Sníh odklízí, kdo může, venku už je 300 tun soli
Zima se po několika letech projevila ve své pravé podobě i v nižších polohách. Plné ruce práce s úklidem sněhu a posypem zledovatělých ploch mají i pracovníci technických služeb v Novém Jičíně. Během pěti dnů spotřebovali více než 300 tun soli.
Ta pravá zima nastala i pro technické služby od soboty 6. února, kdy začali pracovníci sloužit nonstop pohotovosti.
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Veškerá technika, ale i personál, jak se říká, co má ruce a nohy, tak odklízí sníh v našem městě. V první linii jsou jsou páteřní komunikace, potom obslužné a pak sběrné. Samozřejmě chodníkové tělesa, ty děláme souběžně.”
Úklid sněhu je prioritou 12 zaměstnanců střediska komunikací, v terénu mají k dispozici 10 kusů techniky.
Pavel Tichý, ředitel TSM Nový Jičín: “Na zimní údržbě se taktéž podílí zaměstnanci střediska zeleně, kde můžeme vytížit 5t až 18 zaměstnanců, kteří mají k dispozici 5 kusů techniky. K zimní údržbě se taktéž využívají zaměstnanci veřejně prospěšných prací, a to v počtu 5 až 11 zaměstnanců, kteří jsou využívaní v ručním pracím posypovým a úklidovým činnostem. Trošičku nám činí problém odstavena vozidla u sběrných míst komunálního odpadu, kde za těchto klimatických podmínek je ještě tato práce ztížena.”
Které práce a v jakých místech jsou přednostní určuje plán zimní údržby. Zveřejněn je na webu technických služeb. V místních částech Loučka, Žilina a Straník využívá město pro úklid sněhu externí dodavatele.
Místa, která by chtěli zbavit sněhu, také neustále konkretizují v e-mailech a telefonátech na radnici nebo technické služby i sami občané.
obyvatelé a návštěvníci Nového Jičína: “Kolem našeho domu to odhrnuté je, někde není, tak snad tam přijedou.” “Zvládají to asi jako všude jinde, snaží se, určitě, musíme chodit opatrně.”
Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “My to bereme pozitivně, ne všechno můžeme sami dohlédnout. Legislativa nám jasně říká, do kolika hodin má být ten chodník nebo místní komunikace ošetřena a v této zákonné normě jsme. A co se týče podnětů občanů, ne vše umíme zařídit, ne vše lze odklidit.”
Například lidé nemohou brát za samozřejmé, že sníh bude odstraněn z cyklopruhů. Prioritou je sjízdnost hlavních komunikací. Také je nutno brát v úvahu, že posypová sůl má účinnost pouze do minus pěti stupňů.
V tomto roce zatím technické služby spotřebovaly zhruba 300 tun soli, sklad posypového materiálu zásobují průběžně.
---
Sociální pracovnice pomáhají lidem bez domova
Lidé bez domova v těchto mrazivých dnech plní noclehárny a denní centra. Jejich služby denně využívá kolem stovky z nich. Další stovky ale zůstávají venku. V Ostravě-Porubě bezdomovcům nabízí pomoc i pracovnice sociálního odboru, které za nimi chodí do terénu.
V Ostravě žije zhruba 800 lidí bez domova. Jen v Porubě jich je kolem 40. Větší pozornost jim v těchto dnech, kdy teploty klesají hluboko pod nulu, věnují sociální pracovnice porubské radnice.
Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí: “Kolegyně, které chodí do terénu, tak s nimi řeší problémy, které mají. To znamená, pokud jsou mrazivé dny, tak se je snaží motivovat k získání ubytování, nebo aby aspoň na noclehárně přespali. Jestli mají zajištěné potřeby, jestli mají potraviny, případně je odkážou na potravinovou banku, případně je odkážou na denní centrum, kde můžou dostat polévku, teplý nápoj a můžou přečkat vlastně ty mrazivé dny aspoň trochu v teple.”
Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Ostrava-Poruba: “Rozdávají taky těmto lidem roušky, protože je opakovaně ztrácejí a pak mají problémy při vstupu do úřadu a nebo některých dalších institucí.”
Ne všichni lidé bez domova ale mají o pomoc zájem. Ti, kteří nejsou schopni dodržovat ubytovací řád, protože mají třeba problémy s alkoholem, zůstávají venku i v těchto mrazivých dnech.
Mají k tomu ale i jiné důvody.
bezdomovec Rosťa: "Nemám moc rád lidi a tam ve městě je zmatek. Já se tady vykoupu i hadry si vyperu."
Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Ostrava-Poruba: “Spolupracujeme ale s Armádou spásy, která pomáhá těmto lidem a vlastně dává jim iglu tak zvané, kde lidé potom teda mohou strávit tady tento čas v zimě. Nejčastěji jsou za fakultní nemocnicí, jak je prádelna, nebo potom na výjezdu na Rudné a podobně. Ale samozřejmě hodně teda, musím říct, že cestují.”
Bezdomovcům pomáhá i Ostrava, která ve spolupráci s neziskovými organizacemi každým rokem spouští zimní program. Ten navyšuje počet míst v noclehárnách i na takzvaných volných židlích, které jsou lidem k dispozici v případě, že jsou zaplněna všechna lůžka.
---
Čtenářům v Porubě se otevře zmodernizovaná knihovna
Knihovna v Podroužkově ulici v Ostravě-Porubě se připravuje na znovuotevření. V minulých měsících prošla rozsáhlou rekonstrukcí, díky které získala nejen mnohem větší prostory, ale také moderní a atraktivní vzhled.
Téměř vše už je na svém místě. Interiér, knihy i doplňky a v současné době se ladí už jen detaily a instalují orientační cedulky. Ve zbrusu nově zmodernizované knihovně v Podroužkové ulici v Porubě dělají vše proto, aby ji stihli otevřít v plánovaném termínu, tedy 22. února.
Irena Šťastná, ředitelka knihovny: “Já doufám, že kontex bude takový, že v nouzi okno a v ideálnějším případě běžný provoz s nějakými omezeními, ale doufám, že by to mohlo klapnout.”
Knihovna před rekonstrukcí sídlila jen v jedné pětině dvoupodlažní budovy, která byla ve zpustošeném stavu. Fungovala tak v nouzovém režimu.
Irena Šťastná, ředitelka knihovny: “Tady dříve byly kroužky, nějaká akvaristika, hospody a restaurace, ale vše bylo v úplně dezolátním stavu. Tak my jsme rádi, že teď jednak jsme naplnili tři čtvrtiny toho prostoru a v rámci Poruby budeme jakoby největší spádová pobočka.”
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: “V minulosti vlastně ten objekt byl oplocen, byl tam takový nevzhledný parčík. V této chvíli je to otevřený prostor, kde máme skutečně zrevitalizovaný park, máme tam parkour vlastně jediný v širokém okolí, dětské hřiště.”
Součástí knihovny je i kavárna s terasou a multifunkční sál. Interiér je vyrobený přímo na míru a částečně se dá i přesouvat, tím pádem je možné si hrát i s prostorem.
V knihovně je spousta míst, kde si můžete v klidu a nerušeně číst jako třeba tady v tomto intimním koutku.
Irena Pláteníková. knihovnice: “Tady v těch prostorách, opravdu jsou nádherné, velké, že by se tu dalo i tancovat, takže jsme za ně moc rádi a snad se nám tady bude i krásně a dobře pracovat a čtenáři budou spokojeni.”
Knihovna je vybavena i unikátní RFID technologií, která využívá rádiové vlny k bezkontaktní automatické identifikaci knih.
Irena Šťastná, ředitelka knihovny: “Tady vidíte vedle mě i brány kterými když čtenář projde s knihou, která není dekódovaná, tak my to samozřejmě uslyšíme. My, kteří s tím budeme pracovat, tak to poznáme tak, že můžeme dát na pult i celou kupu knih a ta technologie všechny ty čipy vlastně vstřebá naráz, takže by se měla zjednodušit i celá ta práce knihovníka."
Knihovna se pyšní i prvním biblioboxem v Ostravě, který je situován uvnitř budovy. Tím pádem knihy nevlhnou.
V okolí knihovny vzniklo i 25 nových parkovacích míst určených právě pro návštěvníky tohoto zařízení.
---