Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Strážníci preventivně kontrolují chatové osady
  • Blokáda v Hrabové za vyjmutí dálničních poplatků
  • V AVE ARTu vznikají zbrusu nové odborné učebny

Strážníci preventivně kontrolují chatové osady

Ostravští strážníci teď mnohem častěji kontrolují zahrádkářské kolonie. Prázdné chaty totiž lákají zloděje. Zahrádkáři, kterým skončila sezona, je uzavřeli a mnozí z nich se do nich opět vrací až na jaře.

Do zahrádkářských kolonií v tomto zimním období mnohem častěji míří strážníci se psy a na koních. Preventivně kontrolují zahradní domky, které zůstaly prázdné poté, co je majitelé objektů zazimovali. Každoročně toho využívají zloději.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Do těchto akcí jsou zařazeny kromě normálních strážníků i strážníci psovodi a strážníci hipologové na koních. Co se týká strážníků na koních, tak jejich výhodou je, že se dostanou i do nepřístupných terénů, kde se normálně motorizovaná hlídka, nebo i pěší stěží dostává."

Tomáš Novák, člen Hipologického oddílu MP Ostrava: "Využíváme toho, že nejpěknější pohled na svět je z koňského hřbetu a tím, že je člověk výše, má možnost vidět lépe i přes ploty v zahrádkářských koloniích a tím získá daleko lepší přehled.”

Tato zahrádkářské kolonie je ve Výškovicích nedaleko řeky Odry. Jen na území městské části Ostrava - Jih je podobných lokalit celkem sedm. Cílem preventivní akce je zkontrolovat, zda objekty nenesou známky vloupání. Strážníci se ale zaměřují i na případný pohyb podezřelých osob v těchto lokalitách.

Erika Szabová, členka Kynologického oddílu MP Ostrava: "Pes je nám velkým pomocníkem, jelikož dokáže pachatele zaregistrovat mnohem dříve než my. V případě, že je někdo v objektu ukrytý, můžeme psa vypustit a on ho štěkáním označí a následně potom přijdeme my a zakročíme.”

Pokud chcete mít na jaře svou chatu ve stejném stavu, v jakém jste ji na podzim opustili, měli byste ji řádně zabezpečit a několikrát během zimy ji přijít zkontrolovat.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “To znamená řádně ten objekt uzamknout, pokud ta chata nebo to zahrádkářské přístřeší má nějaké okenice, zavřít i ty okenice a optimální samozřejmě je, pokud je ta chatová, nebo zahrádkářská oblast navštěvovaná tím majitelem té chaty častěji.”

Také byste neměli v chatách nechávat nic cenného. Strážníci budou podobné preventivní akce provádět po celou zimu.

---

Blokáda v Hrabové za vyjmutí dálničních poplatků

Lidé opět dali najevo, že nechtějí platit poplatky na hlavním tahu z Ostravy do Frýdku-Místku. A to blokádou silnice v Ostravě-Hrabové, kudy jezdí řidiči, kteří se poplatkům chtějí vyhnout. První blokáda proběhla v Žabni.

Přechod pro chodce u zastávky MHD Hrabová statek v několika intervalech trvajících zhruba 5 minut, zablokovali zástupci 25 obcí, které sousedí s dálnicí D56. A měli k tomu důvod. Nesouhlasí s tím, že se na ni platí dálniční poplatky. Nejvíce to odnášejí právě obce kolem této dálnice, kde kvůli tomu neúměrně zhoustla doprava.

Anketa protestující: "Já si myslím, že když to jde kolem Prahy, kolem Olomouce, Brna a ostatních velkých měst, tak proč by to nešlo tady?"

"Je to tu přetížené hodně s těma autama a hlavně ty kamiony tu jezdí přes to, i když je to uzavřené."

Projíždějící řidiči z blokády nadšeni nebyli.

Anketa řidiči: "Tohle vám přijde jako nezávislému reportérovi normální? Chodit na přechodu tam a zpátky a policajt se na to dívá?"

"Co na to říkám? Že chci ukončit šichtu."

I když blokády trvaly jen pár minut, stačilo to na to, aby se na silnici vytvořily dlouhé kolony.

Igor Trávníček, starosta Ostravy-Hrabové: "Ten průjezd je tak obrovský, že těm lidem, kteří bydlí poblíž té hlavní cesty, tak jako praskají zdi, domy."

Dálnice D56 je nejkratší dálnicí v Česku. Má jen 12 km a navíc se neustále opravuje. V boji za zrušení poplatku proto obce chtějí pokračovat.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My už jsme v roce 2018 tu naši aktivitu zvyšovali, nejen dopisy, ale i osobními schůzkami, už jsme v roce 2020 a je vidět, že ministerstvo stále na naše argumenty neslyší."

Zatímco petice, kterou v létě během pár týdnů podepsalo na 8 tisíc lidí, s úředníky ani nehnula, v tuto chvíli to vypadá, že blokády zabraly a ministerstvo dopravy se situací opravdu začne zabývat.

Otakar Šimík, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “V minulém týdnu jsem se zúčastnil videokonference s ministrem dopravy ohledně vyjmutí Místecké ulice z dálničního poplatku. Kvituji pana ministra, že se o celou záležitost zajímá a věřím, že vyjde vstříc dotčeným obcím, protože situace je opravdu vážná. Znepoplatnění dálnice by bylo vhodné alespoň na nějakou přechodnou dobu, aby se okolní vesnice mohly připravit, jakým způsobem zabezpečit přechody. Nejsou tam ostrůvky tak, aby bylo bezpečné především pro děti přechod třeba do škol a zpátky."

Dálnici navíc čeká další rekonstrukce a doprava bude déle než rok opět svedena jen do jednoho pruhu.

---

V AVE ARTu vznikají zbrusu nové odborné učebny

Na Střední umělecké škole AVE ART v Ostravě-Hrabůvce vznikají hned 3 zbrusu nové odborné učebny. Probíhat v nich budou nejen rekvaliční kurzy, ale i počítačové kurzy pro seniory, kteří navštěvují Univerzitu 3.věku na Jihu a radnice jim na vzdělávání přispívá.

Prostory Střední umělecké školy AVE ART, které ještě donedávna škola využívala jen jako sklady, se teď mění k nepoznání. Po rekonstrukci budou sloužit jako odborné učebny, ve kterých se bude vyučovat interiérový a grafický design a zahradní návrhářství.

Jaroslav Prokop, ředitel Střední umělecké školy AVE ART: “Naštěstí sousední dům byl zakoupen firmou, která rekonstruuje celý prostor a krček, který byl vlastně spojovacím krčkem s tou naší budovou, byl zbourán. To nám umožnilo vlastně vytvořit unikátní prostor vlastně.”

Celou učebnu interiérového designu navrhla studentka 3. ročníku této školy.

Jaroslav Prokop, ředitel Střední umělecké školy AVE ART: “Bouraly se tady příčky. Byla to jednak dřevěná příčka, pak cihlová příčka. To všechno jsme vykopali a dveře jedny se zazdily. Jiné jsme přiznali, vyměnili jsme jenom, dali jsme nová futra a třetí jsme také zazdili. Takže trošku jsme si pohráli s tím prostorem.”

Čilý stavební ruch žáci téměř nepocítili. Bourací práce, které provázela vysoká prašnost, totiž probíhaly v době, kdy se vyučovalo distančně.

Jaroslav Prokop, ředitel Střední umělecké školy AVE ART: “Nelze nevyloučit, že tyto učebny budou využívat též i účastníci univerzity 3. veku. Je to projekt, na kterém spolupracujeme s kulturním zařízením K-trio. Dlouhodobě, prakticky od vzniku tohoto projektu.”

Studenti U3V se momentálně učí online a o přednášky mají velký zájem.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “V rámci U3V vyučuju 15 dam, které se zajímají o dějiny městského obvodu Ostrava-Jih. Takže první lekci jsme se museli věnovat nějakému takovému vychytání technických problémů. A musím pochválit, že všechny studentky od té doby už se pečlivě připravují na to připojení a už nám to nečiní potíže, takže komunikujeme teď takhle spolu na dálku.”

Zatímco učebny interiérového a grafického designu budou hotovy do konce ledna, do nové učebny zahradního návrhářství se žáci a studenti budou moci podívat až na konci června. Rekonstrukce všech tří učeben si vyžádá zhruba 3 a čtvrt milionů korun a z větší části na ně přispěla EU.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry