Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Poruba

Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Centrum denních služeb prošlo rekonstrukcí
  • V Ostravě se radili koordinátoři participativních rozpočtů
  • Velikonoční jarmark na Alšově náměstí

Centrum denních služeb prošlo rekonstrukcí

Centrum denních služeb v Domě s pečovatelskou službou Astra prošlo kompletní rekonstrukcí. Změnilo se diky ní jak dispoziční řešení, tak i vybavení veškerých prostor, které jsou teď mnohem útulnější.

Za plného provozu probíhala rekonstrukce Centra denních služeb v Domě s pečovatelskou službou Astra, které je určeno pro aktivní seniory ve věku 65 let a více. Začala loni v červenci a skončila v těchto dnech.

Simona Malinová, vedoucí Centra denních služeb: “Vznikla nám tady nová dílna pro naše uživatele. Tady se nacházíme v denní místnosti, kde se zároveň podávají i obědy. Tady probíhají každý den aktivizační činnosti se seniory, které je podporují v jejich psychických a fyzických schopnostech a pokud možno dále rozvíjejí a především je naše služba určena seniorům, kteří rádi rádi tráví svůj čas aktivně a ve společnosti vrstevníků a nechtějí být izolovaní.”

Lucia Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já musím říct, že ty prostory neuvěřitelně prokoukly. Je velký zájem o tyto služby, což je fajn, protože přece jenom Poruba co všechno pro ty seniory poskytuje v obrovském množství různých služeb, je to pestrá paleta a myslím si, že tady to centrum denních služeb je jedno z důležitých součástí celé té palety.”

Momentálně má Centrum denních služeb 16 klientů a protože jeho kapacita je 10 lidí, tak se v něm pravidelně střídají.

Marcela Žáková, aktivizační pracovnice: “Ráno si uvaříme kafe, přečteme noviny, vyluštíme křížovku, přečteme si horoskop. máme i takové lehké cvičení půlhodinové, potom se věnujeme těm aktivizačním úkonům jako je procvičování paměti, procvičování jemné motoriky, samozřejmě i nějaké společenské hry. Kolem 12. hodiny je oběd a v jednu hodinu je odvážíme zpátky domů."

Anketa: klienti Centra denních služeb: “Mě tu baví všechno, ale díky paní Marcelce a paní Jarušce. Jsou strašně hodné. Vždycky čekám na pondělí.”

“Jaruška s námi dělá hlavně paměťové hádanky, ty já miluju. Nebo někdy hrajeme Člověče nezlob se, někdy karty a ony dělají děvčata nadstandard. Aby nám to zpestřily, tak v létě, jak je hezky, chodíme grilovat na zahradu, chodíme na procházky, do cukrárny. Čili tu je strašně pestrý život.”

Martina Dušková, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Právě se nacházíme v centru denních služeb, což je jedna ze sociálních služeb, kterou poskytuje naše porubská příspěvková organizace. Ty další sociální služby jsou azylové domy pro rodiny s dětmi nebo pro samostatně pro muže a ženy a tou čtvrtou sociální službou, kterou centrum poskytuje, tak je pečovatelská služba.”

Rekonstrukce Centra denních byla financována z investiční dotace rozpočtu MS kraje.

---

V Ostravě se radili koordinátoři participativních rozpočtů

V Ostravě se sešli koordinátoři participativních rozpočtů z celé ČR. Navzájem si vyměňovali zkušenosti a hledali řešení, jak se posunout dál.

29 zástupců participativních rozpočtů z celé ČR se sešlo na pracovním setkání na radnici Ostravy-Jihu. Řešili plusy i mínusy a navzájem se inspirovali.

Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Spousta zástupců, kteří dorazili, tak se potýkají s podobnými problémy jako je málo hlasujících, jak propagovat participativní rozpočet, jak ho víc přiblížit lidem a toto by mělo pomoci k tomu, abychom si našli ty cesty a odpovědi na tato naše úskalí.”

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu Náš Jih: “Všichni sdílíme společná témata. Hodně se objevuje propagace, ale taky nastavení zásad jak aktivovat a vyzývat obyvatele, aby viděli smysl participativního rozpočtu, aby se do něho chtěli zapojit, aby věděli, že to má smysl, že se mohou opravdu podílet na tom, jak bude vypadat jejich město.”

Z Ostravy se do pracovního setkání zapojil magistrát a městské obvody Moravská Ostrava a Přívoz, Jih a také Poruba.

Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu Zelená Porubě: “Jsem moc ráda, že si města a obce vyměňují mezi sebou zkušenosti. Je to přínos určitě pro všechny. Zatím, co mě nejvíce zaujalo, tak je zapojení škol do participativního rozpočtu, protože spousta obcí to má zvlášť. Zvlášť reaguje na potřeby škol, někteří je zapojí do toho velkého rozpočtu a myslím si, že to je zajímavé téma i pro Porubu, protože my jsme zatím školy nějakým způsobem nezapojovali a určitě to je otázka do budoucna.”

Tereza Rödlingová, Koordinátorka participativního rozpočtu Společně tvoříme Chomutov: “Jsem za to hrozně ráda, protože si sdílíme zkušenosti a praxi z různých měst. Každé město má jinak nastavený ten participativní rozpočet, takže je skvělé, že si můžeme navzájem říct tipy, triky, co zlepšit, co změnit, abychom dosáhli optimálního nastavení u nás ve městě.”

Participativní rozpočet Zelená Porubě vznikl v roce 2016 a za sebou má už 6 ročníku. Ve dvou posledních lidé nenavrhovali dílčí změny veřejného prostoru, ale kompletní proměny dvorů, což je mezi participativními rozpočty unikátní.

---

Velikonoční jarmark na Alšově náměstí

Alšovo náměstí patřilo už tradičnímu velikonočnímu jarmarku. Návštěvníci si tady mohli nakoupit kraslice, pomlázky a jiné velikonoční zboží a připraven byl také bohatý doprovodný program.

V Ostravě-Porubě si připomněli velikonoční tradice. A to na velikonočním jarmarku na Alšově náměstí, kde si lidé mohli vyrobit kraslice a zajíčky, nebo se dozvědět vše o životě na salaši.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Pro zpestření jsme návštěvníkům připravili bohatý program. Vystoupily děti z folklorního souboru Holúbek a cimbálová muzika a program ukončí kapela Blaf. Nicméně je tady celý týden připravena velikonoční dřevěná dílna, kde si zájemci mohou vyrobit nejen dárek pro nejbližší nebo velikonoční dekoraci. Pro děti je také připravený koutek, kde najdou malování na obličej, můžou se svézt na poníkovi a zkusit si podojit kozu, samozřejmě je to trenažér.”

Novinkou velikonočního jarmarku byly dřevěné 3D dekorace a lavička zdobená velikonočními dřevěnými vajíčky.

Ani letos na Alšově náměstí nechyběl obří kraslicovník s 800 velikonočními vajíčky, které nazdobily děti mateřských škol.

Anketa: stánkaři, řemeslníci a vystupující umělci: “Já tady dělám ruční práce z papíru převážně. Nově dělám i výrobky z pryskyřice. Velký zájem je hlavně o zápichy, košíky, pletené zajíce, takové ty velikonoční motivy.”

“Máme tady vypalování, malování, lepení, sázení květinek, že si do květináče dřevěného můžou napsat své jméno, potom si dají hlínu a zasadí osení, zrní, takže chceme, aby měli špínu za nehty, aby si vyzkoušeli to, co jsme kdysi my dělali v pracovkách ve škole. Potom je tady gravírování do dřeva, takže máme velikonoční zajíčky malé, velké, nebo kraslice.”

“My jsme dětský folklorní soubor Holúbek a připravili jsme si sérii jarních velikonočních tanečních pásem a písniček. Určitě jsme rádi, že přišli diváci, bylo jich tu hodně, potlesk byl super, pro děti motivační, takže jsme rádi. Je to tu pěkně organizované, takže se nám to líbilo.”

“Celý program se snaží ukázat původní valašku, která dala genius loci naší krajině a snažíme se ukázat předměty ze salaše, život na salaši, zpracování vlny, děti si mohou vytvořit v naší dílničce jarní vílenku a taky se snažíme ukázat původní valašku a její salašnický způsob chovu prostřednictvím autentických předmětů ze salaše, které máme tady vystavené včetně bačovského kloboučku a bačovského kožuchu.”

Petr Lakomý, úsek prevence, MP Ostrava: “My dneska tady v rámci akce bezpečnější nakupování a parkování informujeme lidi o tom, jak si dávat pozor na akcích, kde se schází více lidí, jak si dávat pozor na své osobní věci, na cennosti, tašky, kabelky.”

Anketa: návštěvníci jarmarku: “Maluju vajíčka, mám dva nové způsoby, jak bych je chtěla letos namalovat. Že třeba dám do vína a nechám je uvařit v tom víně a potom na ubrousek něco nakreslím fixem a potom ho zabalím do toho vajíčka a dám ho taky do vody a nechám ho tam až to uschne.”

“Užíváme si to, je tady pěkně. Mohlo by být pěknější počasí, ale jde to. Je tady toho dost, co se dá vyzkoušet, ochutnat a tak dále, takže plně si to tady užíváme.”

“Já jsem si koupila jelito. Je tu pěkně, dětičky tancovaly, tak to bylo super a je tu hezky.”

“Jo, líbí, super. Pěkná hudba, veselo, stánky, pěkné.”

“Děti jsou spokojené, mají cukrovou vatu, kolotoč a popovídaly si s policisty.

Vata je nejlepší.”

Na velikonočním jarmarku nechyběl ani dětský kolotoč a spousta stánků s různými dobrotami.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Ostrava-Poruba
13. dubna 2023, 18:13

Centrum denních služeb prošlo rekonstrukcí

Centrum denních služeb v Domě s pečovatelskou službou Astra prošlo kompletní rekonstrukcí. Změnilo se diky ní jak dispoziční řešení, tak i vybavení veškerých prostor, které jsou teď mnohem útulnější.

Za plného provozu probíhala rekonstrukce Centra denních služeb v Domě s pečovatelskou službou Astra, které je určeno pro aktivní seniory ve věku 65 let a více. Začala loni v červenci a skončila v těchto dnech.

Simona Malinová, vedoucí Centra denních služeb: “Vznikla nám tady nová dílna pro naše uživatele. Tady se nacházíme v denní místnosti, kde se zároveň podávají i obědy. Tady probíhají každý den aktivizační činnosti se seniory, které je podporují v jejich psychických a fyzických schopnostech a pokud možno dále rozvíjejí a především je naše služba určena seniorům, kteří rádi rádi tráví svůj čas aktivně a ve společnosti vrstevníků a nechtějí být izolovaní.”

Lucia Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já musím říct, že ty prostory neuvěřitelně prokoukly. Je velký zájem o tyto služby, což je fajn, protože přece jenom Poruba co všechno pro ty seniory poskytuje v obrovském množství různých služeb, je to pestrá paleta a myslím si, že tady to centrum denních služeb je jedno z důležitých součástí celé té palety.”

Momentálně má Centrum denních služeb 16 klientů a protože jeho kapacita je 10 lidí, tak se v něm pravidelně střídají.

Marcela Žáková, aktivizační pracovnice: “Ráno si uvaříme kafe, přečteme noviny, vyluštíme křížovku, přečteme si horoskop. máme i takové lehké cvičení půlhodinové, potom se věnujeme těm aktivizačním úkonům jako je procvičování paměti, procvičování jemné motoriky, samozřejmě i nějaké společenské hry. Kolem 12. hodiny je oběd a v jednu hodinu je odvážíme zpátky domů."

Anketa: klienti Centra denních služeb: “Mě tu baví všechno, ale díky paní Marcelce a paní Jarušce. Jsou strašně hodné. Vždycky čekám na pondělí.”

“Jaruška s námi dělá hlavně paměťové hádanky, ty já miluju. Nebo někdy hrajeme Člověče nezlob se, někdy karty a ony dělají děvčata nadstandard. Aby nám to zpestřily, tak v létě, jak je hezky, chodíme grilovat na zahradu, chodíme na procházky, do cukrárny. Čili tu je strašně pestrý život.”

Martina Dušková, místostarostka MOb Ostrava-Poruba: “Právě se nacházíme v centru denních služeb, což je jedna ze sociálních služeb, kterou poskytuje naše porubská příspěvková organizace. Ty další sociální služby jsou azylové domy pro rodiny s dětmi nebo pro samostatně pro muže a ženy a tou čtvrtou sociální službou, kterou centrum poskytuje, tak je pečovatelská služba.”

Rekonstrukce Centra denních byla financována z investiční dotace rozpočtu MS kraje.

---

V Ostravě se radili koordinátoři participativních rozpočtů

V Ostravě se sešli koordinátoři participativních rozpočtů z celé ČR. Navzájem si vyměňovali zkušenosti a hledali řešení, jak se posunout dál.

29 zástupců participativních rozpočtů z celé ČR se sešlo na pracovním setkání na radnici Ostravy-Jihu. Řešili plusy i mínusy a navzájem se inspirovali.

Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Spousta zástupců, kteří dorazili, tak se potýkají s podobnými problémy jako je málo hlasujících, jak propagovat participativní rozpočet, jak ho víc přiblížit lidem a toto by mělo pomoci k tomu, abychom si našli ty cesty a odpovědi na tato naše úskalí.”

Tereza Kašingová, koordinátorka participativního rozpočtu Náš Jih: “Všichni sdílíme společná témata. Hodně se objevuje propagace, ale taky nastavení zásad jak aktivovat a vyzývat obyvatele, aby viděli smysl participativního rozpočtu, aby se do něho chtěli zapojit, aby věděli, že to má smysl, že se mohou opravdu podílet na tom, jak bude vypadat jejich město.”

Z Ostravy se do pracovního setkání zapojil magistrát a městské obvody Moravská Ostrava a Přívoz, Jih a také Poruba.

Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu Zelená Porubě: “Jsem moc ráda, že si města a obce vyměňují mezi sebou zkušenosti. Je to přínos určitě pro všechny. Zatím, co mě nejvíce zaujalo, tak je zapojení škol do participativního rozpočtu, protože spousta obcí to má zvlášť. Zvlášť reaguje na potřeby škol, někteří je zapojí do toho velkého rozpočtu a myslím si, že to je zajímavé téma i pro Porubu, protože my jsme zatím školy nějakým způsobem nezapojovali a určitě to je otázka do budoucna.”

Tereza Rödlingová, Koordinátorka participativního rozpočtu Společně tvoříme Chomutov: “Jsem za to hrozně ráda, protože si sdílíme zkušenosti a praxi z různých měst. Každé město má jinak nastavený ten participativní rozpočet, takže je skvělé, že si můžeme navzájem říct tipy, triky, co zlepšit, co změnit, abychom dosáhli optimálního nastavení u nás ve městě.”

Participativní rozpočet Zelená Porubě vznikl v roce 2016 a za sebou má už 6 ročníku. Ve dvou posledních lidé nenavrhovali dílčí změny veřejného prostoru, ale kompletní proměny dvorů, což je mezi participativními rozpočty unikátní.

---

Velikonoční jarmark na Alšově náměstí

Alšovo náměstí patřilo už tradičnímu velikonočnímu jarmarku. Návštěvníci si tady mohli nakoupit kraslice, pomlázky a jiné velikonoční zboží a připraven byl také bohatý doprovodný program.

V Ostravě-Porubě si připomněli velikonoční tradice. A to na velikonočním jarmarku na Alšově náměstí, kde si lidé mohli vyrobit kraslice a zajíčky, nebo se dozvědět vše o životě na salaši.

Štěpánka Ostárková, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Pro zpestření jsme návštěvníkům připravili bohatý program. Vystoupily děti z folklorního souboru Holúbek a cimbálová muzika a program ukončí kapela Blaf. Nicméně je tady celý týden připravena velikonoční dřevěná dílna, kde si zájemci mohou vyrobit nejen dárek pro nejbližší nebo velikonoční dekoraci. Pro děti je také připravený koutek, kde najdou malování na obličej, můžou se svézt na poníkovi a zkusit si podojit kozu, samozřejmě je to trenažér.”

Novinkou velikonočního jarmarku byly dřevěné 3D dekorace a lavička zdobená velikonočními dřevěnými vajíčky.

Ani letos na Alšově náměstí nechyběl obří kraslicovník s 800 velikonočními vajíčky, které nazdobily děti mateřských škol.

Anketa: stánkaři, řemeslníci a vystupující umělci: “Já tady dělám ruční práce z papíru převážně. Nově dělám i výrobky z pryskyřice. Velký zájem je hlavně o zápichy, košíky, pletené zajíce, takové ty velikonoční motivy.”

“Máme tady vypalování, malování, lepení, sázení květinek, že si do květináče dřevěného můžou napsat své jméno, potom si dají hlínu a zasadí osení, zrní, takže chceme, aby měli špínu za nehty, aby si vyzkoušeli to, co jsme kdysi my dělali v pracovkách ve škole. Potom je tady gravírování do dřeva, takže máme velikonoční zajíčky malé, velké, nebo kraslice.”

“My jsme dětský folklorní soubor Holúbek a připravili jsme si sérii jarních velikonočních tanečních pásem a písniček. Určitě jsme rádi, že přišli diváci, bylo jich tu hodně, potlesk byl super, pro děti motivační, takže jsme rádi. Je to tu pěkně organizované, takže se nám to líbilo.”

“Celý program se snaží ukázat původní valašku, která dala genius loci naší krajině a snažíme se ukázat předměty ze salaše, život na salaši, zpracování vlny, děti si mohou vytvořit v naší dílničce jarní vílenku a taky se snažíme ukázat původní valašku a její salašnický způsob chovu prostřednictvím autentických předmětů ze salaše, které máme tady vystavené včetně bačovského kloboučku a bačovského kožuchu.”

Petr Lakomý, úsek prevence, MP Ostrava: “My dneska tady v rámci akce bezpečnější nakupování a parkování informujeme lidi o tom, jak si dávat pozor na akcích, kde se schází více lidí, jak si dávat pozor na své osobní věci, na cennosti, tašky, kabelky.”

Anketa: návštěvníci jarmarku: “Maluju vajíčka, mám dva nové způsoby, jak bych je chtěla letos namalovat. Že třeba dám do vína a nechám je uvařit v tom víně a potom na ubrousek něco nakreslím fixem a potom ho zabalím do toho vajíčka a dám ho taky do vody a nechám ho tam až to uschne.”

“Užíváme si to, je tady pěkně. Mohlo by být pěknější počasí, ale jde to. Je tady toho dost, co se dá vyzkoušet, ochutnat a tak dále, takže plně si to tady užíváme.”

“Já jsem si koupila jelito. Je tu pěkně, dětičky tancovaly, tak to bylo super a je tu hezky.”

“Jo, líbí, super. Pěkná hudba, veselo, stánky, pěkné.”

“Děti jsou spokojené, mají cukrovou vatu, kolotoč a popovídaly si s policisty.

Vata je nejlepší.”

Na velikonočním jarmarku nechyběl ani dětský kolotoč a spousta stánků s různými dobrotami.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/expres-ostrava-poruba/expres-ostrava-poruba-13-04-2023-18-13