Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • ZŠ Šoupala v Ostravě pilotně zkouší PCR testy
  • V Porubě přibývá květinových luk
  • Školáci si vyzkoušeli 3D tisk v pojízdné učebně

ZŠ Šoupala v Ostravě pilotně zkouší PCR testy

Na Základní škole Jana Šoupala v Ostravě - Porubě pilotně testují žáky PCR metodou. Tento typ testování je spolehlivější a má větší průkaznost, než antigenní testy. Je ale administrativně náročnější, protože vzorky musejí být spojené s osobními údaji dětí. Rodiče změnu vítají.

Základní škola Jana Šoupala je první v Ostravě, kde začali testovat žáky PCR metodou. Jde o pilotní projekt, na kterém se podílí magistrát a Zdravotní ústav Ostrava. Důvodem je nahrazení nepříliš spolehlivých antigenních testů.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: “PCR testování je určitě efektivnější než antigenní testování. Je příjemnější pro děti, protože jim do nosu nikdo nic nestrká a tak. Testujeme ze slin a ty výsledky jsou sice o něco později, ale opravdu zaručenější než antigenní testy. My jsme tento pilotní projekt připravovali delší dobu, naštěstí se to sešlo s výzvou Ministerstva školství, které nyní přispívá na testy 200 korunami na jeden. My jsme doplatili jako magistrát Ostravy zbytek.”

Základní škola J. Šoupala bude PCR testy používat do konce školního roku. Jen za první dva dny pilotního projektu otestovala 157 žáků a 9 učitelů. Nikdo nebyl pozitivní. Pokud by ale někdo onemocnění covid 19 měl, následovala by karanténa pro žáky dané třídy, trasování a další postupy nastavené hygieniky. Škola i většina rodičů přechod z antigenního na PCR testování přivítala.

Milan Chalupa, ředitel ZŠ J. Šoupala: “My jsme spokojeni po všech stránkách samozřejmě je to obrovská administrativní zátěž. Především z toho důvodu, že k tomu, aby ten test byl vyhodnocen, tak je třeba zpracovat osobní údaje Samozřejmě ohlasy od dětí, rodičů jsou pozitivní v tom, že je to jedna neinvazivní. To znamená, že tam není žádná zátěž, nemůže dojít k žádnému poškození sliznice a samozřejmě ty PCR testy, co se týká přesnosti se s těmi antigeny nedají úplně srovnat.”

Ostravský magistrát by uvítal, kdyby se PCR testy dostaly do všech základních škol ve městě.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: “Pokud se to osvědčí a pokud vůbec kapacita těch PCR testů v rámci Ostravy bude dostačující, protože zvažujeme ještě doporučit PCR pooling, který vychází ještě o něco levněji, tak bychom rádi, aby se to rozšířilo do co nejvíce škol.”

Ve všech ostatních 54 základních školách na území města se používají antigenní testy. Provedeno už bylo více než 12 tisíc testů. Záchyty pozitivních žáků jsou velmi nízké, do deseti případů týdně.

---

V Porubě přibývá květinových luk

V Porubě každým rokem zvyšují počet květinových luk. A to hned ze dvou důvodů. Ten hlavní je, že louky zadržují vodu v krajině. Další je ten, že to má velmi pozitivní vliv na hmyz. Do měst se tak vrací motýli, včely a čmeláci, kterým dřív chyběla potrava.

Poruba je čím dál pestřejší. Alespoň co se týče druhů rostlin, které tady každoročně vysadí. Jde zejména o různé cibuloviny a luční květiny. Navíc se v obvodu snaží o diferenciální seč. Vznikají tak malé ostrůvky trávy, které se nesekají tak často.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My se snažíme každým rokem navyšovat ten počet jednak luk a jednak vlastně výsadeb cibulovin. Tradičně už Hlavní třídou začínáme. V tomto roce jsme udělali výsadbu takových speciálních tulipánů, dále pak ty hlavní trasy 17. listopadu, B. Nikodéma, tam je opravdu několik desítek tisíc narcisů a taky Jilemnického náměstí, tam je již tradičně květinová louka.”

Zcela nová luční louka, která dostala název medová, momentálně vzniká na konci frekventované Hlavní třídy. Jde o prostor o velikosti asi 2 a půl tisíce metrů čtverečních, který se musel předem připravit.

Renáta Hoviacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Příprava spočívala v likvidaci stávajícího travního drnu, který jsme prováděli chemicky. Ta příprava začala někdy v říjnu, v listopadu se udělaly první dva postřiky, vlastně na jaro se udělaly další dva postřiky a potom, až vlastně tráva úplně vymizela, tak se provedla jakoby taková nízká podmítka, kdy se rozdrtil drn a dosypal se zahradnický substrát.”

Toho se spotřebovalo na 30 kubíků a poté tady vyseli barevné letničky, které budou postupně vykvétat.

Renáta Hoviacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “My to používáme spíše jako přípravu záhonů pro potom jakoby stálé výsadby a výsevy. Tyhle záhony si jakoby vyčistíme, vysejeme tam letničky a v podstatě ten záhon se tím kořenem prokypří a zbavíme ho plevele. V příštím roce už se nebudou vysévat letničky, ale nějaká luční směs, která bude trvalá. Která už se v podstatě nebude likvidovat, nebude se ničit a bude se asi jenom 2x ročně kosit.”

Do té doby se veškeré záhony musí neustále zbavovat plevele.

Anketa: pracovnice technických služeb: “To se pleje furt dokola. Prostě začneme od Leninky a až dolů a zase nahoru a pak se jde zase někde jinde. To se dělá furt. Když to roste, tak se to musí vyplít."

V Porubě nevysazují předpěstované letničky, ale vysévají semínka. Ušetří tak třetinu ceny. Celý záhon je potom přírodní, tedy vzdušný, volný a dynamický.

---

Školáci si vyzkoušeli 3D tisk v pojízdné učebně

Po Česku putuje pojízdná učebna techniky. Jejím cílem je seznamovat žáky 8. a 9. tříd základních škol s technologickým pokrokem a vývojem a vzbudit v nich zájem o studium technických oborů a řemesel.

Tour for the Future, to je projekt Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva školství na podporu technických oborů. Žáci 8. a 9. tříd díky němu mají možnost osahat si nejmodernější techniku ve speciálně upraveném kamionu, který se zastavil i v Ostravě-Porubě.

Tomáš Hamberger, gestor projektu Tour for the Future: “Máme 3 druhy projektových workshopů. Máme je zaměřené na 3D tiskárny, na virtuální realitu a pak tam máme stavebnice na výuku automatizace a pneumatiky. Dneska pro tento projektový den jsme vybrali 3D technologie, takže žáci mají možnost ve dvou hodinách naučit se, nebo seznámit se s 3D tiskem, něco se dozvědět o této technologii a získat nějaké základní dovednosti a znalosti.”

O pojízdný kamion plný moderní techniky měly školy na Ostravsku velký zájem. Štěstí měla ZŠ Bulharská, která se přihlásila jako první.

Aleš Kazický, ředitel ZŠ Bulharská, Ostrava-Poruba: “Protože že se mi ta myšlenka líbila, tak jsem se okamžitě ozval a podařilo se nám to, že jsme byli vybráni. Tento kamion v podstatě bude jenom ve 35 městech v celé ČR. Žáci si tady vyzkouší práci s 3D tiskárnou a práci s moderními technologiemi, které ve škole ještě nemáme. Takže je to velice zajímavé. Je to pro ně něco nového, navíc jsou první týden ve škole po lockdownu, kdy všechno měli virtuálně a tady si budou moci něco odnést z této hodiny.”

Anketa: žáci ZŠ Bulharská: “Tady nám něco ukázali, co jsme si teda chtěli navrhnout a pokusili jsme se to napodobit, akorát jsme to změnili tak, jak se nám to líbilo. Teď musíme jenom počkat než se to udělá a zkusíme si asi naprogramovat i něco jiného. Teď to tiskne vlastně štítky, na kterých budou naše jména.”

“My taky vlastně tiskneme ty klíčenky, protože to máme dneska v programu místo školy. A jakoby je to strašně zajímavé.”

Školáci si mohli vytisknout cokoliv, co je napadlo, takže každý výrobek byl unikátní a originální.

Tomáš Hamberger, gestor projektu Tour for the Future: “Moderní pedagogika říká, že vždycky je nejlepší, když žák má nějaký nápad, nějakou vizi, tu si prostě zkusí zhmotnit, takže tady má možnost cokoliv jako vyslovit, že má nějakou myšlenku, nějaký návrh na realizaci. Tu si prostřednictvím jednoduchých programů zkusí navrhnout a když se mu to podaří, což většinou jo, protože jsme tady lektoři od toho, aby jsme dětem pomáhali, tak má vlastní výrobek.”

Praktické workshopy může uvnitř pojízdné učebny absolvovat asi dvanáct žáků,, což je zhruba polovina jedné třídy. Ty jsou proto rozděleny na dvě skupiny. Zatímco jedna se vzdělává uvnitř, druhá má ve škole k dispozici kariérní poradce na probrání profesní budoucnosti.

---Mohlo by Vás také zajímat