Hasiči dostali spolehlivého pomocníka, novou cisternu
Studénka pořídila svým dobrovolným hasičům nové vozidlo. Nahradilo čtyřicet let starou Tatru. Místní záchranáři patří k těm, kteří vyjíždí i k dopravním nehodám, speciálně také do dálničního klimkovického tunelu.
Tento zvuk obvykle vyvolá obavy, co se kde v okolí špatného stalo. Tentokrát šlo ale o avízo toho, že studenečtí hasiči mají novou cisternu. Vozidlo si převzali slavnostně na akci Loučení s létem na koupališti. Místní jednotka sboru dobrovolných hasičů o něj usilovala asi deset let. Stará tatrovka už po čtyřiceti letech provozu vypovídala službu a na její opravu se těžko sháněly náhradní díly.
Petr Sič, velitel jednotky SDH města Studénky: “Každá porucha byl problém, takže udržet to vozidlo v nějaké akceschopnost bylo dost náročné.”
Petr Sič, velitel jednotky SDH města Studénky: “Ta stará Tatra z osmdesátých let, jednak měla slabý motor, měla menší nádrž a měla také menší úložné prostory. Tady ta cisterna je mnohem větší, má samozřejmě mnohonásobně výkonnější motor, lepší je prostupnost terénem, má větší nádrž na vodu i na pěnidlo.”
Vůz za zhruba 8, 8 milionů korun zaplatila z větší části Studénka ze svého rozpočtu, konkrétně uvolnila částku přesahující 5 milionů korun, 2 a půl milionu byla dotace Hasičského záchranného sboru a zbývající 1 milion 250 tisíc korun přidal Moravskoslezský kraj.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “My vnímáme jednotku sboru dobrovolných hasičů ve Studénce jako velmi schopnou a užitečnou nejen na území města, a jsme přesvědčeni o tom, že nový vůz si jednoznačně zasloužili.”
Důležitým parametrem nového vozu je i to, že kabina pojme šest členů posádky, zatímco její předchůdce svezl jen tři, přičemž předpis hovoří o tom, že k zásahu musí jet minimálně čtyřčlenné družstvo.
Studenecké jednotka je přitom v hierarchii hasičů hned za profesionály. Vyjet musí do pěti minut od vyhlášení poplachu.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Jednotka v Butovicích je určena i k případným výjezdům k dopravním nehodám v rámci dálnice, klimkovického tunelu, ale samozřejmě i v případě jakýchkoliv dalších událostí, ať už to bylo ničivé tornádo na jižní Moravě nebo v loňském roce požár v Národním parku České Švýcarsko, tak v podstatě tam i naše jednotky zasahují. Velmi si toho vážíme a před klukama smekám, protože je to velký kus dobrovolnictví, že nejsou profesionálové, jsou dobrovolná jednotka, ale dokáží velmi kvalitně zvládat tyto zásahy.”
Petr Sič, velitel jednotky SDH města Studénky: “Třeba tato cisterna je předurčena pro dálniční tunel Klimkovice.”
Kromě zásahů u požárů a dopravních nehod je studenecké jednotka určena také k likvidaci nebezpečných látek a k záchranným pracím na vodě. Největší počet zákroků jsou ovšem různé technické pomoci. V poslední době přibývá situací, kdy zdejší hasiči pomáhají zdravotní záchranné služby při vynášení pacientů z pater domů.
---
Zámek bude připomínat minulost spojenou s legionáři
Zámek ve Studénce, ve kterém je Vagonářské muzeum, bude nově připomínat i svou minulost spojenou s legionáři. Odrazovým můstkem se stal objev nápisu během restaurátorského průzkumu.
Muzeum věnované železniční tématice - to je hlavní náplň zámku ve Studénce. Letos na podzim ovšem tato kulturní památka svůj historický záběr rozšíří, a to o malou expozici věnovanou legionářům. Všechno to začalo před čtyřmi lety, kdy tu město nechalo provést restaurátorský průzkum výmalby.
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Vnímáme, že zámek ve Studénce má svou historickou hodnotu a naším cílem je mu navrátit ten historický lesk. V podstatě od roku 2019 intenzivně pracujeme, přípravou studie a uděláním restaurátorského průzkumu, na tom, abychom připravovali i následné kroky formou dokumentace k tomu, že jak budova Nového zámku, tak budova Starého zámku získá svůj původní historický ráz a budou využity na maximum, ať už z pohledu volnočasových aktivit, tak případně prohlídkových tras. Tato místnost v rámci přípravy výstavy legionářů je tou první vlaštovkou.”
Restaurátoři zde tedy v pokoji v přízemí odhalili na stěnách dvě vrstvy. Jednu původní z doby přestavby objektu v roce 1860, kdy jej už vlastnil rod Blücherů, a na ni druhou - s nápisem nazdar. Jak se ukázalo, jedná se o pozdrav a znak legionářů.
Alois Petroš, tajemník jednoty ČsOL Nový Jičín: “Zkoumalo se, proč tam je ten nápis, a pak vedoucí zámku přišel na to, že tady byla před 100 lety zřízena legionářská škola. Legionáři, kteří se vraceli, zejména ti zranění a invalidé, tak aby se jim pomohla trošičku vrátit do života. Tak se otevřela tato legionářská škola, která tu byla od roku 1919 do roku 1923. Byla to škola, která byla zaměřená na ekonomiku.”
Dalibor Halátek, Národní památkový ústav Ostrava: “V rámci přípravy restaurování se rozhodlo, že se budou prezentoval obě vrstvy, tedy jak ta Blücherovská, která vytváří rám, který dneska už vidíme, tak uprostřed to heslo s doprovodnou malbou toho legionářského znaku.”
Práce restaurátorů ztěžovala absence jakékoliv fotografie tohoto pokoje. Odborníci předpokládají, že uprostřed malby znaku legionářů byla pravděpodobně dřevěná výplň.
Dalibor Halátek, Národní památkový ústav Ostrava: “Je to jakoby výjimečná situace, že se v nějakém zámku najde legionářský znak. Legionářské muzeum nebylo úplně obvyklé na našem území. Známe jedno z Opavy a jedno z Ostravy, ale tam jsme nic podobného nenašli, takže je to jakoby výjimečná věc.”
Teno pokoj teď bude legionářskou školu připomínat v zámku ve Studénce trvale.
Bronislav Novosad, vedoucí Vagonářského muzea: “Tato místnost se stane součástí návštěvnického okruhu, tak mohu říct, že je to malý zázrak od roku 1936, kdy Blücherové prodali zámek obci Studénka. Tady bude vitrína s určitými drobnostmi, bude tu figurína legionáře, bude tu klavír, protože historicky to byl hudební pokoj. Dále tu bude infokiosek, který bude informovat o dalších záležitostech týkajících se legionářů.”
Malá expozice by se mohla otevřít přesně po 100 letech, co byla legionářská škola, uzavřena, a to bylo 15. listopadu 1923.
---
Charita se akcí na zahradě rozloučila s létem
Charita Studénka se symbolicky rozloučila s létem. Na zahradě svého areálu uspořádala zábavné odpoledne, jehož program se nesl i v duchu podpory mezigeneračních vztahů.
Zábavné odpoledne s názvem Konec léta se v areálu Charity konalo po čtvrté. Akce byla určena nejen pro obyvatele charitního domova, ale i pro veřejnost s mezigeneračním přesahem. Program zval na písničky s DJ Doctorem a hry pro děti.
Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “Letos poprvé tady máme i klienty pečovatelské služby, zahájili jsme takovou spolupráci mezi službama, a jsou tu i lidé, kdo přijde, rodiny, známí. Pro děti tady máme stanoviště, když splní všechny úkoly, dostanou nějakou malou odměnu. Máme tady hudbu, budou se grilovat klobásky, domácí zákusky, takže si myslím, že se nám dnešní den může vyvést.”
návštěvníci akce:
“Jo, bude to fajn, pan doktor Hanzelka pouští známé písničky, je to dobře.”
“My jsme z Bartošovic, je to jako vždycky dobré.”
“Máme tu známé ze Studénky.”
“Jsem tu s maminkou, s tatínkem. Já pracuji v Charitě, dneska mám sice dovolenou, ale přišla jsem se tady podívat s našima, protože vždycky je to super.”
Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “My ve Studénce vlastní zařízení sociálních služeb nemáme, proto velmi úzce spolupracujeme s Charitou Studénka, která tady má dům svaté Anny. V předchozích letech jsme formou daru poskytli pozemky pro rozšíření tohoto domova, to znamená o rozšíření domova o 18 lůžek a denní stacionář. Zrovna včera jsme v rámci zastupitelstva dávali zelenou, že mohou podat žádost, takže mohou podat žádost o dotaci, takže budeme na tom participovat. Podporujeme Charitu nemalou částkou z ročního rozpočtu, ať může tyto služby poskytovat nejen v domově, ale i v terénu.”
A jaké vlastně bylo léto, se kterým se charita symobilicky loučila?
Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: “Léto je vždycky krásné, je pravda, že když jsou ty horké dny, tak je to takové náročnější. Ale dá se posedět ve stínu na zahradě, takže si myslím, že si ti naši senioři léto užívají. Byli jsme s nimi na výletě na Klokočůvku, potom jsme měli charitní pouť, byli jsme v Příboře v domově, tam také často zajíždíme, máme spolupráci s domovem Příbor.”
Další tématické aktivity pro seniory už pracovníci Charity připravují na podzim, budou zde nakládat zelí, zavařovat a sušit ovoce. Neopomenou počátkem listopadu na svátek dušiček připomenout klienty, kteří zemřeli.
---