Na modernizaci bytů v Ostravě-Jihu půjde 110 milionů
Nájemní byty v městském obvodu Ostrava-Jih patří mezi nejdostupnější v rámci Moravskoslezského kraje a zájem o ně stále roste. V reakci na rostoucí poptávku obvod letos zvýšil investice do modernizace bytového fondu, aby zajistil zachování kvality nabízeného bydlení.
V uplynulých týdnech proběhla rekonstrukce jednoho z bytů v domě s pečovatelskou službou na ulici Odborářská v Ostravě-Hrabůvce. Kompletní rekonstrukce bytu zahrnovala nové podlahy, omítky, elektroinstalaci, koupelnu i novou kuchyňskou linku.
Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Chceme, aby se naši senioři cítili dobře a bezpečně. A proto jsme i zrekonstruovali tento byt, který neprošel v nedávné minulosti rekonstrukcí. A těchto bytů ročně rekonstruujeme cca 40, které jsou určené pro seniory.“
Investice do modernizace bytů v městském obvodu Ostrava-Jih letos dosáhly rekordní částky.
Martin Kret (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Minulý rok bylo zrekonstruováno vlastně 193 obecních bytů. Investice do těchto bytů byla cca 61 milionů korun. A pro letošní rok máme připraveno 110 milionů korun na rekonstrukce a modernizaci i nebytových jednotek a společných prostor.“
Řadou rekonstrukcí prošel v posledních pěti letech i bytový dům na ulici Stadická.
Růžena Heisigová, domovnice: „Náš dům má 60 bytových jednotek a pokud někdo z bytu odejde nebo nějakým jiným způsobem ten byt se uvolní, tak byty se rekonstruují a potom jde do výběrového řízení a dostane ho prostě zájemce, který byl vybrán úřadem podle určitých podmínek. No a jinak tady se udělali nové dveře, které byly žádoucí. Máme asi 2-3 roky nové výtahy, které stály docela dost peněz, zrekonstruovali jsme kolárnu, aby kola byla zavěšená.“
Úpravy zde plánují i na tento rok.
Růžena Heisigová, domovnice: „Na letošní rok prostě požadujeme a je žádoucí, aby se vymalovalo, což bude fajn, protože malba schodišť a chodeb u výtahu byla taky před třemi roky, ale teďka budeme malovat chodbičky u bytů.“
Modernizace neprobíhá pouze v uvolněných bytech. Po posouzení technického stavu může být na základě žádosti nájemníka provedena rekonstrukce i v bytě obsazeném. Pravidla pro tyto žádosti jsou dostupná na webových stránkách obvodu.
---
Projekty v Ostravě-Jihu pomáhají životnímu prostředí
Radnice Ostravy-Jihu obdržela ocenění za šetrnost k životnímu prostředí. Konkrétně byl oceněn projekt REPLACE, který nahrazuje betonové plochy zelení. Nejedná se ale o jediný zelený projekt. Na 16 školách v obvodu například zachytávají dešťovou vodu retenční nádrže.
Situace ohledně probíhající změny klimatu a s ní související boj proti suchu se dotýká většiny zastavěných území, obvodu Ostrava-Jih nevyjímaje. Jednou z cest, jak zlepšit hospodaření s dešťovou vodou, je instalování podzemních retenčních nádrží, jako to dělají například na Základní škole Provaznická.
Libuše Přikrylová, ředitelka ZŠ Provaznická: „Retenční nádrže využíváme od jara do podzimu, kdy je voda, protože na zimu musíme vodu vypouštět. A jinak používáme vodu na všechny možné činnosti, především v pracovních činnostech, tedy na zahradě. Vidíte, že zahrada je velmi veliká, takže žáci zalévají, ošetřují květiny a také využíváme někdy i v letních měsících pro školní družinu, kdy je horko a díti se třeba i schladí, eventuálně na nějaké čištění, nářadí ve skleníku atd. Prostě ta voda je využitelná všemi směry, a tím pádem ušetříme hodně vodu ve škole, která se musí platit.“
Kromě základní školy Provaznické jsou nádrže na dešťovou vodu nainstalovány na dalších pěti základních a deseti mateřských školách v obvodu.
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Při každé revitalizaci veřejného prostoru se dneska na to dbá, aby tam byly přesně tyto technologie, abychom zachytávali vodu stejně tak zachytáváme vodu v našem biotopu. To znamená, už se na to myslí při každém projektu a už je to vlastně takový standard. Už to vlastně není nic zvláštního. Prostě máme větší teplo, tak se snažíme tu vodu zadržovat.“
Nejedná se ale o jediný projekt, který činí obvod zelenějším a šetrnějším k životnímu prostředí.
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „V posledních letech jsme realizovali projekt Replace - Zeleň místo betonu, za který jsme získali od norských fondů, což byl poskytovatel dotace, tuto krásnou cenu. Za to jsme velice vděční a pokračujeme dále v těchto opatřeních tak, abychom trošičku víc žili v souladu s přírodou a využívali to, co nám ta příroda dává.“
Díky projektu z Jihu postupně zmizelo 22 000 m² betonových ploch, včetně zastaralých městských mobiliářů, a nahradila je zeleň. Hlavními realizátory projektu je město Ostrava s obvodem Ostrava-Jih a zapojily se také Technické služby obvodu, které o místní zeleň pečují.
---
Léto na kole opět potěší cyklisty z Jihu a okolních obcí
Tradiční cyklojízda Léto na kole letos připadá na sobotu 24. května. Sedmý ročník akce propojí městský obvod Ostrava-Jih s dalšími pěti obcemi a obvody. Trasa povede z Ostravy-Jih přes Hrabovou, Paskov, Krmelín a Novou Bělou do Staré Bělé. Každoročně se jede trasa zajímavými místy těchto obcí a obvodů, kterou společně s účastníky zdolávají i jejich starostové.
Být na kole obklopen přírodou, poznat okolní lokality, vyzkoušet si své síly a dopřát si společný sportovní zážitek se spoustou zábavy. I tak by se dala charakterizovat tradiční letní akce Léto na kole. Tu od roku 2017 připravují starostové Ostravy-Jihu a dalších pěti okolních obcí a obvodů, kteří na kola usednou vedle dalších účastníků. Druhým rokem se bude startovat u K-Tria.
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Vyrazíme od kulturního zařízení Ostrava Jich. Prezence je už v 9 hodin, právě v tu sobotu, 24. května 2025. Následně pojedeme do Hrabové, projedeme Paskovem, pak zamíříme do Krmelína, Nové Bělé a skončíme ve Staré Běle, kde čeká opět na všechny účastníky krásný kulturní program, něco na občerstvení, tombola a tam si povíme o tom krásném výletu a o našich městských obvodech a obcích.“
anketa, účastníci Léta na kole 2024: „Jezdíme každý rok. Je nás sedm a vždycky se na to těšíme.“
anketa, účastníci Léta na kole 2024: „Mě důchodci tady přemluvili, ale jinak sportuju celý život.“
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Cílem projektu je seznámit právě s zajímavostmi v těch daných obvodech a obcích, ale také samozřejmě přispět trošku po tom jaru k pohybu, rozhýbání a vlastně další akce pro celou rodinu. Takže všechny opravdu můžou být i ti nejmenší, na všechny se vždycky počká v daných stanovištích, sbírají se razítka a za to se získávají potom v cíli ceny.
Zájemci se mohou předběžně registrovat na webu letonakole.cz, kde naleznou i další detailní informace.
Gabriela Gödelová, ředitelka Kulturního zařízení Ostrava-Jih: „Tu registraci provádíme pro to, abychom přibližně znali počty účastníků, tak, ať nám nepochybí občerstvení a třeba nějaké drobné dárečky, jak cestou na stanovištích, tak to občerstvení, které bude takovou zaslouženou odměnou po výkonu, kromě toho nabízeného programu. A mimochodem v cíli ti, kteří dojedou a budou mít v kartičce všechny razítka z těch průjezdů, tak budou zařazení do slosování o 15 dárkových tašek s maličkostmi a s pozornostmi z každého městského obvodu a obce, kterými budeme projíždět.“
Pokud se lidé nebudou cítit na 20tikilometrovou trasu, mohou se, stejně jako v minulých letech, přidat cestou jako neregistrovaný účastník. O bezpečný průběh cesty se starají policisté a zdravotníci. Sedmý ročník Léta na kole bude mít tedy opět co nabídnout.
---