Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Porubské ZŠ přivítaly bezmála 540 prvňáčků
  • Příměstské tábory s angličtinou budou pokračovat
  • Poruba patřila 18. ročníku Memoriálu Jana Veselého

Porubské ZŠ přivítaly bezmála 540 prvňáčků

Po letních prázdninách děti opět usedly do školních lavic. První školní den byl významný zejména pro prvňáčky, které vítali nejen ředitelé škol, ale také vedení radnic. Ze škol si tak odnesli i spoustu dárků.

Prázdniny skončily a dětem tak opět začala škola. Ve 12 základních školách v Ostravě-Porubě letos přivítali 537 prvňáčků. Je to o něco méně než v předchozím školním roce.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme dneska rozdali dětem dárečky, je vidět, že je to potěšilo, měli úsměv na tváři a to je to hlavní. Já jsem jim popřála, aby na svou první třídu, na svůj první den ve škole vzpomínali celý život a hlavně, aby si tady našly kamarády.”

Anketa: prvňáčci: “Těšil jsem se a už umím číst a psát.”

“Já jsem se taky těšila do školy a já se jmenuju Eliška Syslová. Já se umím podepsat a umím i počítat.”

“Zatím nic neumím. Moc jsem se těšil a najdu si nové kamarády.”

Na ZŠ Komenského pro prvňáčky otevřeli dvě třídy, do kterých nastoupilo 38 dětí.

Renáta Fialová, ředitelka ZŠ Komenského: “Rodiče jsme také vpustili do školy, aby se mohli zúčastnit slavnostního přivítání. Jinak všichni žáci se testovali dnes, prvního a pak se budou ještě testovat 6. a 9. září. Testování probíhá stejnými antigenními testy jako v loňském školním roce, takže žádné velké změny nejsou a žáci se testují ve třídách.”

U vchodu do školy navíc dětem měří i teplotu, aby co nejvíce eliminovali riziko nákazy koronavirem. V Porubě se letos nově otevřela i Montessori škola, a to na ZŠ Ukrajinská a historicky poprvé také přípravná třída, která dětem s odkladem školní docházky usnadní přechod mezi školkou a školou.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Je otevřena na ZŠ Šoupala. My věříme, že to bude fungovat. Vyplynulo to z požadavků rodičů a potřeb rodičů a samozřejmě dětí. Je to takový pilotní projekt, ale věřím, že pakliže si to otestujeme a fungovat to bude, tak bychom tu přípravnou třídu mohli rozšiřovat na další ZŠ v Porubě.”

Do přípravné třídy nastoupilo 13 dětí, přičemž maximální kapacita je 15. Pokud by tedy měl ještě někdo zájem, dvě poslední místa jsou ještě volná.

---

Příměstské tábory s angličtinou budou pokračovat

Porubská radnice vůbec poprvé uspořádala příměstské tábory s výukou angličtiny. Probíhaly po týdnu a každý byl zaměřený na něco jiného. Děti si tak mohly vybrat takový týden, který je bavil nejvíce.

Hudebně dramatický, taneční, sportovní, výtvarný, i se zvířátky. Takto zaměřené byly příměstské tábory s angličtinou, které zpestřily prázdniny porubským dětem. Celkem jich proběhlo 5 a prošlo jimi na 6 desítek dětí.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Potřebovali jsme k tomu českého lektora, respektive lektorku a rodilé mluvčí. Výuka probíhá hravou formou a jak je vidět za mnou, tak si ji děti velice užívají. Ta idea je samozřejmě jednak posilovat angličtinu dětí, ale po tom roce, který byl zasažen covidem, jim také umožnit, aby si na sebe opět začaly zvykat a mohly si užívat v dětském kolektivu.”

Příměstské tábory probíhaly v Domě dětí a mládeže a v centru volného času Korunka a rodiče tam mohli nechat své děti od 7 ráno až do 4 odpoledne.

Brady Landry, rodilý mluvčí: “Během léta se děti naučily různé barvy, zvířata a věci, které mají rády, nebo naopak nemají. Vytvářely také různé věty na téma nejoblíbenější předměty, či barvy. A celkově se musely naučit používat angličtinu tak, jak ji zatím nepoužívaly. Celou dobu se mnou mluvily jen anglicky, protože neumím česky.”

Anketa: účastníci příměstského tábora: “Mamka mě učila angličtinu, i ve škole jsem se dost naučil a tady jsem si to zopakoval hodně. Hráli jsme různé sportovní hry a i jsme se učili anglicky věty a nějaké ještě slovíčka a ještě jsme jezdili na takových autech. Bavilo mě to hodně.”

“Naučil jsem se třeba nějaké otázky někomu říct, nebo barvy. Je to tady celkem dobré, líbí se mi tady. Šedá grey, zelená je green, blue je modrá.”

“Něco už jsem uměla, ale tak zopakovala jsem si ty věci. Hello, my name is Veronika, I'm 11 years old and my favorite hobby is swimming and I like horses.”

S tematicky zaměřenými příměstskými tábory s výukou angličtiny chce radnice pokračovat i příští rok. Jeden z nich má být určený čistě pro teenagery.

---

Poruba patřila 18. ročníku Memoriálu Jana Veselého

Hlavní třída v Ostravě-Porubě opět po roce patřila profesionálním cyklistům. Uskutečnil se tady už 18. ročník Memoriálu Jana Veselého, který tentokrát ošperkovali hned dna olympionici. Michael Kukrle a Michael Schlegel.

Zkušení i malí cyklisté si zazávodili na Hlavní třídě. Už 18. ročník Memoriálu Jana Veselého si nenechaly ujít stovky z nich. Mezi nimi i hvězdy Michael Kukrle a Michael Schlegel, kteří naši zemi reprezentovali na olympiádě v Tokiu.

Oldřich Zvolánek, předseda Výkonné rady SSK Vítkovice: “Je výborná obsazenost závodu od nejmladších kategorií po dospělé a v 17 hodin bude startovat hlavní kategorie mužů, kdy by měli startovat účastníci olympijských her v čele s Kukrlem, který tam dopadl nejlépe. Takže se těšíme, že ten závod bude mít velkou úroveň.”

Michael Schlegel, účastník olympiády v Tokiu 2020: “Těším se, bavím se tím a doufám, že se bude dařit týmu a s klukama jsme sem přijeli jakoby potrénovat a rozjetí na Český pohár.”

Michael Kukrle, mistr ČR a účastník olympiády v Tokiu 2020: “Cítím se parádně, konečně si zase zazávodím po třech týdnech. Bylo nás tam, těžko říct, pak už asi 6 jenom, bylo to 180 km asi.”

Michael Kukrle nakonec skončil druhý, Michael Schlegel 27.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Letošní ročník memoriálu nebylo vůbec jednoduché uspořádat, protože jsme se potýkali s dopravními uzavírkami v Porubě, takže jsme museli hodně vymýšlet, jakým způsobem to zorganizovat tak, aby to omezilo dopravu co nejméně na Hlavní třídě. Nakonec se to podařilo a já jsem moc ráda, že se vrací memoriál každý rok do Poruby a že to jsou úspěšné závody.”

Jezdilo se tak na zkráceném okruhu, tedy v úseku od kruhového objezdu po ulici Francouzskou. Zejména mladí závodníci tak zatáčku na kruhovém objezdu, která byla těsně před cílem, bohužel nezvládli.

Petr Bucháček, bývalý československý reprezentant na OH 1976 v Montrealu: “To je krásný závod, ještě pro muže, když to bylo prodloužené, tak super, všichni se na to těšili. Ale letos tou stavbou tady se to asi nepovedlo. Cílová rovinka má být 200 m a v tomto případě závodníci špurtují nejen na cíl, ale do zatáčky. Bojují o pozici do zatáčky, no a kdo projede první zatáčkou, ten vítězí. Ti mladí ještě jezdí víc srdcem než hlavou, že se toho tolik nebojí, tak teďka upadli, bohužel. Tak snad se mladý brzy zahojí.”

Kromě dvou nehod všichni dojeli v pořádku a závody si užili.

Tereza Trošková, Sport Races Cycling Teeam: “Dneska se mi jelo dobře, líp než jiné závody a ta zatáčka je taková blbá. Klouže to tam a musíme si dávat pozor. Já jsem byla třetí dneska. Konečně po dlouhé době, tak mám radost.”

Hana Runtová, Sport Races Cycling Team: “Já jsem konečně po dlouhé době cítila sílu v nohou, takže jsem byla spokojená a nějak jsem toho využila, takže jsem dojela na 1. místě.”

Jan Daňko, Profi sport Cheb: “Jelo se mi opravdu pěkně a i jsem stačil nastoupit a urvat pár bodíků, takže za mě je to úspěch docela. Cíl nic moc. Minulý rok, když byl tady na konci rovinky, tak to bylo lepší než za zatáčkou. Tak doufám, že to pořadatelé zase vrátí, kde to bylo.”

Memoriál Jana Veselého nebyl jen o závodech. Na své si tu přišli i diváci, pro které byl připraven bohatý doprovodný program.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry