Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Mateřské školy se opět otevřely dětem
  • Poruba si vyrobila nášlapné stojany na dezinfekci
  • Senior expres od září sveze více lidí

Mateřské školy se opět otevřely dětem

Porubské školky opět přivítaly děti. Na znovuotevření se připravovaly dlouho dopředu. Vše musely řádně vyčistit a vydezinfikovat. S rodiči i dětmi ale komunikovaly i v době, kdy byly uzavřeny.

Do mateřských škol se po týdnech vrátily děti. Školky se na ně připravovaly dopředu a čas bez nich využily nejen k úklidu, i opravám, rekonstrukcím, nebo k zavádění různých novinek. “Dokončili jsme stavební práce v suterénu, kde jsme opravovali jednu koupelnu, máme nové klimatizační jednotky, protože v létě tady bývá horko a my věříme, že v létě děti budou, že zase bude příjemně. Máme spoustu dotací z magistrátu a z městského obvodu Poruba, takže kolegyně zpracovávají metodiky a připravují si nové materiály, které budou používat pro práci s interaktivní tabulí,” uvádí Dana Schönová, ředitelka MŠ Exilu

Do školky bude zpočátku docházet 40 dětí, což je zhruba třetina a rozděleny budou do 8 skupin. I přesto, že školky byly zavřeny, s rodiči dětí i se samotnými dětmi byly paní učitelky stále v kontaktu. “Samozřejmě potom jsme sdíleli s rodiči na stránkách našeho školního facebooku vzdělávací videa, kde rodiče mohli shlédnout námi natočené písničky doplněné piktogramy, kde si také mohli s námi třeba poskládat papírovou lodičku, nebo jsme jim nacvičili písničku k jarní tématice, kde nás mohli shlédnout na videu a s námi si zazpívat, aby jsme neztratili úplný kontakt s nimi,” popisuje výuku Věra Snížková, učitelka MŠ Exilu

A rodiče si mohli chodit do školky i pro různé pomůcky, aby děti zabavily a úplně nevyšly ze cviku. “Učili jsme se, protože to distanční vzdělávání v mateřské škole, to je opravdu oříšek.

V prvním okamžiku začaly spolupracovat kolegyně ze speciálních tříd. Připravovaly pro děti s poruchou autistického spektra pomůcky, které si rodiče zapůjčovali. Takže byl systém, rodiče měli možnost, docházeli do školky střídavě a půjčovali si krabice pro strukturované učení,” říká Dana Schönová, ředitelka MŠ Exilu. “Tady třeba děti měly za úkol k autu poznat znak auta, přiřadit a do toho vlastně i v rámci globálního čtení přidat i popisek. Další úkol, který děti mohly dostávat a dostávali domů , byl vlastně v rámci rozvoje komunikace, kdy hledaly hlásku na začátku, našly hlásku, přiřadily písmeno a vlastně tohle jim vytvořilo nové slovo,” uvádí Věra Snížková, učitelka MŠ Exilu

O půjčování pomůcek byl velký zájem Pravidelně si pro ně chodily do školky bezmála 4 desítky rodičů.

---

Poruba si vyrobila nášlapné stojany na dezinfekci

Poruba má nové nášlapné stojany na dezinfekci. Díky tomu, že je vyrobili zaměstnanci technických služeb, radnice za ně ušetřila zhruba čtvrtinu nákladů. Zatím je v provozu první verze.

Zaměstnanci TS Poruba jsou šikovní. Vymysleli a poté vyrobili nášlapné stojany na dezinfekci, které budou rozmístěny všude tam, kde se pohybuje větší množství lidí. Tedy před budovou úřadu, u center volného času, komunitního centra nebo u škol a školek. “Hodláme jich mít celkem 15. Zatím tady vidíte prvních 6 s tím, že budou vyrobeny v příštím týdnu. Samozřejmě cena stojanu je různá podle typu a podle samotné funkčnosti. Tady tyto stojany se ovládají nohou tak, aby člověk nemusel na ten stojan sahat a vytekla mu dezinfekční látka, ale co se týče nákladů, tak jsme někde na úrovni jedné čtvrtiny oproti, pokud bychom to zakoupili od dodavatele,” uvádí Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba. “Jedno ze zadání bylo, aby to bylo trošičku masivnější. Ono to bude ve veřejném prostoru umístěné, takže, aby to odolávalo vlivu nešetrného zacházení, počasí, atd.. Takže je to opravdu z masivního železného materiálu. Z jeklu. Bude to připevněno na betonovou plochu vždycky na nějakou zpevněnou plochu vždycky masivním ukotvením. Tam, kde nepůjde, tak se dají chemické kotvy. Ked to půjde, silné hmoždinky a samozřezné vruty,” říká Jiří Klečka, mistr technického úseku

Do stojanu se momentálně vejde jeden litr dezinfekce, pracuje se ale na zdokonalení systému, aby se toto číslo zvýšilo..

Samozřejmě je to vývoj, takže my ještě teď zkoušíme dále vylepšovat, aby to bylo luxusnější ta obsluha, aby to dávkování bylo přesnější a tak dále. V budoucnu uvažujeme nějakou nerezovou nádobu zase vlastní výroby, do které by se už vešlo třeba tři, čtyři litry té dezinfekce,” říká k vývoji Jiří Klečka, mistr technického úseku

Nášlapné stojany už byly i polepeny a dezinfekce do nich se bude pravidelně doplňovat tak, aby byly stále funkční.

---

Senior expres od září sveze více lidí

Na Senior expres od září dosáhne více lidí než dosud. Radnice si tuto službu pečlivě vyhodnotila. V potaz vzala nejen zpětné vazby od klientů, ale také kapacitní možnosti. Výsledkem je, že sníží věkovou hranici a rozšíří ji na další obvody.

V září to bude rok, co v Ostravě-Porubě začal jezdit Senior expres. Za tu dobu najel zhruba 14 a půl tisíce kilometrů a uskutečnil na 2 a půl tisíce jízd. Momentálně taxíky využívá bezmála 1200 lidí ve věku 76 let a více. A jsou s ní maximálně spokojeni.

Petr Salva, řidič Senior expresu: “Vytížena je poměrně dost, důchodců přibývá, respektive Poruba patří mezi ty oblasti, které jsou důchodci zaplněni. Už máme přes 1200 klientů. V podstatě se dá říct, že se nezastavíme.”

Anketa: uživatelé Senior expresu: Používám Senior taxi, ale teprve nedávno jsem si vyřídila průkazku. Je to pohodlné. Jezdíme na různé akce do Střední školy Matějíčka . Tam míváme koncerty, máme tam třeba i MDŽ, Den matek.”

“Jezdívám s ním, když potřebuji rychle k lékaři, nebo nějak ho seženu, takže jedu tak třikrát, čtyřikrát měsíčně. Ale jo, spokojená.”

Už od září se počet klientů senior expresu ještě zvýší. Radnice totiž rozšíří jeho služby.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Rozhodli jsme se, že od září tu službu rozšíříme o dvě podstatné věci. První je, že snížíme věkovou hranici ze 76 let na 74, kdy jsme tak vyslyšeli právě zpětné vazby klientů. Druhá ta podstatná změna je to, že ji rozšiřujeme také na okolní obvody. A to obvody Pustkovec, Plesná, Třebovice a Martinov.”

Tyto obvody si budou cesty svých občanů hradit sami. Předpoklad je, že po rozšíření se počet klientů senior expresu zvýší až na 2 tisíce. Průkazky, bez kterých není možné službu využívat, si zájemci mohou vyřídit na odboru sociálních služeb na ulici Gen. Sochora.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: ”Ještě připomenu podmínky, které ta přeprava má. Každý senior může uskutečnit 4 jízdy měsíčně, jedna jízda ho bude stát 30 korun, vozíme na celém území Ostravy a jsou to především destinace jako jsou zdravotnická zařízení, lékaři, hřbitovy, úřady, pošty a podobné instituce, kde ten senior se zkrátka musí dopravit.”

Od září se zvýší i počet taxíků ze dvou na tři, které budou jezdit vždy v pracovní dny od 6 do 16 hodin.

---Mohlo by Vás také zajímat