Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Moderní stroje pomáhají udržet čistotu na Jihu
  • Výstava Létem světem na náměstí Ostrava-Jih
  • DOPRAVNÍ REVUE: Bezpečnostní projekt Na kole jen s přilbou začal i v MSK

Moderní stroje pomáhají udržet čistotu na Jihu

V Ostravě-Jihu v létě čistí, co se dá. Technické služby maximálně využívají nově zakoupenou techniku a od nečistot zbavují veřejná prostranství.

Prostor před kinem Luna prochází pravidelnou očistou. Speciální tartanový povrch se čistí ekologicky pouze horkou vodou.

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Tady vlastně můžeme vidět u kina Luna čištění vlastně vysokotlakým čističem čištění toho speciálního tartanového povrchu, kdy vlastně i horkou vodou ta špína, která vlastně původně přes zimu se tady usadila, tak jde velmi dobře dolů a nepoškozuje ten povrch, který tady je. Nepřidáváme tam absolutně žádnou chemikálii, je to jenom horká voda, tlaková, teplá tlaková voda a vlastně tady u toho tartanového povrchu ještě používáme takové kartáče, které jsou na spod toho kotouče.”

S celou plochou si díky moderní technice, konkrétně vysokotlakému čističi, vystačí pouze dva zaměstnanci.

Tomáš Grabovský, Technické služby Ostrava-Jih: “Celý prostor trvá asi 5 pracovních dnů vyčistit. Jeden obsluhuje, jeden ho zajišťuje, co se týče přívodu vody a jeden obsluhuje samotný stroj, tu trysku.”

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Cílem je, abychom vlastně měli veškerá ta veřejná prostranství čistá a jak já říkám, voňavá, protože vlastně ten stejný stroj používáme i na čištění podchodů, kde vlastně čistíme minimálně jednou za měsíc veškeré podchody, které máme v městském obvodu.

Technické služby v současné době čistí nejen tartanové povrchy a podchody, ale také odplevelují frekventovaná místa v obvodu.

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Tady na náměstí SNP můžeme vidět vlastně v akci stroj, který jsme pořídili letos na jaře, který slouží pro ekologickou likvidaci plevele. Využíváme ho vlastně k takzvané škarpírce chodníků a větších ploch, které nám zarůstají trávou. “

Ani v tomto případě není třeba žádných chemikálií. Horká voda rostliny spálí včetně jejich kořenů.

Zdeněk Hübner, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Tak zhruba za 14 dní můžeme mechanicky přečistit tu plochu a tím odstraníme ten plevel zhruba na měsíc až dva podle těch povětrnostních podmínek. Tento stroj máme zatím jeden. Chceme vyzkoušet, jak se osvědčí, ale už teď víme, že je velmi efektivní v té likvidaci toho plevele, protože jsou jinak ještě další možnosti likvidace, a to je buď ručně, mechanicky odstraňovat, vydlabávat prostě buď motyčkou nebo nějakými nástroji anebo chemicky to čistit randapem, ale to nechceme.”

Jiří Kiška, Technické služby Ostrava-Jih: “Asi tak 5, 7 sekund by se to mělo vydržet na té bylince a ta bylinka potom od kořenů uhnije jako kdyby. Pak se to musí ručně vytrhat. A pak čekáme, jak to naroste znova a opakuje se to pořád dokola.Tento prostor nám vyjde tak na dva, na tři dny. Je pěkně, tak je to dobré.”

Moderní stroje šetří nejen pracovní síly, ale také přírodu a obyvatele před nežádoucí chemií.

---

Výstava Létem světem na náměstí Ostrava-Jih

Náměstí Ostrava-Jih zaplnily fotografie Martina Grobaře. K vidění je tady výstava s názvem Létem světem, která Vás zavede na spoustu zajímavých míst celého světa.

Létem světem. To je výstava velkoformátových fotografií, kterou si můžete až do 28. července prohlédnout na náměstí Ostrava-Jih. Celkem je tady vystaveno 39 fotografií ze 13 zemí světa. Nejvíce fotografií pochází z Islandu, Kanady a Norska. Nechybí ale ani další země jako Francie, Španělsko, Slovinsko nebo Albánie.

Martin Grobař, fotograf: “To filtrování bylo velice těžké.a dalo dost času hlavně s uvážením, které fotky tady zařadit, ale snažil jsem se ty fotky pojat tak, aby tady na této výstavě bylo obsaženo téměř všechno. Od zimního, letního, přes nějaké fotky moře, město.”

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Cestování je pro mě obrovským koníčkem. Rád vyjíždím, pokud je to možné.a právě letošní rok toho cestování pro nás nikoho asi moc nebude do zahraničí. Doufám, že všichni využijí krásných míst v Ostravě, případně v jiných částech ČR a je tady skvělá výstava. Myslím si, že ty fotografie jsou nádherné a že obzvláštní tento prostor a dají fantazii všem nám, kteří se do toho zahraničí nedostaneme.

Lidé na výstavě oceňují zejména to, že jsou na fotografiích méně známá místa, které jsou pro ně inspirací.

Anketa: návštěvníci výstavy: “Je to pěkná inspirace. Člověk, když se podívá na některá místa, si řekne. Tam jsem ještě nikdy nebyl. Ani nevím, že to místo může tak krásně fungovat a možná, že přijde nějaký cestovatel, začínající fotograf, který si řekne já tam pojedu.”

“Velmi se mi líbí výstava. Ten Island je perfektní a Kanada. Myslím, že stojí za to ty fotky, aby se na ně lidé podívali.”

“Výstava je úplně nádherná. Mě se líbí strašně moc, já říkám, že vidí to, co ostatní lidi nevidí, takže krásné fotky.Musím říct, že krásné . Musím říct, že bych si uměla představit je mít v obýváku.”

“No perfekt, perfekt se nám líbí.”

Výstavu zpestřil i koncert písničkáře Romana Petra. Fotograf Martin Grobař připravuje pro městský obvod Ostrava-Jih také kalendář na příští rok.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Já se právě těším na ten kalendář od pana Grobaře, protože on nám vlastně sám objeví nová, přírodní místa na Jihu. Takže se těším a pak si je navštívíme všichni společně, ti, co ten kalendář budou mít.”

Na Jihu lidé rádi tráví čas zejména v Bělském lese, nebo v Jubilejní kolonii. Obě místa rozhodně stojí za návštěvu.

---

Bezpečnostní projekt Na kole jen s přilbou začal i v MSK

Na kole jen s přilbou, to je název a taky hlavní téma celorepublikové preventivní akce, která se rozběhla i v Moravskoslezském kraji. Natáčeli jsme v Bělském lese, který je oblíbeným místem nejen cyklistů.

S projektem přišla nezisková organizace Bezpečně na silnicích. Za úkol si vzala snížit nehodovost cyklistů, a to nejen v našem regionu.

Patrik Lang, Tým silniční bezpečnosti: “Hlavně dává důraz na to, aby cyklisté měli a používali ochranné prvky, hlavně ve formě cyklistické přilby a dále se soustřeďuje na to, aby měli cyklisté povinnou výbavu na kole, byli správně vidět na silnicích.”

K projektu se připojila i policie, která pečlivě sleduje dopravní statistiky. Mezi nejčastější úrazy cyklistů - bohužel často i s tragickými následky - patří zranění hlavy.

Martina Jablonská, preventistka KŘ PČR Moravskoslezského kraje: “V roce 2019 bylo v Moravskoslezském kraji zjištěno téměř 600 dopravních nehod způsobených cyklisty, z čehož 113 viníků způsobilo nehodu pod vlivem alkoholu nebo návykových látek. 36 cyklistů mělo úraz způsobený nenošením cyklistické přilby. Proto apelujeme na dospělé cyklisty, aby nepodceňovali jízdu bez helmy.”

Patrik Lang, Tým silniční bezpečnosti: “Dětem rozdáváme reflexní pásky, dospělí od nás dostanou taky reflexní pásky i jiné předměty ke zvýšení viditelnosti na kole. Můžou si od nás vyzkoušet, které simulují alkohol a drogy. Dneska už se to zlepšuje. Opravdu lidé se naučili ty cyklistické přilby nosit, ale opravdu ty nejvážnější úrazy se stávají právě na na hlavě a krku. Z toho důvodů se snažíme, aby co nejvíce cyklistů tu přilbu na hlavě mělo.”

Kromě přilby jsou důležité i reflexní prvky. Cyklisté by je neměli podceňovat.

Patrik Lang, Tým silniční bezpečnosti: “Třeba v horách lidé často nemají odrazky, protože říkají, že jim to překáží a odpadává a že je to zbytečná zátěž. Ale je důležité to na tom kole mít, aby ten cyklista byl vidět. Střídá se vám světlo a tma například při výjezdu z lesa a potom ten cyklista vůbec není vidět. Je důležité něco tam mít. Občas na to lidé zapomínají, my je přesvědčujeme, aby si alespoň tu pásku na to kolo dali."

Projekt bude dál pokračovat po celém Moravskoslezském kraji.

---Mohlo by Vás také zajímat