Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Jih

Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Pomoc seniorům s registrací do očkovacího systému
  • Za černé skládky hrozí vyšší pokuty
  • Autovraky radnice řeší jejich odtahem
  • Sáňkovací kopec zažívá velkou premiéru

Pomoc seniorům s registrací do očkovacího systému

Radnice společně s příspěvkovou organizací Kultura-Jih pomáhá seniorům starším 80 let s registrací do očkovacího systému. Obracet se mohou hned na dvě telefonní linky a to v pracovní dny v čase od 8 do 15 hodin.

Občané Ostravy-Jihu ve věku 80 let a více se ohledně své objednávky k očkování proti koronaviru mohou obrátit o pomoc hned na dvě telefonní linky. A to na linku senior pointu, který má číslo 734 306 408 a na linku pro osamělé seniory s číslem 731 472 996.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Tam, když si zavolají, tak je pracovnice provede krok po kroku patřičnými úkony, které jsou k registraci nutné. Případně jim nabídne další pomoc podle toho, v jakém rozsahu ji senior bude potřebovat.”

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy, Kultura-Jih: “Mohou k nám volat senioři každý všední den od 8 do 15 hodin. Pracovnice na lince jim pomůžou provést je tím systémem té registrace, popřípadě si s nimi domluví osobní schůzku, kde pomůžeme i seniorům, kteří nemají přístup ani k počítači ani k internetu.”

Radnice zároveň vyzývá i ostatní obyvatele, kteří mají ve svém okolí lidi starší 80 let, aby jim v rámci dobrých sousedských vztahů sami nabídli pomoc a případně jim s registrací pomohli.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy, Kultura-Jih: “Tuto službu jsme otevřeli nově. Senioři teprve volají a zjišťují situaci. Ověřili jsme systém, funguje, jsou dostupná odběrová místa, jsou volné termíny, takže v případě jakýchkoliv potíží s tím se zaregistrovat je možné nás kontaktovat a pracovnice budou umět pomoci.”

Na Jihu žije zhruba 3 800 lidí ve věku 80 let a více. O bezmála 200 z nich se stará Dům s pečovatelskou službou. Těmto seniorům s registrací pomohou zaměstnanci radnice.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Do domu s pečovatelskou službou zamíří přímo zaměstnanci radnice s příslušnou technikou, to znamená s notebookem tak, aby klienty starší 80 let, kteří mají o očkování zájem, na místě zaregistrovali.”

Očkování proti koronaviru je dobrovolné, do systému se aktuálně mohou opravdu hlásit jen ti lidé, kterým už 80 let je. Pokud dosáhnou tohoto věku třeba až v únoru, systém registraci neumožní.

---

Za černé skládky hrozí vyšší pokuty

Také v Ostravě-Jihu řeší problém s černými skládkami. Ty lidé nejčastěji zakládají na sídlištích vedle kontejnerových stání, kde odkládají jak elektrospotřebiče, tak větší kusy nábytku.

Lidé jsou nepoučitelní. Ke kontejnerovým stáním stále odkládají věci, které už se jim doma nehodí. Zakládají tím nelegální skládky. Jen za loňský rok policie řešila více než 3 desítky takových případů.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Já tu bydlím 60 roků skoro a ten binec, co je tady za poslední roky. Tady bydlí totiž i nepřizpůsobiví. To byste se divila, to nejsou jenom nepřizpůsobiví. Vesměs v noci tady přivezou celé nábytky, no je to zlé. Tu skutečně jsou lidi, kteří jsou i bohatí, ale oni neotevřou popelnici, nebo nezavřou ji. Havrani se tu naučili vybírat ty popeláky. Tu je fakt skutečně hodně lidí bezohledných. No a ta lhostejnost, když je taková, tak tu je výsledek potom.”

“Je to strašné, co se děje. Lidi si nedají říct a nedají ani tu stokorunu za ten odvoz. Přitom na nové věci mají. Lidi jsou lhostejní vůči tomu, nezajímá je vlastně, co se děje a co dělají druzí.”

Tento velkoobjemový odpad rozhodně ke kontejnerům nepatří. Měli byste ho odvézt buď do sběrných dvorů, nebo se spojit se společností OZO Ostrava.

Pokud tak neuděláte a někdo vás přistihne, hrozí vám vysoké pokuty.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Od 1. ledna letošního roku došlo k novelizaci zákona o odpadech. Dle této novelizace hrozí tomu, kdo založil neoprávněně skládku, nebo uložil odpad mimo vyhrazená místa, ve správním řízení pokuta až do výše 100 tisíc korun.”

Pokud uvidíte někoho, kdo cokoli odkládá vedle kontejnerů, měli byste to ihned nahlásit. Jinak tento nešvar zřejmě nezmizí.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Černé skládky nás poměrně hodně trápí a rozhodně nás netěší. Jsme proto rádi, když nám lidé zavolají a dají nám podnět. Můžou volat přímo na radnici, případně napsat svůj podnět na aplikaci čistota.ovajih.cz, kde si jej převezmeme a potom jej postoupíme společnosti OZO, která se o jejich odstranění prioritně stará.”

Volat můžete i přímo na policii. Obvod po dohodě se společnosti OZO Ostrava pravidelně zajišťuje i velkoobjemové kontejnery. Termíny a místa najdete v Jižních listech. nebo na webových stránkách radnice. Na odvoz se můžete domluvit i přímo s Ozem.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: “Platíte pouze za přepravu a OZO přijede vlastně až k vám před dům a tu objemnou věc od vás odveze. Dají se takto likvidovat jednak elektrospotřebiče, ale taky třeba starý nábytek, koberce a podobně. Prostě to, co se nevejde do běžných popelnic.“

Lidé často odkládají vedle kontejnerů i věci, které jsou ještě funkční s tím, že by se ještě mohly někomu hodit. Ale i ty patří do sběrných dvorů.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: “My doporučujeme, aby i takovou funkční věc, kterou chtějí vlastně darovat někomu ještě k užívání, přinesli do sběrných dvorů, řekli to obsluze sběrného dvora a tyto věci potom budou shromážděny v Reuse centru, kam si zase jiní lidé mohou přijít tuto věc vybrat a za drobný odnos, opravdu takový symbolický, tu věc si pořídit.”

Zároveň tím podpoří výsadbu zeleně. Veškerý výtěžek z Reuse centra totiž putuje na veřejnou zeleň v Ostravě.

---

Autovraky radnice řeší jejich odtahem

Z Ostravy-Jihu každoročně zmizí desítky autovraků. Jen loni policie řešila bezmála 70 případů, kdy majitel vozidla nechal svůj nepojízdný vůz stát na parkovišti a nezajistil jeho ekologickou likvidaci.

Majitelům autovraků se jejich lehkomyslnost může pěkně prodražit. Za to, že je nenechají ekologicky zlikvidovat, jim ve správním řízení nově hrozí pokuta až do výše 100 tisíc korun. V Ostravě-Jihu nepojízdná auta ročně zabírají desítky parkovacích míst. Radnice to řeší jejich odtahem.

Gabriela Gödelová, mluvčí MP Ostrava: “Samozřejmě vše musí proběhnout poměrně zdlouhavým procesem. Od identifikace vozu, vyhodnocení, zda se jedná opravdu o autovrak, potom po oslovení majitele až po jeho odtažení a odstranění. Jsme rádi, pokud nám lidé dávají podněty k tomu, kde se případně autovraky nachází a my můžeme ten proces zahájit a uvolnit ta místa pro auta, která slouží ke svému účelu.”

Při odhalování majitelů autovraků odbor dopravy a komunálních služeb spolupracuje s policií.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Autovrakem se rozumí úplné, nebo neúplné motorové vozidlo, které bylo určeno k provozu na pozemní komunikaci a určeno k přepravě osob, zvířat, nebo věcí a stalo se odpadem podle zákona. V praxi tak lze za autovrak považovat i vozidlo s půl roku propadlou STK. Strážníci jednak příslušnému úřadu oznamují případy odstavených autovraků na komunikaci a rovněž tomuto úřadu poskytují příslušnou součinnost spočívající v šetření směřujícího k zjištění provozovatele vozidla.”

S odhalováním takovýchto vozidel můžete pomoci i Vy. Své podněty můžete směřovat přímo na radnici, a to telefonicky i e-mailem, nebo můžete využít webovou stránku čistota.ovajih.cz.

---

Sáňkovací kopec zažívá velkou premiéru

Sněhová nadílka udělala radost především dětem. Zasněžené kopce využívají především k sáňkování a bobování. Na Jihu se mohou vyřádit zejména na uměle vytvořeném sáňkovacím kopci v prostoru za Lunou.

Sáňkovací kopec mezi panelovými domy za kinem Luna letos zažívá velkou premiéru. Poprvé od jeho realizace ho pokryl sníh a rodiny s dětmi se na něj jen hrnou.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Celé dva roky jsme museli počkat na uvedení do provozu našeho sáňkovacího kopce, který zvítězil v předloňském ročníku participativního rozpočtu. Bohužel poslední dvě zimy byly velice slabé na sníh. Letos teda konečně se nám ochladilo, celý kopec je krásně zasněžený a děti si ho můžou užít do sytosti.”

Anketa: návštěvníci sáňkovacího kopce: “Jsme strašně rádi a vlastně tady i dojíždíme, dalo by se říct, z okolí, protože žádný jiný kopec tady není. Takže se synem, vždycky ho vyzvednu tady ze školy, jdeme si sklouznout a potom domů a o víkendu tady dojedeme a je to super. Bydlíme kousek za bělským lesem. “

“Je to dobrý, protože tam můžeš jet dolů a tady u toho stromu, jak jsou ty skokánky, můžeš jet dolů a pak skočit. Tak to mě baví a potom ještě na druhé straně je tam daleko a ještě k tomu je tam led, tak když jedeš, tak to strašně moc zrychlí.”

Vedení radnice dokonce uvažovalo o zapůjčení sněžného děla, aby sníh vytvořilo uměle. Ani to ale kvůli mírným zimám s teplotami nad nulou nebylo možné. Každopádně se teď ukázalo, že uměle vytvořený sáňkovací kopec v participativním rozpočtu zvítězil oprávněně.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Ostrava-Jih
19. ledna 2021, 16:40

Pomoc seniorům s registrací do očkovacího systému

Radnice společně s příspěvkovou organizací Kultura-Jih pomáhá seniorům starším 80 let s registrací do očkovacího systému. Obracet se mohou hned na dvě telefonní linky a to v pracovní dny v čase od 8 do 15 hodin.

Občané Ostravy-Jihu ve věku 80 let a více se ohledně své objednávky k očkování proti koronaviru mohou obrátit o pomoc hned na dvě telefonní linky. A to na linku senior pointu, který má číslo 734 306 408 a na linku pro osamělé seniory s číslem 731 472 996.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Tam, když si zavolají, tak je pracovnice provede krok po kroku patřičnými úkony, které jsou k registraci nutné. Případně jim nabídne další pomoc podle toho, v jakém rozsahu ji senior bude potřebovat.”

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy, Kultura-Jih: “Mohou k nám volat senioři každý všední den od 8 do 15 hodin. Pracovnice na lince jim pomůžou provést je tím systémem té registrace, popřípadě si s nimi domluví osobní schůzku, kde pomůžeme i seniorům, kteří nemají přístup ani k počítači ani k internetu.”

Radnice zároveň vyzývá i ostatní obyvatele, kteří mají ve svém okolí lidi starší 80 let, aby jim v rámci dobrých sousedských vztahů sami nabídli pomoc a případně jim s registrací pomohli.

Petra Višnická, vedoucí pro vzdělávání a kurzy, Kultura-Jih: “Tuto službu jsme otevřeli nově. Senioři teprve volají a zjišťují situaci. Ověřili jsme systém, funguje, jsou dostupná odběrová místa, jsou volné termíny, takže v případě jakýchkoliv potíží s tím se zaregistrovat je možné nás kontaktovat a pracovnice budou umět pomoci.”

Na Jihu žije zhruba 3 800 lidí ve věku 80 let a více. O bezmála 200 z nich se stará Dům s pečovatelskou službou. Těmto seniorům s registrací pomohou zaměstnanci radnice.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Do domu s pečovatelskou službou zamíří přímo zaměstnanci radnice s příslušnou technikou, to znamená s notebookem tak, aby klienty starší 80 let, kteří mají o očkování zájem, na místě zaregistrovali.”

Očkování proti koronaviru je dobrovolné, do systému se aktuálně mohou opravdu hlásit jen ti lidé, kterým už 80 let je. Pokud dosáhnou tohoto věku třeba až v únoru, systém registraci neumožní.

---

Za černé skládky hrozí vyšší pokuty

Také v Ostravě-Jihu řeší problém s černými skládkami. Ty lidé nejčastěji zakládají na sídlištích vedle kontejnerových stání, kde odkládají jak elektrospotřebiče, tak větší kusy nábytku.

Lidé jsou nepoučitelní. Ke kontejnerovým stáním stále odkládají věci, které už se jim doma nehodí. Zakládají tím nelegální skládky. Jen za loňský rok policie řešila více než 3 desítky takových případů.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Já tu bydlím 60 roků skoro a ten binec, co je tady za poslední roky. Tady bydlí totiž i nepřizpůsobiví. To byste se divila, to nejsou jenom nepřizpůsobiví. Vesměs v noci tady přivezou celé nábytky, no je to zlé. Tu skutečně jsou lidi, kteří jsou i bohatí, ale oni neotevřou popelnici, nebo nezavřou ji. Havrani se tu naučili vybírat ty popeláky. Tu je fakt skutečně hodně lidí bezohledných. No a ta lhostejnost, když je taková, tak tu je výsledek potom.”

“Je to strašné, co se děje. Lidi si nedají říct a nedají ani tu stokorunu za ten odvoz. Přitom na nové věci mají. Lidi jsou lhostejní vůči tomu, nezajímá je vlastně, co se děje a co dělají druzí.”

Tento velkoobjemový odpad rozhodně ke kontejnerům nepatří. Měli byste ho odvézt buď do sběrných dvorů, nebo se spojit se společností OZO Ostrava.

Pokud tak neuděláte a někdo vás přistihne, hrozí vám vysoké pokuty.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Od 1. ledna letošního roku došlo k novelizaci zákona o odpadech. Dle této novelizace hrozí tomu, kdo založil neoprávněně skládku, nebo uložil odpad mimo vyhrazená místa, ve správním řízení pokuta až do výše 100 tisíc korun.”

Pokud uvidíte někoho, kdo cokoli odkládá vedle kontejnerů, měli byste to ihned nahlásit. Jinak tento nešvar zřejmě nezmizí.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Černé skládky nás poměrně hodně trápí a rozhodně nás netěší. Jsme proto rádi, když nám lidé zavolají a dají nám podnět. Můžou volat přímo na radnici, případně napsat svůj podnět na aplikaci čistota.ovajih.cz, kde si jej převezmeme a potom jej postoupíme společnosti OZO, která se o jejich odstranění prioritně stará.”

Volat můžete i přímo na policii. Obvod po dohodě se společnosti OZO Ostrava pravidelně zajišťuje i velkoobjemové kontejnery. Termíny a místa najdete v Jižních listech. nebo na webových stránkách radnice. Na odvoz se můžete domluvit i přímo s Ozem.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: “Platíte pouze za přepravu a OZO přijede vlastně až k vám před dům a tu objemnou věc od vás odveze. Dají se takto likvidovat jednak elektrospotřebiče, ale taky třeba starý nábytek, koberce a podobně. Prostě to, co se nevejde do běžných popelnic.“

Lidé často odkládají vedle kontejnerů i věci, které jsou ještě funkční s tím, že by se ještě mohly někomu hodit. Ale i ty patří do sběrných dvorů.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: “My doporučujeme, aby i takovou funkční věc, kterou chtějí vlastně darovat někomu ještě k užívání, přinesli do sběrných dvorů, řekli to obsluze sběrného dvora a tyto věci potom budou shromážděny v Reuse centru, kam si zase jiní lidé mohou přijít tuto věc vybrat a za drobný odnos, opravdu takový symbolický, tu věc si pořídit.”

Zároveň tím podpoří výsadbu zeleně. Veškerý výtěžek z Reuse centra totiž putuje na veřejnou zeleň v Ostravě.

---

Autovraky radnice řeší jejich odtahem

Z Ostravy-Jihu každoročně zmizí desítky autovraků. Jen loni policie řešila bezmála 70 případů, kdy majitel vozidla nechal svůj nepojízdný vůz stát na parkovišti a nezajistil jeho ekologickou likvidaci.

Majitelům autovraků se jejich lehkomyslnost může pěkně prodražit. Za to, že je nenechají ekologicky zlikvidovat, jim ve správním řízení nově hrozí pokuta až do výše 100 tisíc korun. V Ostravě-Jihu nepojízdná auta ročně zabírají desítky parkovacích míst. Radnice to řeší jejich odtahem.

Gabriela Gödelová, mluvčí MP Ostrava: “Samozřejmě vše musí proběhnout poměrně zdlouhavým procesem. Od identifikace vozu, vyhodnocení, zda se jedná opravdu o autovrak, potom po oslovení majitele až po jeho odtažení a odstranění. Jsme rádi, pokud nám lidé dávají podněty k tomu, kde se případně autovraky nachází a my můžeme ten proces zahájit a uvolnit ta místa pro auta, která slouží ke svému účelu.”

Při odhalování majitelů autovraků odbor dopravy a komunálních služeb spolupracuje s policií.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Autovrakem se rozumí úplné, nebo neúplné motorové vozidlo, které bylo určeno k provozu na pozemní komunikaci a určeno k přepravě osob, zvířat, nebo věcí a stalo se odpadem podle zákona. V praxi tak lze za autovrak považovat i vozidlo s půl roku propadlou STK. Strážníci jednak příslušnému úřadu oznamují případy odstavených autovraků na komunikaci a rovněž tomuto úřadu poskytují příslušnou součinnost spočívající v šetření směřujícího k zjištění provozovatele vozidla.”

S odhalováním takovýchto vozidel můžete pomoci i Vy. Své podněty můžete směřovat přímo na radnici, a to telefonicky i e-mailem, nebo můžete využít webovou stránku čistota.ovajih.cz.

---

Sáňkovací kopec zažívá velkou premiéru

Sněhová nadílka udělala radost především dětem. Zasněžené kopce využívají především k sáňkování a bobování. Na Jihu se mohou vyřádit zejména na uměle vytvořeném sáňkovacím kopci v prostoru za Lunou.

Sáňkovací kopec mezi panelovými domy za kinem Luna letos zažívá velkou premiéru. Poprvé od jeho realizace ho pokryl sníh a rodiny s dětmi se na něj jen hrnou.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Celé dva roky jsme museli počkat na uvedení do provozu našeho sáňkovacího kopce, který zvítězil v předloňském ročníku participativního rozpočtu. Bohužel poslední dvě zimy byly velice slabé na sníh. Letos teda konečně se nám ochladilo, celý kopec je krásně zasněžený a děti si ho můžou užít do sytosti.”

Anketa: návštěvníci sáňkovacího kopce: “Jsme strašně rádi a vlastně tady i dojíždíme, dalo by se říct, z okolí, protože žádný jiný kopec tady není. Takže se synem, vždycky ho vyzvednu tady ze školy, jdeme si sklouznout a potom domů a o víkendu tady dojedeme a je to super. Bydlíme kousek za bělským lesem. “

“Je to dobrý, protože tam můžeš jet dolů a tady u toho stromu, jak jsou ty skokánky, můžeš jet dolů a pak skočit. Tak to mě baví a potom ještě na druhé straně je tam daleko a ještě k tomu je tam led, tak když jedeš, tak to strašně moc zrychlí.”

Vedení radnice dokonce uvažovalo o zapůjčení sněžného děla, aby sníh vytvořilo uměle. Ani to ale kvůli mírným zimám s teplotami nad nulou nebylo možné. Každopádně se teď ukázalo, že uměle vytvořený sáňkovací kopec v participativním rozpočtu zvítězil oprávněně.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/expres-ostrava-jih/expres-ostrava-jih-19-01-2021-16-44