Realizace EPC je nejvíce vidět na veřejném osvětlení
Studénka letos začala řešit energetická opatření komplexně, a to prostřednictvím takzvaného EPC projektu. Největší objem prostředků směřuje do výměny veřejného osvětlení.
Rozhodnutí o realizaci EPC projektu na území města, tedy řešení energetických opatření komplexně, přijali zastupitelé v únoru. Následně město podepsalo smlouvu se zhotovitelem, společností ENETIQA. Ta bezprostředně poté začala pracovat na výměně veřejného osvětlení.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Budeme realizovat komplexní obměnu veřejného osvětlení, která spočívá, u většiny, včetně stožárů a kabeláže, u některých novějších stožárů to bude pouze výměna svítidel. Dále to bude instalace fotovoltaik na některých budovách v majetku města a také realizace úsporných opatření uvnitř budov, zejména výměna svítidel za úsporná LED svítidla, a to především ve školách a v úředních budovách. Dále nějaká opatření na vodě, to znamená úspora spotřeby vody v těchto objektech. U některých budov i úprava uzlů v rámci vytápění.”
Co se týče veřejného osvětlení, jehož rekonstrukce bude největší investicí v rámci záměru, projektová dokumentace počítá s 368 sloupy a lampami, které budou měněny v celém rozsahu včetně kabelového vedení.
Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “Tato část pokrývá asi pětinu celého území Studénky. Týká se to celé lokality ulice Budovatelská, ulice 2. května, od části, kdy navazujeme na plánovaný projekt podjezdu až po Základní školu Františka kardinála Tomáška a ulici Májovou. Dále budou kabelové trasy vyměněny v celém sídlišti, jak je vidět za mnou, a pak některé drobné úseky v části Butovic.”
Některé úseky budou hotovy do konce tohoto roku, kompletní rekonstrukce veřejného osvětlení potrvá do května 2025.
Součástí EPC projektů je také instalace fotovoltaiky. Dodavatelská firma ji navrhuje na střechy všech budov základních a mateřských škol a také třeba na objekt zimního stadionu.
Radmila Nováková, vedoucí odboru stavebního řádu: “V této chvíli čekáme, až nám firma předloží konkrétní výpočtové hodnoty kilowattpeaků pro jednotlivé objekty, projedná je s ČEZem, co se týče připojení, následně nám předloží projektovou dokumentaci, kterou my můžeme v následných krocích, do doby realizace, použít pro žádost o dotaci z programu Efekt, a budou realizovat poté, co my si stanovíme podmínky pro realizaci prací.”
Veškerá energeticky úsporná opatření mají být hotova do 31. října 2025. Navržena jsou v objemu 152 milionů korun včetně daně. V jejich průběhu je zainvestuje dodavatelská firma, po dokončení je město bude deset let splácet.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Celkově, když to napočítáme i z pohledu toho financování a cenu za tu finanční službu, tak to, co budeme splácet, je celkově 197 milionů korun s tím, že vypočtená garantovaná úspora je zhruba 6,7 milionů korun včetně DPH ročně. Pokud by ta úspora nebyla tak vysoká, tak je zhotovitel povinen ten rozdíl uhradit. V případě, že bychom dosahovali vyšších úspor, tak pak je tam stanovený určitý poměr, kdy větší část zůstává nám a část z toho má formou odměny i daný zhotovitel.”
Roční splátka města bude okolo 14 milionů korun. Pokud od ní odečteme garantovanou úsporou, pak průběžné splácení vychází na zhruba 8 milionů ročně.
---
Obrazy v zahradě byly oslavou čtvrt století na volné noze
Výstava s názvem “Setkání nad obrazy” nezavedla návštěvníky do galerie, ale do zahrady.
Obrazy, většinou s přírodními motivy, vystavoval pod širým nebem studénecký malíř Martin Fabián Rusek.
Výstava, která se musí každé ráno znovu nainstalovat a večer zase uklidit. Konala se tři dny, a to venku pod širým nebem, v zahradě kolem rodinného domu malíře a grafického designéra Martina Fabiána Ruska. Letos v říjnu to bylo počtvrté, co takto netradičně prezentoval svou tvorbu pod názvem Setkání nad obrazy.
Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Letos, všechny ty akce, které pořádám, je to na oslavu 25 let, co jsem se na volné noze. A protože spousta těch obrazů vzniká v zahradě, maluji tady v zahradě, přemýšlím nad obrazy, často je to i zdrojem inspirace, takže ty obrazy se vlastně vrací na původní místo.”
návštěvníci výstavy:
“Ten nápad se mi zdá úplně úžasný, sice závisí na počasí, na dobrých podmínkách, ale když se to povede, jako třeba dnes, tak to má obrovské kouzlo. Jsme rádi, že taková příležitost u nás ve Studénce vznikla a přišli jsme se podívat a podpořit to. ”
“Jsme tu úplně poprvé a je to tady fajn. Líbí se mi to, příroda, světlo, všechno funguje. Dobrý.”
Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Tím, že to je průřez tou dvacetipětiletou tvorbou, nejstarší obraz je tu dokonce z roku 1996, tak je tu více témat, která jsem za ty roky zpracovával. Jsou tady rybí motivy, je tady hodně kovových obrazů, květinové obrazy, takže chtěl jsem i na pár kusech ukázat i nějaký vývoj výtvarníka v průběhu těch let.”
Martin Fabián Rusek je malíře tělem i duší, svou tvorbou chce v lidech vyvolávat pozitivní emoce. Při malbě jej zásadně ovlivňuje blízkost přírody a její proměny v denní době a ročních obdobích.
Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Těch nápadů mám strašně hodně, opravdu mám plnou hlavu nápadů, já bych potřeboval malovat od rána do večera. Hrozně se těším na další tvorbu. Jen, co skončí výstava, tak se určitě vrhnu do zkoumání nových materiálů, chci udělat i něco se dřevem, takže zase prohlubovat ty techniky, které používám. Ale určitě ty témata, které dělám, tak je budu dále rozvíjet.”
Za poslední dva roky realizoval více než deset výstav a teď se naopak chystá zavřít do ateliéru a své nové inspirace uvést v realitu. Za důležitý počin letošního roku považuje i spuštění nových webových stránek, které de facto ovlivnily i návštěvnost této netradiční výstavy.
Martin Fabián Rusek, grafický designér a malíř: “Plno lidí, kteří zatím přišli, jsem vůbec neznal. Říkají, že mě sledují na sítích a jestli opravdu z dálky, z Orlové, Opavy, Ostravy a Frýdku. Dokonce mi psala paní ze Svitav, že by se chtěla přijet podívat, z Vysočiny, že se chtějí přijet podívat na výstavu.”
Výstavu v zahradách během tří dnů shlédlo více než 500 návštěvníků. Díla Martina Fabiána Ruska jsou zastoupena v soukromých sbírkách v České republice i jinde v Evropě. V loňském roce, mimo jiné, vystavoval na expozicích současného umění v Paříži a v Madridu.
---
Podzimní swap účel splnil, téměř vše lidé zase odnesli
Přinést věci, které už nepoužívají, ale jinému by ještě mohly posloužit, a třeba si naopak i něco odnést. To je i myšlenka podzimního swapu, který se konal v tělocvičně rodinného centra.
Swapy s mottem Přines, vyměň a odnes se v rodinném centru ve Studénce konají třetím rokem. Teď byl na řadě ten podzimní, který dal druhou šanci oblečení, obuvi, hračkám nebo třeba kuchyňským potřebám a podobně.
Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Ty věci nemusí skončit v nějakém skladišti, ale vlastně i věci, které nám tady zůstanou, které už nikdo nebude chtít, tak my odvážíme do Armády spásy do Vítkova, kde už si najdou nějaké majitele, takže ty věci opravdu budou dále využity.”
návštěvníci akce:
“Nám se to hodně líbí, vždycky tady doneseme hodně věcí, které nepoužíváme. Je to fajn, že lidé donesou věci, které nepoužívají, pro jiné a ti si je mohou vzít.”
“Jsme z Jistebníku, takže objíždíme i rodiny. které se tu třeba nemají jak dostat, a vezeme i jejich věci.”
Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Letos jsem to udělali trošku jinak, protože už jsme měli trošičku problémy s tím, že lidé chodili a nosili velké množství věcí během toho swapu a my jsme to už neměli kam dávat, takže letos to máme jinak. Dneska, den před akcí, máme sběrný den. lidé nám tu odpoledne nosí věci a my to tady s dobrovolnicemi skládáme.”
Nosit věci mohli lidé i v den konání swapu, před jeho zahájením do deseti hodin. V průběhu akce už bylo možné dodat jen malé množství do dvaceti kusů.
Lucie Zajícová, vedoucí Rodinného centra: “Nebereme věci, které jsou poškozené nebo pozůstalosti, to se vám také stávalo. Dneska tady máme věci, které jsou nošené, ale stále slušivé, takže si myslím, že si vybere každý.”
Samotný swap se konal v sobotu 19. října od 10 do 13 hodin. Návštěvnost byla obrovské a téměř všechny věci, které si lidé mohli odnášet v jakémkoli v množství a zdarma, se vydaly. Zbylo pár kousků dámských oděvů a kojenecké oblečení. Jak už zaznělo v úvodu reportáže, tyto věci pracovníci rodinného centra předají Armádě spásy.
---