Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Vše ohledně bytů si teď vyřídíte online
  • Podchod pod Místeckou ulicí projde rekonstrukcí
  • Blíží se hlasování do participativního rozpočtu

Vše ohledně bytů si teď vyřídíte online

Radnice Ostravy-Jihu spustila nový komunikační kanál. Tak zvanou e-přepážku. Obyvatelé nájemních bytů díky ní mohou snadněji a rychleji nahlásit jakékoli problém, které se vyskytnou nejen v bytě, ale také ve společných prostorách.

Různé závady, poruchy a jiné problémy spojené s nájemním bydlením mohou nově nájemníci obecních bytů v Ostravě-Jihu hlásit online. A to pomocí tak zvané e-přepážky, kterou nově spustila radnice. Registrace je velmi jednoduchá.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Stačí na stránkách nemovitosti.ovajih.cz kliknout na kolonku e-přepážka, vyskočí registrační formulář, do kterého nájemce zadá svůj email, telefonní číslo, číslo bytu a SIPO. Poté proběhne jednoduchá registrace a daný nájemce může tento komunikační kanál začít využívat.”

Přes e-přepážku lidé mohou hlásit nejen poruchy, ale také se ptát na vše, co je ohledně bydlení zajímá. A úředníci přivítají i vaše nápady ohledně toho, co by se dalo zlepšit.

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: ”E-přepážka funguje oboustranným způsobem. Nejenže nájemce informuje nás, ale i my můžeme informovat nájemce. Pokud dojde k jakékoli havárii, třeba odstávce tepla, tak my přes tento komunikační kanál informujeme nájemce v průběhu dne, jakmille to zjistíme o tom, že k té odstávce došlo.”

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Obdobně jako celý web nemovitosti.ovajih.cz, který byl zřízený právě pro přehlednou komunikaci nabídky jak bytových, tak nebytových prostor městského obvodu Ostrava-Jih, tak i jeho noví součást e-přepážka, je určena k tomu, aby maximálně usnadnila a zrychlila komunikaci mezi nájemci a mezi městským obvodem Ostrava-Jih.”

E-přepážka je v provozu teprve pár dní a už se do ní zaregistrovaly stovky lidí

Markéta Langrová, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Všichni nájemci obecních bytů obdrželi do svých poštovních schránek tyto letíčky, kde vlastně najdou veškeré informace týkající se registrace, popřípadě, pokud budou mít s registrací jakékoliv problémy, mohou kontaktovat příslušné úředníky úřadu.”

Nájemce si na stránkách může zvolit i typ komunikace. Má dvě možnosti. Buď bude dostávat informace pomocí esemesek nebo e-mailem.

---

Podchod pod Místeckou ulicí projde rekonstrukcí

Podchod pod rušnou Místeckou ulicí u zastávky Dřevoprodej v Ostravě-Jihu se dočká celkové rekonstrukce. Momentálně běží projektové a inženýrské přípravy, samotná realizace je naplánovaná na příští rok. Jde o investiční akci ostravského magistrátu.

Blíží se rekonstrukce podchodu pod Místeckou ulicí, která si vyžádá zhruba 55 milionů korun, Jde o důležitý přestupní uzel, který dennodenně využívají stovky lidí a který je v havarijním stavu.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Toto je akce statutárního města , který ji i financuje, nicméně se domníváme, že naši občané to nesmírně ocení protože podchod byl v zoufalém stavu. Nejsou tam bezbariérové přístupy, ty vstupy jsou velice zanedbané, celé je to prostě staré a rozbité. Dochází k opravě nejen celého tubusu, ale také zastávek MHD a to jak na straně do Ostravy, tak na straně do FM.”

Po rekonstrukci podchodu, do kterého neustále zatéká, je tmavý a celý počmáraný, volali lidé už delší dobu

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “O opravě Dřevoprodeje se hovoří minimálně celou dobu, co já jsem na radnici, takže v posledních 5 letech se o tom jednalo mnohokrát.”

Anketa: uživatelé podchodu: “Je tady hodně grafitů a není hezký. Bude to dobrý, když bude opravený.”

“Chtělo by to změnu, ty graffiti, ten vzhled, jak to vypadá.”

“Je to tu děsné hlavně večer, jak tady chodím. Jako já strach nemám, ale já vidím kolikrát, že mladé dívky, nebo mladé ženské to obchází přes koleje. A tu, jak je takové počasí několik dnů, tak je to pod vodou. Je to hnus tady.”

Po rekonstrukci se zvýší i bezpečnost. Podchod totiž získá nejen nové osvětlení, ale budou v něm nainstalovány i kamery. V současné době se opravuje i podchod na ulici Horní, který vede od Hlubiňáku na nové Náměstí Ostrava-Jih

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Celá rekonstrukce bude stát 25 milionů korun a doufáme teda, že se nám to podaří ještě v letošním roce všechno dokončit. V současné době tady není žádný bezbariérový přístup a celý podchod bude osazen čtyřmi plošinami.”

V Ostravě-Jihu je celkem 14 podchodů, 6 z nich prošlo rekonstrukcí už v minulých letech.

---

Blíží se hlasování do participativního rozpočtu

Participativní rozpočet Ostravy-Jihu jde do finále. Už 20. října začne hlasování, ve kterém rozhodnete, které projekty se budou realizovat. Letos na ně radnice vyčlenila 10 milionů korun.

Pátý ročník participativního rozpočtu Náš Jih se chýlí ke konci. Zbývá už jen vybrat ty nejlepší projekty. To bude samozřejmě na vás. Hlasování odstartuje už 20. října.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “V letošním roce naši obyvatele přihlásili a technickou analýzou prošlo 41 projektů, které zastupují všechny 4 městské části, No a od 20.října celých 14 dnů je možné hlasovat o nejoblíbenějším projektu na stránkách . Jako i v minulých letech je možno udělit 4 kladné a dva záporné hlasy, pokud nějaký projekt se nám opravdu nelíbí.”

Letos radnice na vaše projekty vyčlenila 10 milionů korun. Oproti minulým ročníků projektu Náš Jih je to o 3 miliony více. Jinak se v podstatě nic nezměnilo.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Takže ty projekty, které tam naši občané najdou, jsou větší a zajímavější a myslím si, že každý si vybere i přesto, že opět jich nejvíce směřuje do venkovních her, to znači hřiště a sportoviště tak jako každý rok.”

Letos se tak realizovala například 3 beachvolejbalová hřiště v areálu ZŠ Kučery, nebo Prima hřiště pro míčové hry a dětská hřiště ve Výškovicích

Anketa: návštěvníci hřišť: “Hrajeme tak 2x, 3x do týdne vždycky, jenom tak si zahrajeme přátelský fotbálek. Je to taková banda kamarádů, někdy se posmějeme takhle fajně.”

“Nejvíc se mi tady líbí asi houpačky.”

“Ty prolízačky jsou tady hezké a můžu se tady na nich prolézat.Jsem ráda za to, že to tady je.”

“Jsme strašně rádi, že máme kde hrát basketbal, protože ta hřiště jsou v celkem dezolátním stavu tady kolem tady různě, nebo byly zavřené. Jsme tu co dva dny zhruba, dáváme si do těla a když byly zavřené tělocvičny, tak jsme se snažili tady trénovat.”

“My si to užíváme moc, jak je na nás vidět a s kamarády co dva dny se tady scházíme skoro jako by to byl trénink, ale je to pro zábavu, takže o to je to lepší.”

Tak uvidíme, které projekty vyberete letos. Každopádně první 4 místa budou vybrána tak, aby zvítězil nejúspěšnější projekt v každé městské části.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Potom se pojede dále až do vyčerpání těch peněžních prostředků. V tomto hlasování je vlastně taková malinká drobná změna, a to že verifikace nebude probíhat prostřednictvím mobilního telefonu, ale prostřednictvím e-mailu, takže každý občan, který bude hlasovat, tak potvrdí své hlasy prostřednictvím odkazu, který dostane do svého e-mailu. což je změna oproti minulému roku, kdy chodily potvrzovací pin kódy na telefon.”

A na závěr dodám, že vámi vybrané projekty se začnou postupně realizovat v příštím roce.

---Mohlo by Vás také zajímat