Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y. Fajtové a P. Straky
  • V Ostravě-Jihu přibývá parkovacích míst
  • Žáci ZŠ Dvorského vyhráli soutěž Pěšky do školy
  • Defibrilátor zachraňuje životy snadně a rychle

V Ostravě-Jihu přibývá parkovacích míst

V Ostravě-Jihu roste počet parkovacích míst. Aktuálně bylo lidem předáno nové parkoviště na ulici Jugoslávská, kde byl velký problém odstavit auto.

Od května do začátku listopadu probíhala stavba parkoviště na ulici Jugoslávská v Ostravě-Zábřehu. Celkem tady vzniklo 150 stání, z toho 6 pro vozíčkáře.

Jiří Stráník (SPOLU), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Všechna parkovací místa jsou určena pro veřejnost a stavba zahrnovala také vybudování navazujících chodníků a výsadbu nových stromů a keřů. Cena díla je celkem 16 a půl milionů korun, z toho 10 milionů na stavbu přispěla společnost Lidl a zbytek nákladů hradil městský obvod Ostrava-Jih.”

Na nová parkovací místa se mohou těšit i obyvatelé Hrabůvky.

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Městský obvod Ostrava-Jih samozřejmě ví, že parkování je dlouhodobý problém, ostatně jako všude ve městech. Stále se hledají další možnosti k budování parkovacích míst. V těchto dnech se bude otevírat rozšířené parkoviště na ulici Aviatiků. Další parkovací místa se po dohodě a po projednání s obyvateli na ulici Čujkovova staví právě v této lokalitě.”

Jedná se o 3 parkoviště, která vznikají mezi domy.

---

Žáci ZŠ Dvorského vyhráli soutěž Pěšky do školy

Do výzvy Pěšky do školy se letos zapojilo rekordní počet škol z celé ČR. Více než 300. Probíhala v rámci týdne mobility a jejím cílem bylo upozornit na nebezpečné situace, které vznikají tím, že rodiče vozí děti až před školu.

Děti se každé ráno před základními školami proplétají mezi auty. Řidiči je při couvání nebo otáčení mohou snadno přehlédnout. Změnit to má výzva Pěšky do školy, která se uskutečnila už pošesté a letos ji vyhrála třída 8.A ZŠ Dvorského. Její žáci chodili pěšky do školy nejčastěji.

Marie Čiverná, koordinátorka projektu: “Tato škola se právě zúčastňuje už poněkolikáté tohoto projektu, této výzvy Pěšky do školy, jsou velmi aktivní. Proto jsme přijeli osobně právě sem, abychom ocenili třídu, která se opravdu chová velmi zodpovědně. Zajímá ji jaké prostředí je před školou, jaké je životní prostředí, jestli tam nejezdí auta, nedělají nepořádek, není tam hluk a nebezpečné prostředí.”

Anketa: žáci 8. A: “Sportuji rád a chůze pěšky do školy mě bavila, Jak jsi rád, že jste vyhráli? Nečekal jsem to vůbec, ale jsem rád. že jsem se zúčastnil, aspoň jsme to zkusili a povedlo se to.”

“Bavilo mě to, aspoň jsem se nenudila a nemusela jsem jezdit busem. My bydlíme tady s kamarádkou blízko, takže jsme chodily tři spolu každý den a to bylo fakt super. Budeš v tom pokračovat? Jo, my právě chodíme i ze školy domů, protože to máme blíž lesem, takže teď se snažíme chodit pěšky i domů.”

“Bavilo mě to chodit pěšky a taky jsem ráda, že jsme se někdy prošli i tím lesem. Chodíš i mimo školu pěšky? Třeba na procházky a tak? Jo, chodím a někdy jedem ze školy i na kole. domů, takže to je taky dobrý.”

Na ZŠ Dvorského se do výzvy Pěšky do školy první den zapojili i pedagogové, aby děti motivovali.

Kristýna Kubištová, učitelka ZŠ Dvorského: “Vymyslela jsem speciální trasy, které byly poblíž obydlí, kde žáci bydlí a tam vždycky čekal pedagog na skupinku žáků, kteří se tam dostavili a pak jsme šli společně k cíli ke škole, kde jsme se sešli z různých částí. Někteří šli z Dubiny od Lidlu, někteří až ze Zábřehu, někteří z Hrabůvky od Jihu.”

Eliška Froschová Stehlíková, CSR specialista: “Do soutěže jsme věnovali sportovní odměny a navíc do této třídy jsme přivezli i nějaké občerstvení, aby si děti pochutnaly na zdravém sortimentu z Lidlu, takže jsem přivezla ovoce, nějaká smoothy, müsli tyčinky a mezi tím sportovním vybavením tam jsou třeba chytrá švihadla, balanční podložky, míče na basketbal a na fotbal.”

Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Je pro nás důležité, že se děti učí těmto návykům, protože jak všichni víme a když se podíváme dolů do ulic, tak vidíme spousty aut. To znamená každý člověk, který se rozhodne jít do práce nebo do školy pěšky, tak odlehčuje dopravní infrastrukturu a do budoucna stejně nebude udržitelné, abychom měli takový obrovský počet parkovacích míst, prostě už to nemáme moc kam dát.”

V Česku je více než 4 tisíce základních škol, které navštěvuje bezmála milion dětí. Zhruba čtvrtinu z nich vozí rodiče do školy autem.

---

Defibrilátor zachraňuje životy snadně a rychle

Defibrilátor v případě zástavy srdce může zachránit život. V Ostravě-Jihu je k dispozici hned na dvou místech. Na radnici a v infocentru na náměstí Ostrava-Jih.

Už od února roku 2018 je na radnici Ostravy-Jihu k dispozici externí defibrilátor. Jde o účinnou první pomoc při zástavě srdce.

Gabriela Gödelová, mluvčí Mob Ostrava-JIh: “Od té doby je tam k dispozici po celou dobu provozu. To znamená v pracovní dny mezi 6 a 22 hodinou a následně byl umístěný také v objektu infocentra na náměstí Ostrava-Jih, protože je zde velký pohyb lidí.”

Tereza Janošcová, zaměstnankyně Info Jih: “Defibrilační přístroj je u nás umístěný. Jsme na něho proškoleni. Je jednoduché vyjmutí. Nezamykáme pro jistotu tuto skříňku, aby byl co nejrychleji v případě potřeby nutné vyndat ten přístroj a prostě běžet k tomu případu, kdyby bylo potřeba zachránit ten život nebo pomoci.”

Gabriela Gödelová, mluvčí Mob Ostrava-JIh: “Budeme rádi, pokud si lidé uvědomí, že se jedná o přístroj, který je udělaný tak, aby byl snadno použitelný, rychle použitelný a opravdu ten život zachránil a aby se nebáli ho kdykoli bude zapotřebí ať už tady u nás nebo jinde použít.”

Radnice se proto domluvila se zástupci Červeného kříže, kteří nám ukázali, jak s tímto přístrojem zacházet.

Johana Habiballa, zdravotník, ČČK: “Při otevření automatického externího defibrilátoru se ihned spustí hlasová nápověda. Ta nám říká přesně co máme dělat. Funkce je tedy jednoduchá a hlavně bezpečná. Jako první se spustí hláška, abychom vytáhli elektrody, otevřeli z obalu a přilepili na odhalený hrudník pacienta. Elektrody na odhalený hrudník nalepíme přesně podle obrázku na nich a dále posloucháme nápovědu.”

Zatímco pokračujeme v resuscitaci, externí defibrilátor analyzuje srdeční rytmus. Výboj nám povolí jen v případě, že došlo k fibrilaci komor.

Johana Habiballa, zdravotník, ČČK: “To je to, že se nějakým způsobem naruší ten srdeční rytmus. Srdce sice kmitá, ale nepumpuje krev a je třeba, aby dostalo výboj a mohlo dále rozesílat krev do těla. Další hláškou po analyzování srdečního rytmu je buď rozhodnutí o podání nebo nepodání výboje. Pokud se AED rozhodne výboj podat, nařídí nám, abychom odstoupili od pacienta. My tedy přerušíme resuscitaci a počkáme než výboj podá. Výboj se podává stisknutím tlačítka. Je to největší červené tlačítko na přístroji.”

Po podání výboje opět pokračujeme s resuscitací až do příjezdu záchranky. To děláme i v případě, že se AED rozhodne výboj nepodat. První pomoc s externím defibrilátorem je tedy velmi jednoduchá. Pokud byste chtěli pomáhat více, Český červený kříž to uvítá.

Petr Zábojník, zdravotník, ČČK: “Je nás málo hlavně hlavně vzhledem k situacím, které se objevily během posledních let - Určitě bychom rádi pozvali všechny, kteří mají zájem se nějakým způsobem angažovat nebo případně alespoň se zúčastnit našich kurzů 1. pomoci a naučit se něco víc, případně se osobně zapojit do činnosti ČČK v Ostravě. Co všechno k tomu člověk potřebuje? Chuť do práce hlavně."

Podrobnosti najdete na stránkách Českého červeného kříže.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry