Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Revitalizace zahrad mateřských škol
  • Náměstí SNP zdobí industriální lavičky
  • Šachový turnaj O pohár starosty Ostravy-Jihu

Revitalizace zahrad mateřských škol

Zahrady mateřských škol v Ostravě-Jihu postupně procházejí revitalizací. Získávají tak nejen krásnější vzhled, ale také edukační význam. Naposledy prošly revitalizací zahrady MŠ Zlepšovatelů a Ignáta Herrmanna v Hrabůvce.

Bylinkové záhony, hmyzí hotely, hmatové chodníčky a další naučné přírodní prvky nově získávají zahrady mateřských škol v Ostravě-Jihu. Pyšnit se jimi mohou mimo jiné MŠ Zlepšovatelů a Ignáta Herrmanna v Hrabůvce.

Lenka Divinská, ředitelka MŠ Zlepšovatelů: “Naším dlouhodobým záměrem bylo vybudovat živelnou zahradu v přírodní stylu pro naše tři MŠ. MŠ Zlepšovatelů 27, MŠ Mitušova 4 a MŠ Šponarova 16. Projekt naší zahrady Zlepšovatelů 27 je v rytmu živlů a představuje naši MŠ, ve které s dětmi hrajeme na přirozeně laděné nástroje, bubnujeme na djembe bubny a zpíváme písně v rytmu živlů.”

Živly jsou zastoupeny v herních prvcích, Například oheň představuje ohniště s posezením. Zemi zahrádka a vesnička z vrbového proutí, vodu zastupuje prameniště a vzduch zvonkohry.

Lenka Divinská, ředitelka MŠ Zlepšovatelů: “Realizace zahrady trvala přibližně dva měsíce, převážně v době, kdy byla naše MŠ uzavřena, a to v březnu a v dubnu v roce 2020."

Různé bylinky jako mátu, šalvěj, dobromysl nebo levanduli si děti mohou pěstovat i v MŠ Herrmanna, která získala i zbrusu nové herní prvky.

Tereza Ondřejová, zástupce ředitelka MŠ Ignáta Herrmanna: “Za pouhé dva roky vzniklo to všechno, co můžete za mnou vidět. Získali jsme dominantu tady ten velký prolézací hrad pro děti, jsou zde trampolíny, pískoviště, jsou tady vlastně herní prvky pro všechny věkové kategorie dětí, které MŠ navštěvují.”

První impuls ke zkrášlení zahrady dala jedna z maminek dětí, které školku navštěvují. V roce 2018 podala projekt na revitalizaci zahrady do participativního rozpočtu. Ten ale nedostal potřebný počet hlasů a tak se obrátila přímo na radnici, kde byla úspěšná.

Tereza Ondřejová, zástupce ředitelka MŠ Ignáta Herrmanna: “Díky paní místostarostce Dagmar Hrabovské se tady za poslední dva roky toho změnilo opravdu hodně, za což jsme rádi. vzhledem k tomu, v jaké době se nyní nacházíme, tak všechno bude delší dobu trvat, ale naplánovaná je i rekonstrukce chodníků.

Ty jsou částečně ze zámkové dlažby a částečně z asfaltu a místy jsou popraskané a místy samá boule. Po rekonstrukci by měly být celé ze zámkové dlažby.

---

Náměstí SNP zdobí industriální lavičky

Na náměstí SNP v Ostravě Zábřehu se objevily zbrusu nové lavičky. Je jich celkem 5 a jsou pčímo umělecký dílem,. Vyrobili je totiž mladí umělci v rámci Sympozia prostorových forem.

Před kulturním domem Akord v Ostravě-Zábřehu si můžete odpočinout na netradičních industriálních lavičkách. Vznikly díky 6. ročníku Sympozia prostorových forem, vyrobeny jsou z odpadu, který mladí umělci našli ve šrotu a každá má svůj význam.

Marek Břuska, účastník sympozia: “Máme tady první lavičku, to byl student, který dělal dvě najednou de facto, protože jedna byla maturitní práce, druhá reakce na tu maturitní práci Využíval typických profilů pro průmysl ocelářský, takže to jsou nějaké u profily a podobně. Víceméně toto dílo je vhodné do města, do parku a podobně.”

Další z laviček vypadá kosmicky a znázorňuje něco jako observatoř.

Marek Břuska, účastník sympozia: “Myslím si, že autor to tak chtěl, aby se nad tím dalo polemizovat. Je to trošku z jiných komponentů poskládáno, což je vidět, je to ale vše, co se týče strojírenského průmyslu. Takže jsou tady vidět unašeče pro frézování a podobně.”

Další z laviček vyrobili nerozluční kamarádi a bývalí spolužáci střední umělecké školy AVE ART, kteří se tak po delší době díky sympoziu opět sešli

Marek Břuska, účastník sympozia: “Chtěli teda zachovat trošku čistotu tvaru té trubky, tak udělali jenom takový tubus a pohráli si jenom čistě s těmi liniemi. Chtěli zachovat čistý design. Na tady této lavičce se podílel i kolega ze Slovenska, který si to velice pochvalovat to sympozium , poněvadž je zvyklý na menší věci a najednou přišel k věci, která má zhruba , 300 kilo, takže byl úplně unešen tou surovostí materiálu,”

Nakonec se z něj stala Lavička, která dostala název bruselský gauč, protože je pohodlná a pokud si na ni dáte polštáře, budete se opravdu cítit jako na gauči.

Je netradiční, je zvláštní a líbí se mi to.”

Už brzy bude spuštěna i anketa, ve které rozhodnete, která z těchto laviček je nejhezčí.

Jaroslav Prokop, ředitel Střední umělecké školy AVE ART: “V těchto dnech připravujeme již 7. ročník Sympozia prostorových forem, který proběhne v roce příštím, doufám a téma bychom zvolili příbuzné, tedy městský mobiliář na druhou s tím, že vlastně rozšíříme to portfolio nejen o lavičky, ale i odpadkové koše a případně i lehátka.”

Industriální lavičky budou před kulturním domem Akord až do konce října a poté se přesunou na nové náměstí Ostrava Jih.

---

Šachový turnaj O pohár starosty Ostravy-Jihu

V Ostravě-Jihu se uskutečnil už 3. ročník šachového turnaje O pohár starosty. Milovníci této královské hry se společně utkali v sále kulturního domu K-trio, kde se sešly desítky nadšenců tohoto sportu.

Milovníci šachů se opět po roce setkali v kulturním domě K-trio. Společně si zahráli turnaj O pohár starosty, který byl rozdělen na dvě části. Dopoledne patřilo dětem, odpoledne pak dospělým.

David Šimon, hlavní rozhodčí: “Je to 3. ročník této akce. Dnes se zúčastnilo 13 dětí místních ZŠ, odpoledne potom máme přihlášených 11 dospělých, Celkově turnaj probíhal velmi svižně, bez problémů. děti si zahrály, něco nového se naučily, takže za nás byť v menším počtu lidí než v loňském roce, ale i tak je to vydařená akce.

Turnaje se mohli zúčastnit jen neprofesionální šachisté a například v kategorii děti a mládež převažovali kluci.

Anketa: ůčastníci turnaje: “Já nehraju tréninkově ani tak, já jenom jezdím na ty závody a to je asi podruhé jakože. Minulý rok i tento rok. Měla jsem jenom dva body, ale zlepšila jsem se.”.

“Hrálo se mi celkem dobře, skončil jsem sice s mí to body, ale pro mě je důležité, že jsem si zahrál.”

“Já jsem začal minulý rok a vlastně jsem byl taky na tom turnaji minulý rok, dopadl jsem docela hrozně a dneska se mi to povedlo, jsem druhý.”

“Tento ročník byl hodně dobrý, povedlo se mi to, měl jsem asi 4 body a byl jsem třetí, takže si myslím, že to je dobré umístění. Chtěl bych příště být první, doufám, že se mi to povede.”

“Jsem rád, že jsem to mohl vyhrát. Nikdy jsem nic takového nevyhrál, ale hraju celkem často hlavně na mobilu a hodně s panem učitelem ve škole. Tady to bylo dobré. Chtěl bych hrát na ME a tak dále.”

Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol a každý hráč měl 15 minut na tah. Úroveň byla výborná hlavně díky tomu, že se všichni hráči rok od roku zlepšují.

---Mohlo by Vás také zajímat