Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • Lidé na Jihu podepisují petici za zrušení dálničního poplatku
  • Prázdniny na Jihu ukončila poslední prázdninová show

Lidé na Jihu podepisují petici za zrušení dálničního poplatku

Lidé v MS kraji podepisují petici za zrušení dálničního poplatku na spojnici Ostravy s Frýdkem-Místkem. Tu ziniciovali starostové obcí ležících podél dálnice II třídy D56 a přilehlých městských obvodů Ostravy.

Radnice Ostravy-Jihu se připojila k obcím, které bojují za zrušení dálničního poplatku na hlavní trase z Ostravy do Frýdku-Místku. Obce jako Sviadnov, Paskov, nebo Žabeň trápí zejména to, že spousta řidičů raději jezdí přes ně po okrskových silnicích, než aby si zaplatili dálniční známku

Otakar Šimík, místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Využívají okolní cestu přes Sviadnov, Paskov, kde třeba v roce 2016, kdy probíhalo měření intenzity dopravy, dosahovala intenzita dopravy více jak 12 a půl tisíce aut během 24 hodin. A to ve Sviadnově.”

V obcích se tak zvyšuje nejen hluk a prašnost, ale také nehodovost.

Petr Baďura, starosta Paskova: “Měli jsme tam i smrtelné úrazy na té cestě. Chtěli bychom, ať ta rychlostní komunikace ať je využívaná plně těmi tranzitními řidiči a ti ať nejezdí přes Paskov.”

V Ostravě-Jihu mohou lidé podepsat petici hned na třech místech

Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “A to buď na radnici na informacích, nebo zde na infocentru, případně ještě v kulturním domě K-trio na ulici Dr. Martínka. Lidé se hlásí, ta informace je zajímá a chodí petici v průběhu dnů podepisovat.Ta oblast trápí spoustu lidí. Jedná se opravdu o úsek cesty, který neodpovídá parametrům dálnice."

Například v infocentru už petici podepsaly desítky lidí.

Pavla Malkovská, Infocentrum Ostrava-Jih: “Lidi k nám chodí, že si to přečetli na facebookových stránkách, nebo se to dozvěděli z médií jakoby na internetu. Chodí automaticky, přijdou, podepíšou, odcházejí. Přišly už desítky k nám. Čím víc přijde, tím určitě lépe.”

Anketa: obyvatelé MS kraje: “Je to nesmysl, strašné. V současné době jako, kdy se tam vůbec nedá plynule jezdit, si myslím. že by měl být opravdu zrušený.”

“Mělo by se to dočasně znepoplatnit. Vlastně to trvá rok, dva a vlastně to není dálnice.”

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: “Ono to od začátku nedává smyslTo bylo vybudováno jako rychlostní komunikace, rychlá spojnice z Ostravy přes Frýdek na hory a vždy to odlehčovalo a vytvářelo takový obchvat místních obcí, které leží po cestě."

Petici můžete podepisovat až do konce září.

---

Prázdniny na Jihu ukončila poslední prázdninová show

V Jižním městě letos v létě vůbec poprvé probíhala akce Prázdniny na Jihu. Pilotní projekt nabídl spoustu sportovních, kulturních i naučných aktivit, které se těšily velké oblibě.

Pilotní projekt Prázdniny na Jihu, který probíhal od 7. července až do 21. srpna, vyvrcholil poslední prázdninovou show na pěší zóně u kulturního domu K-trio. Návštěvnost byla vysoká stejně jako návštěvnost aktivit, které během Prázdnin na Jihu probíhaly vždy dopoledne v pracovní dny na různých místech obvodu.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Já za sebe musím říct, že si myslím, že byl to projekt prémiový a že byl opravdu přínosný. Proč to říkám, protože dostávám i děkovné dopisy od rodičů, kteří jsou spokojeni s touto činností a říkají, že pro příští rok by byli rádi, aby projekt pokračoval a že děti určitě přihlásí.”

Prázdniny na Jihu nabídly celkem 34 aktivit, mezi nimi například laserovou střelnici, graffiti a malování na textil, dne se záchranáři, parkourový workshop, nebo kurzy inline bruslení.

Dagmar Hrabovská, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Velice pěkná akce byla taky na dopravním hřišti, která tedy byla nejen zábavná, ale samozřejmě přinesla i určité poučení. Já bych řekla, že opravdu celá řada těch činností byla moc pěkná a skutečně jsme měli radost, že vlastně děti se účastnily v tom počtu, které jsme počítali. To znamená kolem těch 50 na každou aktivitu.”

Anketa: účastníci Prázdnin na Jihu: “Užila jsem si to dobře a byla jsem na kole, na graffiti, na záchranáře, na kině a to je asi všechno.”

“Na bruslích. na mažoretkách, na dobytí pevnosti. Těším se, že to bude příští rok znova.”

A veselo bylo i na poslední prázdninové show, kterou připravilo kulturní zařízení Ostrava-Jih. Pro děti bylo mimo jiné připraveno 8 stanovišť, na kterých plnily různé úkoly a za ty splněné dostávaly razítka. V cíli pak na děti čekaly i odměny.

Anketa: účastníci akce: “Zvládli jsme tady první dvojku, trojku a sedmičku a je to tu dobré.”

“Hrozně se mi tady líbí a já jsem tady s kámoškami a našla jsem si tu spoustu kamarádů. Dělala jsem jedničku, dvojku, trojku. Sedmička je tam to bludiště, jednička je skákání v pytli, dvojka je házení míčem, trojka puzzle.”

“Točil jsem takové kolo, kde jsem musel zazpívat básničku, nebo písničku. Bylo to fajn.”

Klára Žídková, vedoucí pro program a marketing, Kultura-Jih: “Co se týče pódiového programu, je pro děti připravena show v podobě diskotéky, balónkového modelingu, přijde za námi Hopsalín, bude tady i kouzelník. Co se týče doprovodného programu, tak dětičky si mohou nechat namalovat obrázek na obličej, mohou využít pěnovou párty, kterou tady přijedou udělat dobrovolní hasiči.”

A nechyběl ani fotokoutek a soutěž v malování.

---Mohlo by Vás také zajímat