Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Poruba

Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Veletrh středních škol na VŠB-Technické univerzitě
  • Komentovaná procházka s arboristou
  • Sousedská slavnost Zažít Porubu jinak

Veletrh středních škol na VŠB-Technické univerzitě

Aulu VŠB-Technické univerzity zaplnili zástupci porubských středních škol. Žákům 9. tříd tamních základních škol představili nejen studijní obory, ale i svou filosofii, aby měli přehled a snadnější rozhodování, kam se vydat dál.

Tvoje škola je hned za rohem. To je název už tradiční přehlídky středních škol, kterou pořádá radnice pro žáky 9. tříd v aule Vysoké školy báňské-Technické univerzity. Jejím cílem je ukázat jim, že za svou vysněnou školou mnohdy nemusí za hranice obvodu.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Byli bychom rádi, kdyby děti bydlící v Porubě uvažovaly o těchto školách, protože si myslíme, že se tím posiluje vztah k našemu městu a pokud je tady neudržíme po celý jejich mladý život, tak doufáme, že se k nám později po těch studiích vysokoškolských zase vrátí.”

V Porubě je celkem 12 středních škol. Od gymnázií až po jazykové, nebo odborné, které nabízejí pestrou škálu studijních oborů.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “V oblasti gymnázií je přepestrá, v oblasti dalších středních škol odborné povahy je přiměřená. Některé školy tady v Porubě nenajdete, ale některé školy nenajdete ani v Ostravě.”

Anketa: zástupci a studenti středních škol: “Na naší škole máme jak humanitní, tak technické zaměření, které si vybíráme ve 3. ročníku. V humanitním zaměření máme třeba sociální práce, psychologie a pedagogika a v technickém zaměření máme třeba deskriptivní geometrii, aplikovanou matematiku a další předměty.”

“Takovou specifickou věcí pro Waldorf je epochové vyučování, které máme ve dvou blocích. Každý den po dobu 14 dnů se učíme jeden předmět vždycky. Více toho probereme a lépe se to pamatuje.”

“Waldort se mimo jiné účastní různých akcí, například Erasmu/// minulý rok jsme se zúčastnili Erasmu v Belgii a Finsku.”

“My přijímáme žáky z 5. a 9. tříd. Z 9. třídy bereme dvě třídy ryze všeobecné a z 5. třídy máme jednu primu zaměřenou na matematiku, přírodní vědy, informatiku a druhá má posílenou výuku angličtiny. Jinak pro žáky děláme velké množství akcí, protože jsme zapojeni i do evropských projektů, máme spolupráci se Slovenskem, teď rozjíždíme Erasmus.”

“My se tady snažíme nalákat na nový obor, který máme. Kromě jazykové třídy, která už je u nás tradicí. A všeobecného gymplu, tak nový obor MMIT, moderní média a IT, který budeme otevírat od září a je to obor, který není jenom pro kluky. Je i holčičí, je hodně praktický, takže na ten se velmi těšíme.”

“Naše škola nabízí dva obory, které jsou čtyřleté. Oba dva jsou s maturitou, jeden je zaměřený na IT technologie. Druhý obor je informační a komunikační technologie, který je zaměřený na práci spíš s nějakým zařízením. V podstatě z obou těch oborů se dá jít na vysokou školu.”

Anketa: žáci 9. tříd

“Já vůbec nevím. Tady nemám žádnou vybranou školu. Já jsem chtěla jít na nějakou, co je mimo Ostravu, takže nic asi.”

“Já jsem uvažovala nad školou Tigrid, ale ještě si nejsem úplně jistá.”

“Uvažuju o zdravotní škole ve Vítkovicích.”

“Asi na uměleckou v centru.”

Právě studenti odborných škol mají na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě výhodu. Ovšem jen dočasnou.

Václav Snášel, rektor VŠB-Technické univerzity: “Náběh těch, kteří mají technické vzdělání je daleko rychlejší než těch, kteří mají to klasické vzdělání třeba z toho gymplu, ale tyto dvě věci se většinou srovnají, protože v těch gymplech je zase větší šance mít větší základy z těch teoretických věcí. Největší výhoda a jak víme, tak ti technici potom po skončení univerzity mají velmi dobré uplatnění, to znamená i velmi dobré platy a pracují hlavně v oboru, který vystudovali.”

Volba dalšího vzdělávání ale nezačíná až v 9. třídě. Na porubských ZŠ jsou dětem k dispozici například kariérní poradci.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Další učitelé, kteří postupně děti směřují tam, kde budou moci rozvinout jejich zájmy, jejich talent. Tato přehlídka je jenom jedním dílkem do mozaiky aktivit, které porubské školy a porubská radnice dělají, aby si děti vybraly tu nejlepší možnou školu.”

Mezi školáky kolují i videa neboli medailonky středních škol, které nechala natočit právě radnice.

,

---

Komentovaná procházka s arboristou

Poruba také letos uspořádala komentovanou procházku s arboristou. Lidé se tak přímo v terénu dozvěděli, kolik je stromů v obvodu, jak se o ně pečuje, jak jsou staré a co vše je ohrožuje. Zájem byl velký.

Spoustu informací o městské zeleni se dozvěděli lidé, kteří se vydali na už tradiční naučnou procházku s arboristou. Tentokrát poznávali stromy na sídlišti kolem ulice B. Nikodéma a kontrolovali, v jakém jsou zdravotním stavu a čím vším jsou napadeny.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Budeme si určitě dost povídat o jmelí, protože tady je hodně stromů napadeno jmelím a budeme si taky povídat o klíněnce jírovcové, protože to je taky problém, který se řeší v poslední době. Určitě shrneme to, jaké druhy dřevin typově taxonem tady jsou, v jakém jsou zdravotním stavu.”

Anketa: účastníci procházky: “Vysadily to studentky Gymnázia Olgy Havlové a esperantská skupina, za rok to bude 20 let. Jsou krásné, pěkně nám rostou a já jsme tady napsala i nějaké poznámky a můžu vám to věnovat tady tu fotečku.”

“Já jsem náplava, bydlím tady 3. rokem a objevuji naprosto neuvěřitelné světy. Prostě jak se tady k sobě ti lidi chovají, že se sdružují, chodí na vycházky, různé aktivity mají - Covid necovid, ta parta tady drží pohromadě. A ti lidi, kteří provázejí, je vidět, že to mají v malíčku, že tomu rozumí a že je to baví. A ono je to přenosné a tak jsem ráda, že jsem tady.”

“Slyšel jsem od kamaráda, že tady ta procházka je zajímavá, že tady jsou někde hezké stromy, nebo staré stromy, ale co jsem viděl jako nejlepší strom, takový svou mohutností a zajímavostí, je v Třebovicích v parku.”

“Ty prohlídky vždycky, jak mám možnost, tak se účastním. Je to úžasná akce.”

“Zajímá nás, co se tady kde pěstuje, roste a co město, Poruba má tady do budoucna dělat, nebo co chce dělat tady s výsadbou.”

V Porubě je zhruba 22 tisíc stromů a více jak polovinu z nich tvoří 6 základních druhů. Jsou to většinou lípy, javory a břízy. Přes 60 procent stromů se vysadilo v době, kdy se začaly stavět sídliště.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Ty stromy už dneska dorostly a víceméně už jsou dospělé a mají své problémy a z toho trochu vyplývá, že ty problémy do budoucna spíš budou růst než se zmenšovat. Protože čím starší strom, čím dospělejší, tak tím víc potíží s ním asi jsou. V těch nových výsadbách si myslím, že toho bude dost už jako novějších různých kultivarů, kterých je dneska obrovská nabídka toho, co se dá koupit. Dříve to bylo poměrně dost chudší.”

Veškeré stromy má Poruba podrobně zmapované a kdokoli by se chtěl o nich dozvědět více, může se podívat na webovou stránku .

---

Sousedská slavnost Zažít Porubu jinak

Ostrava-Poruba opět po roce ožila akcí Zažít Porubu jinak. Tentokrát se přesunula z Hlavní třídy na okolí radnice. Lidé se tak bavili v zámeckém parku a v okolí rybníku pod ním.

Porubský zámek, zámecký park a okolí rybníku zaplnili stánky, kde se představily nejen různé spolky, ale také se v nich prodávaly všelijaké dobroty, nebo věci, které už lidé nepotřebují a jiným by se třeba hodily. To vše na sousedské slavnosti Zažít Porubu jinak.

Zuzana Kuperová jedna z organizátorek slavnosti: “My jsme tady dneska připravili pro návštěvníky jednak soutěž o nejlepší buchtu. Potom tady máme hlavolamy pro děti a piknik, piknikovou loučku, na které nám hrají i pouliční umělci a pak máme tady hodně atrakcí, které udělaly samy děti, které chodí k nám do komunitního centra Makovice a nachystaly si domácí limonádu k prodeji, nebo nějaké hračky. Ušily si polštářky, které tam prodávají na dekách a kterékoli jiné děti z okolí se mohou přidat, donést si svoje věci a na tom dětském bazárku si prodat, co potřebují.”

Slavnost měla i charitativní podtext. Sedm týmů tady vařilo kotlíkový guláš a celý výtěžek putoval na projekt Srdce pro Porubu, který letos pomáhá Adélce.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Ať vyhrajeme, nebo prohrajeme, budeme mít z toho dobrý pocit a minimálně dobře strávený den. Šli jsme letos do úplně klasického guláše, trošičku peprnějšího, takže pro děti to nebude úplně to pravé ořechové, ale já věřím, že všichni dospělí si pochutnají.”

Anketa: soutěžící: “My to vždycky tak podle oka. My chceme hlavně hustý guláš a aby nebyl extra pálivý a nemáme rádi, když je tam moc brambor, takže jsme to letos zahustili cuketou.”

“Guláš děláme klasický tak, jak chutná nám. Takže prostě základ všechen Máme tam hlavně zeleninu, dáváme tam papriku, rajčata, na takový maďarský způsob. Tajné koření, dáváme do toho lásku a uvidíme, jak to dopadne.”

Součástí slavnosti byl i recesistický závod na 60 metrů na podpatcích. Mohli si ho vyzkoušet i muži a boty tady byly připraveny.

Anketa: účastníci závodu: “Já jsem to nikdy nezkoušel a už jsem tady potřetí za život, takže chtěl jsem si to vyzkoušet. Jakože padá mi v tom noha úplně hrozně.”

“Je to trošku horší jako tretry nebo trailové boty, ale nárt drží dobře, drží pata, tak to je důležité.”

Radnice se v tento den připravila komentované prohlídky úřadu.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Jsou tady organizované prohlídky, kde se lidé dozvědí něco o historii radnice, projdou si také Obřadní síň a já jsem ráda, že je mohu přivítat i v kanceláři starostky, kde jim říkám, jakým způsobem funguje obvod, o vedení, ale i o Porubě jako druhém největším obvodu v Ostravě.”

Vlasta Vašíčková, bývalá zaměstnankyně radnice: “Já si ráda zavzpomínám, těšila jsem se na to, protože už jsem 32 roků v důchodě a tady jsem odpracovala 17 let. Bylo tu méně lidí, byly tu úplně jiné prostor, ale stejně krásná práce, protože to byla práce pro lidi.”

U rybníku se pak představili rybáři a junáci a lidé se mohli svézt i na lodičkách.

Anketa: návštěvníci slavnosti: “Už jsem tady byl několikrát a líbí se mi tady. Vyzkoušel jsem pivko a za mnou tam kluci vaří buřtguláš, tak ten jsem zatím vyzkoušel. A jinak jsem si koupil lístky na všechny ty guláše, co tady mají.”

“My jsme rádi, že tady ta akce je. Moc se nám tu líbí. Teďka jsme nejvíc s dětmi těch oveček, u toho statku. Vyzkoušeli jsme si jízdu na ponících, byli jsme u rybníků u rybářů. Je to super.”

Lidé se na akci dozvěděli i to, jak někomu zachránit život.

Václav Dressler, předseda Rescue team - Ostravak.com: “Je tady možnost pro dospělé si třeba vyzkoušet resuscitaci. Pro děti je připravený medvídek, který si mohou zresuscitovat, máme zde i cvičný defibrilátor. Krom toho naše maskérky tady maskují celý den zranění jak dětem tak dospělým. To zranění si také mohou vyzkoušet ošetřit. Dále tady provádíme prezentaci aplikace Záchranka. Speciální aplikace do telefonu, díky které velice rychle můžeme přivolat první pomoc.”

Přímo na zámku pak probíhalo diskusní fórum, kde se návštěvníci dozvěděli nejen různé drby a klepy, ale také například to, jak se žije cizincům v Porubě, nebo jak se staví nová čtvrť. Nechyběla ani lekce improvizace Pavla Lišky a Martina Zbrožka.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Ostrava-Poruba
30. září 2021, 18:14

Veletrh středních škol na VŠB-Technické univerzitě

Aulu VŠB-Technické univerzity zaplnili zástupci porubských středních škol. Žákům 9. tříd tamních základních škol představili nejen studijní obory, ale i svou filosofii, aby měli přehled a snadnější rozhodování, kam se vydat dál.

Tvoje škola je hned za rohem. To je název už tradiční přehlídky středních škol, kterou pořádá radnice pro žáky 9. tříd v aule Vysoké školy báňské-Technické univerzity. Jejím cílem je ukázat jim, že za svou vysněnou školou mnohdy nemusí za hranice obvodu.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Byli bychom rádi, kdyby děti bydlící v Porubě uvažovaly o těchto školách, protože si myslíme, že se tím posiluje vztah k našemu městu a pokud je tady neudržíme po celý jejich mladý život, tak doufáme, že se k nám později po těch studiích vysokoškolských zase vrátí.”

V Porubě je celkem 12 středních škol. Od gymnázií až po jazykové, nebo odborné, které nabízejí pestrou škálu studijních oborů.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “V oblasti gymnázií je přepestrá, v oblasti dalších středních škol odborné povahy je přiměřená. Některé školy tady v Porubě nenajdete, ale některé školy nenajdete ani v Ostravě.”

Anketa: zástupci a studenti středních škol: “Na naší škole máme jak humanitní, tak technické zaměření, které si vybíráme ve 3. ročníku. V humanitním zaměření máme třeba sociální práce, psychologie a pedagogika a v technickém zaměření máme třeba deskriptivní geometrii, aplikovanou matematiku a další předměty.”

“Takovou specifickou věcí pro Waldorf je epochové vyučování, které máme ve dvou blocích. Každý den po dobu 14 dnů se učíme jeden předmět vždycky. Více toho probereme a lépe se to pamatuje.”

“Waldort se mimo jiné účastní různých akcí, například Erasmu/// minulý rok jsme se zúčastnili Erasmu v Belgii a Finsku.”

“My přijímáme žáky z 5. a 9. tříd. Z 9. třídy bereme dvě třídy ryze všeobecné a z 5. třídy máme jednu primu zaměřenou na matematiku, přírodní vědy, informatiku a druhá má posílenou výuku angličtiny. Jinak pro žáky děláme velké množství akcí, protože jsme zapojeni i do evropských projektů, máme spolupráci se Slovenskem, teď rozjíždíme Erasmus.”

“My se tady snažíme nalákat na nový obor, který máme. Kromě jazykové třídy, která už je u nás tradicí. A všeobecného gymplu, tak nový obor MMIT, moderní média a IT, který budeme otevírat od září a je to obor, který není jenom pro kluky. Je i holčičí, je hodně praktický, takže na ten se velmi těšíme.”

“Naše škola nabízí dva obory, které jsou čtyřleté. Oba dva jsou s maturitou, jeden je zaměřený na IT technologie. Druhý obor je informační a komunikační technologie, který je zaměřený na práci spíš s nějakým zařízením. V podstatě z obou těch oborů se dá jít na vysokou školu.”

Anketa: žáci 9. tříd

“Já vůbec nevím. Tady nemám žádnou vybranou školu. Já jsem chtěla jít na nějakou, co je mimo Ostravu, takže nic asi.”

“Já jsem uvažovala nad školou Tigrid, ale ještě si nejsem úplně jistá.”

“Uvažuju o zdravotní škole ve Vítkovicích.”

“Asi na uměleckou v centru.”

Právě studenti odborných škol mají na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě výhodu. Ovšem jen dočasnou.

Václav Snášel, rektor VŠB-Technické univerzity: “Náběh těch, kteří mají technické vzdělání je daleko rychlejší než těch, kteří mají to klasické vzdělání třeba z toho gymplu, ale tyto dvě věci se většinou srovnají, protože v těch gymplech je zase větší šance mít větší základy z těch teoretických věcí. Největší výhoda a jak víme, tak ti technici potom po skončení univerzity mají velmi dobré uplatnění, to znamená i velmi dobré platy a pracují hlavně v oboru, který vystudovali.”

Volba dalšího vzdělávání ale nezačíná až v 9. třídě. Na porubských ZŠ jsou dětem k dispozici například kariérní poradci.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Další učitelé, kteří postupně děti směřují tam, kde budou moci rozvinout jejich zájmy, jejich talent. Tato přehlídka je jenom jedním dílkem do mozaiky aktivit, které porubské školy a porubská radnice dělají, aby si děti vybraly tu nejlepší možnou školu.”

Mezi školáky kolují i videa neboli medailonky středních škol, které nechala natočit právě radnice.

,

---

Komentovaná procházka s arboristou

Poruba také letos uspořádala komentovanou procházku s arboristou. Lidé se tak přímo v terénu dozvěděli, kolik je stromů v obvodu, jak se o ně pečuje, jak jsou staré a co vše je ohrožuje. Zájem byl velký.

Spoustu informací o městské zeleni se dozvěděli lidé, kteří se vydali na už tradiční naučnou procházku s arboristou. Tentokrát poznávali stromy na sídlišti kolem ulice B. Nikodéma a kontrolovali, v jakém jsou zdravotním stavu a čím vším jsou napadeny.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Budeme si určitě dost povídat o jmelí, protože tady je hodně stromů napadeno jmelím a budeme si taky povídat o klíněnce jírovcové, protože to je taky problém, který se řeší v poslední době. Určitě shrneme to, jaké druhy dřevin typově taxonem tady jsou, v jakém jsou zdravotním stavu.”

Anketa: účastníci procházky: “Vysadily to studentky Gymnázia Olgy Havlové a esperantská skupina, za rok to bude 20 let. Jsou krásné, pěkně nám rostou a já jsme tady napsala i nějaké poznámky a můžu vám to věnovat tady tu fotečku.”

“Já jsem náplava, bydlím tady 3. rokem a objevuji naprosto neuvěřitelné světy. Prostě jak se tady k sobě ti lidi chovají, že se sdružují, chodí na vycházky, různé aktivity mají - Covid necovid, ta parta tady drží pohromadě. A ti lidi, kteří provázejí, je vidět, že to mají v malíčku, že tomu rozumí a že je to baví. A ono je to přenosné a tak jsem ráda, že jsem tady.”

“Slyšel jsem od kamaráda, že tady ta procházka je zajímavá, že tady jsou někde hezké stromy, nebo staré stromy, ale co jsem viděl jako nejlepší strom, takový svou mohutností a zajímavostí, je v Třebovicích v parku.”

“Ty prohlídky vždycky, jak mám možnost, tak se účastním. Je to úžasná akce.”

“Zajímá nás, co se tady kde pěstuje, roste a co město, Poruba má tady do budoucna dělat, nebo co chce dělat tady s výsadbou.”

V Porubě je zhruba 22 tisíc stromů a více jak polovinu z nich tvoří 6 základních druhů. Jsou to většinou lípy, javory a břízy. Přes 60 procent stromů se vysadilo v době, kdy se začaly stavět sídliště.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Ty stromy už dneska dorostly a víceméně už jsou dospělé a mají své problémy a z toho trochu vyplývá, že ty problémy do budoucna spíš budou růst než se zmenšovat. Protože čím starší strom, čím dospělejší, tak tím víc potíží s ním asi jsou. V těch nových výsadbách si myslím, že toho bude dost už jako novějších různých kultivarů, kterých je dneska obrovská nabídka toho, co se dá koupit. Dříve to bylo poměrně dost chudší.”

Veškeré stromy má Poruba podrobně zmapované a kdokoli by se chtěl o nich dozvědět více, může se podívat na webovou stránku .

---

Sousedská slavnost Zažít Porubu jinak

Ostrava-Poruba opět po roce ožila akcí Zažít Porubu jinak. Tentokrát se přesunula z Hlavní třídy na okolí radnice. Lidé se tak bavili v zámeckém parku a v okolí rybníku pod ním.

Porubský zámek, zámecký park a okolí rybníku zaplnili stánky, kde se představily nejen různé spolky, ale také se v nich prodávaly všelijaké dobroty, nebo věci, které už lidé nepotřebují a jiným by se třeba hodily. To vše na sousedské slavnosti Zažít Porubu jinak.

Zuzana Kuperová jedna z organizátorek slavnosti: “My jsme tady dneska připravili pro návštěvníky jednak soutěž o nejlepší buchtu. Potom tady máme hlavolamy pro děti a piknik, piknikovou loučku, na které nám hrají i pouliční umělci a pak máme tady hodně atrakcí, které udělaly samy děti, které chodí k nám do komunitního centra Makovice a nachystaly si domácí limonádu k prodeji, nebo nějaké hračky. Ušily si polštářky, které tam prodávají na dekách a kterékoli jiné děti z okolí se mohou přidat, donést si svoje věci a na tom dětském bazárku si prodat, co potřebují.”

Slavnost měla i charitativní podtext. Sedm týmů tady vařilo kotlíkový guláš a celý výtěžek putoval na projekt Srdce pro Porubu, který letos pomáhá Adélce.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Ať vyhrajeme, nebo prohrajeme, budeme mít z toho dobrý pocit a minimálně dobře strávený den. Šli jsme letos do úplně klasického guláše, trošičku peprnějšího, takže pro děti to nebude úplně to pravé ořechové, ale já věřím, že všichni dospělí si pochutnají.”

Anketa: soutěžící: “My to vždycky tak podle oka. My chceme hlavně hustý guláš a aby nebyl extra pálivý a nemáme rádi, když je tam moc brambor, takže jsme to letos zahustili cuketou.”

“Guláš děláme klasický tak, jak chutná nám. Takže prostě základ všechen Máme tam hlavně zeleninu, dáváme tam papriku, rajčata, na takový maďarský způsob. Tajné koření, dáváme do toho lásku a uvidíme, jak to dopadne.”

Součástí slavnosti byl i recesistický závod na 60 metrů na podpatcích. Mohli si ho vyzkoušet i muži a boty tady byly připraveny.

Anketa: účastníci závodu: “Já jsem to nikdy nezkoušel a už jsem tady potřetí za život, takže chtěl jsem si to vyzkoušet. Jakože padá mi v tom noha úplně hrozně.”

“Je to trošku horší jako tretry nebo trailové boty, ale nárt drží dobře, drží pata, tak to je důležité.”

Radnice se v tento den připravila komentované prohlídky úřadu.

Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Jsou tady organizované prohlídky, kde se lidé dozvědí něco o historii radnice, projdou si také Obřadní síň a já jsem ráda, že je mohu přivítat i v kanceláři starostky, kde jim říkám, jakým způsobem funguje obvod, o vedení, ale i o Porubě jako druhém největším obvodu v Ostravě.”

Vlasta Vašíčková, bývalá zaměstnankyně radnice: “Já si ráda zavzpomínám, těšila jsem se na to, protože už jsem 32 roků v důchodě a tady jsem odpracovala 17 let. Bylo tu méně lidí, byly tu úplně jiné prostor, ale stejně krásná práce, protože to byla práce pro lidi.”

U rybníku se pak představili rybáři a junáci a lidé se mohli svézt i na lodičkách.

Anketa: návštěvníci slavnosti: “Už jsem tady byl několikrát a líbí se mi tady. Vyzkoušel jsem pivko a za mnou tam kluci vaří buřtguláš, tak ten jsem zatím vyzkoušel. A jinak jsem si koupil lístky na všechny ty guláše, co tady mají.”

“My jsme rádi, že tady ta akce je. Moc se nám tu líbí. Teďka jsme nejvíc s dětmi těch oveček, u toho statku. Vyzkoušeli jsme si jízdu na ponících, byli jsme u rybníků u rybářů. Je to super.”

Lidé se na akci dozvěděli i to, jak někomu zachránit život.

Václav Dressler, předseda Rescue team - Ostravak.com: “Je tady možnost pro dospělé si třeba vyzkoušet resuscitaci. Pro děti je připravený medvídek, který si mohou zresuscitovat, máme zde i cvičný defibrilátor. Krom toho naše maskérky tady maskují celý den zranění jak dětem tak dospělým. To zranění si také mohou vyzkoušet ošetřit. Dále tady provádíme prezentaci aplikace Záchranka. Speciální aplikace do telefonu, díky které velice rychle můžeme přivolat první pomoc.”

Přímo na zámku pak probíhalo diskusní fórum, kde se návštěvníci dozvěděli nejen různé drby a klepy, ale také například to, jak se žije cizincům v Porubě, nebo jak se staví nová čtvrť. Nechyběla ani lekce improvizace Pavla Lišky a Martina Zbrožka.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/expres-ostrava-poruba/expres-ostrava-poruba-30-09-2021-18-14