Porubská radnice ocenila nejlepší učitele
V Porubě si váží práci učitelů a každý rok oceňují ty nejlepší. A to zejména za jejich kreativitu, tvůrčí a inovativní přístup a další mimořádné aktivity.
Vedení porubské radnice už po 20. ocenilo výjimečné pedagogy mateřských a základních škol v obvodu. Ocenění si z Komunitního centra Všichni spolu odneslo 9 učitelů.
Lucie Baránková Vilamová (ANO, starostka Ostravy-Poruby: “Už je to opravdu tradiční akce. Vždycky pedagogy vybere příslušný pedagogický sbor, respektive vedení školy, doporučí zřizovateli, tedy porubskému úřadu a vždycky ho na to předávání doprovodí. Já si myslím, že už se z toho stala taková pěkná akce, kde i díky doprovodnému programu, který je připraven pro ně, pro oceněné a jejich ředitele, aby si na chviličku odpočinuli od denních starostí, protože to povolání je nesmírně důležité. Věřím, že si ten dnešní den užili a já jsem jim popřála hlavně udržet si vnitřní motivaci, protože víme, že t bývá mnohdy velmi těžké.”
Martina Dušková (Piráti), místostarostka Ostravy-Poruby: “Jsme moc rádi, že se můžeme pyšnit našimi učiteli, protože pracují s dětmi a můžou jim tak vložit do vínku to nejdůležitější s čím se potkají a můžou tak začít tvořit základy svoji budoucnosti, takže my si jako městský obvod Poruba práce učitelů velmi vážíme a máme radost, že se nám daří mít v Porubě takové učitele, kteří svoji práci dělají s láskou a jsou ochotni tomu věnovat energii.”
Oceňovaní učitelé letos měli za úkol připravit si vtipnou historku, kterou zažili se svými žáky.
Lucie Baránková Vilamová (ANO, starostka Ostravy-Poruby: “Je to nepřeberná studnice různých krásných vtipných historek. Myslím si, že někteří učitelé, ředitelé, už by to možná mohli vydat i knižně jak je to úžasné.”
Hana Trundová, učitelka, ZŠ Karla Pokorného: “Učitelství je v naší rodině, dělala to moje maminka, teď to dělám já a dala se na to i moje dcera, takže to je takové generační zaměstnání a já už od dětství jsem inklinovala k tomu, protože jsem v tom prostředí žila. Já jsem ráda, protože odcházím do důchodu teďka v červnu, tak to považuji za takovou zlatou tečku, za takové ocenění celoživotní práce.”
Zuzana Zajacová, učitelka, ZŠ Sokolovská: “Ocenění je pro mě obrovská motivace, jsem moc ráda za to, nečekala jsem to, bylo to velké překvapení. Zároveň je to i takový pocit toho vyhoření, kdy už člověk občas mám po x letech, tak je to zase takové nakopnutí. ///Děti mě obohacují prostě neustále. Překvapují, motivují, jsem opravdu ráda a přeji všem ať si najdou práci, která je baví a která je dokáže vždycky nakopnout.”
Že jsou učitelé a ředitelé porubských škol výjimeční, svědčí i to, že nechybí ani na každoročním oceňováni ostravským magistrátem.
Alena Janíčková, ředitelka MŠ Oty Synka: “Ocenění ně velice potěšilo, protože ho napsaly mé kolegyně z MŠ. Byla jsem velice překvapena. Práce je vysněná, přála jsem si od malička být paní učitelkou a nakonec se mi splnila. Děti mě velice naplňují, dávají mi sílu, dávají mi radost a další elán pro další práci.”
Letos město Ostrava ocenilo tři porubské učitele a ředitele.
---
Waldorfská škola v Ostravě-Porubě funguje už 10 let
Waldorfská škola v Ostravě-Porubě oslavila 10 let od svého založení. K tomuto výročí uspořádala Jarní slavnost, na které v kulturním domě Poklad vystoupili žáci mateřské školy, základní školy a studenti lycea.
Prvního dubna uplynulo přesně 10 let od chvíle, kdy byla zahájena výuka na základní waldorfské škole. Tehdy ještě pod hlavičkou Základní školy Ĺ. Štúra. Od té doby se mnohé změnilo.
Břetislav Kožušník, ředitel, Waldorfská základní škola a střední škola Ostrava-Poruba: "Nejprve přibyla střední škola, která vytvořila nakonec jednu školu základní waldorfskou a tím pádem se stala plnohodnotnou waldorfskou školou, protože ve světě je to naprosto běžný systém 1. až 12., nebo 1. až 13. třída a také vedle vznikla mateřská třída, takže máme celý systém pohromadě.”
Budova školy navíc loni prošla rekonstrukcí. Byla vyměněna okna, zateplena a dostala novou fasádu. V plánu je opravit ji i zevnitř.
Martina Dušková (Piráti), místostarostka Ostravy-Poruby: “Máme v Porubě celkem 12 základních škol a jedna z nich je tato alternativní, kdy to waldorfské vzdělávání se zaměřuje na práci s kolektivem, na vztah s přírodou, pracují dlouhodobě s prvky formativního hodnocení, takže je to určitě vhodný způsob vzdělávání, který může nabídnout možnost rodičům, kteří nevyhledávají ten tradiční způsob.”
Andrea Hoffmannová (Piráti), náměstkyně primátora Ostravy: “Já jsem moc ráda, že Waldorf oslavuje letos 10 let, jsem také ráda, že jsme byli schopni propojit mateřskou i základní školu do jednoho kampusu, což je něco nezvyklého. V republice máme jenom dva takové kampusy a ráda bych popřála waldorfské škole mnoho úspěchů do dalších let.”
Kulaté narozeniny škola oslavila v kulturním domě Poklad, kde pozvala bývalé ředitele, zástupce kraje, města i porubské radnice a všechny, co se na jejím rozvoji podíleli.
---
1. FC Poruba má k dispozici nové trávníkové hřiště
1. FC Poruba má kvalitnější zázemí. Ve Sportovním areálu Poruba klubu zprovoznil další dvě trávníková hřiště, která jsou ideální pro starší kategorie. Dosud tady měli jen hřiště s umělou trávou.
Kvalitnější přípravu na mistrovská utkání zajišťují fotbalovému klubu 1. FC Poruba nová trávníková hřiště, která byla zprovozněna v horní části Sportovního areálu Poruba.
Michal Dvořák, trenér, 1. FC Poruba: “Co se týče rozměrů trávníkových hřišť, tak to velké spodní je podle standardů 10 plus 1, čili jedenáctkový fotbal. Co se týče toho horního hřiště, na kterém stojíme, to je ideální pro 8 plus 1 ten formát herní, který hrají mladší žáci. Za mě povrch, ta tráva se jim povedla, samozřejmě chtělo by to nějaké úpravy ještě, ale když to dohoustne, dorostě, bude to ideální.”
Dvě trávníková hřiště slouží pro trénink jak starších žáků, tak mladšího dorostu, spodní pak především pro přípravky.
Michal Dvořák, trenér, 1. FC Poruba: “Co se týká starších žáků, té větší kategorie, ty jsou v současné době na 1. místě. Ti mladší jsou, mám pocit, kolem 5. nebo 6. místa. Co se týče mladších žáků, tam hrajeme v kategorii U12, U11 hrajeme tu lepší kategorii, což je 1. až 8. místo.”
Tým je v současné době stabilní a cílem klubu je vychovávat si kvalitní hráče od benjamínků až po muže.
Michal Dvořák, trenér, 1. FC Poruba: “Co se týče mužské kategorie, tak ti hrají městský přebor samozřejmě na prvním místě, protože se to hraje s dorostenci, kteří hrají 2. ligu a tak jak se plánovalo, tak by se mělo postoupit letos o soutěž výše a v plánu je minimálně určitě krajský přebor a výše hrát, Ten potenciál tady na to je, Hráči tady jsou na to velmi kvalitní a doufáme, že to všechno půjde podle plánu a že budeme úspěšní i nadále.”
Jonáš Kristofory, 1. FC Poruba: “Já hraju fotbal 5 let, hraju za 1. FC Porubu a hraju v Porubě dva roky a můj idol je Hallant z Manchester City, Tam je to lepší podle mě, tady je to takové, musím si zvyknout na tu trávu.”
Samuel Panoš, 1. FC Poruba: “Hraju za 1. FC Porubu dva roky a hraju na levém křídle. Chtěl bych hrát za reprezentaci českou a teďka se daří. Můj oblíbený tým je Barcelona a idol je Messi.”
Sebastian Svoboda, 1. FC Poruba: “Tady to nové hřiště je o hodně lepší než ta umělka tam a daří se mi docela dobře. Chtěl bych vyhrát ligu mistrů a hrát za Liverpool.
V současné době 1. FC Poruba testuje i nové posily. Pokud se osvědčí, bude s nimi počítat v letním přestupovém období.
---