuje počet vozidel Senior expresu

O senior expres je v Jižním městě stále větší zájem. Tuto zvýhodněnou službu mohou využívat lidé vě věku 77 let a více, a to nejen na cestu do nemocnice, nebo k lékaři. Ale také na úřady, nákupy, nebo návštěvy.

Senioři z Ostravy-Jihu hojně využívají zvýhodněnou službu Senior Expres. Je o ni takový zájem, že taxíky se téměř nezastaví a lidé si je musí objednávat minimálně dva dny předem. Radnice proto navýšila jejich počet. Zvýší se tak dostupnost služby a zkrátí čekací doba.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Máme vydaných 1905 senior průkazek Jelikož se nám navýšil počet seniorů, kteří aktivně využívají tuto službu, rozhodli jsme se , že od října posílíme fungování této služby o další jedno vozidlo. Nyní celkem tuto službu zajišťuje pět vozidel. V platnosti zůstává cena jízdného 25 korun za jednu jízdu. Naši senioři mohou jezdit 4x do měsíce, a to na území celého města Ostravy."

Navíc si sebou mohou vzít bezplatně doprovod. K tomu, aby lidé mohli senior expres využívat, je nutné, aby si vyřídili průkazku.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Senioři, kteří mají 77 a více let a mají trvalý pobyt v městském obvodu Ostrava-Jih, si mohou přijít vyřídit průkaz pro využívání senior expres Jihu k nám na radnici. Je to hned v přízemí na odboru hospodářské správy. K vyřízení jim stačí občanský průkaz a jedna průkazková fotografie.”

Průkazku zájemcům úředníci vyřídí na počkání a to zcela zdarma. Senior expres jezdí v pracovní dny od 6 do 16 hodin. Jízdu je nutné si rezervovat předem na na tel. čísle 770 130 770.

---

:CDU Sport bodoval v soutěži Stavba MS kraje

Sportovní středisko na ulici Charvátská ve Výškovicích získalo cenu laické veřejnosti v soutěži Stavba Moravskoslezského kraje toku 2019 v kategorii rekonstrukce staveb občanské vybavenosti, ve které soutěžilo 14 objektů.

Soutěž Stavba Moravskoslezského kraje je rok od roku oblíbenější. Do 14. ročníku bylo přihlášeno celkem 50 staveb. Z Ostravy-Jihu bodovala rekonstrukce bývalé tělocvičny na moderní sportovní areál CDU Sport ve Výškovicích, která sklidila úspěch u lidí. Získala totiž cenu laické veřejnosti.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Z původně nevzhledné tělocvičny ze 70. let vzniklo velice moderní sportoviště i s venkovními prostory. Celý ten objekt se nachází na ulici Charvátská ve Výškovicích a funguje tam to, co naši obyvatelé znají pod názvem CDU sport. Doufáme, že v příštím roce opět přihlásíme zajímavé stavby a příští rok pevně věříme v nějakou důležitější a hodnotnější cenu."

Zmodernizovaný areál se slavnostně otevřel loni v červnu, kdy si návštěvníci mohli vyzkoušet širokou škálu sportů zcela zdarma v rámci Dne otevřených dveří. Tuto nabídku si nenechaly ujít stovky lidí.

Anketa: návštěvníci areálu: “Vyzkoušeli jsme si ping pong, ten plážový volejbal si děti vyzkoušely, pak florbal, co ještě, badminton a ještě jdeme dál.”

“Výborně přišly jsme teď si zkusit tady lezení, tak uvidím, jak nám to půjde. Moc hezké.

Jezdíme na kole, běháme, chodíme po horách a právě chceme zkusit i tu zeď, že bysme to do budoucna potom tady chodily. Máme to blízko.”

“Líbí se mi tady hodně, vyzkoušela jsem si volejbal plážový, tenis i nohejbal, badminton a pinec. nejvíc se mi líbil volejbal.”

“Je to supr, já nejradši hraju squash a fotbal, ale je to super tady všechno. Bedbajs si určitě zajdeme.”

Objekt bývalé tělocvičny postavený v roce 1990 byl původně určen k prodej a probíhaly tady pouze udržovací práce.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “My jsme ten stav přehodnotili a vyčlenili jsme ho z prodeje a rozhodli jsme se celý objekt zrekonstruovat. Náklady na rekonstrukci celého objektu dosáhly výše zhruba 49 milionů korun.”

Uvnitř areálu je také sál pro různá cvičení, solná jeskyně, nebo finská sauna.

---

Senioři z Ostravy-Jih se bavili na Dni seniorů

V kulturním domě K-trio se sešli senioři z Ostravy-Jihu. Pozvala je tady radnice k mezinárodnímu dni seniorů, který každoročně připadá na 1. den v měsíci říjnu.

Vedení radnice si váží seniorů. Nejenže podporuje jejich kluby, ale pořádá pro ně také univerzitu 3. věku, zájezdy, plesy a jiné kulturní a společenské akce. Tou poslední byla oslava Dne seniorů v kulturním domě K-trio, kde se sešly desítky seniorů.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Dneska jsme se sešli v kulturním domě K-trio u příležitosti Dne seniorů Je to taková příležitost za to, že zůstávají stále aktivní a za to, co učinili pro naši a další generace a v podstatě jim také tak trochu přislíbit i to, že budeme pokračovat v aktivitách, které pro ně připravujeme.”

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Je to vyjádření úcty, je to vyjádření poděkování seniorům za jejich činnost.”

Anketa, návštěvníci Dne seniorů: “Je to tu krásné. My chodíme, máme svůj klub, dělá to paní Honešová a máme se moc dobře tam.”

“Krásné, byli jsme na zájezdech, je to tu moc pěkné., jsme spokojeni.”

“Chodíme na procházky, děvčata chodí plavat, jezdí se na zájezdy. Chodíme do muzea, když je to dovoleno. Teď to dovoleno není, ale jinak my jsme hodně tak chodili. Hrady, zámky a muzea hlavně.”

Součástí akce byl bohatý kulturní program a malé občerstvení. A seniorům byla představena i nová kniha, která byla vydána speciálně pro ně.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “My jsme využili možnosti dotačního programu Ministerstva práce a sociálních věcí Obec přátelská seniorům, kde jsme se přihlásili s projektem. Byli jsme zde úspěšní a obdrželi jsme 2. místo v této soutěži. V praxi to pro nás znamenalo 800 tisíc korun, které jsme využili k vydání knížky, která se jmenuje Tady jsem. Je to knížka, která má přiblížit různé situace seniorům."

Kniha vyšla v nákladu několika tisíc kusů a pokud o ni bude velký zájem, radnice je připravena nechat vytisknout další. Mezi seniory bude distribuována zcela zdarma v nejbližších dnech, a to prostřednictvím infocentra, senior klubů, nebo senior taxi.

---Mohlo by Vás také zajímat