Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Prostor kolem Savarinu prošel revitalizací
  • Umělečtí kováři vytváří originální mobiliář

Prostor kolem Savarinu prošel revitalizací

V Ostravě-Jihu úspěšně skončila jedna z etap Revitalizace Hrabůvky. Jde o prostor kolem Savarinu, na který naváže revitalizace prostranství kolem polikliniky a následně i realizace rybníčku v okolí ulice Dr. Martínka.

Prostor kolem Savarinu vyrostl do krásy. Vzniklo tady nové náměstíčko, staré betonové květináče nahradil nový mobiliář a rozpadlé asfaltové hřiště kopcovitý terén s asfaltovými cestičkami, kde se vyřádí zejména děti.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Tady vznikly vlastně nové dětské prvky, vznikla tady jakási terénní nerovnost, kterou děti můžou využívat například na ježdění na koloběžkách, na kolečkových bruslích. Vznikly tady nějaké edukační tabule a celý ten prostor byl osázen novou a upravenou zelení.”

Anketa: uživatelé prostoru: “Je to moc suprový, protože já rád skáču na kolobce a ségra mi ji vzala a dokonce se mi to tady moc líbí.

“Já tady skoro každý den. Dneska jsem si chtěl vzít kolobku, dneska si ji vezmu a vyzkouším tady tohle hřiště. Líbí se mi to hodně.”

Zajímavým prvkem je také mlhoviště, díky kterému se lidé budou moci zchladit zejména v parných letních dnech. Mlžítka jsou velice jednoduchá na ovládání. Stačí zmáčknout tady toto tlačítko.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Máme jenom malinké mlhoviště, ale já pevně věřím, že se to osvědčí, že se to bude líbit občanům a že na základě toho se nám podaří vybudovat v příštím roce na dalších místech obvodu další mlhoviště třeba i větší. A samozřejmě pro uhašení žízně zde mají občané nainstalované i pítko.”

Celý projekt stál zhruba 13 a půl milionů korun a téměř polovinu z této částky radnice získala jako dotaci ze Státního fondu rozvoje bydlení. Dalších 6 milionů korun obvod získá na opravu ulice Dr. Lukášové, která by měla začít ještě letos.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “V brzké době bychom chtěli pokračovat s revitalizací Hrabůvky i na druhé straně ulice Dr. Martínka, to znamená bavím se o prostoru kolem ulice Františka Hajdy, ulice Tlapákova a samozřejmě, protože Ostrava-Jih není pouze Hrabůvka, tak obdobné velké projekty revitalizace prostoru plánujeme v Zábřehu kolem Kotvy, kde se chystá revitalizace prostoru před Kotvou.”

V nejbližší době by měly začít i práce na projektu s názvem Zeleň za Lunou a připravuje se i revitalizace lokality kolem ulice Horymírova na Pískových dolech.

---

Umělečtí kováři vytváří originální mobiliář

Historická kovárna Střední umělecké školy AVE ART se stala místem už 6. ročníku Sympozia prostorových forem. Tentokrát bude výstupem městský mobiliář, kteří účastníci sympozia musí stihnout vyrobit během 14 dnů.

V historické kovárně AVE ARTu z roku 1930 se sešlo šest mladých umělců na tradičním mezinárodním Sympoziu prostorových forem. V rámci něj vždy vznikne něco zcela nového a netradičního. Tentokrát půjde o městský mobiliář.

Jaroslav Prokop, ředitel Střední umělecké školy AVE ART: “Jsem velice rád, že i přes to složité období, které prožíváme, tak že přijal pozvání účastník ze slovenské školy, se kterou spolupracujeme. Je to střední umělecká škola, která působí v obci Hodruša Hámre a spolupráce a kontakty s touto školou jsou velice dobré.”

V rámci letošního sympozia mladí umělci vyrobí celkem 4 industriální lavičky, které budou vystaveny před kulturním domem Akord.

Marek Břuska, účastník sympozia: “Zvolili jsme všichni lavičky. Nechali jsme se inspirovat recykl artem, takže jsme navštívili kovošrot. Jelikož tam zrovna byly krásné trubky zřejmě z nějakých plynovodů, které byly různě ohýbané, tak nás napadlo využít něco, co už patří do šrotu, tak aby to ještě sloužilo dál lidem. Hrozně nás to baví, je tady dobrá parta, tak si myslím, že by mohly vzniknout velice pěkné věci."

Práce s tak těžkým materiálem není nic jednoduchého, lavička je zatím na provizorních kolečkách, aby se s ní vůbec dalo pohnout.

Anketa: účastníci sympozia: 

Martin Šimek: “Tak určitě, je hodně broušení, svařování a všechno možné a zároveň ještě vymyslet, jak to vlastně bude celá ta struktura té lavičky, aby se na ni dalo dobře sedět, aby to bylo pohodlné a tak dále.”

Josef Kukučka: “Teď jsem potahoval materiál pod bucharem vlastně největším, co tady je, dvoustovka, má 200 kilo na beranu. Vlastně takové monstrum, které jakoby ve studentských dílnách nikde asi nepotkáte. Takže to je taková čest, taková dominanta této dílny. Musí být na to člověk zvyklý a něco mít odkované, aby si na něj troufl.”

Sympozium podpořil i městský obvod Ostrava-Jih, a to částkou 30 tisíc korun.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Všechna tato díla jsou z dílny naši umělecké školy AVE ART a jejich spolupracujících umělců, která je taky na našem obvodu a se kterou velice intenzivně na těchto uměleckých věcech spolupracujeme. Nejenom na těchto uměleckých dílech, ale samozřejmě i na jiných aktivitách. V poslední době například vyráběli například lavičku u lípy svaté Anežky české.”

Lavičky budou zdobit prostor nejen u kulturního domu Akord, ale postupně se budou přesouvat na další místa obvodu. Každá bude jiná a nikde jinde na světě ji neuvidíte.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry