Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Po zimě se začnou opravovat silnice a chodníky
  • Porubané přispěli postiženému Josífkovi na elektrokolo
  • Valentýnská sbírka pomohla lidem z azylových domů

Po zimě se začnou opravovat silnice a chodníky

V Ostravě-Porubě se co nevidět pustí do oprav komunikací. Loni se v obvodu podařilo zrekonstruovat 10 tisíc metrů čtverečních chodníků a silnic 3. tříd. Opravy se plánují podle rozšířeného digitálního pasportu, který řeší zejména jejich stav.

Poruba každým rokem navyšuje počet chodníků, které chce opravit. Letos začne na náměstí Jana Nerudy a poté má naplánovanou rozsáhlou rekonstrukci páteřního chodníku na ulici Bedřicha Nikodéma na Novém Pustkovci.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Máme ten rozšířený digitální pasport těch chodníků, kdy víme, že nejvíc oprav právě je nutných na 7. a 8. obvodě a Novém Pustkovci. Tam opravdu dlouhodobě ty chodníky byly v zanedbaném stavu.”

V nevyhovujícím stavu je delší dobu také chodník na Vřesinské ulici, S jeho opravou, která si vyžádá i částečné omezení dopravy, by se mělo začít už na přelomu dubna a května

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “V minulém roce byla opravena krajská komunikace a my navazujeme v tomto roce opravou chodníku, dá se říct, poslední etapou chodníku, který vede až na hranici katastrálního území Poruby.”

Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací: “Tento chodník na Vřesinské má cirka 1000 metrů čtverečních. My odstraníme asfaltový povrch a nahradíme ho dlažbou. Celou tuto akci bude provádět naše technická četa, která v podstatě se osvědčila, protože jsme schopni dosáhnout menších nákladů tím, že to děláme sami.”

Za poškozením chodníku z velké části stojí špatné parkování. Svá auta tady odstavují především lidé, kteří v létě míří na letní koupaliště a najížděním na chodník jej v podstatě deformují.”

Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací: “Doprava bude omezena částečně. To znamená, ta Vřesinská bude jakoby průjezdná, ale v úsecích, které se budou opravovat, tak bude částečně svedena jenom do jednoho jízdního pruhu. My samozřejmě nezavřeme celou tuhle část Vřesinské ulice, ale budeme postupovat v cirka stometrových intervalech.”

Radnice počítá také s rekonstrukcí komunikací 3. tříd, které má ve své správě. Vlastními silami to ale nezvládne.

Opravy silnic se prodraží. Letošní mrazivá zima způsobila to, že silnice jsou plné děr výtluků

Roman Karkoška, vedoucí odboru dopravy a údržby komunikací: “Ty opravy budou jako náročnější. Myslím minimálně časově, ale i finančně. Výtluky na silnicích samozřejmě nebudeme opravovat jenom my, protože jich máme velké množství. Bude to pro nás dělat externí firma, ale velkou část budeme dělat i my pomocí naší technické čety.”

Poruba se stará o zhruba 60 kilometrů silnic a s jejich opravami začne hned na jaře.

---

Porubané přispěli postiženému Josífkovi na elektrokolo

Sbírka Srdce pro Porubu funguje už dva roky. Za tu dobu už pomohla čtyřem lidem. Naposledy Josífkovi Uvírovi, kterému lékaři diagnostikovali Downůw syndrom, a to na elektrokolo.

Charitativní sbírka Srdce pro Porubu splnila sen dalšímu chlapci. Tentokrát pomohla Josífkovi Uvírovi, kterému Porubané přispěli na elektrokolo. Povedlo se to i v této nelehké covidové době.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “My jsme dneska předali kolo rodině Uvírových a hlavně Josífkovi Uvírovi, kteří budou společně jezdit na vyjížďky. Já moc děkuju všem přispěvovatelům. Opravdu všem, protože je to společné dílo všech. I těch, co se o sbírku starají, kteří pracují, ale i těch, kteří dokonce pravidelně přispívají. Takže jim moc děkuju a jsem moc ráda, že ta sbírka funguje. Už máme vybrané další dva případy, dvě holčičky z Poruby a já se moc těším, jak bude ta sbírka právě u nich probíhat.”

Rodina už se těší na společné výlety. Nejdříve se chce vydat po okolí Ostravy a poté do Jeseníků.

Ludmila Uvírová, maminka Josífka: “Jsme moc rádi. Všem moc děkujeme, kdo se podíleli vlastně na organizaci té sbírky a kdo přispěli osobně. Pro nás to bude takové rodinné sepnutí a těšíme se. Víme vlastně, že Pepíček, Josífek má rád jízdu na kole. Vždycky tak jako popoháněl toho tatínka, že ho plácal do zadku. Takže víme, že to kolo je pro něho jako přínosem.”

Do sbírky lidé přispívali nejen díky transparentnímu účtu, ale také díky charitativní online dražbě obrazu a fotografií

Sandra Zubáňová, Spolek Swanky: “Některé z těch obrazů byly vlastně fotografie fotografa Borise Rennera, které jsme dražili v této dražbě a potom jsme tam měli jeden kousek, jeden obraz, který namalovali sami Porubané během akce, kterou jsme stihli ještě zorganizovat na podzim, a to byla akce Zažít Porubu jinak. Tento obraz se vydražil okolo 5 tisíc korun, takže děkujeme všem, kteří se aktivně do dražby zapojili.”

Dražba nakonec vynesla okolo 16 tisíc korun. Dalších 10 tisíc se vybralo prodejem gulášů, které se na akci Zažít Porubu jinak vařily v rámci soutěže O nejlepší guláš.

---

Valentýnská sbírka pomohla lidem z azylových domů

V Ostravě-Porubě se uskutečnila vůbec první Valentýnská sbírka. Každý, kdo do ní přispět, pomohl hned třem azylovým domům. Věci se sbíraly na Gymnáziu Hello, odkud tato myšlenka přišla.

Vestibul Gymnázia Hello v Ostravě-Porubě zaplnily pytle s všelijakými věcmi. Lidé sem nosili vše, co už nepotřebují a druhým by se to přitom hodilo nebo jim udělalo radost. Charitativní sbírka Když můžem, pomůžem,  byla určena pro Dům na půl cesty, Azylový dům pro matky s dětmi a Azylový dům pro muže.

Kristýna Adamová, studentka gymnázia: “Nám dala tento návrh maminka od jedné spolužačky, protože pracuje v Domu na půl cesty a lidi tam potřebují teď pomoc. Vytvořili jsme vlastně plakát, který se vyvěsil na stránky školy a různě na sociální sítě a mohl se zapojit kdokoli, kdo viděl ten plakát a mohl přijít tady od pondělí do čtvrtku a nosit cokoli, co by jim mohlo pomoct.”

Gabriela Juránková, učitelka gymnázia: “Vlastně ty tři instituce po nás chtěly konkrétní věci, Ramínka, teenegerovské oblečení, ne dětské. Hodně třeba knížky, vybavení do kuchyně, takže to všechno nanosili rodiče, nebo kamarádi ze školy, nebo kdo se dozvěděl o té sbírce. Tolik dobroty v této době to jsme nečekali a jsme z toho nadšeni.”

Do charitativní sbírky se zapojila i MŠ Exilu, která se o ní dozvěděla díky vyvěšenému plakátu.

Věra Havelková, učitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. Exilu: “Tenhle nápad nám přišel naprosto skvělý, tak jsme se s našimi dětmi z naší MŠ snažili zapojit. Požádali jsme rodiče, aby přinesli něco teda do sbírky a společnými silami jsme všechno do Hello školy odnesli. Byly s námi děti ze speciálních tříd a doufáme, že jsme udělali radost a že jsme aspoň někomu trošku mohli pomoci.”

Nakonec se všechny darované věci roztřídily a postupně rozvezly. Bylo jich tolik, že zaplnily dvě dodávky.

Kristýna Damašková, studentka gymnázia: “Já se svýma rodiči rádi pomáháme a myslím si, že k tomu Valentýnu je to takové dobré prostě přispět, že to prospěje nám i ostatním. Různé utěrky, prostěradla, povlečení, všechno, co jsme posbírali, co už nepotřebujeme a myslíme si, že jiní to budou potřebovat.”

Markéta Flaksová, Personální ředitel, Centrum sociálních služeb Ostrava, o.p.s.: “Naši klienti vlastně k nám přicházejí se svým životem sbaleni do jedné sportovní tašky. To je v tom lepším případě a mnohdy si přinášejí jen igelitku s osobními věcmi a jindy mají jen to, co mají na sobě. To znamená, že sbírka je pro ně opravdu velkou pomocí a tím jsme udělali klientům velkou radost. Nám to vyjde ty věci i pro další příchozí klienty, kteří k nám přijdou.”

Pro velký úspěch se z valentýnské charitativní sbírky zřejmě stane tradice. Nejenže se bude každým rokem opakovat, ale navíc by se měla rozšířit i mezi ostatní Porubany.

---Mohlo by Vás také zajímat