Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Z Poruby do Hrabové vyjely doubledeckery
  • Komunitní dům Harmonie vítá první nájemníky
  • Úpravy zeleně před zimou

Z Poruby do Hrabové vyjely doubledeckery

Ostravskými ulicemi nově jezdí dva dvoupatrové autobusy. Dopravní podnik tak zvané doubledeckery uvedl do provozu jako první v republice. Zatím jezdí na pravidelné lince mezi městskými obvody Poruba a Hrabová, a to od pondělí do pátku třikrát za den.

Do ulic Ostravy vyjely dva nové doubledeckery. Ostravský dopravní podnik si je nechal vyrobit na míru ve Španělsku za bezmála 30 milionů korun. Oproti klasickým londýnským jsou o zhruba 30 centimetrů nižší, aby projely pod všemi překážkami na cestě.

Daniel Morys, ředitel DPO: “Nahoře je obsaditelnost pro 55 cestujících. Musím říct, že jízda v tom doubledeckeru skutečně poskytuje cestujícím úplně jinou perspektivu. zvláště na té lince 88, když jede tento autobus nad Bazaly, tak poskytne cestujícím perspektivu, kterou ne všichni znají.”

Linka 88 bude jezdit v letní sezóně o víkendech a svátcích, a to nejen českých, ale i polských a bude spojoval dvě největší pamětihodnosti Ostravy. Tedy Dolní oblast Vítkovice se zoologickou zahradou.

Daniel Morys, ředitel DPO: “I vzhledem k tomu, že v ZOO ostrava je problém s parkováním a Dolní oblast Vítkovice má větší kapacitu, tak může vlastně fungovat tento doubledecker nejen jako jakási atrakce, ale i jakési spojení mezi zaparkovaným autem a ZOO."

Start linky 88, která měla už letos v létě jezdit z Dolní oblasti Vítkovic do ZOO se musel kvůli koronaviru odložit. Nové vozy tak jezdí po okrajové lince 78 od Globusu do Hrabové a je o ně velký zájem.

Anketa: cestující: “Super, opravdu, těšili jsme se. Jsem tady se svoji vnučkou, takže zítra má narozeniny, má narozeninovou jízdu od vás. Krásné.”

“Mi se to strašně líbí. Je to pohodlné a musím říct, že oproti ostatním dopravním podnikům jsme velice originální v poslední době a myslím, že v budoucnu to bude i ikona Ostravy.”

“To je nezvyklé na Ostravu tady to. To je jak v Londýně. Super.”

Doubledeckery mají celoskleněnou střechu. Ta bude ještě polepena speciální fólií, aby se zabránilo prohřívání interiéru. ve vyhlídkovém patře totiž není klimatizace.

Na jízdu si řidiči dvoupatrových autobusů velmi rychle zvykli, přesto musí dávat pozor.

Vladimír Kokrda, řidič: “Ovládání je skoro stejné jako na jiném autobusu klasickém. Akorát si člověk musí dávat pozor na tu výšku a na stromy, co jsou podél cesty.”

Kapacita autobusu, který jezdí na zemní plyn, je 68 sedících cestujících. Každé sedadlo je vybaveno USB zástrčkou a nechybí ani wifi připojení.

---

Komunitní dům Harmonie vítá první nájemníky

V Ostravě-Porubě dokončili dům s pečovatelskou službou Harmonie. Vznikl rekonstrukcí domu na Dělnické ulici a nabízí celkem 23 bytových jednotek. Současně probíhá 2. etapa rekonstrukce, která skončí příští rok na jaře.

Přestavba domu na Dělnické ulici v Ostravě-Porubě na Komunitní dům pro seniory Harmonie skončila. V současné době postupně vítá první nájemníky. Bydlení je primárně určeno pro seniorské páry, nebo dvojice, které spolu chtějí žít.

Nájemník Domu s pečovatelskou službou Harmonie: “Jsme nadšeni a děkuji městskému obvodu Poruba, že něco takového stvořil. Opravdu je to tu luxusní. Oproti těm takzvaným buňkám třeba v jiných domovech důchodců, tak to je špičkové tady.”

Dům s pečovatelskou službou nabízí 23 komfortních a moderních bytů o velikosti 2+kk ,ve kterých jsou nainstalované kuchyňské linky i sporáky a v předsíni zabudované šatní skříně. Téměř polovina bytů má i balkóny.

Jan Dekický, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě trošku se nám zkomplikovala ta situace tím, co vládne v celé ČR, takže někteří to mírně odložili, ale velkou část bytů už máme obsazenou. Přesto, pokud by někdo měl zájem, tak ještě můžeme další žádosti přijímat. My samozřejmě průběžně přijímáme žádosti pro zbývající DPSky.”

Po Domech s pečovatelskou službou Astra a Průběžná je Harmonie třetí v řadě, který Poruba zřídila. Reaguje tak na zvyšující se počet stárnoucích obyvatel obvodu. Aktuálně je v seniorském věku téměř třetina z nich.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Víme, že i do budoucna budou ty požadavky neustále narůstat. Proto jsme se rozhodli, že rozšíříme nabídku seniorského bydlení o Dům s pečovatelskou službou. Ten komplex je jedinečný v tom, že kromě bytového domu, nebo respektive domu s pečovatelskou službou pro seniory bude v příštím roce ještě dobudována služebna městské policie, která je dále v tom komplexu. Potom tam je atrium, které budou moct využívat jak senioři, kteří tady bydlí, tak lidé z přilehlého okolí.”

Na Domu s pečovatelskou službou se brzy objeví i jeho název Harmonie, který si lidé vybrali v anketě. Čeká se jen na souhlas památkářů.

Součástí celého komplexu bude i kavárna a komunitní dům je zajímavý i tím, že má zelenou střechu,

---

Úpravy zeleně před zimou

V městském obvodu Ostrava-Poruba jsou v plném proudu úpravy zeleně před zimou Uklízí se nejen listí a ořezávají stromy, ale také sadí a upravují keře a trvalky. Například na náměstí Jana Nerudy v posledních dnech upravovali zejména živé ploty.

V Ostravě-Porubě probíhají poslední úpravy zeleně před zimou. Dosazují se živé ploty a keře a také různé druhy trvalek, dvouletek a cibulovin. Letos už jich v obvodu vysadili bezmála 20 tisíc.

Renáta Hoviacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Holky vlastně dokončují výsadbu spirejí, které jsou vysazené v rámci 2. etapy likvidace živých plotů na 1. a 2. stavebním obvodě. Ta likvidace spočívá v tom, že odstraňujeme takové ty staré nevzhledné keře kultivarů a podobně a nahrazujeme je novými dřevinami. , které jsou méně vzrůstné, jsou barevné, okrasné květem a podobně.”

Dřeviny se vysazují v podstatě ve stejných místech. Na žádost obyvatel, nebo údržby se ale místo může změnit. Revitalizací procházejí i stromy a rostliny, které někdo poškodil nebo ukradl.

Renáta Hoviacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Na podzim my v podstatě děláme jako kdyby rekonstrukci. Ty výsadby byly vytvořeny asi 3 roky zpátky a dochází i odcizení, vandalismu, polámaní a jakoby zničení těch dřevin a my vysazujeme, nebo dosazujeme ty živé ploty tak, aby byly kompaktní a celistvé.”

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “S tím, že se snažíme dlouhodobě v Porubě uplatňovat zásady tedy biodiversity, druhové pestrosti. Snažíme se o výsadbu různých trvalkových záhonů, cibulovin, v poslední době také snažíme uplatňovat zásady, adaptační zásady na změnu klimatu. To znamená máme nové parametry na seče trávy.”

Nastavena byla jak minimální, tak maximální výška, při kterých se tráva má sekat. Co se týká kácení stromů, tak radnice opět upozorňuje na to, že povolení nepotřebují správci inženýrských sítí.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Mnozí lidé si stěžují, že se musí kácet nějaké stromy, ale to souvisí s tím, že mnohé stromy se nachází na inženýrských sítích, kde samotní správci inženýrských sítí z toho mají ze zákona na to samozřejmě páky a v podstatě pokud se jedná o havárii, tak nám to nemusí v podstatě ani oznamovat.”

Zatímco v minulosti probíhala výsadba stromů nekontrolovaně, dnes ji určuje analýza, kterou si radnice nechala zpracovat na zakázku.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Každý strom má tedy svůj rodný list, kde známe přesně jeho vitalitu. Takže pokud dochází k nějaké obměně, tak ta obměna je přesně podle plánu.”

O zeleň v obvodu se stará odbor Technických služeb, který má jen v oddělení zeleně celkem 8 zaměstnanců.

---Mohlo by Vás také zajímat