Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Oblouk je opět chloubou Poruby
  • Projekt Pěšky do školy je v Ostravě velmi oblíbený
  • KC Makovice funguje v nových prostorách

Oblouk je opět chloubou Poruby

Bytový dům Oblouk je opět reprezentativní vstupní branou do Poruby. Za jeden a půl roku prošel kompletní rekonstrukcí, díky které získal svůj původní vzhled a lesk. Není nikdo, komu by se teď nelíbil.

Na konci roku 2019 porubská radnice odkoupila od společnosti Residomo dnes Heimstaden její podíl v Oblouku a okamžitě začala plánovat rekonstrukci poněkud zchátralého symbolu Poruby. Ta začala loni na jaře a dnes je opět chloubou obvodu.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Musím říct, že to rozhodnutí bylo v ideální době jediné správné, které jsme udělali. Protože dnes s úrokovou sazbou z ceny bytů a z ceny stavebních prací si troufám říct, že do něčeho takového bychom už nikdy nešli.”

Během rekonstrukce se měnily střechy i krovy, opravovaly se komíny, zateplovaly půdy, čistila fasáda a opravovaly sklepy. Původní lesk dostala i sgrafita a další výzdoba.

Markéta Müllerová, restaurátorka: “Těch sgrafit je tady přes 100 a my jsme si udělali systém, že jsme si je postupně očíslovali a každému tomu motivu jsme dali písmeno. Nakonec jsme se dostali k 26, je tady vlastně od A až do Z a střídají se tak prapodivně.”

Všechna sgrafita, která se nacházela v různé fázi poškození, se podařilo dát do původního stavu. Až na jednu nad hlavním průjezdem Oblouku. Motiv nebyl úplný a restaurátoři se tak rozhodli, že na ní zanechají stopu po nás. Zdobí ji tak i tři ostravské vykřičníky.

obyvatelka Ostravy-Poruby: “trošku jsme trpěli z kraválu, hluku vrtání, ale teď už je to pořádku. Je to nádhera.” Máme nové sklepy, všechno nové udělané a máme taky kamerový systém, takže to je důležité.

Součástí slavnostního otevření Oblouku byla také prohlídka sklepních prostor a krytu, který zůstal zachován. V budoucnu se počítá s tím, že z něj vznikne muzeum.

Martin Otipka, mluvčí MOb Ostrava-Poruba: “Zůstala tady původní vzduchotechnika, je tady i původní takový zajímavý průlez, kterým se dalo vylézt přímo před Oblouk i když samozřejmě už je nefunkční.”

Před Obloukem se ještě plánuje nová výsadba a příští rok bude oprava i cesta za ním.

---

Projekt Pěšky do školy je v Ostravě velmi oblíbený

Také letos se děti vydaly do školi pohromadě ve skupinách a hlavně pěšky nebo na kolech či koloběžkách. Uskutečnil se totiž další ročník projektu Pěšky do školy.

Cesta do školy by měla být pro děti příležitostí pro setkání s kamarády, spolužáky, možností popovídat si, ale také udělat něco málo pro své zdraví. Chůze je totiž pro tělo velmi zdravý a přirozený pohyb. Základní škola Ivana Sekaniny je jednou ze škol, které se projektu Pěšky do školy účastní už mnoho let.

Miroslava Bukovská, ředitelka ZŠ Ivana Sekaniny: "Tu akci děláme už šestým rokem. Většinou je to taková velká, jako dnes, ale některý rok děláme menší zaměřené na menší děti, jak se mají chovat u silnice."

anketa, žáci ZŠ Ivana Sekaniny: "Já chodím pěšky každý den a ráda."

"Taky chodím každý den."

Zapojit se mohou i rodiče. Čím méně aut přijede s dětmi před školu, tím tam pro školáky bude bezpečněji. Rodiče by hlavně s menšími dětmi měli trasu nejprve projít a upozornit je na úskalí a nebezpečí, například přechody přes silnici. Ostrava je v rámci celé České republiky rekordní.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Do projektu Pěšky do školy se letos zapojilo 21 škol, 195 tříd. Ostrava má opravdu největší zastoupení v celonárodním projektu."

Akce je každoročně součástí Evropského týdne mobility a vrcholí Mezinárodním dnem bez aut. Loni se do akce zapojilo téměř 100 škol z celé země.

---

KC Makovice funguje v nových prostorách

Komunitní centrum Makovice se přestěhovalo do nových prostor. A to z porubského Oblouku na ulici 17. listopadu naproti Krevního centra fakultní nemocnice. Je tak blíže lidem.

Komunitní centrum Makovice slavnostně otevřelo své nové prostory na ulici 17. listopadu v Ostravě-Porubě. Pro návštěvníky si tak připravilo ochutnávku běžných činností a pestrý doprovodný program.

Soňa Tichá, vedoucí komunitního centra Makovice: “Snažili jsme se na nic nehrát, opravdu jsme čerpali z našich tradičních zdrojů, přátel, z komunity. Takže od občerstvení přes program. Všechno vlastně, zase dobrovolnická práce. Lidí byli převážně z Poruby, kteří se nějakým způsobem podílejí na činnosti Makovice. Co tady všechno nabízíte? Teď jsme tady v prostoru klubu Maková semínka. To je ten s bílými kolečky, kdyby někdo potřeboval rozlišit. Tady máme nachystanou herničku pro nejmenší děti, vedle řádírnu, pak je tady fotokoutek, kde je možnost se vyfotit s nějakými důvtipnými rekvizitami.”

Zuzana Kuperová, zástupkyně vedoucí, Komunitní centrum Makovice: “Jsem moc spokojená. Máme větší prostory, máme dvoje prostory. Jsme blíž lidem, je to moc fajn. Takže teď lidé chodí kolem nás a přicházejí spontánně. Co tady děláte s dětmi? S dětmi. Máme klub pro školáky, kde děti docházejí místo školy. Děti, které jsou na individuálním vzdělávání, tak tady mohou trávit svůj volný čas a vedle v těch druhých prostorách máme děti, které jsou předškolní. Takovou školičku jsme založili, takže tam děti tráví čas s průvodci 3 dny v týdnu.”

V klubu mohou být s dětmi po celou dobu jejich rodiče, kterým jsou k dispozici i coworkingová místa, kde mohou pracovat.

anketa: návštěvníci komunitního centra: “Chodím sem ráda, protože tady potkávám lidi, kteří stejně smýšlí jako já a snaží se vést život podobně. Což v dnešní době není úplně jednoduché pro mě najít. Chodíme sem často, vlastně můj starší syn chodí do klubu makových semínek, kde dochází 3x týdně.”

Jak se vám líbí nové prostory?

“Prostory jsou super. Oproti těm starším jsou takové větší, příjemnější , jsou dva a jsou vlastně dva stejné, takže za mě super. Moc hezké. Povedlo se jim to.”

“Moc se mi tady líbí. Je tady příjemná komunita. Jsem tady poprvé a zaujalo mě to hned na první dobrou. Co plánujete tady? Neplánuju zatím nic, zatím si užívám tu atmosféru, která tady je, protože cítím, že ti lidi smýšlí podobně jako já, takže je to fajn.”

“My to máme asi 150 metrů, takže my jsme tady skoro každý den. My jsme i přemýšleli, že dáme děti do domácího vzdělávání, hlavně tu starší, která nakonec chodí do školy, ale mladší chodí do toho nového klubu semínek, co je vedle, ve vedlejších prostorách.”

Své místo v komunitním centru má i klub deskových her Kartago. Vše o komunitním centru Makovice se dozvíte jak na webu, tak na facebooku.

---Mohlo by Vás také zajímat