Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Studénky

Expres Studénky

  • Zpravodajství ze Studénky od Terezy Ruskové a Jakuba Švarce
  • Na burčákové slavnosti dorazily davy lidí
  • Charita Studénka se loučila s létem
  • Studénka získala dalšího odpadového Oskara
  • Mladí hasiči si měřili síly v požárním útoku
  • HC Studénka odehrála první zápas krajské ligy

Na burčákové slavnosti dorazily davy lidí

Krásné počasí vylákalo stovky milovníků vína na náměstí Republiky ve Studénce. Tam se konaly burčákové slavnosti, součásti kterých byl i bohatý doprovodný program.

Lucie Zajícová, pořadatelka: „V sobotu proběhly první burčákové slavnosti, které dle ohlasu návštěvníků byly velice úspěšné. Přálo nám taky dobré počasí. Na burčákových slavnostech nechyběl burčák, ale taky farmářské trhy, ochutnávka, degustace vín a také zajímavá přednáška o pěstování vína.“

Hroznová šťáva je sama o sobě oblíbená. Její postupné zrání má několik podob. Jednou z nich je při výrobě vína právě burčák.

Tomáš Šťastný, vinař: „Výroba burčáku probíhá tak, že posbíráme hrozny na vinohradě, ty se pomelou a pokud vyrábíme bílý burčák, tak jsou hned do lisu a jakmile z nich vyteče šťáva a rozkvasí se to, tak je to burčák. Měl by mít asi 4 % alkoholu.“

Burčák neustále zraje a postupně mění se na víno. Uskladnit se dlouhodobě nedá. Jeho milovníci by ho měli skladovat v chladničce a co nejdříve vypít.

Tomáš Šťastný, vinař: „Burčák je určitě krátkodobá záležitost, měl by se nechat částečně povolený nebo aspoň udělat dírku do víčka, aby mohl odcházet oxid, který se tvoří za průběhu kvašení. Pokud chcete, aby burčák vydržel co nejdéle, tak samozřejmě dát do chladna. Naopak, když si koupíte burčák, který je na vás ještě moc sladký, tak ideálně dát na nějaké teplé místo, aby vám prokvasil co nejrychleji“

Nejen za burčákem se někteří návštěvníci na studénecké náměstí vydali. Obrovským lákadlem byla také tradiční moravská hudba a na své si přišly i děti.

Lucie Zajícová, pořadatelka: „K poslechu hrála výborná cimbálovka z Olomouce, děti si mohly užít skákací hrad, vystoupení klauna, tvořivý stánek.“

„Přišel jsem hlavně za dobrou muzikou a to, že tady dostanu ještě dobré víno, je takový dobrý bonus. Zkoušíme tady buket. Vína výborné, vynikající.

„Já jsem přišla na burčák a přišla jsem si poslechnout cimbálovku.“

Příznivci vína si na svůj oblíbený nápoj musí ještě dlouhou dobu počkat. V průběhu jeho výroby se postupně upravuje a výsledná chuť záleží na délce kvašení.

Tomáš Šťastný, vinař: „Tím, že burčák prokváší, tak se alkohol mění. Mění se cukry na alkohol a až burčák překvasí, stává se z něj víno. V průběhu kvašení si volíme, jestli budeme chtít víno polosladké, suché atd. a podle toho kvašení zastavujeme.“

Burčákový festival ve Studénce navštívily davy lidí, kteří ochutnali několik druhů českých vín a burčáku, které ho se celkem zkonzumovalo 800 litrů.

---

Charita Studénka se loučila s létem

18. srpna se studénecká Charita loučila s létem. Myšlenkou prvního ročníku této akce bylo seznámit veřejnost s jejím fungováním. Návštěvníci akce si mohli zpříjemnit odpoledne poslechem hudby, pro děti byl přichystán skákací hrad, malování na obličej a také nejrůznější úkoly.

Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: „Cílem toho bylo se pobavit a seznámit veřejnost s naší prací, aby lidé věděli, co děláme, jaké máme starosti a radosti, co by mohli třeba někdy potřebovat. My jsme se také chtěli seznámit s veřejností. Akci jsme pojali také jako poděkování pro pracovníky, protože jsme rádi, že se můžeme takto scházet.“

Lukáš Curylo, ředitel Charity ČR: „Jsem nesmírně rád, že Charita kromě své běžné činnosti, což je zajišťování zdravotních a sociálních služeb ve Studénce a okolí, dělá také aktivity komunitního rázu právě jako je tato akce, kdy charita může odprezentovat nové služby a také může s lidmi pohovořit o tom co nabízí, a jak lidem může pomoci v jejich situacích.“

Vzhledem ke stávající pandemii se klienti charity museli akce účastnit jen nepřímo. Hudbu si tak mohli poslechnout alespoň z terasy budovy.

Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: „Klienti se akce přímo neúčastní, jsou na terase, kde akci sledují s povzdáli. Samozřejmě nějaké dobroty také dostanou. Nechtěli jsme je brát takhle na veřejnost, aby se nenakazili.“

Charita ročně pořádá řadu akcí určených jak pro své klienty, tak pro veřejnost. Letošní první ročník se setkal s úspěchem. Příští rok by se tak mohl znovu zopakovat.

---

Studénka získala dalšího odpadového Oskara

Město Studénka v září získalo odpadového Oskara za třetí nejnižší produkci odpadu za rok 2019 v kategorii měst a obcí nad 5000 obyvatel v Moravskoslezském kraji. Na jednoho občana tak připadá 149,9 Kg odpadu. První místo ve stejné kategorii letos získal Fulnek s 98,4 kilogramy a druhé místo vyhrála Bystřice se 131,6 kilogramy na obyvatele za rok. Soutěž má za cíl motivovat města a obce k lepšímu třídění a snižování směsného odpadu. Letos se soutěžilo již po šesté.

---

HC Studénka odehrála první zápas krajské ligy

19. září odehrál HC Studénka svůj premiérový zápas krajské hokejové ligy, v sobotu se tak muži utkali s Frýdkem Místkem. Začátek utkání se nesl v poklidném duchu a první třetina tak končila 0:0. Změna ovšem přišla v další části zápasu, kdy domácí střelili hned dvě branky, které se ovšem hostům během chvíle podařilo dorovnat. Druhou třetinu ukončil až gól Studénky a skóre tak navýšil na 3:2. Závěr utkání pak patřil mužům z Frýdku Místku, ti uštědřili domácím další tři branky, na které už Studénka nedokázala odpovědět. Hosté tak zápas ukončili s konečným skóre 3:5.

---

Mladí hasiči si měřili síly v požárním útoku

Tradiční hasičský závod pro kategorii žáků se i letos uskutečnil. Porovnat si síly v požárním útoku přijelo více než 10 družstev.

Martin Šrámek, starosta SDH Studénka Butovice: „Dneska je tady už 15. ročník a stále to funguje. Je tady docela hodně družstev, jsem rád. 0:35 „Loni bylo družstev 9, 10. Letos si myslím, že jich bude ještě více. V té době, co je, nikdo neví, jestli přijedou, nepřijedou.“

Tomáš Šnejdrla, vedoucí mladých hasičů: „Dnes se nacházíme na hasičském areálu „Za Klečkou“, provádíme tady dnes soutěž v požárním útoku mládeže, kde máme kategorie mladší a starší žáci. Do teď se nám registrovalo zhruba 12 družstev, z toho šest mladších, šest starších.“

S mladými hasiči dorazili i ti zkušení a pomohli jim s přípravou těžkého stroje. O zbytek už se museli postarat sami závodníci.

Tomáš Šnejdrla, vedoucí mladých hasičů: „Probíhat to dnes bude jednokolově, možná dvoukolově, podle toho, kolik ještě přijede družstev. Děti si na základně nachystají své vybavení a technické prostředky, které potřebují pro zásah neboli požární útok. Jejich cílem je shodit terče v co nejrychlejším čase.“

Jako každá soutěž i požární závody mají svá pravidla. Na co přesně se kritéria zaměřují jsme se zeptali jednoho z rozhodčích.

Ivo Fišer, hlavní rozhodčí: „Existují na to směrnice hry Plamen, kde je přesně popsané, jak má vypadat dráha a za jakých okolností se má hodnotit. Družstva musí mít sedm lidí, musí si za určitý čas přichystat celou základnu a po startu rozvinout hadice, nastartovat stroj, nasát vodu a sestřelit terče.“

Na nejlepší družstva čekaly cenné poháry včetně putovního. A pro tým, který nejrychleji sestřelil terč navíc čekala extra odměna.

Tomáš Šnejdrla, vedoucí mladých hasičů: „Pro děti jsou připraveny plnohodnotné ceny, máme tam poháry. Pro starší družstvo, které vyhraje máme připraven putovní pohár, který když 4x po sobě vyhrají, tak jim zůstane.“

Děti trénují každé úterý odpoledne. Cvičně si zkoušejí rozmotávat hadice a vylepšují si čas pro požární útok. Trénují také běž štafet nebo na branné závody.

Tomáš Šnejdrla, vedoucí mladých hasičů: „Když děti přijdou k nám do kroužku, připraví si hadice, připraví si stroj, nachystají si vše na požární útok. Pak trénují zapojování, a až si to několikrát vyzkouší, tak, že jim vše funguje, tak teprve roztahujeme na sucho, jak říkáme, bez vody. Až si tohle nacvičí, tak zkoušíme s vodou a trénujeme tak dlouho, dokud nemáme výsledný čas, který se nám líbí.“

„Připravujeme se tak, že máme jedou týdně tréning a trénujeme co nejvíc. Myslíme si, že vyhrajeme nebo se alespoň umístíme, protože trénujeme už tři roky. Pro mě to není náročný sport, protože mě to baví.“

„Taky tři roky a baví mě to.“

Zájem jen roste a dětí do hasičského kroužku chodí čím dál tím víc. V Butovicích trénují i děti mladší pěti let a celkem tak má Studénka pět mládežnických družstev.

Martin Šrámek, starosta SDH Studénka Butovice: „Jde o to, že ti nejmladší, ti jsou opravdu zapálení, dřou, nedaří se jim to, ale snaží se. Tento sport je o tom, že ti mladší se to musí naučit. Není to o tom, jaké mají vybavení a stroj.“

Tomáš Šnejdrla, vedoucí mladých hasičů: „V poslední době je čím dál tím větší zájem o požární sport. Nejen ve Studénce, ale i v okolí. Jen u nás ve Studénce jsme se rozrostli o další dvě družstva. Na hasičské zbrojnici v Butovicích máme momentálně dvě družstva, z toho jsou jedno starší a jedno mladší a jednu máme přípravku – děti do pěti let. Ve Studénce jedna na ulici Družstevní, tak pokud vím, mají taky dvě družstva.“

Odpoledne si mladí hasiči opravdu užili, ale největší radost mělo družstvo z Hájova, které s časem 16 vteřin 54 sekund zvítězilo a převzalo putovní pohár.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Studénky
25. září 2020, 18:25

Na burčákové slavnosti dorazily davy lidí

Krásné počasí vylákalo stovky milovníků vína na náměstí Republiky ve Studénce. Tam se konaly burčákové slavnosti, součásti kterých byl i bohatý doprovodný program.

Lucie Zajícová, pořadatelka: „V sobotu proběhly první burčákové slavnosti, které dle ohlasu návštěvníků byly velice úspěšné. Přálo nám taky dobré počasí. Na burčákových slavnostech nechyběl burčák, ale taky farmářské trhy, ochutnávka, degustace vín a také zajímavá přednáška o pěstování vína.“

Hroznová šťáva je sama o sobě oblíbená. Její postupné zrání má několik podob. Jednou z nich je při výrobě vína právě burčák.

Tomáš Šťastný, vinař: „Výroba burčáku probíhá tak, že posbíráme hrozny na vinohradě, ty se pomelou a pokud vyrábíme bílý burčák, tak jsou hned do lisu a jakmile z nich vyteče šťáva a rozkvasí se to, tak je to burčák. Měl by mít asi 4 % alkoholu.“

Burčák neustále zraje a postupně mění se na víno. Uskladnit se dlouhodobě nedá. Jeho milovníci by ho měli skladovat v chladničce a co nejdříve vypít.

Tomáš Šťastný, vinař: „Burčák je určitě krátkodobá záležitost, měl by se nechat částečně povolený nebo aspoň udělat dírku do víčka, aby mohl odcházet oxid, který se tvoří za průběhu kvašení. Pokud chcete, aby burčák vydržel co nejdéle, tak samozřejmě dát do chladna. Naopak, když si koupíte burčák, který je na vás ještě moc sladký, tak ideálně dát na nějaké teplé místo, aby vám prokvasil co nejrychleji“

Nejen za burčákem se někteří návštěvníci na studénecké náměstí vydali. Obrovským lákadlem byla také tradiční moravská hudba a na své si přišly i děti.

Lucie Zajícová, pořadatelka: „K poslechu hrála výborná cimbálovka z Olomouce, děti si mohly užít skákací hrad, vystoupení klauna, tvořivý stánek.“

„Přišel jsem hlavně za dobrou muzikou a to, že tady dostanu ještě dobré víno, je takový dobrý bonus. Zkoušíme tady buket. Vína výborné, vynikající.

„Já jsem přišla na burčák a přišla jsem si poslechnout cimbálovku.“

Příznivci vína si na svůj oblíbený nápoj musí ještě dlouhou dobu počkat. V průběhu jeho výroby se postupně upravuje a výsledná chuť záleží na délce kvašení.

Tomáš Šťastný, vinař: „Tím, že burčák prokváší, tak se alkohol mění. Mění se cukry na alkohol a až burčák překvasí, stává se z něj víno. V průběhu kvašení si volíme, jestli budeme chtít víno polosladké, suché atd. a podle toho kvašení zastavujeme.“

Burčákový festival ve Studénce navštívily davy lidí, kteří ochutnali několik druhů českých vín a burčáku, které ho se celkem zkonzumovalo 800 litrů.

---

Charita Studénka se loučila s létem

18. srpna se studénecká Charita loučila s létem. Myšlenkou prvního ročníku této akce bylo seznámit veřejnost s jejím fungováním. Návštěvníci akce si mohli zpříjemnit odpoledne poslechem hudby, pro děti byl přichystán skákací hrad, malování na obličej a také nejrůznější úkoly.

Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: „Cílem toho bylo se pobavit a seznámit veřejnost s naší prací, aby lidé věděli, co děláme, jaké máme starosti a radosti, co by mohli třeba někdy potřebovat. My jsme se také chtěli seznámit s veřejností. Akci jsme pojali také jako poděkování pro pracovníky, protože jsme rádi, že se můžeme takto scházet.“

Lukáš Curylo, ředitel Charity ČR: „Jsem nesmírně rád, že Charita kromě své běžné činnosti, což je zajišťování zdravotních a sociálních služeb ve Studénce a okolí, dělá také aktivity komunitního rázu právě jako je tato akce, kdy charita může odprezentovat nové služby a také může s lidmi pohovořit o tom co nabízí, a jak lidem může pomoci v jejich situacích.“

Vzhledem ke stávající pandemii se klienti charity museli akce účastnit jen nepřímo. Hudbu si tak mohli poslechnout alespoň z terasy budovy.

Jarmila Pomikálková, ředitelka Charity Studénka: „Klienti se akce přímo neúčastní, jsou na terase, kde akci sledují s povzdáli. Samozřejmě nějaké dobroty také dostanou. Nechtěli jsme je brát takhle na veřejnost, aby se nenakazili.“

Charita ročně pořádá řadu akcí určených jak pro své klienty, tak pro veřejnost. Letošní první ročník se setkal s úspěchem. Příští rok by se tak mohl znovu zopakovat.

---

Studénka získala dalšího odpadového Oskara

Město Studénka v září získalo odpadového Oskara za třetí nejnižší produkci odpadu za rok 2019 v kategorii měst a obcí nad 5000 obyvatel v Moravskoslezském kraji. Na jednoho občana tak připadá 149,9 Kg odpadu. První místo ve stejné kategorii letos získal Fulnek s 98,4 kilogramy a druhé místo vyhrála Bystřice se 131,6 kilogramy na obyvatele za rok. Soutěž má za cíl motivovat města a obce k lepšímu třídění a snižování směsného odpadu. Letos se soutěžilo již po šesté.

---

HC Studénka odehrála první zápas krajské ligy

19. září odehrál HC Studénka svůj premiérový zápas krajské hokejové ligy, v sobotu se tak muži utkali s Frýdkem Místkem. Začátek utkání se nesl v poklidném duchu a první třetina tak končila 0:0. Změna ovšem přišla v další části zápasu, kdy domácí střelili hned dvě branky, které se ovšem hostům během chvíle podařilo dorovnat. Druhou třetinu ukončil až gól Studénky a skóre tak navýšil na 3:2. Závěr utkání pak patřil mužům z Frýdku Místku, ti uštědřili domácím další tři branky, na které už Studénka nedokázala odpovědět. Hosté tak zápas ukončili s konečným skóre 3:5.

---

Mladí hasiči si měřili síly v požárním útoku

Tradiční hasičský závod pro kategorii žáků se i letos uskutečnil. Porovnat si síly v požárním útoku přijelo více než 10 družstev.

Martin Šrámek, starosta SDH Studénka Butovice: „Dneska je tady už 15. ročník a stále to funguje. Je tady docela hodně družstev, jsem rád. 0:35 „Loni bylo družstev 9, 10. Letos si myslím, že jich bude ještě více. V té době, co je, nikdo neví, jestli přijedou, nepřijedou.“

Tomáš Šnejdrla, vedoucí mladých hasičů: „Dnes se nacházíme na hasičském areálu „Za Klečkou“, provádíme tady dnes soutěž v požárním útoku mládeže, kde máme kategorie mladší a starší žáci. Do teď se nám registrovalo zhruba 12 družstev, z toho šest mladších, šest starších.“

S mladými hasiči dorazili i ti zkušení a pomohli jim s přípravou těžkého stroje. O zbytek už se museli postarat sami závodníci.

Tomáš Šnejdrla, vedoucí mladých hasičů: „Probíhat to dnes bude jednokolově, možná dvoukolově, podle toho, kolik ještě přijede družstev. Děti si na základně nachystají své vybavení a technické prostředky, které potřebují pro zásah neboli požární útok. Jejich cílem je shodit terče v co nejrychlejším čase.“

Jako každá soutěž i požární závody mají svá pravidla. Na co přesně se kritéria zaměřují jsme se zeptali jednoho z rozhodčích.

Ivo Fišer, hlavní rozhodčí: „Existují na to směrnice hry Plamen, kde je přesně popsané, jak má vypadat dráha a za jakých okolností se má hodnotit. Družstva musí mít sedm lidí, musí si za určitý čas přichystat celou základnu a po startu rozvinout hadice, nastartovat stroj, nasát vodu a sestřelit terče.“

Na nejlepší družstva čekaly cenné poháry včetně putovního. A pro tým, který nejrychleji sestřelil terč navíc čekala extra odměna.

Tomáš Šnejdrla, vedoucí mladých hasičů: „Pro děti jsou připraveny plnohodnotné ceny, máme tam poháry. Pro starší družstvo, které vyhraje máme připraven putovní pohár, který když 4x po sobě vyhrají, tak jim zůstane.“

Děti trénují každé úterý odpoledne. Cvičně si zkoušejí rozmotávat hadice a vylepšují si čas pro požární útok. Trénují také běž štafet nebo na branné závody.

Tomáš Šnejdrla, vedoucí mladých hasičů: „Když děti přijdou k nám do kroužku, připraví si hadice, připraví si stroj, nachystají si vše na požární útok. Pak trénují zapojování, a až si to několikrát vyzkouší, tak, že jim vše funguje, tak teprve roztahujeme na sucho, jak říkáme, bez vody. Až si tohle nacvičí, tak zkoušíme s vodou a trénujeme tak dlouho, dokud nemáme výsledný čas, který se nám líbí.“

„Připravujeme se tak, že máme jedou týdně tréning a trénujeme co nejvíc. Myslíme si, že vyhrajeme nebo se alespoň umístíme, protože trénujeme už tři roky. Pro mě to není náročný sport, protože mě to baví.“

„Taky tři roky a baví mě to.“

Zájem jen roste a dětí do hasičského kroužku chodí čím dál tím víc. V Butovicích trénují i děti mladší pěti let a celkem tak má Studénka pět mládežnických družstev.

Martin Šrámek, starosta SDH Studénka Butovice: „Jde o to, že ti nejmladší, ti jsou opravdu zapálení, dřou, nedaří se jim to, ale snaží se. Tento sport je o tom, že ti mladší se to musí naučit. Není to o tom, jaké mají vybavení a stroj.“

Tomáš Šnejdrla, vedoucí mladých hasičů: „V poslední době je čím dál tím větší zájem o požární sport. Nejen ve Studénce, ale i v okolí. Jen u nás ve Studénce jsme se rozrostli o další dvě družstva. Na hasičské zbrojnici v Butovicích máme momentálně dvě družstva, z toho jsou jedno starší a jedno mladší a jednu máme přípravku – děti do pěti let. Ve Studénce jedna na ulici Družstevní, tak pokud vím, mají taky dvě družstva.“

Odpoledne si mladí hasiči opravdu užili, ale největší radost mělo družstvo z Hájova, které s časem 16 vteřin 54 sekund zvítězilo a převzalo putovní pohár.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/expres_studenky/expres-studenky-25-09-2020-18-26