V Porubě začala rekonstrukce náměstí Jana Nerudy.
Náměstí Jana Nerudy v Ostravě-Porubě po letech prochází rekonstrukcí. Momentálně se pracuje ve střední části, kde byly ve špatném stavu zejména asfaltové chodníky. Práce by měly skončit už v květnu.
Náměstí Jana Nerudy v Porubě se mění k lepšímu. V jeho centrální části vznikají nové chodníky ze zámkové dlažby a obměny se dočká i zeleň. Počítá se i s novým mobiliářem.
Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Jak vidíte, naše dlažební čety jsou zcela samostatné, protože mají nové strojové vybavení. Nový bagr a nákladní automobil, čili nemusí se spoléhat na dodávky cizích firem a ta práce jde o poznání mnohem rychleji než v minulosti.”
Na náměstí přibudou i parkovací místa. Místo podélných stání totiž vzniknou příčná stání a to tak, aby auta nezasahovala do zeleně.
Na střední část totiž v létě naváže rekonstrukce obvodové části náměstí. Začít by měla v červenci.
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “To znamená, že mezi tou středovou částí a vnější obvodovou částí nastane určitá prodleva. Je to dáno především proto, že ta obvodová část, tu nebudeme dělat vlastními silami, ale musíme na to soutěžit firmu, jde to i na stavební povolení a jsou to mnohem složitější i finančně náročnější zásahy.”
Rekonstrukce obvodové části potrvá asi 3 měsíce a zahrnuje jak opravu celé ulice, která získá nový povrch, tak opravu přilehlých chodníků, které budou po rekonstrukci v jedné rovině.
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Budeme se samozřejmě snažit to dělat postupně tak, aby to co nejméně ovlivnilo obyvatele, kteří zde bydlí. Ale samozřejmě nějaký diskomfort především v podobě parkování, které bude muset být dočasně vymístěno, vlastně nastane.”
Radnice měla v plánu náměstí rekonstruovat už delší dobu, podařilo se jí to ale až teď díky dobrému hospodaření v loňském roce.
---
Porubské školy se na testování pečlivě připravily
Děti po dlouhé době opět usedly do školních lavic. Nejenže si opět zvykají na pravidelný režim, ale také na pravidelné testování. Naštěstí to zvládají s nadhledem. Některé to dokonce baví.
Porubské základní i mateřské školy si s testováním dětí poradily. Nemají s ním problém učitelé ani děti. Do základních škol po rozvolnění nastoupilo 95 procent žáků 1. stupně a do školek 85 procent dětí. Pouze jedno dítě mělo pozitivní test.na covid 19.
Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Tím bych chtěl poděkovat rodičům za důvěru, kterou školám dali a také školám za to, jak perfektně to testování zorganizovaly. Já sám jsem navštívil ZŠ Bulharská. Učitelé pracovali naprosto profesionálně. Děti se nebály, naopak se těšily do školy a braly to prostě jako nutné zlo. Někde to pojaly jako hru, takže se při tom odběru něco naučily.”
Ne všechny děti se ale do školy vrátily. Někteří rodiče nesouhlasili s testováním, jiní zase s celodenním nošením roušek a děti tak nechali doma.
Iva Obermanová, zástupkyně ředitelky, ZŠ Ostrava-Poruba, K. Pokorného: “Máme děti, které zůstaly doma. Rodiče si nepřejí jednak teda si nepřejí testování, někteří zase to, že mají být celý den v roušce, takže těchto dětí je pár. Najdou se ve třídě a samozřejmě i jim se snažíme zajistit výuku zase tím nějakým distančním způsobem zasíláním týdenních plánů. Máme konzultační hodiny pořád, takže docházejí i na konzultace, vlastně jeden na jednoho a pořád tam to vzdělání probíhá tímto způsobem.”
Většina dětí je ale ve škole a navíc ráda.
Anketa: školáci ZŠ Pokorného: “Lepší je to tady ve škole, protože tady máte i kamarády a je to o hodně lepší než na online výuce. A taky my jsme už třetí den ve škole a nás to prostě baví.”
“Doma to byla strašná nuda. Vůbec mě to tam nebavilo, protože jsem nevěděla, s čím si mám hrát. Prostě se mi líbí, že vstávám ráno a jdu do školy.”
“Já jsem se strašně těšila do školy, protože můžu být s kamarády a je to lepší než být u počítače. Už mě to nebavilo vůbec.”
Iva Obermanová, zástupkyně ředitelky, ZŠ Ostrava-Poruba, K. Pokorného: “Je to jako po prázdninách, takže se setkáváme znovu s tím, že nastolujeme nějaký řád ale většina dětí ve všech třídách se opravdu do školy těšila a my jsme se snažili na to připravit co nejlépe, takže je to příjemné, je to příjemná změna a my jsme rádi, že se nám zase ty školní prostory zaplnily dětmi. Máme 7 tříd, které jsou teď doma, 7 tříd je ve škole, no a celý 2. stupeň se stále vzdělává tou distanční formou. Čekáme na rozvolnění.”
Také na Základní škole Pokorného onemocněl covidem jeden ze školáků a celá třída tak musela do karantény.
Iva Obermanová, zástupkyně ředitelky, ZŠ Ostrava-Poruba, K. Pokorného: “Měli jsme pozitivního, ale ne z testu. Zrovna to aktuálně řešíme, že se nám přes víkend stalo dítě pozitivním a v podstatě se celá ta situace stáhla na ten minulý týden, takže nám teď momentálně chybí pedagogové a chybí nám celá jedna třída. Jsou v karanténě a řeší se to teď individuálně vlastně s hygienou po celou dobu.”
Testování ve školách probíhá pravidelně 2x týdně. děti si do školy mohou přinést i vlastní testy, testovat se ale musí až ve škole. Nebo přijít s výsledkem testu provedeném ve zdravotnickém zařízení.
---
S opravami chodníků pomáhá digitální pasport
V Ostravě Porubě jsou v nevyhovujícím stavu chodníky za zhruba 60 milionů korun. Nejhorší situace je na 8. obvodu a Novém Pustkovci, kde se ještě letos dočká opravy mimo jiné chodník na ulici Bedřicha Nikodéma.
V Porubě každým rokem opraví více chodníků. Zatímco v roce 2018 prošlo rekonstrukcí na 5 a půl tisíce metrů čtverečních chodníků, loni se toto číslo vyšplhalo na více než dvojnásobek.
Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Náš cíl, dá se říct strategický, je dlouhodobě dosahovat v rámci oprav 12 tisíc metrů čtverečních. Pro tento rok jsme si vytýčili akce, které nám vycházejí z rozšířeného pasportu komunikací, chodníků přesně řečeno.”
Díky digitálnímu pasportu má radnice o všech chodnících v obvodu perfektní přehled.
Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací: “Podle technického stavu nám roztřídí. Tady za mnou teďka vidíte mapku Poruby, nebo část Poruby. Všechny žluté části jsou chodníky, které jsou v nevyhovujícím stavu. My jsme schopni určit přesně délku toho nevyhovujícího stavu včetně fotodokumentace a takhle to zprioritizovat vlastně v rámci celé Poruby.”
Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Vedeme tedy 3 základní stupně technického stavu. Dobrý, vyhovující a nevyhovující s tím, že z logiky věci se zaměřujeme na ty nevyhovující chodníky.”
Letos projde rekonstrukcí mimo jiné chodník na ulici Vřesinská, který je popraskaný a plný děr. Oprava začne už v květnu a částečně omezí dopravu.
Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací: “Tady máme v záběru přímo Vřesinskou ulici Tady je nejkritičtější místo, kde ten chodník je v dezolátním stavu s ohledem na to, že Porubu v provozu koupaliště lidé parkují přímo na tom chodníku. Tím pádem se zničil. Já jsem schopen, když na ten úsek kliknu, zjistit, že se jedná o zhruba 50 metrů čtverečních té plochy, tady vidím fotografii toho chodníku. Samozřejmě dá se to zvětšit, aby bylo zřetelnější to poškození.”
Chystá se také oprava chodníku na ulici Bedřicha Nikodéma na 8. obvodu a rekonstrukce chodníků v Novém Pustkovci.
Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Na Novém Pustkovci je více oblastí, kde se bude opravovat a u toho Bedřicha Nikodéma vlastně jednak u obchodního domu Olympie a potom část chodníku od Zuzany až k obchodnímu domu Duha.”
Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací: “Ve chvíli, kdy my provedeme tu opravu tak samozřejmě nahrajeme do toho pasportu tu opravu i s fotografií, jak to vlastně vypadá dneska.”
Digitální pasport navíc umí i vyčíslit, kolik bude plánovaná rekonstrukce chodníku radnici stát.
---