V Ostravě-Porubě zachraňují stromy napadené jmelím
Ostrava-Poruba už třetím rokem bojuje se jmelím. To napadá méně vitální stromy, zejména pak lípy a javory. Zatímco většina měst větve stromů s tímto cizopasníkem ořezává, v Porubě používají speciální postřik.
Ostrava-Poruba má na svém území více než 20 tisíc stromů. Na zhruba 16ti set z nich roste jmelí, které dřeviny postupně vysává a nakonec je zcela zlikviduje. Život napadeným stromům radnice prodlužuje ekologickými postřiky.
Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Většina měst proti jmelí bojuje tak, že se snaží provádět prořezy. To však stromům většinou způsobuje stres, protože se neořezává pouze jmelí, ale i větvičky. My se už třetím rokem snažíme používat postřik, který je ekologický. V podstatě spočívá v tom, že tomu jmelí dá růstový hormon a v období vegetačního klidu vlastně to jmelí samotné odumře, uschne a na strom to nemá jakýkoliv další vliv a je, jak se říká, v klidu.”
Postřiky se dělají na těch stromech, které jsou jmelím obsypány. Tedy na těch, které by klasický ořez v podstatě nepřežily. Jedná se až o 60 stromů ročně. Letos budou ekologickým postřikem ošetřeny stromy na 1., 2., a 3. obvodu.
Jiří Poulík, Safe Trees: “Spotřeba je podle množství toho jmelí 20 až 100 litrů toho roztoku na jeden strom. Ve srovnání s ořezy, což je alternativa, tak je to levnější. Když to napadení je velké, tak samozřejmě ten postřik se musí udělat vícekrát, že se to dělá nejdřív v jednom roce a pak se to po dvou letech zopakuje. Paradoxně tady ve městech nejvíc trpí náš národní strom, lípa srdčitá. Pak je to její příbuzná lípa velkolistá a následně jsou napadené javory a hodně i krátkověké dřeviny typu topol kanadský, nebo osika.”
Jmelí většinou roste na starších a méně vitálních stromech, na kterých se podepisují i další faktory jako sucho a emise.
Jiří Poulík, Safe Trees: “Ono to může být komplex věcí spojených jakoby s celkovými stresujícími podmínkami, takže to všechno se sčítá a to jmelí je takový poslední hřebíček, který ten strom dodělá. Kdyby jsme ten zásah neprovedli, tak tady ten strom, co je za mnou, určitě do 3, 4 let odumře.
Pokácet by se ale musel dříve, protože by se začal samovolně rozpadat a padající větve by mohly někoho zranit, případně i ohrozit na životě. Poškodit by mohly i okolní budovy, nebo zaparkovaná auta.
---
Roste zájem seniorů o pomoc s registrací k očkování
Sociální odbor porubské radnice stále pomáhá seniorům s registrací k očkování proti nemoci covid-19. Systémem je buď krok po kroku provede po telefonu, nebo je pracovnice navštíví v jejich domovech.
V Porubě zaznamenali zvýšený zájem o pomoc s registrací k očkování proti koronaviru. Senioři ve věku 80 let a více se tak častěji obracejí na sociální odbor radnice, který jim s tím pomáhá. Volat mohou na linku 599 481 500, a to v pracovní dny od 8 do 12 hodin.
Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí: “V případě, že senior nemá rodinu, nebo nemá rodinu, která má přístup na internet, je schopná mu to očkování zajistit, tak samozřejmě jsou možnosti telefonních registrací. Ale pro nás je to jednodušší a řekla bych, že i pro klienty je to příjemnější, když za nimi někdo přijde a tu registraci s nimi provede osobně na místě.”
Zájem roste ruku v ruce s tím, jak se postupně přivážejí vakcíny a zvyšuje se tak i dostupnost očkování.
Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí: “Denně tak úplně nechodíme, ale ten zájem se vcelku zvyšuje. Zrovna dnes přišly další dvě žádosti o registraci k očkování. Takže určitě toho není úplně málo. Teď se to trošku zpomalilo, protože se doočkovávají podruhé ti, co jsou naočkovaní poprvé, ale doufáme teda, že do kraje dorazí další vakcíny a už se to zase rozběhne.”
Eliška Ciecivová, seniorka Ostravy-Poruby: “Jsme rádi, že jste přišli a že to budeme mít vyřízeno. Očkovat se necháme, protože chceme, aby dcera, vnučky, pravnuk mohli přijít a mám pocit, že my je nějak nemůžeme ohrozit. Že tím zamezíme nějaké nakažení.”
Antonín Cieciwa, senior Ostravy-Poruby: “Prožíváme to trošku jako stísněně, protože nám to vadí, ale bereme to, jak už nám to osud určil. Doporučili nám nechodit, sedět doma, tak to zpravidla dodržujeme, kromě nákupů. Nákupy si ještě s manželkou děláme sami. Očkování se nebojím. Věřím našim lékařům, kteří říkají, že to má pomoct. I když ty vakcíny jsou různé. Ale určitě něco proti té epidemii by se udělat mělo, nebo se musí.”
V obvodu žije na čtyři tisíce seniorů ve věku 80 let a více. Někteří už mají vakcínu za sebou a dobrou zprávou je, že si po očkování na nic nestěžovali a nemají ani žádné následky.
Jana Glogarová, vedoucí sociálního odboru, MOb Ostrava-Poruba: “Jenom bych možná k tomu dodala, že se už na nás obracejí i lidé mladšího ročníku a chtějí taky registrovat, chtějí pomoc. V této chvíli ovšem nemůžeme tuto registraci provádět, protože ten systém je pouze pro osoby nad 80 let.”
Sociální odbor seniorům pomáhá i s dopravou na samotné očkování. Prioritně k tomu využívá službu Senior expres.
Alena Cwiková, vedoucí oddělení sociálních věcí: “To je naše cílová skupina senioři nad 80 let, kteří Senior expres využívají. Případně využíváme jiné dopravce a samozřejmě, pokud ten klient potřebuje, tak ho na to očkování doprovodíme, případně mu domluvíme doprovod. Takže se snažíme zajistit co nejkomfortnější dopravu na to očkování, ať to všechno zvládnou, ať je vše v pořádku.”
Pomoc seniorům nabízí i Moravskoslezský kraj. K dispozici jim je bezplatná linka 800 720 210, která funguje denně od 8 do 18 hodin. S registrací lidem pomohou i ostravští strážníci, a to na lince 800 199 922. Tato linka funguje nonstop.
---
Lidé stále mohou přispívat do Tříkrálové sbírky
Letošní Tříkrálová sbírka se bohužel musela obejít bez koledníků. Ti kvůli pandemii koronaviru nemohli vyrazit do ulic a s pokladničkami navštívit jednotlivé domácnosti. I přesto zaznamenala úspěch. V celém MS kraji se dosud vybralo bezmála 11 a půl milionů korun.
Jen v Ostravě se v rámci Tříkrálové sbírky podařilo vybrat bezmála milion 400 tisíc korun, a to stále ještě neskončila. Do online pokladničky budete moci přispívat až do konce dubna.
Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava: “Já jsem moc vděčný a Charita Ostrava a lidé, kterým ty peníze budou sloužit na podporu ze strany těch dárců, protože opravdu neočekávali jsme tak vysoký příjem.”
Další peníze se podařilo vybrat díky stacionárním pokladničkám, které byly rozmístěny na veřejně přístupných místech jako jsou kostely, obchody a lékárny. Pár jich bylo i na poštách. Celkem jich bylo po Ostravě a okolních obcích rozmístěno 130. Ty už byly rozpečetěny a příspěvky sečteny.
Veronika Curylová, koordinátorka sbírky v Ostravě: “V rámci těch pokladniček se vybrala krásná částka. Přes 800 tisíc korun. S tou částkou jsme ani nepočítali, takže z toho máme obrovskou radost, že dárci, kteří nemohli, nebo nechtěli přispět online, tak si tu pokladničku našli. Měli jsme celý seznam uvedený na našich webových stránkách, na facebooku. Takže kdo chtěl, tak si našel tu nějakou pokladničku, kde je umístěná.”
Peníze ze sbírky poputují mimo jiné na provoz mobilního Hospice svatého Kryštofa, který zajišťuje pomoc lidem ze všech částí Ostravy v terminální části života v jejich domácím prostředí.
Vladimíra Berousková, vedoucí střediska, vrchní sestra, Charitní středisko sv.Krštofa: “Máme vlastně péči 24/7, to znamená 24 hodin denně 7 dní v týdnu, pacienti a jejich rodiny mají tak zvané pohotovostní číslo, kde můžou kdykoli si zavolat o radu, nebo pomoc. Na mobilní hospicovou službu máme dojezd 35 km od našeho střediska, takže často zajíždíme do Ostravy-Poruby, kde máme hodně pacientů. Je to jedna z nejlidnatějších částí Ostravy, možná i proto a s výbornou spolupráci všech nemocnic.”
Část prostředků využije i Charita svatého Alexandra, se kterou Charita Tříkrálovou sbírku v Ostravě realizuje. Konkrétně peníze půjdou na chráněné dílny. Další peníze poputují do Charitního domu svatého Václava, což je domov pro seniory, kde se letos bude kompletně obnovovat vybavení kuchyně.
Martin Pražák, ředitel Charity Ostrava: “Původně jsme z Tříkrálové sbírky chtěli financovat ještě parkoviště tady u Hospice svatého Lukáše. Nicméně vzhledem k tomu, že ty prostředky budou nižší než jsme očekávali v tom předcházejícím roce, tak pravděpodobně tady provedeme pouze projektovou dokumentaci.”
Peníze by měly jít i na dofinancování rekonstrukce nízkoprahového denního centra Charitního domu sv. Benedikta Labre. Více o tom, jak můžete přispívat se dozvíte na webu www.trikralovasbirka.cz.
---