Deváťáci poslali přihlášky na střední školy v MSK
Žáci 9. tříd mohli do 20. února odesílat přihlášky na střední školy. Oproti loňsku je nabídka středoškolských oborů v Moravskoslezském kraji bohatější. Nové obory nabízí střední školy v Novém Jičíně, Ostravě a v Karviné.
Čtrnáctiletý David Rotter z deváté třídy základky Františka Formana má ve výběru střední školy rozhodnuto. Chce v budoucnosti pracovat v IT, a podle toho také posílal přihlášky.
David Rotter, žák 9. třídy, ZŠ Františka Formana: „Školy jsem vybíral od září. Vybral jsem si telekomunikační v Porubě, obchodní akademii v Porubě a Kratochvilku. Odeslal jsem přihlášky a ty školy jsem si obešel. Vlastně jsem se začal připravovat docela pozdě, dva měsíce před přijímačkami a udělal jsem si plán se strejdou, že si první dva týdny píšu všechny CERMAT testy, které už byly, a to co mi nepůjde, tak z toho vytáhneme a na to mám teď vlastně měsíc.“
Oproti loňsku je nabídka středoškolských oborů v Moravskoslezském kraji bohatější.
Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „V letošním roce se budou otevírat 3 nové obory. V tuto chvíli často zmiňovaná lycea. Jedno státní lyceum otevíráme na Mendelově střední škole v Novém Jičíně. Další budeme otevírat na SŠ techniky s služeb v Karviné, kde se budeme zaměřovat na obchod a internetový obchod a ten třetí je soukromá střední škola Montesori, kde otevíráme pedagogiku.“
Ve vybraných oborech pokračuje kraj také v udělování stipendií. Investice tvoří přibližně 14,5 miliónu korun. Jedná se zejména o podporu řemesel.
Jan Veřmiřovský (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Jsou to primárně obory, které souvisí s nízkým počtem žáků, kteří se na tyto obory hlásí ač jsou důležité pro trh práce, například pokrývač, tesař, řezník a samozřejmě obory související s automobilovým průmyslem.“
Při výběru střední školy mohla deváťákům pomoci také soutěž Řemeslo má zlaté dno, která se koná každoročně v hrabůvkovském K-Triu.
Jana Kováčková, organizátorka soutěže, Kultura-Jih: „Děti si tady můžou vyzkoušet různá řemesla. Máme tady 18 stanovišť různých středních škol. Jsou tady i partneři škol, takže děti mají možnost se poptat i jich, jak se můžou dostat na školy nebo kde mohou dělat praxe.“
Darina Ištvániková, studentka, SOŠ Frýdek-Místek: „Momentálně lákáme především na mechaniky seřizovače, zámečníky a na obráběče kovu. Já jsem sama na oboru mechanik seřizovač a šla jsem tam především protože máme rodinnou firmu a můj otec jím je taky. S CNC tedy dělám už odmalička. Je to navíc velice žádaný obor, tak jsem měla jistotu, že se uplatním.“
Žáci 9. tříd měli možnost poslat přihlášku na střední školy do 20. února, a to elektronicky pomocí systému DiPSy nebo tiskopisem. Nyní se mohou, stejně jako David, plně připravovat na přijímací řízení.
---
Odstartoval školní participativní rozpočet Jihu 2025
Již sedmý ročník školního participativního rozpočtu na Jihu startuje. Účastnit se ho letos mají všechny základní školy v obvodu a v případě zájmu mohou získat 50 000 korun na realizaci vítězných nápadů svých žáků.
Nákup reprezentativních dresů, dovybavení knihovny nebo třeba i zřízení školního rozhlasu. Žáci základních škol v Ostravě-Jihu mají opět možnost rozhodnout o úpravě prostředí, ve kterém tráví čas díky školnímu participativnímu rozpočtu.
Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu Náš Jih: “Letos zahajujeme už 7. ročník školních participativních rozpočtů. Zapojeny jsou všechny školy, které zřizuje obvod. Každá škola dostane už podruhé 50 tisíc korun na zajištění nápadů dětí. A co si děti tak nejčastěji vymýšlí, objevují se například originální nápady jako lezecká stěna, ale také tradiční věci, jako sedací vaky, pohovky nebo květiny na chodbu.“
Martina Kahánková, učitelka, ZŠ Františka Formana: „Školní participativní rozpočet využíváme každým rokem. Je to už několikerý ročník a využíváme ho prostřednictvím žákovského parlamentu, kdy žáci jednotlivých tříd přicházejí s návrhy, které poté realizujeme po hlasování. Musím říct, že děti často přicházejí se skvělými nápady, které my jako učitelé ani nevidíme, a tak se podaří zrealizovat to, co by si oni přáli. V předchozích letech jsme pořídili tady sedací pytle, sportovní pomůcky, sety na venkovní sezení, takže opravdu ta paleta je široká.“
Školní participativní rozpočet má vést žáky k pochopení principů demokracie, ale také ceny peněz a hospodaření s nimi.
anketa, žáci zapojených škol v loňských letech: „V loňském roce nám vyhrálo v hlasování nový rozhlas a zvonění. Šlo o to, že náš rozhlas v podstatě nikde nefungoval a bylo to potřebné a to zvonění sice fungovalo, ale taky to občas blblo. Těch 50 tisíc to vlastně pokrylo i když se muselo trochu doplácet z rozpočtu.“
anketa, žáci zapojených škol v loňských letech: „Jsem ráda, že tady máme nové věci do kuchyňky. Hodně jsem se tady naučila a doufám, že to tak bude i nadále. Jsem hodně ráda za to vybavení. Pořídili jsme toustovač, gril a párkovač.“
anketa, žáci zapojených škol v loňských letech: „Je to už několikátý ročník. V minulých letech jsme pořídili sedací pytle nebo venkovní posezení a myslím, že jsme teď všichni spokojení.“
Participativní rozpočet na Jihu je pro školy vyhlášen v tomto roce už posedmé, ale teprve třetím rokem se přihlásily všechny školy v obvodu.
---
Reprezentační ples Ostravy-Jihu bavil i pomáhal
V pátek 21. února se v kulturním domě Akord uskutečnil již 32. reprezentační ples obvodu Ostrava-Jih. Letos ale se změnou. Jedním z organizátorů byl Mobilní hospic Ondrášek, který si na své působení odnesl výtěžek z tomboly a dobročinné aukce.
Tanec, hudba, zábava, ale letos také dobročinné účely. Reprezentační ples Ostravy-Jihu opět po roce zaplnil prostory zábřežského Akordu. Letos ale na to radnice nebyla organizačně sama.
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Dnes jsme na již 32. reprezentačním plese, a už to není celý název – je to Reprezentační ples Ostravy-Jihu společně s Mobilním hospicem Ondrášek, a já věřím, že jsme právě v tomto roce založili novou tradici, že si každý rok upozorníme na jednu organizaci z obvodu, která si naší pozornost zaslouží a zároveň ji nějakým způsobem pomůžeme.“
Veronika Staňková, vedoucí psychosociální péče, Mobilní hospic Ondrášek: "My s jihem spolupracujeme dlouhodobě. Poskytuje nám zázemí a podporu několik let, takže tohle je takové vyvrcholení naší spolupráce a doufám, že se z toho stane tradice. Mobilní hospic Ondrášek je terénní služba, což znamená, že pečujeme v domácím prostředí o ty, kteří jsou nevyléčitelně nemocní a chtěli by strávit poslední dny, týdny a měsíce života doma s těmi nejbližšími.“
Program plesu byl letos také přizpůsoben dobročinnému charakteru plesu.
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Bylo skvělé, že se zapojili i zaměstnanci mobilního hospice už do úvodního předtančení – to vystoupení bylo kreativní, krásné a milé a během dnešního večera budou zaměstnanci tvořit tuto zábavu dále, společně s běžnými interprety.“
Veronika Staňková, vedoucí psychosociální péče, Mobilní hospic Ondrášek: "Výtěžek z dnešní tomboly, tiché aukce a z foto koutku poputuje na podporu přímé péče, to znamená, že nám pomůže financovat výjezdy lékařů a sester nebo dalších zdravotníků tam, kde je to potřeba.“
I přes organizační změny je letos opět vyprodáno a návštěvníky se podařilo zaplnit všechna tři patra kulturního domu Akord.
anketa, účastníci plesu: „Líbí se mi ta podporovaná akce zvláště takovým spolkům, které si to určitě zaslouží. Na plese nejsme úplně poprvé a úřadovský ples si nenecháme nikdy ujít.“
anketa, účastníci plesu: „Líbí se mi to tady všechno. Je to krásné a lidi se začínají zase konečně někdy bavit.“
anketa, účastníci plesu: „Líbí se nám tady moc a mají moc pěkný program. Jsme rádi, že jsme na takové akci, zvláště, když je to pro dobrou věc.“
tanečnice B Dance company: „My jsme tady dneska už vystupovali a ještě budeme.“ – „Je tady úžasné publikum. Hodně se mi líbí, protože tady spousta lidí i tančí a k tomu máme jako tanečnice blízko.“ – „Je tu velmi příjemná atmosféra.“
Celkem ze z tomboly, tiché aukce a fotokoutku podařilo na chod mobilního hospice Ondrášek vybrat 178 tisíc korun. Radnice plánuje v organizaci plesů spolupracovat s dalšími subjekty i nadále.
---