Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • V Ostravě-Jihu vznikla už 3. bezdoplatková zóna
  • Na Jihu funguje nová linka pro osamělé seniory
  • Výstava na náměstí mapuje sametovou revoluci

V Ostravě-Jihu vznikla už 3. bezdoplatková zóna

Městský obvod Ostrava-Jih vyhlásil už 3. bezdoplatkovou zónu. Tentokrát na ubytovnu Areál na Plzeňské ulici v Hrabůvce. Vůbec první vznikla na ubytovnu Soiva v Zábřehu a druhá byla vyhlášena na hotelový dům Hlubina.

Radnice Ostravy-Jihu se dlouhodobě snaží bojovat s ubytovnami v obvodu. Má jich nejvíc z celé Ostravy, celkem 13. V současné době na ně postupně vyhlašuje tak zvané bezdoplatkové zóny.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Poslední 3 roky jsme apelovali taky na poslance, kdy jsme je měli zde pozvané, aby upravili zákon ve prospěch obcí. Bohužel stále takový zákon není ve schvalovacím procesu. Můžeme tedy postupovat podle platných zákonů a vyhlašovat bezdoplatkové zóny.”

Cílem bezdoplatkových zón je, aby se do ubytoven nestěhovali problematičtí lidé, kteří pouze zneužívají sociální dávky. Už třetí bezdoplatková zóna byla vyhlášena na problémový hotelový dům Areál v Hrabůvce. Od této chvíle by tak nově ubytovaní neměli dostávat doplatek na bydlení.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Já si myslím, že všude by měly být bezdoplatkové zóny Hlavně u nás jak je bývalý Vítek na Adamusově ulici směrem do Hrabové.”

“Já bych řekl, že jo, protože tak zbytečně se vydělává prakticky na té chudobě. Já dělám na přestupkovém oddělení, sem tam tu je nějaký případ, ale že by to bylo nějak zvlášť než jinde, tak to ne. Tak na jiné ubytovně, ono to je všude tak stejně, ta skladba těch obyvatel je všude stejná, tím pádem to není, žádná ta ubytovna se mi zdá, tak nevyčnívá “

“Už to tu dávno nemělo být. Co by? Všecko, bordel.”

“Víte, jak to chodí na ubytovně, to si nepomůžete i kdyby dělali problémy. Nejlepší si nikoho nevšímat, s nikým se nebavit.”

“Furt lepší jak venku bezdomovcům. Je to hotel, že? Takže je tu teplo, je tu fajn. Sousedé jsou tady různorodí. Různé rasy i barev, i děti, i zvířátka.”

Radnice teď eviduje mnohem více podnětů obyvatel, kteří žijí v okolí ubytovny Metalurg v Zábřehu a stěžují si na hluk a nepořádek.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Začínáme shromažďovat v podstatě podklady, počet přestupků a tak dál a pokud budeme si myslet, že máme šanci uspět, tak podáme návrh na uplatnění bezdoplatkové zóny také v této lokalitě.”

Bezpečnost v okolí ubytoven hlídají i kamery a radnice mimo jiné finančně podporuje také neziskové organizace působící na ubytovnách i jinde ve vyloučených lokalitách. Dává také podněty ke kontrolám ubytoven.

---

Na Jihu funguje nová linka pro osamělé seniory

V Ostravě-Jihu zřídili speciální linku pro seniory. Je určena všem, kteří potřebují s čímkoliv pomoci, ať už s nákupem, nebo s nějakými problémy. V provozu je každý všední den.

Senioři z Ostravy-Jihu mohou nově využívat speciální linku s názvem Linka pro osamělé seniory. Zřízena byla jako nová služba Senior pointu, který bohužel kvůli vládním opatřením funguje pouze dva dny v týdnu a po telefonu. Lidem tak chybí fyzický kontakt s ostatními.

Petra Višnická, manažerka pro vzdělávání a kurzy: “Je to linka, která je určena lidem, kteří se nějakým způsobem ocitli v nějaké izolaci, karanténě, je to prostor pro sociální kontakt. Mohou si k nám zavolat každý všední den od pondělí do pátku od 8 do 3 hodin. Můžeme si popovídat bezplatně, případně jim poradit s tím, co je právě tíží , zajistit nákupy, zprostředkovat jakékoli služby, vyzvednutí pošty a podobně.”

Číslo bezplatné linky je 731 472 996 V rámci senior pointu, který funguje v Komorním klubu je stále v provozu právní poradna. Je ale nutné se na ni předem objednat, a to z bezpečnostních důvodů, aby se lidé nepotkávali.

Petra Višnická, manažerka pro vzdělávání a kurzy: “O právní poradnu je velký zájem. Pravidelně k nám docházejí minimálně jednou měsíčně klienti a tato služba je velmi využívaná. I předtím byla, ale i teď v současné době je na objednání ta služba. Dodržujeme veškerá bezpečnostní opatření, klienti se v podstatě nepotkávají Všechno tak, aby bylo pro ně příjemné a bezpečné.”

V právní poradně lidé nejčastěji řeší převod majetku, závěť, prodej družstevních bytů, nebo stěhování. Ptají se i na to, jak získat různé sociální dávky a na komunikaci s úřady.

Matěj Kopřiva, právník: “Podvody jsem tady s nima zatím neřešil, nicméně nedělám si iluze, samozřejmě i oni můžou být podvádění, ale co se týče těch právních porad, spíše se to týká takových těch věcí typu převodu majetku, závěti a podobně. Se mnou získávají pouze takovou základní orientační poradu s tím, že pokud by chtěli vyřešit nějaký konkrétní problém, tak k tomu jsem jim schopen říct, co mají udělat.”

Aktuální opatření vlády přerušilo i prezenční studium Univerzity 3. věku. Přednášky i přesto pokračují dál, a to online.

---

Výstava na náměstí mapuje sametovou revoluci

V Ostravě.Jihu si připomínají 31. výročí sametové revoluce. A to výstavou, která byla nainstalovaná na novém náměstí Ostrava-Jih.

Na novém náměstí Ostrava-Jih si můžete připomenout sametovou revoluci. V zastřešené části je vystaveno 5 panelů s 10 velkoformátovými fotografiemi, které mapují události listopadu roku 1989.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Dle mého je důležité si ty události jak v roce 39, tak zejména v roce 89 připomínat. Samozřejmě, že přímo na území Ostravy-Jihu tyto události neprobíhaly v takové míře. De facto všechno se v té době odehrávalo v centru Ostravy a já bych touto cestou možná chtěl oslovit i obyvatele a pamětníky našeho obvodu, zdali mají doma nějaké dobové záběry, dokumenty, fotky z té doby, co se odehrávalo na Ostravě-Jihu ať se na nás obrátí a zkusí nám je dát k dispozici.”

Panely jsou rozmístěny tak, aby se lidé vzhledem k pandemiským opatřením neshlukovali a je jich jen 5, aby se na jednom místě nezdržovali moc dlouho.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Takže většina těch panelů se skládá jen z nějakých fotografií s popisky, ale je tam i úvodní panel, který vlastně popisuje, jak se proměňovala ta ostravská společnost v letech 88 až 89, jak třeba ta situace byla vnímána tehdejšími kronikáři, jak vůbec byly ty události zachyceny ve fotografiích. No a lidé tam můžou zavzpomínat, nebo se mohou i poučit. Přece jenom ta Ostrava byla trošku specifická v tom dění, protože ta komunistická strana tady měla docela pevné postavení, takže oproti zbylé části republiky to tady probíhalo trošku déle a trošku opožděně.”

Anketa: návštěvníci výstavy: “Samozřejmě, že jsem byla v ulicích jako tady tito lidé, tak taky jsme tam byli. A 17. listopad, no tak svoboda, konec komunismu, nová éra. Pdo nás to znamenala nová éra v životě. Je to lepší, rozhodně je to lepší.”

“Vzpomínáme, to jsme prožili, ty roky. To mi bylo kolik?39, to jsem byl na náměstí tenkrát. No pozitivní kolik lidí se sešlo na tom náměstí tenkrát tam v Ostravě, prostě přestalo se v práci pracovat, šlo se manifestovat.”

Výstava bude na náměstí k vidění do 23. listopadu.

---Mohlo by Vás také zajímat