Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • V DPS Odborářská vzniká moderní společenský sál
  • ZŠ na Jihu přivítají téměř 900 prvňáčků
  • Senioři se opět mohou těšit na poznávací zájezdy

V DPS Odborářská vzniká moderní společenský sál

Jídelna v DPS Odborářská v Hrabůvce získá mnohem větší rozměr. Po rekonstrukci se totiž změní na moderní sál, který bude sloužit nejen seniorům, ale i ostatním lidem, k různým společenským událostem.

Dům s pečovatelskou službou v Odborářské ulici v Hrabůvce bude mít moderní společenský sál. Vzniká rekonstrukcí jídelny, kterou senioři dosud využívali i k různým setkáním. Mimo jiné v rámci klubu seniorů, nebo při hodinách rehabilitačního cvičení.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Tento sál prošel naposledy rozsáhlejší rekonstrukcí v 90. letech minulého století a vzhledem k jeho užívání už neodpovídal požadavkům dnešní doby. Proto jsme se rozhodli k rozsáhlejší rekonstrukci, a to nejen estetické, kdy dojde k výměně podlah, obkladů, dveří, ale sál bude také dovybaven klimatizací a kvalitním ozvučením."

Rekonstrukcí projde i kuchyně a sociální zařízení a nově tady vzniknou i šatny. Výměny se dočká i osvětlení a topení a změní se i dispozice celého prostoru. Bourací práce už skončily a hotové jsou i vyzdívky nových konstrukcí.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Do budoucna počítáme s tím, že tento sál bude velmi často využíván k různým společenským akcím. Mohou zde probíhat besedy, přednášky, ale také promítání. Tento sál mohou využívat jednak nájemci přilehlých bytových domů, ale také lidé, kteří si tento sál budou moci pronajmout."

Do společenského sálu se lidé dostanou hned třemi vstupy. Jeden povede z chodby hlavního vchodu, druhý z boku budovy a třetí ze zahrady.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Pokud vše půjde dobře, tak rekonstrukce bude ukončena na přelomu dubna a května tohoto roku a celkové náklady na rekonstrukci činí zhruba 6 milionů korun.”

Marek Skřipský, referent vztahů s veřejností: “Já bych ještě rád zdůraznil, že se nejedná o první investici, kterou zde radnice Ostravy-Jihu uskutečnila. V roce 2019, tedy poměrně krátkou dobu předtím, zde bylo provedeno vybudování nových výtahů, které chyběly ve třech domech a výše této investice byla zhruba 6 a půl milionů korun.”

DPS Odborářská má celkem 5 bytových domů, které jsou vzájemně propojeny asi kilometr dlouhou spojovací chodbou.

---

ZŠ na Jihu přivítají téměř 900 prvňáčků

Základní školy v Ostravě-Jihu se připravují na zápisy dětí do prvních tříd. Probíhat budou na všech školách ve dnech 7. a 8. dubna. V současné době základní školy navštěvuje bezmála 7 a půl tisíce žáků. Kapacita je téměř dvakrát tolik.

Bezmála 900 prvňáčků přivítají v novém školním roce základní školy v Ostravě-Jihu. Je to přibližně stejný počet jako loni. A mají z čeho vybírat. Školy jim nabízejí pestrou škálu vzdělávacích programů.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Ať jsou to programy zaměřené na rozšířenou výuku cizích jazyků, matematiky, přírodovědných předmětů, informatiky. Ať se jedná o bilingvní výuku, výuku metodou clil, environmentální vzdělávání. Jsou tady třídy pro talentované žáky, speciální třídy.”

ZŠ Krestova bude pro prvňáčky otevírat dvě třídy. Jednu s všestranným zaměřením a druhá bude speciálně zaměřená na angličtinu.

Věra Rymiecová, ředitelka ZŠ Krestova: “Rodiče, kteří se rozhodnou pro angličtinu se nemusí obávat, pokud jejich dítě nemělo anglický jazyk v MŠ. Vše se na naší škole naučí hravou formou a může se o tom rodič přesvědčit také na našich webových stránkách, kde máme mnoho prezentací o tom, jak učíme třeba anglický jazyk i ve výtvarné výchově a ve světě práce.”

K zápisům budou základní školy prvňáčky lákat různými způsoby.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Některé školy chystají buď virtuální prohlídku školy. Je to například ZŠ Srbská, nebo Kosmonautů 13. Některé připravily besedu s rodiči už v únoru jako ZŠ Krestova, nebo v březnu chtějí umožnit rodičům a dětem návštěvu 1. tříd, seznámení se s metodami a formami práce v těchto třídách. To je například ZŠ Provaznická, Kosmonautů 15, nebo Jugoslávská."

Věra Rymiecová, ředitelka ZŠ Krestova: “Letos nebudeme moci přivítat rodiče na Dni otevřených dveří, proto jsme se rozhodli uspořádat videokonferenci, na které představíme naši školu pomocí prezentace. Videokonference nám umožní odpovědět rodičům na nejrůznější dotazy a také představit dětem paní učitelky budoucích 1. ročníků. První videokonference se bude konat 23.2. a druhá 23.3. ve stejný čas.”

Rodiče se budou moci rozhodnout pro tu školu, která jejich dětem vyhovuje nejvíce. Nehledě na to, jak je daleko od bydliště. Spádovou oblastí je totiž celý městský obvod. Vše o zaměření základních škol, prohlídkách a zápisech najdete na webu školy na Jihu.cz.

---

Senioři se opět mohou těšit na poznávací zájezdy

O oblíbené poznávací zájezdy senioři z Ostravy-Jihu ani letos nepřijdou. Pokud to situace dovolí, na cesty vyrazí už v dubnu. Celkem je naplánovaných 15 zájezdů po zajímavých místech České republiky.

Radnice Ostravy-Jihu spolu s Kulturou-Jih a Centrem sociálních služeb už teď připravují poznávací zájezdy pro seniory. Probíhat by měly od dubna do listopadu a senioři díky nim navštíví hned 15 atraktivních destinací. Pokud se tedy rozvolní protiepidemická opatření.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy, Kultura-Jih: “V plánu máme papírny v Losinách, chceme navštívit také výstavu Flora, která byla velmi oblíbená a bude tam mnoho dalších zajímavých míst. Ten program je často spojený s nějakým doprovodným programem, celé je to zaměřené na podporu zdraví, posílení duševních a psychických sil seniorů, na vzájemné setkávání. Samozřejmě v rámci možností, které situace umožní.”

Zájezdy by měly pokrýt dotace z Programu na podporu zdravého stárnutí v Moravskoslezském kraji na rok 2021.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy, Kultura-Jih: “V současné době čekáme, jestli budeme podpořeni, nebo ne.”

Hlavním cílem projektu s názvem Poznávací zájezdy pro seniory je vytáhnou seniory ve věku 60 let a více z domu, aby ve společnosti svých vrstevníků zažili něco nového, aby se pobavili a načerpali sílu z nových zážitků.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy, Kultura-Jih: “My už víme z loňských let, že zájem je vždy velký a zatím ještě jsme nespustili nějaké přihlašování, protože opravdu ještě nevíme ani přesné termíny, ani ten rozsah těch akcí ve smyslu počtu účastníků a podobně.”

Loni se senioři podívali třeba do Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm, zavítali na stezku v oblacích na Pustevnách, prohlédli si výrobnu medového dortu Marlenka, přečerpávací nádrž Dlouhé Stráně, nebo zlínské Muzeum obuvi.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy, Kultura-Jih: “Jen bysme rádi informovali všechny zájemce ať hlídají naše webové stránky a hned jak to bude možné, tak ty informace ta najdou, případně i našim zájemcům už z loňských let, máme na ně e-mailové adresy, tak zasíláme tu informaci předem do e-mailu.”

Kultura-Jih už připravuje i letní tábory pro děti ve věku od 6 do 12 let.

Jana Kováčková, referentka pro vzdělávání a kurzy: “První tábor bude pobytový v krásném prostředí ve Vítkově Podhradí v termínu od 16. 7. do 23.7. a bude se jmenovat Správný zálesák. Jak už název napovídá, tak děti kromě her a zábavy se naučí spoustu věcí, které se nám můžou hodit v přírodě. Jako třeba vázání uzlů, rozdělávání ohně, poznávání rostlin a spoustu dalšího.”

Druhý tábor se uskuteční začátkem srpna, půjde o příměstský tábor s názvem Hurá do přírody a probíhat bude každý den na jiném místě. Děti se díky němu podívají například do zoologické zahrady, nebo na koupaliště. Podrobnosti už brzy najdete na webu kulturajih.cz.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry