Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Sbírka pomohla lidem, kterým zničil byty výbuch varny
  • Oslava 100 let Jubilejní kolonie v Hrabůvce
  • O Prázdniny na Jihu je velký zájem

Sbírka pomohla lidem, kterým zničil byty výbuch varny

Více než půl milionů korun poslali lidé na pomoc obyvatelům bytového domu v Provaznické ulici v Hrabůvce. Ti museli koncem února opustit své domovy poté, co v jednom z bytů vybuchla varna drog. Jeden člověk byl zraněn a asi 40 lidí bylo evakuováno.

Tři měsíce probíhala veřejná sbírka pro nájemníky domu v Provaznické ulici v Hrabůvce. 24. února tam explodoval jeden z bytů, ve kterém dva muži vařili pervitin. Výbuch narušil statiku domu a následný požár poškodil dalších několik bytů a také auta v okolí.

Anketa: obyvatelé okolních domů: “Někdo asi něco zadrbal, že. Všichni psali na facebooku, že už se o tom vědělo, tak já nevím, jestli na to někdo čekal, co se stane.”

“To je běžné tady. Když se podíváte, tak to máte skoro v každém baráku něco takového a je jen otázka, kdy to bouchne.”

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Na transparentním účtu pro Provaznická 76 se vybralo 566 tisíc korun, které jsou rozděleny mezi jednotlivé nájemníky. Pochopitelně bez nájemníka, kde došlo k výbuchu. Jsem rád, že naši občané jsou ochotni pomoci lidem, kteří jsou v nouzi.”

Sbírka nebyla účelová, lidé si tak za tyto peníze mohou pořídit cokoli, co jim aktuálně chybí. Všichni jsou stále ještě v náhradním ubytování, které jim zajistila radnice Ostravy-Jihu.

Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: “Ten dům je stále ještě neobyvatelný. Stále se posuzuje náročnost vlastně předělání daného bytu do původního stavu, respektive do stavu, který je obyvatelný.”

Krátce po výbuchu policie obvinila 48 letého majitele bytu a začátkem května i samotného vařiče drogy, 37 letého muže z Ostravy, kterého výbuch těžce zranil.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Obviněný muž se komisaři do výslechu k vytýkané činnosti doznal a svého jednání litoval."

Oběma hrozí až 10 let vězení.

---

Oslava 100 let Jubilejní kolonie v Hrabůvce

Jubilejní kolonie oslavila 100 let. A ro Promenádou, která se nesla v prvorepublikovém duchu, kdy tato krásná část Ostravy-Jihu, vznikala. Postavena byla v letech 1921-1932 Vítkovickými železárnami a tvořilo ji 605 dělnických bytů.

Do Jubilejní kolonie v Ostravě-Hrabůvce se sjely stovky lidí. A to na oslavy sta let této dříve dělnické čtvrti. Dnes Jubilejní kolonie nabízí atraktivní rezidenční bydlení a některé domy jsou zapsány jako kulturní památky.

Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Dneska jsme se tady sešli v poměrně hojném počtu na akci ke 100. výročí založení Jubilejní kolonie. Probíhá takzvaná Promenáda v Jubilejní kolonii. Máme tady swingový orchestr, spoustu stánků s občerstvením a přišli jsme se bavit a pozvat samozřejmě všechny obyvatele, nejen Jubilejní kolonie, ale z celého Jihu, aby se zde přišli podívat.”

Karin Raszková, spolek Elegant: “V podstatě chceme pozvat všechny na swingové léto, které už běží a Promenáda je součástí Swingového léta. Vidíme, že už se lidi začínají bavit, počasí krásně drží, ty mraky drží, aby nepršelo, takže to je úplně super.”

Promenáda začala komentovanou prohlídkou Jubilejní kolonie a pokračovala zejména tancem. Po celou dobu vyhrávala swingová kapela Dolbend a připravena byla i škola swingových tanců.

Zuzana Lindovská, Jazz Monkeys: “Swingové tance, které většinou učíme za začátečnických workshopech jsou lidi hop a charleston, někdy i sólo charleston, protože ne každý má k sobě pár, takže je výhodou udělat i sólové workshopy pro lidi, co nepřijdou v páru.”

Součástí Promenády v Jubilejní kolonii byla i výstava historických kol a tady na tomto vysokém kole se lidé mohli i projet.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Já jakožto zástupce klubu velocipedistů Moravan Ostrava-Hrabůvka tady prezentuju prostřednictvím výstavy dějiny cyklistiky nejen v Evropě, ale zejména v českých zemích a potom detailně i na Ostravsku a v Ostravě, Máme tady pár historických kol z 30. let, takže návštěvníci se můžou podívat, jak se jezdilo před zhruba 100 lety. Jsou tady různé letáčky, ten program, je docela pestrý a navazuje na celou tu sousedskou slavnost.”

Připraveny byly i zábavné vědomostní kvízy zaměřené nejen na dějiny Jubilejní kolonie, ale i na dějiny cyklistiky.

Petr Lexa Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Některé ty odpovědi jsou samozřejmě úsměvné, ale lidí většinou tu správnou odpověď trefí a právě prostřednictvím těch kvízů chceme, aby se seznámili s těmi základními daty z historie.”

Anketa: návštěvníci Promenády: “Užíváme, perfektní, jsme spokojeni, fajn swing, tak to je bezvadné. Já bydlím ve Staré Bělé, ale pocházím ze Zlína, tak si to fakt užívám.”

“Přímo na akci jsme poprvé a v Jubilejní jsem ještě nebyl a přišel jsem si sem zatančit.”

“Nám se tu líbí, je to příjemné, po dlouhé době zase v Ostravě venku, takže jsme spokojeni.”

“Přijela jsem z Poděbrad, z lázeňského městečka, kde je samozřejmě stejně tolik zeleně jako v Ostravě a když jsem se dozvěděla asi před dvěma lety o existenci Jubilejní kolonie a poprvé jsem sem přijela, tak jsem byla nadšená, co všechno tady vzniklo a hlavně jsem hrozně ráda, protože já jsem takový nostalgický srdíčkář, tak jsem ráda, že tady jsou ještě takoví nadšenci, kteří takové to souznění sousedské můžou vůbec organizovat.”

“My jsme přijeli teprve před chvíli, ale lidí je tady plno a atmosféra bude určitě skvělá, protože tady ty akce jsou vždycky přímo báječné. No a přijeli jsme s manželem a tady naším dalším přírůstkem, takže s ním jezdíme společně na kole.”

Na akci se lidé mohli vyfotit i v dobovém koutku a nechyběl ani kinematograf, který divákům přiblížil historii Jubilejní kolonie.

---

O Prázdniny na Jihu je velký zájem

Tradiční letní akce Prázdniny na Jihu je v plném proudu. Určena je dětem od 6 do 14 let, pro které je na každý všední den připravena nějaká aktivita. Zájem je opravdu velký.

Jak se točí film, parkourový workshop, dopoledne s hasičí, CDUčkiádu a spoustu dalších aktivit zažívají děti díky akci Prázdniny na Jihu, která potrvá až do 27. srpna a je zcela zdarma. Stačí se zaregistrovat na webu prazdninynajihu.cz. My jsme s kamerou zavítali do Tanečního centra Krokodýl, kde se hlavně tančilo.

Marta Szücsová, manager oddílu: “Dneska Krokodýl hostil mažoretky a tanečnice a baletky. Holky tady byly celé dopoledne, dostaly do těla. Dopoledne pršelo, takže jsme byli v tělocvičně a teď na závěr vysvitlo sluníčko, takže jsme byli schopni natrénovat i nějakou malou skladbu.”

Akce se zúčastnilo celkem 17 dívek, které se naučily nejen správné držení těla, ale také poskoky na airtrucku, mažoretkové prvky a tři baletní pozice.

Veronika Luňáčková, mažoretka: “Holky byly velmi šikovné na to, že to dělaly některé poprvé. Nejtěžší bylo asi se seznámit s tou tyčkou, že není to o stresu ty mažoretky, že to je hlavně o uvolnění. Že když se točí, tak nemůžeme mít to zápěstí napnuté a ztuhnuté, Musíme se fakt jako uvolnit, aby nám ty twilingy šly.”

Anketa: účastnice Prázdnina na Jihu: “Bylo to super, hodně jsme se toho naučili, cvičily jsme s hůlkama, na airtrucku a moc jsem si to užila.”

“Hodně moc se mi to líbilo, bylo to moc super a nejtěžší asi bylo , třeba ta roznožka pro mě. Ale jinak to tady je super, boží je to tu.”

“Bylo to dobré, naučila jsem se trochu šňůru. I když mi nešla, tak jsem se ji trochu naučila a bylo to super.”

“Bylo to moc super a podle mě tu přijdu zas.”

“Líbilo se mi tu hodně a bavilo mě to tu. Naučila jsem se pořádně točit hůlkou.”

“Mě se tady hodně líbilo. Mažoretky asi dělat nebudu, protože už dělám tanec, takže to by bylo na mě hodně a nebylo to ani tak moc těžké a s hůlkama se točilo dobře, ale ze začátku mi to absolutně nešlo, ale potom jsem se trošku do toho chytla.”

“Mě se to tady hodně líbilo a já jsem mažoretka tady.”

Holky se nenudily ani o přestávce, kdy si společně připravily sladkou ovocnou svačinu.

Marta Szücsová. manager oddílu: “O přestávce jsme udělali špízy. Holky se naučily krájet a naučily se hlavně jak se správně mají stravovat.”

Mažoretky z oddílu Krokodýl jsou velmi úspěšné. Nejtěžší na tomto sportu je mu propadnout a potom vydržet.

Marta Szücsová. manager oddílu: “Holky, které k nám chodí do oddílu, jsou mistryně světa v mažoretkovém sportu a myslím si, že by to mohla dokázat každá dívka, která by u sportu vydržela a které by se to zalíbilo a která by pravidelně trénovala.”

Do oddílu Krokodýl se mohou hlásit dívky už od 4 let věku.

---Mohlo by Vás také zajímat