Rekordy v návštěvnosti koupališť zatím nepadly
Česko zažilo zatím nejteplejší týden letošního roku. Teploty na mnoha místech atakovaly 35 stupňů a počasí tak lákalo k vodě. Nejvíce lidí mířilo na porubské letní koupaliště.
Na koupalištích stále platí proti koronavirová opatření. Jejich kapacita je omezená na polovinu a před vstupem do areálů musí návštěvníci předložit čestné prohlášení, negativní antigenní testy, nebo potvrzení o očkování. Výjimku mají jen přírodní koupaliště.
Lenka Papajová, mluvčí společnosti SAREZA: “Momentálně máme všechna koupaliště v provozu, otevřena pro návštěvníky. Letní koupaliště v Porubě je úplně bez omezení bez jakýchkoliv testů, bez omezení počtu návštěvníků.”
I přes tropické počasí, které v posledních dnech v Česku panuje, rekord v návštěvnosti zatím letos překonán nebyl.
Lenka Papajová, mluvčí společnosti SAREZA: “Momentálně jsme neřešili nedostatečnou kapacitu. Zatím se všichni návštěvníci vešli. I když pravda, na některých areálech byly trošku delší čekací doby na vstup tím, že se musely předkládat ta čestná prohlášení, tak to trošičku zdržovalo. Nicméně na letním koupališti v Porubě bylo o víkendu přes 7 tisíc návštěvníků.”
Anketa: návštěvníci krytého bazénu: “Je to super, konečně je hezky, tak je to paráda.”
“Voda je super, je teplá voda konečně a udělali tady celkem spoustu nových věcí a tobogán je ozvoněný, takže tam slyšíte různé zvuky. Je to fakt super.”
“Moc se mi tady líbí. Voda je tady krásně teplá, je tady hodně stupňů. Mají tady krásné skokánky. Hodně mi to chybělo v tom koronaviru.”
“Mají tady boží tobogán a v létě je to tady úplně super, protože tady chodím skoro každý den, je tady teplá voda a tak.”
Omezení kapacity ovlivnilo mimo jiné i Klub plaveckých sportů Ostrava, který trénuje na krytém bazénu v Porubě.
Jan Pala, předseda Klubu plaveckých sportů Ostrava: “Je nám líto, že nemůžeme pustit do bazénu všechny členy klubu, protože je nás tolik, že kapacity prozatím nestačí, ale už se těšíme na září, kdy nastartujeme celou klubovou činnost na 100 procent.”
Momentálně tak trénují pouze plavci, kteří pravidelně závodí, tedy žáci sportovních tříd a studenti sportovního gymnázia v Ostravě.
Bára Matošková, KPS Ostrava: “Teď nás čekají závody na Slovinsku a moc se tam těším. Očekávám od sebe lepší výsledky než teď na MČR ačkoliv jsem plavala své letošní nejlepší časy. Určitě je to dřina, plavání je jeden z nejtěžších sportů, ale baví mě to a jsem spokojená i s počty tréninků.”
Roman Procházka, KPS Ostrava: “Určitě chci zaplavat líp než na MČR, protože jsem se potýkal se zraněním. Měsíc a půl jsem pořádně neplaval a pak se mi na MČR podařilo získat dvě zlata a dvě stříbra, takže s tím jsem spokojený a rozhodně zaplavat líp jak na MČR teď ve Slovinsku.”
Klub plaveckých sportů Ostrava byl na MČR úspěšný hlavně díky tomu, že v době, kdy byly v Česku bazény zcela uzavřeny, našel alternativní řešení.
Jan Pala, předseda Klubu plaveckých sportů Ostrava: “Hodně jsme jezdili do zahraničí, měli jsme soustředění na Slovensku, Polsku, Chorvatsku. nejlepší plavci jezdili s reprezentací a tak nějak se nám podařilo celé to období překlenout. Byly vidět velké rozdíly v klubech, kde se nic nedělalo a kluby, které se snažily udržet plavce v tréninku a nám se to vyplatilo a ti naši plavci opravdu předvedli skvělé výkony.”
Závody ve Slovinsku plavce čekají už druhý týden v červenci.
---
Vedení radnice ocenilo nejlepší kantorky
Komunitní centrum Všichni spolu zaplnili nejlepší učitelé porubských škol. Na ocenění je navrhovali jejich kolegové spolu s řediteli, kteří je také doprovodili ke slavnostnímu aktu, který připravilo vedení radnice.
Vedení porubské radnice ocenilo nejlepší pedagogy. Slavnostní poděkování za jejich tvůrčí práci, kterou jim letos zkomplikovala pandemie koronaviru, probíhalo v Komunitním centru Všichni spolu.
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Já si myslím, že po tom covidovém školním roce, kdy si všichni pedagogové včetně ředitelů, opravdu zkusili to, co nikdy. Tak právě letos pro všechny to ocenění bude zvláštní a jiné. Já doufám a budu jim přát, aby už takový rok nikdy nezažili, aby ty další roky byly zase co nejvíce normální.”
Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My vybíráme jen několik učitelů z mnoha dobrých. Snažíme se tím posouvat hranice pedagogického umění dál. Tak budeme rádi, když nám v tom celá Poruba budete držet palce a my se budeme moci při takové radostné slavnostní události setkávat nadále.”
Celkem bylo letos oceněno 15 učitelů. Byli mezi nimi i učitelé, které ocenil ostravský magistrát.
Anketa: ocenění učitelé: “Pracuji 40 let, takže mě to baví. Nezměnila jsem za celou dobu a jsem spokojená, děti jsou super.”
“Ve školství už pracuji přes 40 let. Je to úplně perfektní, přála jsem si to už od mala a jsem moc spokojená.”
“Ve školství pracuju asi 25 let. Ocenění si vážím, je to taková milá pozornost od kolegů, že si mě vybrali.”
“Je to můj splněný sen. Nikdy jsem nic jiného netoužila dělat ani to nemám v nejbližších dnech v plánu.”
Poruba zřizuje 12 základních, 10 mateřských a jednu střední školu. Možnost navrhovat své nejlepší pedagogy mají co dva roky, aby se postupně střídaly.
---
Workshop s Markétou Hrubešovou v MŠ Ukrajinská
Mezi děti Mateřské školy Ukrajinská v Ostravě-Porubě zavítala herečka Markéta Hrubešová. Nejenže jim představila svou novou knihu Pan brambora a jeho kamarádi, ale také jim několik příběhů přečetla.
Naučit děti jíst zdravě hravě. To bylo cílem workshopu s herečkou Markétou Hrubešovou, který se uskutečnil na zahradě MŠ Ukrajinská v Ostravě-Porubě. Jednoduché recepty jsou součástí její nové knihy pro děti Pan brambora a jeho kamarádi o plodinách, které k nám přicestovaly na lodi z Ameriky.
Markéta Hrubešová, herečka a autorka knihy: “Je tam vždycky příběh té které plodiny a k tomu jsou vždycky úplně jednoduché recepty. Vlastně je to i namalovaný ten recept i pro děti, které třeba ještě neumí číst. Tam jsou indiáni, piráti a aby to bylo samozřejmě zábavné pro ty děti. A je tam takové trošku vymyšlené, takže když si to dítě uvaří, tak to taky sní. Takže odpadá takové to jé to já nejím, to já nebudu. Takže mám velkou radost, to jsou nejlepší diváci, protože ty neošálíte vůbec ničím. Buď se jim to líbí, nebo ne. Hotovo.”
Součástí autorského čtení bylo také kuchtění. Všichni společně si připravili sendviče se šunkou a kukuřicí.
Adéla Mikesková, ředitelka MŠ Ukrajinská: “Vybrali jsme si závěrečný recept, kukuřičnou pomazánku na toustovém chlebu. Děti byly motivované autorským čtením, které proběhlo. Kreslily obrázky ve školce na předcházející příběhy, no a těší se teď, jak se jim to povede.”
Anketa: děti MŠ Ukrajinská: “Mě to hodně bavilo. Já mám nejraději rohlík se šunkou.”
“Jím nejraději bábovku. A vařím vždycky bábovku s maminkou.”
“Baví mě to moc. Mazal jsem, míchal jsem, dal jsem tam šunku, kukuřici a už tam budeme dávat okurky.”
“Já jsem tam dávala šunku.”
Ve školce se snaží vařit zdravě neustále. A stejně jako na workshopu dětem chutná nejvíce, když si mohou jídlo samy alespoň přizdobit například zeleninou.
Adéla Mikesková, ředitelka MŠ Ukrajinská: “Tak mají mnohem radši než když se jim dá hotová věc přímo před ně. To pak jsou ochotny zkoušet mnohem více než když to dostanou připravené suma sumárum všechno ve finální podobě. A chodí si přidávat. Paní kuchařky jsou z toho taky nadšené, takže je to fajn."
Kvůli pandemii a vládním opatřením bohužel tuto možnost poslední rok neměly. Od příštího roku si ale budou opět jednou měsíčně chystat svačiny ve větší míře samy.
---