Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Vedení Ostravy-Jihu se zapojilo do úklidu obvodu
  • Senior Expres Ostrava-Jih slaví 4 roky provozu
  • Školáky ZŠ Dvorského nadchla sportovní výzva

Vedení Ostravy-Jihu se zapojilo do úklidu obvodu

Také městský obvod Ostrava.Jih se zapojil do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Odpadky sbíralo jak vedení radnice, tak dobrovolníci a dobrovolní hasiči. Uklízelo se hned ve třech lokalitách obvodu.

Bělský les, okolí Korýtka a také okolí cyklostezky ve směru ze Zábřehu na Polanku teď září čistotou. Veškerý pohozený odpad v sobotu dopoledne uklidilo vedení radnice spolu s dobrovolníky a hasiči. Odpadkami naplnili 300 velkých plastových pytlů Větší odpad pak hromadili vedle nich. Podtrženo, sečteno, technické služby nakonec odvezli 4 a půl tisíce kilo odpadu.

Anketa: dobrovolníci: “Jsme tady za Ostrava-Info. My máme informační středisko i na Ostrava-Jih a dozvěděli jsme se, že je tady potřeba pomoct s pořádkem, tak jsme se do toho rádi zapojili s tím, že máme rádi aktivity jako Ukliďme ČR a tak dále, takže jsme z tohoto důvodu se připojili.”

Šli jsme na procházku lesem a jen tak náhodou jsme potkali partičku lidí, tak jsme sebrali pytel, rukavice a směrem na procházce jsme posbírali co se dalo. Je toho hodně co sbírat, ale je to špatně, protože takhle k přírodě bysme se chovat neměli.”

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Lidé z radnice se rozhodli připojit aktivně k akci Ukliďme Česko. Nazvali jsme si ji Ukliďme náš Jih. No a v současné chvíli tady bojujeme s nepořádkem v lokalitě v Zábřehu. Jak můžete vidět, je to překvapující, ale v těsné blízkosti zahrádkářské kolonie, kde si lidé velebí své zahrádky, tak se nachází černá skládka, na které jdou najít nejrůznější věci, které by tam člověk rozhodně nečekal a které hlavně do lesa nepatří. Současně jsou týmy v Bělském lese. Další jsou přes cestu za kolejištěm. Takže postupně tak, jak jsme šli, od kolejiště směrem dále do lesa, tak se snažíme zbavit náš obvod co největšího množství odpadků.”

Mezi většími kusy odpadu které se hromadily vedle plastových pytlů, byly pneumatiky, koberce, kusy lednic, praček, nebo televize. Našel se i stavební materiál, nafukovací matrace a funkční nádobí. Lidé by se proto měli zamyslet a odkládat odpad tam, kam patří. tedy do kontejnerů, odpadkových košů a do sběrných dvorů.

---

Senior Expres Ostrava-Jih slaví 4 roky provozu

4. dubna roku 2017 vyjel na cestu vůbec první vůz Senior EXPRESU Ostrava-Jih. Tehdy mohli novou službu radnice využívat lidé ve věku 80 let a více. Od té doby se pro velký zájem snižovala věková hranice a zvyšoval počet aut. Co se naopak nezměnilo, je cena.

Senior EXPRES Ostravy-Jihu funguje už 4 roky. Toto výročí oslavil spolu s klienty. Všichni, kteří tuto zvýhodněnou službu minulé úterý využili, dostali od radnice tašku s drobnými dárky.

Anketa: klienti Senior expresu: “Já si nedovedu představit, kdyby se to mělo zrušit. Je to výborná věc, co děláte pro nás. A řidiči jsou vynikající. Pomohou, otevřou dveře, tu hůlku mi vezmou, jsem nadšená. Já jezdím do Ostravy na diabetiku, pak jezdím na SNP a pak na Korýtko k paní doktorce.”

“Chceme poděkovat, protože využíváme ty vaše služby a je to pro nás veliká pomoc. Každé úterý, takže 4x jako do měsíce. Je to pro nás velká pomoc. Do charity jezdí, ne k lékaři. On tam je na celý den dvakrát týdně, abych já si trochu odpočinula.”

Senior EXPRES Ostravy-Jihu vozí lidi po celé Ostravě a za dobu své existence už najel bezmála 430 tisíc kilometrů. Jedna jízda stojí pouhých 25 korun a není nijak omezena. Lidé se mohou svézt nejen k lékaři, ale také na poštu, návštěvu, nebo na nákupy. A pokud potřebují, mohou si vzít zdarma i doprovod.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Já jsem přišla dnes poděkovat našim seniorům, kteří tuto službu využívají a mě velmi těší, že je tak oblíbená. 4. dubna jsme oslavili čtvrté výročí fungování Senior EXPRESU, který mohou využívat občané s trvalým bydlištěm u nás na Jihu a mají více než 77 let věku. Za tu dobu se uskutečnilo více než 39 tisíc jízd a momentálně máme vydáno 2 tisíce 70 průkazek.

Seniorů ve věku 77 let a více je v obvodu přes 5 tisíc. Aby Senior EXPRES mohli využívat, musí si vyřídit průkazku, a to přímo na radnici zcela zdarma a na počkání. Sebou si musí musí vzít pouze občanku a jednu průkazkovou fotografii. Každý má nárok na 4 jízdy v měsíci, na které je nutné se objednat minimálně den předem. Telefonní číslo vidíte na obrazovce.

---

Školáky ZŠ Dvorského nadchla sportovní výzva

Základní škola Dvorského v Ostravě-Bělském lese chtěla rozhýbat děti. Pro žáky I. i II. stupně proto připravila sportovní výzvu. Tělocvikáři společně se školním psychologem dokonce dětem natočili motivační video.

Bezmála tisíc výzev během jediného měsíce splnili žáci ZŠ Dvorského v Ostravě-Bělském lese. A nešlo jen o sport. Na procházkách poznávali kytky a byliny, pomáhali doma rodičům, nebo se otužovali. Cíl výzvy byl jasný. Podpořit pohybové aktivity dětí v době pandemie, ve které tělesná výchova zůstává v pozadí.

Marie Valová, učitelka, ZŠ a MŠ Ostrava-Bělský les, B. Dvorského: “Připravili jsme pro ně úkoly, které plnily a tím pomáhaly školnímu maskotovi, našemu sovíkovi Bubo Bubo. Celkem se zapojilo přes 200 dětí ze školy, k tomu byli zapojeni i učitelé, třídní učitelé. Snažili jsme se děti motivovat a prakticky jsme děti osobně vyzvali, ať se hýbou. Bylo to velmi milé, kdy rodiče psali, že děkují, že se zapojili, že to bylo i pro ně samotné zpestření takové té monotónní online výuky.”

Celkem bylo pro děti připraveno 12 disciplín. Plnily například sovíka Šárky Kašpárkové, při kterém dělaly kliky a sedy lehy, sovíka zdravého jídla, sovíka běžce, sovíka dobrých skutků, nebo sovíka otužilce, kdy musely vydržet určitou dobu pod studenou vodou.

Petr Tomis, učitel, ZŠ a MŠ Ostrava-Bělský les, B. Dvorského: “Asi nejvíc je bavil ten sovík otužilec. To máme i z mailů od rodičů , kteří nám psali, že u toho zažili společně s dětmi nejvíce legrace. A tady byl taky jeden pozoruhodný výkon, kdy žák VIII. třídy dokonce plaval v řece Bečvě.”

Alex, VIII.A, výherce kategorie chlapci: "Za největší hec ze všech výzev považuji sovíka otužilce, kdy jsem vlezl do řeky Bečvy. Nevěřil jsem, že tam vlezu, ale ta soutěž mě tolik namotivovala, že jsem tam vlezl a užil jsem si to."

Alex se zároveň stal vítězem v kategorii chlapců.

Petr Tomis, učitel, ZŠ a MŠ Ostrava-Bělský les, B. Dvorského: “Byl tam takový výsledek. Nečekali jsme, že někomu se povede splnit všechny ty sovíky, všech těch 12 sovíků na tu nejtěžší úroveň. To se povedlo jedné žačce, která získala plný počet bodů a konkrétně to byla Elen Rujbarová z III.B. Poté jsme ještě vyhodnotili také nejlepší třídy a mezi nejlepší třídy se umístila třída VI.A, která celou soutěž vyhrála."

Měsíční sportovní výzva neunikla ani České společnosti učitelů tělesné výchovy, která ji umístila na své stránky a uvádí ji jako příklad dobré praxe.

---Mohlo by Vás také zajímat