Expres Ostrava-Jih

  • Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
  • V Ostravě-Jihu pokřtili knihu o historii Výškovic
  • Bylo spuštěno hlasování v 5.ročníku projektu Náš Jih

V Ostravě-Jihu pokřtili knihu o historii Výškovic

Městský obvod Ostrava Jih vydal další knihu o historii obvodu. Tentokrát mapuje historii Výškovic. Jde už o 4. publikaci Jižního města, která byla symbolicky pokřtěna před kaplí Nanebevzetí panny Marie ve Výškovicích.

Na světě je další kniha o městském obvodu Ostrava-Jih. Jmenuje se „Pamětní kniha obce Výškovice: Psáno výškovickými kronikáři v letech 1923–1966“. a jak už název vypovídá, mapuje historii Výškovic a pokřtěna byla vodou z nedaleké řeky Odry.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “My se nyní nacházíne u výškovických tůní. Nejsou to však původní tůně, ale původní koryto řeky Odry, protože až do 30.let než proběhla regulace řeky, Odra protékala tudy a právě odsud vlastně začínaly veškeré povodně, které Výškovice sužovaly po celé staletí. My jsme se rozhodli, že právě zde nabereme vodu, kterou dneska pokřtíme naši novou publikaci.”

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Dneska křtíme už 4. knihu, kterou napsal jako autor nebo spoluautor pan Přendík a vydal ji náš městský obvod. Chceme ukázat lidem, kteří tady žijí, že to není jen sídliště, ale že každá ta městská část má taky své dějiny a v těch dějinách se stalo leccos zajímavého. Samozřejmě jsme chystali nějaké radostnější a větší uvítání této knihy do života, ale nicméně tato situace nám to zhatila, takže opravdu jenom takto symbolicky.”

Publikace je zcela unikátní zejména tím, že obsahuje historické dokumenty, průkazky, plakáty a fotografie, které by se za normálních okolností vůbec nedostaly na veřejnost nebýt ochoty známých výškovických rodů jako rod Havránků, Rojíčků, nebo Staňků.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Byly to rodiny, které se ochotně zapojovaly do různých připomínek, diskusí a přinášely různé nápady, tipy, vlastně i popisky jednotlivých těch fotografií a v té knize nalezneze i naprosté unikáty, (((((které třeba, co se týče těch fotografií, nemají obdoby. Takže třeba tam máme snímek z roku 1917, kdy tady ve výškovické kapli byl zabavován zvon pro válečné účely. Což je zázrak, že se nám takový snímek dochoval.”

Kniha vznikala celých 18 měsíců, obsahuje 130 snímků a pokud neradi čtete, vůbec to nevadí.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “V podstatě ty snímky jsou v podstatě seřazeny chronologicky, takže stačí listovat a už na základě toho listování tím v uvozovkách albem, pochopíte dějiny Výškovic.”

V současné době už se připravuje další kniha, která bude mapovat historii, tentokrát bude o Zábřehu družstvu.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “To je dílo, na kterém pracuji už druhým rokem, je to bohužel složité a velmi rozsáhlé téma a mělo by to být pokřtěno v květnu příštího roku, tedy 2021.”

Co se týká pamětní knihy obce Výškovice, tak ta bude k dostání v informačním centru na náměstí Ostrava-Jih a také v kulturním domě K-trio, a to ihned poté, co se uvolní vládní opatření spojená s pandemií koronaviru.

---

Bylo spuštěno hlasování v 5.ročníku projektu Náš Jih

Odstartovalo hlasování do 5. ročníku participativního projektu Náš Jih. Technickou analýzou prošlo 41 vašich nápadů ze všech částí městského obvodu. A právě vy teď můžete rozhodnout o tom, které z nich se budou v příštím roce realizovat.

Obyvatelé Ostravy-Jihu aktuálně vybírají své favority 5. ročníku participativního rozpočtu Náš Jih. Čas na to mají do neděle 8. listopadu. Radnice mezi vítězné projekty rozdělí celkem 10 milionů korun.

Hana Tichánková, místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Máme tam celkem 41 projektů ze všech místních částí Ostravy-Jihu. Takže určitě všechny chci pozvat k tomu hlasování, aby se podívali, co v jejich okolí se chystá, nebo naopak co se jim nelíbí, protože kromě 4 kladných hlasů mají i dva hlasy záporné.”

A teď vám představíme projekty z městských částí Dubina a Hrabůvka.

Veškeré informace o hlasování a projektech najdete na webu nasjih.cz. Zbývající projekty vám představíme v dalším expresu z Ostravy-Jihu už příští týden,

---Mohlo by Vás také zajímat