Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Akademie Podnikej F-M pomáhá drobným podnikatelům
  • Beskydský endoskopický workshop vzdělával lékaře
  • Handicapovaní soutěžili na olympiádě ve F-M

Akademie Podnikej F-M pomáhá drobným podnikatelům

Drobní a začínající podnikatelé z Frýdku-Místku se opět mohou zapojit do akademie Podnikej F-M. Bezplatný vzdělávací program jim poradí, jak na záludnosti jejich podnikání. V rámci seminářů a setkání se dozví praktické tipy z různých oblastí týkajících se nejen propagace.

Pozitivní ohlas a dobrá zkušenost opět motivovala město Frýdek-Místek v podpoře dalšího ročníku akademie pro obchodníky Podnikej F-M.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude se skládat z osmi kurzů, které budou buďto semináře nebo workshopy. S tím, že toto pro nás zajišťuje paní Kamila Smutná, kterou jsme si vybrali, aby sérii těchto seminářů zorganizovala. Mělo by se jednat o další spolupráci s už vzniklou platformou obchodníků, kteří ve Frýdku-Místku podnikají nebo chtějí začít podnikat. S tím, že by se měly postupně projít veškeré ty součásti podnikání a mělo by to pomoct hlavně v navazování třeba na moderní technologie a na to, jakým způsobem se podniká dneska ve světě.¨"

První setkání bylo rozděleno do dvou dnů, které byly naplánovány na 25. září a 2. října. Cílem bylo důkladně rozebrat marketingovou strategii.

Kamila Smutná, organizátorka Akademie pro obchodníky: "V říjnu nás čeká praktický workshop k produktové fotografii. Takže zájemci se budou učit, jak si nafotit produkty, které prodávají nebo jak se prezentovat pomocí fotky. A v listopadu nás čeká seminář k cenotvorbě. A to si zase budeme říkat, jak si nastavit ceny pro ten nadcházející rok."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celý projekt je zacílený na malé a střední podnikatele. Tak, aby jim pomohl v této době co nejlépe podnikat. Aby mohli zefektivnit své podnikání, zefektivnit komunikaci. A hlavně se umět propagovat na sociálních sítích a celkově v mediálních prostoru."

Kamila Smutná, organizátorka Akademie pro obchodníky: "Od ledna nás potom čekají další semináře a setkání. Jenom namátkou například Instagram reels nebo například zákaznická zkušenost. A budeme končit v červnu 2024 a kdo se může přihlásit? Tak přihlásit se mohou podnikatelé z Frýdku-Místku, ale třeba i zájemci o podnikání, o daná témata. Pokud máte provozovnu, prodejnu, e-shop nebo opravdu si chcete jenom rozjet svůj malý projekt, tak určitě neváhejte a podívejte se na stránky , kde najdete seznam veškerých setkání a seminářů."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tato akademie je zdarma pro všechny účastníky. Město tuto akci plně dotuje. S tím, že si ji objednáváme jako službu, která je nám poskytována. Tak jako v ostatních městech."

Do prvních dvou ročníků akademie Podnikej F-M se přihlásilo už na 150 obchodníků.

---

Beskydský endoskopický workshop vzdělával lékaře

Umělá inteligence v endoskopii a další novinky z oblasti moderních technologií při léčbě a diagnostice. To byla hlavní témata dalšího ročníku Beskydského endoskopického workshopu, který už léta vzdělává lékaře a sestry z celé České republiky. Letos opět nechyběl ani důraz na prevenci.

Do Nemocnice ve Frýdku-Místku se sjelo na 70 lékařů a sester. Specialisté na endoskopii z celé země si zde vyměňovali zkušenosti a sbírali nové poznatky na Beskydském endoskopickém workshopu.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Letos se scházíme posedmnácté a zaměřili jsme se na novinky v léčebné endoskopii. Jednak jsou to novinky v léčbě a diagnostice nádorů tlustého střeva s pomocí umělé inteligence a možnostech léčby."

Workshop obecně představuje, jak velký pokrok udělala digestivní endoskopie v posledních letech.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My už jsme měli přednáškový program, kde zazněly čtyři přednášky. A nyní bude ošetřeno ještě 5 pacientů v samostatných výkonech, které jsou jednak přenášeny do jedné místnosti. A jednak i lékaři jsou přítomni u toho výkonu. Takže mohou některé tipy si sdělit během toho výkonu. Což si myslím, že je důležité pro tu každodenní praxi."

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Například je to v oblasti takzvané pankreatobiliární endoskopie, která se zabývá endoskoskopií žlučových cest a slinivky břišní. A právě tento sál, na kterém jsme a který je zde úplně nový, ukazuje, jaké endoskopisté složitými postupy dosahují maximálně efektivních diagnóz a terapií pro pacienty s onemocněním této oblasti."

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Kombinuje jednotlivé techniky. Rentgen, endoskopii a endosonografii do jednoho prostoru. Kde ten vyšetřující endoskopista na základě kombinovaných informací může pak rozhodnout o léčbě během toho jednoho výkonu."

Beskydské gastrocentrum provede ročně na 5 tisíc endoskopií. Nový sál bude pomáhat až šesti stovkám pacientů. Zároveň je důležité neustále zvyšovat povědomí o prevenci.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "V České republice máme velice úspěšný program screeningu nádorů tlustého střeva a konečníku, jehož je endoskopie základním pilířem. A který má vynikající výsledky ve srovnání na celém světě."

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Každý člověk v padesáti letech by měl absolvovat kolposkopické vyšetření a v případě, že to vyšetření je negativní, předpokládáme, že je 10 až 15 let ochráněn před nádorem tlustého střeva."

Lékaři zároveň připravují nový program na vyhledávání častých nádorů slinivky břišní u pacientů s vysokým rizikem.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "V České republice onemocní ročně asi 2 500 nemocných s karcinomem pankreatu. Z nich asi 10 až 15 procent tvoří ti nemocní, kteří mají vysoké riziko. Například mají nějaký gen, který je ohrožuje. A pokud my tyto nemocné budeme v jednoročních intervalech speciálními metodami vyšetřovat, tak můžeme až desetinásobně prodloužit jejich život."

Rakovina slinivky má totiž až 95procentní úmrtnost, protože je velmi těžce odhalitelná.

---

Handicapovaní soutěžili na olympiádě ve F-M

Handicapovaní ze tří zemí se opět sjeli do Frýdku-Místku. Společně tady poměřili síly na 26. ročníku sportovní olympiády v lehké atletice pro osoby s mentálním postižením. Cílem bylo, aby si hlavně společně užili den plný sportu.

Stadion TJ Slezan ve Frýdku-Místku opět po roce hostil mezinárodní olympiádu v lehké atletice pro handicapované. A jako tradičně nechyběl slavnostní nástup i zažehnutí olympijského ohně.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra škola života: "Za sebe mohu říct, že i když je to 26. ročník, tak pokaždé mám husí kůži, když zazní hymna Barcelona. Je to úplně stejně, jako by to byl začátek první olympiády, kdy jsme to začali organizovat."

Natálie Hamplová, ředitelka Integrovaného centra Žirafa: "Je to každoroční akce, klienti se na ni velmi těší a vždycky se na ni připravují. A je to takové motivační, aby sportovali, je tam ten sportovní duch, ta soutěživost. Je to prostě akce, kterou milují."

130 závodníků v osmnácti týmech z Česka, Slovenska a Polska následně soutěžilo ve čtyřech sportovních disciplínách.

Anketa závodníci: 1.) "Já se nejvíce těším na padesátku a na skok do písku a hrozně moc se mi to tady líbí a je to tady úplně skvělé. Takže jsem spokojený." 2.) "Užívám si to dobře a těším se na běh 100 metrů."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Děkuji velmi Škole života za pozvání na akci letní olympiády. V únoru letošního roku jsem se již účastnila zimní olympiády, která se konala na Morávce. Je super, že zapojují lidi nejenom z České republiky, ale také z Polska a Slovenska. Jsou to lidé s handicapem, kteří si tu akci opravdu užívají, těší se a přeju jim hodně úspěchů."

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra škola života: "Obecně klienti se zdravotním postižením se potřebují družit. Potřebují se setkávat, potřebují navazovat nová přátelství. A tím pádem tady mají tu možnost zase se úplně jinak realizovat. Postavit se na stupně vítězů a užít si ten svůj parádní den."

Natálie Hamplová, ředitelka Integrovaného centra Žirafa: "Je to také důležité z toho hlediska společenského, že se tady potkávají z různých zařízení. Znají se vzájemně a je to pro ně taková velká společenská událost."

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra škola života: "Ještě bych chtěla moc poděkovat městu Frýdku-Místku, různým našim sponzorům, partnerům, protože bez nich by to opravdu nebylo možné uskutečnit, takže já ještě městu Frýdku-Místku jednou moc děkuji."

Odměnu si nakonec odnesli všichni závodníci. Byli pro ně připraveny medaile a poháry a také dárkové balíčky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
02. října 2023, 16:30

Akademie Podnikej F-M pomáhá drobným podnikatelům

Drobní a začínající podnikatelé z Frýdku-Místku se opět mohou zapojit do akademie Podnikej F-M. Bezplatný vzdělávací program jim poradí, jak na záludnosti jejich podnikání. V rámci seminářů a setkání se dozví praktické tipy z různých oblastí týkajících se nejen propagace.

Pozitivní ohlas a dobrá zkušenost opět motivovala město Frýdek-Místek v podpoře dalšího ročníku akademie pro obchodníky Podnikej F-M.

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude se skládat z osmi kurzů, které budou buďto semináře nebo workshopy. S tím, že toto pro nás zajišťuje paní Kamila Smutná, kterou jsme si vybrali, aby sérii těchto seminářů zorganizovala. Mělo by se jednat o další spolupráci s už vzniklou platformou obchodníků, kteří ve Frýdku-Místku podnikají nebo chtějí začít podnikat. S tím, že by se měly postupně projít veškeré ty součásti podnikání a mělo by to pomoct hlavně v navazování třeba na moderní technologie a na to, jakým způsobem se podniká dneska ve světě.¨"

První setkání bylo rozděleno do dvou dnů, které byly naplánovány na 25. září a 2. října. Cílem bylo důkladně rozebrat marketingovou strategii.

Kamila Smutná, organizátorka Akademie pro obchodníky: "V říjnu nás čeká praktický workshop k produktové fotografii. Takže zájemci se budou učit, jak si nafotit produkty, které prodávají nebo jak se prezentovat pomocí fotky. A v listopadu nás čeká seminář k cenotvorbě. A to si zase budeme říkat, jak si nastavit ceny pro ten nadcházející rok."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celý projekt je zacílený na malé a střední podnikatele. Tak, aby jim pomohl v této době co nejlépe podnikat. Aby mohli zefektivnit své podnikání, zefektivnit komunikaci. A hlavně se umět propagovat na sociálních sítích a celkově v mediálních prostoru."

Kamila Smutná, organizátorka Akademie pro obchodníky: "Od ledna nás potom čekají další semináře a setkání. Jenom namátkou například Instagram reels nebo například zákaznická zkušenost. A budeme končit v červnu 2024 a kdo se může přihlásit? Tak přihlásit se mohou podnikatelé z Frýdku-Místku, ale třeba i zájemci o podnikání, o daná témata. Pokud máte provozovnu, prodejnu, e-shop nebo opravdu si chcete jenom rozjet svůj malý projekt, tak určitě neváhejte a podívejte se na stránky , kde najdete seznam veškerých setkání a seminářů."

Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tato akademie je zdarma pro všechny účastníky. Město tuto akci plně dotuje. S tím, že si ji objednáváme jako službu, která je nám poskytována. Tak jako v ostatních městech."

Do prvních dvou ročníků akademie Podnikej F-M se přihlásilo už na 150 obchodníků.

---

Beskydský endoskopický workshop vzdělával lékaře

Umělá inteligence v endoskopii a další novinky z oblasti moderních technologií při léčbě a diagnostice. To byla hlavní témata dalšího ročníku Beskydského endoskopického workshopu, který už léta vzdělává lékaře a sestry z celé České republiky. Letos opět nechyběl ani důraz na prevenci.

Do Nemocnice ve Frýdku-Místku se sjelo na 70 lékařů a sester. Specialisté na endoskopii z celé země si zde vyměňovali zkušenosti a sbírali nové poznatky na Beskydském endoskopickém workshopu.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Letos se scházíme posedmnácté a zaměřili jsme se na novinky v léčebné endoskopii. Jednak jsou to novinky v léčbě a diagnostice nádorů tlustého střeva s pomocí umělé inteligence a možnostech léčby."

Workshop obecně představuje, jak velký pokrok udělala digestivní endoskopie v posledních letech.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "My už jsme měli přednáškový program, kde zazněly čtyři přednášky. A nyní bude ošetřeno ještě 5 pacientů v samostatných výkonech, které jsou jednak přenášeny do jedné místnosti. A jednak i lékaři jsou přítomni u toho výkonu. Takže mohou některé tipy si sdělit během toho výkonu. Což si myslím, že je důležité pro tu každodenní praxi."

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Například je to v oblasti takzvané pankreatobiliární endoskopie, která se zabývá endoskoskopií žlučových cest a slinivky břišní. A právě tento sál, na kterém jsme a který je zde úplně nový, ukazuje, jaké endoskopisté složitými postupy dosahují maximálně efektivních diagnóz a terapií pro pacienty s onemocněním této oblasti."

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Kombinuje jednotlivé techniky. Rentgen, endoskopii a endosonografii do jednoho prostoru. Kde ten vyšetřující endoskopista na základě kombinovaných informací může pak rozhodnout o léčbě během toho jednoho výkonu."

Beskydské gastrocentrum provede ročně na 5 tisíc endoskopií. Nový sál bude pomáhat až šesti stovkám pacientů. Zároveň je důležité neustále zvyšovat povědomí o prevenci.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "V České republice máme velice úspěšný program screeningu nádorů tlustého střeva a konečníku, jehož je endoskopie základním pilířem. A který má vynikající výsledky ve srovnání na celém světě."

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Každý člověk v padesáti letech by měl absolvovat kolposkopické vyšetření a v případě, že to vyšetření je negativní, předpokládáme, že je 10 až 15 let ochráněn před nádorem tlustého střeva."

Lékaři zároveň připravují nový program na vyhledávání častých nádorů slinivky břišní u pacientů s vysokým rizikem.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "V České republice onemocní ročně asi 2 500 nemocných s karcinomem pankreatu. Z nich asi 10 až 15 procent tvoří ti nemocní, kteří mají vysoké riziko. Například mají nějaký gen, který je ohrožuje. A pokud my tyto nemocné budeme v jednoročních intervalech speciálními metodami vyšetřovat, tak můžeme až desetinásobně prodloužit jejich život."

Rakovina slinivky má totiž až 95procentní úmrtnost, protože je velmi těžce odhalitelná.

---

Handicapovaní soutěžili na olympiádě ve F-M

Handicapovaní ze tří zemí se opět sjeli do Frýdku-Místku. Společně tady poměřili síly na 26. ročníku sportovní olympiády v lehké atletice pro osoby s mentálním postižením. Cílem bylo, aby si hlavně společně užili den plný sportu.

Stadion TJ Slezan ve Frýdku-Místku opět po roce hostil mezinárodní olympiádu v lehké atletice pro handicapované. A jako tradičně nechyběl slavnostní nástup i zažehnutí olympijského ohně.

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra škola života: "Za sebe mohu říct, že i když je to 26. ročník, tak pokaždé mám husí kůži, když zazní hymna Barcelona. Je to úplně stejně, jako by to byl začátek první olympiády, kdy jsme to začali organizovat."

Natálie Hamplová, ředitelka Integrovaného centra Žirafa: "Je to každoroční akce, klienti se na ni velmi těší a vždycky se na ni připravují. A je to takové motivační, aby sportovali, je tam ten sportovní duch, ta soutěživost. Je to prostě akce, kterou milují."

130 závodníků v osmnácti týmech z Česka, Slovenska a Polska následně soutěžilo ve čtyřech sportovních disciplínách.

Anketa závodníci: 1.) "Já se nejvíce těším na padesátku a na skok do písku a hrozně moc se mi to tady líbí a je to tady úplně skvělé. Takže jsem spokojený." 2.) "Užívám si to dobře a těším se na běh 100 metrů."

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Děkuji velmi Škole života za pozvání na akci letní olympiády. V únoru letošního roku jsem se již účastnila zimní olympiády, která se konala na Morávce. Je super, že zapojují lidi nejenom z České republiky, ale také z Polska a Slovenska. Jsou to lidé s handicapem, kteří si tu akci opravdu užívají, těší se a přeju jim hodně úspěchů."

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra škola života: "Obecně klienti se zdravotním postižením se potřebují družit. Potřebují se setkávat, potřebují navazovat nová přátelství. A tím pádem tady mají tu možnost zase se úplně jinak realizovat. Postavit se na stupně vítězů a užít si ten svůj parádní den."

Natálie Hamplová, ředitelka Integrovaného centra Žirafa: "Je to také důležité z toho hlediska společenského, že se tady potkávají z různých zařízení. Znají se vzájemně a je to pro ně taková velká společenská událost."

Gabriela Morongová, ředitelka Handicap centra škola života: "Ještě bych chtěla moc poděkovat městu Frýdku-Místku, různým našim sponzorům, partnerům, protože bez nich by to opravdu nebylo možné uskutečnit, takže já ještě městu Frýdku-Místku jednou moc děkuji."

Odměnu si nakonec odnesli všichni závodníci. Byli pro ně připraveny medaile a poháry a také dárkové balíčky.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-02-10-2023-16-34