Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • V OSTRAVĚ BYLO PODEPSÁNO MEMORANDUM PRO VÝSTAVBU STADIONU NOVÉ BAZALY
  • OD 1. DUBNA BUDE UZAVŘENA SILNICE MEZI K. STUDÁNKOU A PARKOVIŠTĚM HVĚZDA
  • LYŽAŘSKÁ SEZONA V BESKYDECH SKONČILA, V JESENÍKÁCH JEŠTĚ POKRAČUJE
  • U CITY CAMPUSU BUDE 1. 4. OD 8 DO 13 HODIN MOBILNÍ REGISTRACE DÁRCŮ KOSTNÍ DŘENĚ
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • SOUTĚŽ V NOVÉM JIČÍNĚ PROVĚŘILA ZNALOSTI PÁŤÁKŮ NA TÉMA OKO A VIDĚNÍ
  • NOVOJIČÍŇÁCI SI PŘIPOMNĚLI STÉ VÝROČÍ MALÍŘE EDUARDA VEITHA
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • KRIMINALISTÉ VYŠETŘUJÍ SMRT MUŽE SRAŽENÉHO VLAKEM VE FRÝDKU-MÍSTKU
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • TECHNICKÁ UNIVERZITA OSTRAVA MÁ NOVÉ VÝUKOVÉ CENTRUM ZAMĚŘENÉ NA 3D TISK
  • V KARLOVICÍCH NA BRUNTÁLSKU UŽ FUNGUJE ČÁST POVODNÍ ZNIČENÉ KANALIZACE
  • LÍDRY PRO SNĚMOVNÍ VOLBY MÁ V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI VĚTŠINA USKUPENÍ
  • ANDREJ BABIŠ ZA ANO, ZBYNĚK STANJURA ZA ODS NEBO KATEŘINA KONEČNÁ ZA STAČILO!
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Poruba spouští další ročník participativního rozpočtu

      Pokud máte zájem se zapojit do dění v Porubě, máte opět šanci. Obvod totiž spouští další ročník participativního rozpočtu Naše Poruba.

      Částka na realizaci vítězného projektu participativního rozpočtu zůstává stejná, a to 5 milionů korun. Přece jenom má ale letošní ročník Naší Poruby jednu novinku.

      Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu, MOb Ostrava-Poruba: ,,To přihlášení těch návrhů bude od letošního roku každoročně, a to abychom také reagovali na potřeby občanů, aby ta realizace byla rychlejší. A doufáme, že se to ujme i pro další roky. Co se týče dalších pravidel, tak zůstávají prakticky stejná oproti minulému roku.” 

      Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Bylo by dobré, kdyby kdokoliv se chce zapojit do tohoto projektu, aby sledoval naše webové stránky, sociální sítě a další. Ten další ročník je trošku dříve, než jsme to vyhlašovali, protože chceme trochu zrychlit ten cyklus, ten proces, tak aby vznikalo více projektů v rámci veřejného prostranství.” 

      Co je pro návrh nejdůležitější, je nápad. Ten bude hodnotit odborná komise, složená ze zástupců ÚMOb Poruba, z architektů a zástupců MAPPA.

      Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Pakliže v tomto roce svůj návrh přihlásí, budou vybráni mezi tři projekty. A následně díky hlasování, kde bude hlasovat veřejnost, se vybere jeden, který se v příštím roce zrealizuje.” 

      Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu, MOb Ostrava-Poruba: ,,Ten nápad nemusí být úplně komplexní, protože potom bude probíhat spolupráce s architektem, takže pro každý z těch tří návrhů bude zpracována architektonická studie a jednotliví architekti se na tom budou podílet společně s navrhovateli.” 

      Pro přihlášení projektu je zapotřebí nejen nápad, ale také 30 podpisů spoluobčanů, kteří s návrhem souhlasí. Termín pro přihlašování projektů do participativního rozpočtu je od 1. do 30. dubna.

      Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu, MOb Ostrava-Poruba: ,,Na podzim tohoto roku proběhne hlasování o vítězi skrz aplikaci MUNIPOLIS, tak jak se nám to osvědčilo již v předchozích letech. A realizace toho vítězného návrhu pak proběhne v roce 2026. Co se týče nápadů, tak je důležitá originalita. V roce 2023 jsme zrealizovali dopravní hřiště a pumptrack, což byl takový originální projekt. A budeme rádi, když se přihlásí i jiné návrhy než jen klasické dětské hřiště.” 

      V letošním roce se bude realizovat projekt, který vyhrál v předchozím participativním rozpočtu Naše Poruba v roce 2024, a to hřiště Šampion na 7. obvodě.

      ---

      Z porubských ulic zmizela další nepojízdná auta

      Poruba pokračuje v odstraňování nepojízdných aut z ulic obvodu. V posledních třech letech se jejich počet neustále zvyšoval. Letos bude jejich číslo poprvé nižší. Obvod už jich totiž eviduje jen necelou dvacítku.

      Poruba odstraňuje z ulic vozy v nevyhovujícím technickém stavu už několik let. Za tu dobu se zbavila skoro dvou stovek takových aut. Aktuálně jich má v evidenci ještě devatenáct, z toho pět se podařilo odtáhnout tento měsíc a jedno auto zlikvidoval sám majitel.

      Pavel Wozniak, referent Odboru dopravy, MOb Ostrava-Poruba: ,,V první fázi samozřejmě přicházejí podněty od občanů. Je to přes aplikaci ČistáOVA nebo telefonicky, mailem. Různě i podněty Městské policie. A na základě toho potom samozřejmě dáváme výzvy provozovatelům vozidel, aby ta vozidla odtáhli nebo doložili platnost STK, ale to se ve většině případů neděje. Proto dochází k tomu, že ta vozidla musíme nechat odtáhnout.” 

      Poruba spolupracuje při odstraňování autovraků s Městskou policií a odtahovou službou. Auta končí na odstavném parkovišti, kde stojí ještě další 3 měsíce. Po tu dobu má provozovatel možnost si vozidlo vyzvednout. Pokud se tak nestane, auto míří do dražby.

      Tomáš Glac, majitel odtahové služby: ,,Průměrná doba naložení auta je zhruba 5 minut. Záleží na tom, jak jsou postavené auta okolo. Určitě to dokážeme vytáhnout i z řady pomocí hydraulických brýlí. Někdy si pomůžeme vozíčkem. Když to není jinak možné, tak si přizveme auto s hydraulickou rukou. Zatím se nám nestalo, že bychom něco neodtáhli.” 

      Majitel nepojízdného auta by jej měl z ulice odklidit ve vlastním zájmu. V opačném případě se částka za jeho odtah může vyšplhat na pěknou sumu.

      Richard Hanáčik (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,Samotný odtah vyjde na 1500 Kč plus každý den na parkovišti stojí 200 Kč za to, že to vozidlo tam vůbec stojí. Měli jsme třeba občana, který to vůbec neřešil a účet se ve finále vyšplhal až na 20 000 Kč. Občané, kteří mají snahu něco řešit, tak jim dáváme tip na různé společnosti, jsou to různá autovrakoviště, které jsou schopny si pro auto přijet, odtáhnout ho a občana to nestojí vůbec nic. Dostane papíry, se kterými si jen přijde auto na magistrát odhlásit. A dostává řádově nějaké nižší tisíce korun, pokud je to auto ve slušném stavu.” 

      Aktuálně ví Poruba o 13 autech, která ještě zbývá odtáhnout. Nějaká další zřejmě ještě přibydou. Zaměstnanci radnice totiž průběžně procházejí ulice a zaměřují se na nepojízdná auta. Vozy nezpůsobilé silničnímu provozu mohou hlásit také obyvatelé přes aplikaci ČistáOVA.

      ---

      Děti z Waldorfské ZŠ poznávaly práci ve stolařské dílně

      Stolařskou dílnu technických služeb MOb Poruba výjimečně zaplnily děti z Waldorfské ZŠ. Vypravily se tam na exkurzi. A i když práce se dřevem byla pro řadu žáků premiérou, šla jim od ruky.

      Waldorfská ZŠ a SŠ Ostrava-Poruba se zaměřuje na praktickou výuku. Děti ze 3. třídy se proto vypravily do stolařské dílny, aby nejen viděly, ale hlavně si vyzkoušely, co obnáší práce se dřevem.

      Helena Kožušníková, učitelka Waldorfské ZŠ a SŠ Ostrava-Poruba: ,,Waldorfská pedagogika je hodně komplexní. Někdy se jí také říká zážitková pedagogika, protože dnes hodně rodin a dětí velmi konzumuje média a nemají potom děti možnost zažít věci na vlastní kůži. A právě ve 3. třídě se vracíme k těm kořenům lidstva, abychom si zažili, že mléko nám dává kráva a že si ho nekupujeme v supermarketu. Tak stejně to máme teď i my tady v truhlárně, že vlastně poznáváme řemesla na vlastní kůži.”

      Děti si už v rámci praktické výuky ve škole vyzkoušely plést košíky a půjdou se ještě například podívat na stáčení medu nebo výrobu mýdla.

      Helena Kožušníková, učitelka Waldorfské ZŠ a SŠ Ostrava-Poruba: ,,Vždycky je důležité abychom si i něco odnesli. Tentokrát to bude taková ohrádka nebo plůtek ke květináčům. My máme takovou dlouhou chodbu ve škole a máme i na okrajích chodby veliké kytky, takže když se hraje na chodbě něco s měkkými míči, tak se snadno dá ta květina poškodit. Takže to bude stát předtím a děti to budou každý den vídat.” 

      Petr Kocián, mistr stolařské dílny, odd. technických služeb: ,,Na tu výrobu plůtku jsme jim předpřipravili už nějaké polotovary a oni tady mají učební hodinu, zhruba 45 minut a střídají se na dvě skupiny, aby tady těch dětí nebylo příliš mnoho.” 

      Děti z Waldorfské ZŠ Ostrava-Poruba: ,,Já jsem tu přišla se školou. Učíme se šroubovat, brousit. Mě se to líbí zkoušet.” 

      ,,Tady v dílně jsme poprvé. Brousíme dřevo, děláme s šroubovákem a zatloukáme kladívkem hřebíky. Občas se chodíme dívat na povolání.” 

      ,,Moc se mi to líbí tady se dřevem. Je to pro mě zajímavé, že to dělám.” 

      ,,Barvili jsme a teď si zkoušíme řezat. Nejvíc mě tady bavilo asi barvení. Zaujalo mě, že je tady pilka i na železo, to mě hrozně zaujalo, to jsem vůbec nevěděla, že je pilka na železo.” 

      Stolařská dílna spadá pod technické služby MOb Poruba a po celý rok se stará o veškerý mobiliář.

      Petr Kocián, mistr stolařské dílny, odd. Technické služby: ,,Každým rokem vyrábíme přes zimu zhruba 80 laviček, což vlastně dělá 400 latí, které se musí vyrobit. Takže my už od listopadu do února jedeme jenom latě. A potom přes rok se už víceméně instalují, skládají ty lavičky.” 

      Pracovníci stolařské dílny také na jaře instalují na dětská hřiště nová pískoviště a sedáky, o které se až do konce léta starají.

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Expres Ostrava-Poruba
      20. března 2025, 18:14

      Poruba spouští další ročník participativního rozpočtu

      Pokud máte zájem se zapojit do dění v Porubě, máte opět šanci. Obvod totiž spouští další ročník participativního rozpočtu Naše Poruba.

      Částka na realizaci vítězného projektu participativního rozpočtu zůstává stejná, a to 5 milionů korun. Přece jenom má ale letošní ročník Naší Poruby jednu novinku.

      Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu, MOb Ostrava-Poruba: ,,To přihlášení těch návrhů bude od letošního roku každoročně, a to abychom také reagovali na potřeby občanů, aby ta realizace byla rychlejší. A doufáme, že se to ujme i pro další roky. Co se týče dalších pravidel, tak zůstávají prakticky stejná oproti minulému roku.” 

      Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Bylo by dobré, kdyby kdokoliv se chce zapojit do tohoto projektu, aby sledoval naše webové stránky, sociální sítě a další. Ten další ročník je trošku dříve, než jsme to vyhlašovali, protože chceme trochu zrychlit ten cyklus, ten proces, tak aby vznikalo více projektů v rámci veřejného prostranství.” 

      Co je pro návrh nejdůležitější, je nápad. Ten bude hodnotit odborná komise, složená ze zástupců ÚMOb Poruba, z architektů a zástupců MAPPA.

      Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: ,,Pakliže v tomto roce svůj návrh přihlásí, budou vybráni mezi tři projekty. A následně díky hlasování, kde bude hlasovat veřejnost, se vybere jeden, který se v příštím roce zrealizuje.” 

      Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu, MOb Ostrava-Poruba: ,,Ten nápad nemusí být úplně komplexní, protože potom bude probíhat spolupráce s architektem, takže pro každý z těch tří návrhů bude zpracována architektonická studie a jednotliví architekti se na tom budou podílet společně s navrhovateli.” 

      Pro přihlášení projektu je zapotřebí nejen nápad, ale také 30 podpisů spoluobčanů, kteří s návrhem souhlasí. Termín pro přihlašování projektů do participativního rozpočtu je od 1. do 30. dubna.

      Kristýna Špačková, koordinátorka participativního rozpočtu, MOb Ostrava-Poruba: ,,Na podzim tohoto roku proběhne hlasování o vítězi skrz aplikaci MUNIPOLIS, tak jak se nám to osvědčilo již v předchozích letech. A realizace toho vítězného návrhu pak proběhne v roce 2026. Co se týče nápadů, tak je důležitá originalita. V roce 2023 jsme zrealizovali dopravní hřiště a pumptrack, což byl takový originální projekt. A budeme rádi, když se přihlásí i jiné návrhy než jen klasické dětské hřiště.” 

      V letošním roce se bude realizovat projekt, který vyhrál v předchozím participativním rozpočtu Naše Poruba v roce 2024, a to hřiště Šampion na 7. obvodě.

      ---

      Z porubských ulic zmizela další nepojízdná auta

      Poruba pokračuje v odstraňování nepojízdných aut z ulic obvodu. V posledních třech letech se jejich počet neustále zvyšoval. Letos bude jejich číslo poprvé nižší. Obvod už jich totiž eviduje jen necelou dvacítku.

      Poruba odstraňuje z ulic vozy v nevyhovujícím technickém stavu už několik let. Za tu dobu se zbavila skoro dvou stovek takových aut. Aktuálně jich má v evidenci ještě devatenáct, z toho pět se podařilo odtáhnout tento měsíc a jedno auto zlikvidoval sám majitel.

      Pavel Wozniak, referent Odboru dopravy, MOb Ostrava-Poruba: ,,V první fázi samozřejmě přicházejí podněty od občanů. Je to přes aplikaci ČistáOVA nebo telefonicky, mailem. Různě i podněty Městské policie. A na základě toho potom samozřejmě dáváme výzvy provozovatelům vozidel, aby ta vozidla odtáhli nebo doložili platnost STK, ale to se ve většině případů neděje. Proto dochází k tomu, že ta vozidla musíme nechat odtáhnout.” 

      Poruba spolupracuje při odstraňování autovraků s Městskou policií a odtahovou službou. Auta končí na odstavném parkovišti, kde stojí ještě další 3 měsíce. Po tu dobu má provozovatel možnost si vozidlo vyzvednout. Pokud se tak nestane, auto míří do dražby.

      Tomáš Glac, majitel odtahové služby: ,,Průměrná doba naložení auta je zhruba 5 minut. Záleží na tom, jak jsou postavené auta okolo. Určitě to dokážeme vytáhnout i z řady pomocí hydraulických brýlí. Někdy si pomůžeme vozíčkem. Když to není jinak možné, tak si přizveme auto s hydraulickou rukou. Zatím se nám nestalo, že bychom něco neodtáhli.” 

      Majitel nepojízdného auta by jej měl z ulice odklidit ve vlastním zájmu. V opačném případě se částka za jeho odtah může vyšplhat na pěknou sumu.

      Richard Hanáčik (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,Samotný odtah vyjde na 1500 Kč plus každý den na parkovišti stojí 200 Kč za to, že to vozidlo tam vůbec stojí. Měli jsme třeba občana, který to vůbec neřešil a účet se ve finále vyšplhal až na 20 000 Kč. Občané, kteří mají snahu něco řešit, tak jim dáváme tip na různé společnosti, jsou to různá autovrakoviště, které jsou schopny si pro auto přijet, odtáhnout ho a občana to nestojí vůbec nic. Dostane papíry, se kterými si jen přijde auto na magistrát odhlásit. A dostává řádově nějaké nižší tisíce korun, pokud je to auto ve slušném stavu.” 

      Aktuálně ví Poruba o 13 autech, která ještě zbývá odtáhnout. Nějaká další zřejmě ještě přibydou. Zaměstnanci radnice totiž průběžně procházejí ulice a zaměřují se na nepojízdná auta. Vozy nezpůsobilé silničnímu provozu mohou hlásit také obyvatelé přes aplikaci ČistáOVA.

      ---

      Děti z Waldorfské ZŠ poznávaly práci ve stolařské dílně

      Stolařskou dílnu technických služeb MOb Poruba výjimečně zaplnily děti z Waldorfské ZŠ. Vypravily se tam na exkurzi. A i když práce se dřevem byla pro řadu žáků premiérou, šla jim od ruky.

      Waldorfská ZŠ a SŠ Ostrava-Poruba se zaměřuje na praktickou výuku. Děti ze 3. třídy se proto vypravily do stolařské dílny, aby nejen viděly, ale hlavně si vyzkoušely, co obnáší práce se dřevem.

      Helena Kožušníková, učitelka Waldorfské ZŠ a SŠ Ostrava-Poruba: ,,Waldorfská pedagogika je hodně komplexní. Někdy se jí také říká zážitková pedagogika, protože dnes hodně rodin a dětí velmi konzumuje média a nemají potom děti možnost zažít věci na vlastní kůži. A právě ve 3. třídě se vracíme k těm kořenům lidstva, abychom si zažili, že mléko nám dává kráva a že si ho nekupujeme v supermarketu. Tak stejně to máme teď i my tady v truhlárně, že vlastně poznáváme řemesla na vlastní kůži.”

      Děti si už v rámci praktické výuky ve škole vyzkoušely plést košíky a půjdou se ještě například podívat na stáčení medu nebo výrobu mýdla.

      Helena Kožušníková, učitelka Waldorfské ZŠ a SŠ Ostrava-Poruba: ,,Vždycky je důležité abychom si i něco odnesli. Tentokrát to bude taková ohrádka nebo plůtek ke květináčům. My máme takovou dlouhou chodbu ve škole a máme i na okrajích chodby veliké kytky, takže když se hraje na chodbě něco s měkkými míči, tak se snadno dá ta květina poškodit. Takže to bude stát předtím a děti to budou každý den vídat.” 

      Petr Kocián, mistr stolařské dílny, odd. technických služeb: ,,Na tu výrobu plůtku jsme jim předpřipravili už nějaké polotovary a oni tady mají učební hodinu, zhruba 45 minut a střídají se na dvě skupiny, aby tady těch dětí nebylo příliš mnoho.” 

      Děti z Waldorfské ZŠ Ostrava-Poruba: ,,Já jsem tu přišla se školou. Učíme se šroubovat, brousit. Mě se to líbí zkoušet.” 

      ,,Tady v dílně jsme poprvé. Brousíme dřevo, děláme s šroubovákem a zatloukáme kladívkem hřebíky. Občas se chodíme dívat na povolání.” 

      ,,Moc se mi to líbí tady se dřevem. Je to pro mě zajímavé, že to dělám.” 

      ,,Barvili jsme a teď si zkoušíme řezat. Nejvíc mě tady bavilo asi barvení. Zaujalo mě, že je tady pilka i na železo, to mě hrozně zaujalo, to jsem vůbec nevěděla, že je pilka na železo.” 

      Stolařská dílna spadá pod technické služby MOb Poruba a po celý rok se stará o veškerý mobiliář.

      Petr Kocián, mistr stolařské dílny, odd. Technické služby: ,,Každým rokem vyrábíme přes zimu zhruba 80 laviček, což vlastně dělá 400 latí, které se musí vyrobit. Takže my už od listopadu do února jedeme jenom latě. A potom přes rok se už víceméně instalují, skládají ty lavičky.” 

      Pracovníci stolařské dílny také na jaře instalují na dětská hřiště nová pískoviště a sedáky, o které se až do konce léta starají.

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/porady/expres-ostrava-poruba/expres-ostrava-poruba-20-03-2025-18-14