Festival v ulicích nabídne přes 200 umělců z 20 zemí světa
Festival v ulicích s podtitulem ART & LIFE uchvátí Porubu už potřetí. Konat se bude na Hlavní třídě a přilehlých dvorech 21. a 22. června a nabídne hudbu z různých koutů světa, tanec a divadlo pod širým nebem.
Festival v ulicích nabídne celkem 9 scén. Tři z nich budou výhradně hudební a své koncerty na nich odehrají hudebníci z Čech, Slovenska, Polska, Francie, Irska, Itálie, ale i z daleké Koreje a Guineje.
Petra Hradilová, ředitelka Festivalu v ulicích: “Určitě mohu vypíchnout například kapelu Osam, což je kapela, která přináší hudbu tradiční Persie, určitě mohu vpíchnout K Hilu, irská tradice anebo právě N´faly Kouyaté, tradiční africká hudba. Je to hudebník, který hrával s Afrokelt Senem nebo hrával kdysi s Peterem Gabrielem, takže je to velké jméno.”
Představí se také pouliční umělci, tanec, divadlo a chybět nebude ani fireshow nebo festivalové průvody. Nudit se nebudou ani děti, které potěší pohádky, workshopy, deskové hry, hlavolamy, nebo sportovní aktivity a soutěže.
Petra Hradilová, ředitelka Festivalu v ulicích: “Součástí festivalu budou vinaři, kteří nám představí svá vína z oblasti Znojemska a opět budeme mít i čajovnu, dýmkaře a nabídku tabáku z celého světa.”
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Musím říct, že v tomto roce ten festivalový pomyslný areál zůstane obdobný jako tomu bylo v předchozích letech, Opět obarví Hlavní třídu a přilehlé dvory a ulice. Já se na to moc těším. Myslím si, že ten festival má každý rok nové a nové účastníky a tak jak si většina festivalů buduje několik let nějakou tradici a oblíbenost, tak se mi zdá, že opravdu tento festival už od prvního ročníku má fanoušky a že přicházejí každý rok ve větším počtu, že už to není úplně jen porubská akce, ale že už to překonalo i hranice Poruby. V posledním ročníku to bylo i za hranici Ostravy.”
Výjimečné je i spojení Festivalu v ulicích s konferencí Czech Music Crossroads.
Zlata Holušová, ředitelka Colours of Ostrava: “Naši návštěvníci, zejména ředitelé festivalů, kteří sem přijíždí z celého světa na crossroads, tak my je samozřejmě necháváme prožít tu atmosféru festivalu v ulicích a z toho jsou úplně ohromeni a říkají, že Poruba je v podstatě San Francisco a že by nikdy nevěřili, že někde může být něco takového. Všude je hudba, všude jsou zajímavá divadla a vlastně lidi si to nesmírně užívají a já doufám, že přijdou i letos si to užít znova.”
Czech Music Crossroads začne ve středu 19. června v kostele svatého Václava v centru Ostravy, kde se představí varhanní virtuózka Katta. Poté se přesune do kulturního domu Poklad.
---
Screening školní zralosti je v Porubě unikátní
Městský obvod Ostrava-Poruba už 4. rokem organizuje pro své mateřské a základní školy screening školní zralosti. Je v rom unikání v rámci ČR i Evropy. Nikdo jiný tuto službu školám, rodičům a dětem neposkytuje.
Se screeningem školní zralosti začala porubská radnice v době covidu, tedy v roce 2021. Jeho cílem bylo zaměřit se na problematiku odkladů školní docházky.
Petr Nilius, klinický psycholog a psychoterapeut: “Protože těch odkladů je strašně moc a my se tím zabýváme poslední 4 roky, kdy jsme měli obrovské riziko toho, že jsme netušili, kolik dětí nastoupí do ZŠ. Tím se dostávali ředitelé do velkých nejistot, kolik dětí budou moct přijmout, kolik tříd otevřít. No a tady ten screening, který nám pomáhá dělat určitou jako database policy, tak to nám pomáhá zorientovat se, v jakém stavu jsou předškoláci, zároveň podpořit paní učitelky v mateřských školách k včasným intervencím.”
Screeningem procházejí všichni předškoláci, a to vždy se souhlasem rodičů, kteří jsou o něm předem informováni.
Martina Dušková (Piráti), místostarostka Ostravy-Poruby: “Dávají souhlas k tomu, že jejich dítě může projít tím screeningem školní zralosti a potom jsou informováni i o výsledcích. Ten screening provádějí buďto učitelky MŠ nebo to probíhá ve spolupráci se ZŠ a ten screening můžou přicházet dělat i speciální pedagogové ze ZŠ, ale zároveň v průběhu těho 4 let, kdy děláme screening předškolní zralosti, se už i postupně doškolily paní učitelky v MŠ, takže to mohou provádět samy.”
Screening nenásilnou formou mapuje základní psychické funkce dětí. Ukáže například, jak jim funguje pozornost, paměť, nebo fyzioprostorové složky.
Výsledky screeningu školní zralosti rodiče dostávají v papírové podobě a můžou si je přinést i k zápisům do základních škol, které s nimi umí pracovat.
Martina Dušková (Piráti), místostarostka Ostravy-Poruby: “Pokud je tam nějaká specifická vzdělávací potřeba, tak ta škola se na to už předem může připravit a slouží to i jako podklad potom pro speciálního pedagoga nebo školního psychologa, kteří na našich ZŠ působí a oni už jsou připraveni a ví od čeho se můžou odpíchnout, když jim potom v září tento žák přijde do školy.”
Velkým úspěchem je, že od doby, co screening probíhá, se snížil počet odkladů školní docházky o 10 až 12 procent.
---
Porubský Den zdraví nabídl různá vyšetření i zábavu
Porubská radnice uspořádala už tradiční Den zdraví. Konal se na prostranství u Floridy a zájemci si díky němu mohli zdarma a bez čekání mimo jiné nechat změřit krevní tlak, cholesterol, nebo procento tělesného tuku.
Vše, co se týká zdraví, se dozvěděli všichni, co navštívili porubský Den zdraví u kruhového objezdu na Hlavní třídě. A bylo toho hodně včetně doprovodného programu.
Jana Kubalová, nutriční terapeutka, Státní zdravotní ústav: “My jsme ze Státního zdravotního ústavu z Karviné a u nás si můžou lidi změřit krevní tlak, taky si můžou nechat vyšetřit cholesterol v krvi a u mě potom nechat změřit orientační procento tělesného tuku a tím vlastně monitorujeme nějaká rizika pro rozvoj kardiovaskulárních onemocnění. Takže na závěr dostanou třeba doporučení, když to nevyjde ideálně.”
Jana Křížová, vedoucí odborného výcviku, Střední škola prof. Zdeňka Metějčka: “Připravili jsme si na Den zdraví ochutnávky vlastně jak se dekorují pokrmy. To znamená, že jsme tady měli dneska na ochutnávku flancky, tedy výhonky mladých, 7 až 12 dnů staré klíčky, kterými můžou dekorovat pokrmy. Máme tady i různé soutěže pro děti, vzory jídelních lístků, jak se dá vařit zdravě a všechno je to propojené se zdravím na naší škole. Máme tady i petici, zákaz dovozu vlastně ohledně palmových olejů, dovozu a nákupu palmových olejů.”
Lenka Sedlaříková, sociální odbor, Krajský úřad MS kraje: “Prezentujeme kampaň Dejme dětem rodinu, kde hledáme náhradní rodiče. Symbolem kampaně je srdce, které tady chodí v životní velikosti a lidi, kteří si myslí, že děti by měly být v rodinách, tak na ně to cílíme a chtěli bychom, aby se zúčastnili tady našeho stánku a získali informace o náhradním rodičovství. Máme určitě velké množství dětí, které jsou v dětských domovech nebo v pěstounské péči na přechodnou dobu, takže určitě ta kampaň je potřeba, protože pořád pěstounů není dost.”
Na Dni zdraví nechybělo ani transfuzní oddělení ostravské fakultní nemocnice, kde si lidé mohli zjistit, jakou mají krevní skupinu a také dostali informace o rom, jak je důležité dárcovství krve a svůj stánek tady měla i porubská radnice.
Lucie Cholevová, odbor kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Nechybí stánek Srdce pro Porubu, který je na Dni zdraví spojen i s odborem sociálních služeb, kde naše kolegyně nejenže háčkují krásné věci, které pak věnují na charitativní sbírku, ale prezentují i s vé služby, které mohou nabídnout veřejnosti, druhá část stánku je charitativní sbírka Srdce pro Porubu, kde nechybí kasička a naše kolegyně zde také informují o naší sbírce, vybírají zde drobné příspěvky a lidé mohou přispět na dobrou věc.”
Součástí Dne zdraví byla také kavárna, živá hudba a tvořivé dílny pro děti.
---