Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Prostor za Lunou se mění v atraktivní místo
  • Sportovní gymnázium se dočká lepšího zázemí
  • Projekt Náš Jih mapuje výstava na náměstí

Prostor za Lunou se mění v atraktivní místo

Za kinem Luna vzniká atraktivní místo nejen pro setkávání přátel a různých generací, ale také pro různorodé sportovní i rekreační aktivity. Jde o jednu z etap revitalizace Ostravy-Zábřehu, na kterou naváže mimo jiné revitalizace prostoru kolem kostela svatého Ducha.

V Ostravě-Jihu pokračuje nejen revitalizace Hrabůvky, ale také Zábřehu. Aktuálně se pracuje na projektu Zeleň za Lunou, na který radnice získala dotaci z programu Regenerace sídlišť, o kterou požádala Státní fond podpory investic.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Já jsem rád, že jsme byli znovu úspěšní v žádosti o dotaci na program Regenerace sídlišť, kdy jsme dostali takřka 6 milionů korun na již běžící akci Zeleň za Lunou. Celkem si o dotaci žádalo přes 40 subjektů s tím, že alokace byla 100 milionů a uspělo 16 žadatelů. V Ostravě spolu s námi uspěly ještě Fifejdy."

V části prostoru už jsou hotovy chodníky ze zámkové dlažby a nainstalován je také mobiliář. Rýsuje se také inline dráha, která povede po celém obvodu.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Součástí tohoto prostoru bude i jeden z vítězných projektů participativního rozpočtu roku 2018, který právě byl odložen kvůli revitalizaci tohoto prostoru. Jedná se o parkourové hřiště, takže navrhovatelé i podporovatelé tohoto projektu se mohou těšit, že do léta bude jejich projekt realizován a bude vhodný k použití.”

V parkové zóně se počítá s pinpongovými stoly, odpočinkovými místy, hrací plochou pro děti i loučkou pro psy. A také s novým veřejným osvětlením a sadovými úpravami. Práce běží podle harmonogramu a skončit by měly už v červnu.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “K získání dotace nám bylo nápomocné architektonické studio, respektive projekční kancelář Ateliér 38, kterým bych chtěl tímto poděkovat za vyhotovení velice kvalitní koncepce rozvoje vlastně celého sídliště Zábřeh. Zeleň za Lunou je opravdu pouze jedna z těchto etap s tím, že v tento moment vlastně v místě probíhá dokončení křižovatky Výškovická Čujkovova a my v tento moment plánujeme i revitalizaci prostoru před kostelem sv. Ducha.”

Do krásy roste i sídliště Hrabůvka, jehož revitalizace je rozdělena do několika etap.

Jan Dohnal, místostarosta MOb Ostrava-Jih: "Řada z těch etap Zeleň Savarin, náměstí Ostrava-Jih, momentálně běžící rekonstrukce ulice Dr. Lukášové, řada z těch etap už je nějakým způsobem v revitalizaci, nicméně jsme si vědomi toho, že městský obvod není pouze Hrabůvka, proto chceme směřovat velké úsilí i do jiných částí a právě proto teďka Zábřeh."

Připravuje se také revitalizace Pískových dolů a Výškovic.

---

Sportovní gymnázium se dočká lepšího zázemí

MS kraj chce zlepšit podmínky pro mladé, talentované sportovce. Chystá proto výstavbu zbrusu nové tělocvičny u sportovního gymnázia Dany a Emila Zátopkových v Ostravě-Zábřehu. Jde o jediné sportovní gymnázium v kraji, jehož je zřizovatelem.

Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových v Ostravě-Jihu se dočká zbrusu nové tělocvičny. Ještě letos ji chce začít stavět MS kraj. Momentálně je zpracovaná projektová dokumentace.

Stanislav Folwarczny, náměstek hejtmana MS kraje: “Pokud se územní řízení nezkomplikuje, tak v letošním roce by mohlo být stavební povolení, no a chtěli bychom to v tomto volebním období určitě postavit. Ty výsledky a úspěchy žáků školy jsou dlouhodobé, takže za mě věřím, že se ta investice podaří a že mladí sportovci budou mít ještě lepší podmínky pro svoji přípravu a že budou šířit slávu MS kraji.”

Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “V našem vzdělávacím a tréninkovém režimu zabezpečujeme sportovní přípravu našich žáků v 8 sportovních specializacích, kde v některých ty podmínky pro přípravu jsou skutečně vynikající, excelentní, jako jsou podmínky třeba pro naše atlety, nebo v letním období pro cyklisty.”

Na gymnáziu naopak chybí zázemí pro míčové sporty jako je basketbal a volejbal. Zejména volejbalisté potřebují tělocvičnu s vysokým stropem.

Mladí sportovci momentálně trénují v tělocvičně na Plzeňské ulici, která je od gymnázia daleko, případně v malé tělocvičně ve svém areálu, jejíž parametry jsou nevyhovující.

Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “Pro zabezpečení tréninků basketbalistů potřebujeme, aby žáci trénovali ve větších skupinách, to znamená, když ta budoucí tělocvična bude mít dvě regulérní hřiště na šířku té tělocvičny, tak se ty podmínky pro naše žáky výrazně zlepší.”

Nová tělocvična bude sloužit i pro moderní gymnastiku, která taky potřebuje vysoký strop k vyhazování náčiní a pro cyklisty tady budou nainstalovány speciální cyklistické trenažéry. Chybět v ní nebude ani zrcadlový sál.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-JIh: “Stejně jako se musí rozvíjet náš obvod a město Ostrava, je potřeba, aby se rozvíjelo toto jedinečné zařízení, to znamená střední škola zaměřená na mladé sportovce. Na základě diskuse s občany a jejich podnětů kraj zareagoval a přepracoval projektovou dokumentaci a v tuto chvíli, myslím si, že nic nebrání výstavbě tak, aby mohlo sloužit nejen studentům, ale i občanům městského obvodu.”

Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “Samozřejmě ta nová tělocvična bude sloužit v těch hlavních tréninkových časech našim žákům v rámci sportovní přípravy, ale v těch odpoledních hodinách samozřejmě vyjdeme vstříc místním klubům.”

Gymnázium má douholetou tradici. Loni oslavilo 35. výročí a mezi jeho absolventy je řada olympioniků. Dokonce si vede svůj tak zvaný klub olympioniků sportovního gymnázia.

Tomáš Pracný, ředitel, Sportovní gymnázium Dany a Emila Zátopkových Ostrava: “Mezi těmi olympioniky je i řada medailistů jako byl třeba výškař Jaroslav Bába, nebo hokejista Rostislav Olesz. Takovým rekordmanem v účasti na olympijských hrách je naše stolní tenisová legenda Patrik Korbel, který byl dokonce na 5 olympijských hrách.”

Ze současných sportovců gymnáziu dělají radost absolventi Tomáš Vaclík a Vladimír Coufal, kteří jsou oporami české fotbalové reprezentace a skvěle se umístili i v anketě Fotbalista roku.2020.

---

Projekt Náš Jih mapuje výstava na náměstí

Blíží se už 6. ročník participativního rozpočtu Náš Jih. Radnice na něj stejně jako v minulých letech, vyčlenila 10 milionů korun. Mezi nejúspěšnější projekty patří mimo jiné rekonstrukce kašny před poliklinikou v Hrabůvce a oprava kapličky v Pískových dolech.

Na náměstí Ostrava-Jih se střídá jedna výstava za druhou. Sotva skončila výstava velkoformátových fotografií Fenomén Lysá hora, která vás zavedla za krásami Beskyd, nainstalována byla výstava k dalšímu ročníku participativního rozpočtu Náš Jih.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Od dnešního dne tam budou k vidění nejúspěšnější a nejzajímavější projekty uplynulých 4 let participativního rozpočtu. To, co naši obyvatelé navrhli, co zvítězilo v hlasování a co bylo už realizováno. A samozřejmě k těmto obrázkům budou přidány informace, budou tam uvedeny všechny informace, jak podat návrh a na koho se obrátit. Pokud mají občané nějakou myšlenku, co hezkého ve svém okolí zvelebit."

Informacím k participativnímu rozpočtu se věnuje 5 panelů s 10 velkoformátovými fotografiemi.

Nápady na to, co v obvodu zlepšit, nebo nového vybudovat budou moci mohou lidé posílat už od května až do konce června.

Anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Já jsem rád, že se tady spravuje, já tady bydlím naproti, že se spravuje ta cesta, protože je tady nedostatek parkovacích míst. Posezení, to si tam můžeme zařídit na té Holasové. Tam už je jedna lavička a doufejme, že jich tam bude víc.”

“Nám třeba udělali teď v naší čtvrti pěkné dětské hřiště, ale je tam takový nepořádek, že už je tam s těma dětma nebezpečné chodit.”

Za celou dobu participativního rozpočtu už obyvatelé přihlásili 255 projektů, realizovaných jich bylo více než 50. Nápady může na radnici posílat každý, kdo v obvodu bydlí a je mu 16 let a více. Veškeré podrobnosti najdete nejen na výstavě, ale také na webu náš jih. cz

---Mohlo by Vás také zajímat