Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Endoskopisté využívají metody umělé inteligence
  • Policie přednáší studentům o bezpečnosti na internetu
  • 6. října se poběží kolem Olešné ADRA Běh proti samotě

Endoskopisté využívají metody umělé inteligence

Nemocnice ve Frýdku-Místku má za sebou už 16. ročník Beskydského endoskopického workshopu. Lékaři a sestry z celé České republiky si tady pravidelně vyměňují zkušenosti a zároveň se učí o nových trendech ve zdravotnictví. Letos se workshop zaměřil například na umělou inteligenci.

Endoskopická diagnostika a léčba, podobně jako další medicínské oblasti, se neustále vylepšuje a rozvíjí. Přesvědčit se o tom mohli i účastníci Beskydského endoskopického workshopu.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Vzhledem k tomu, že se do přístrojů endoskopických a chirurgických dostávají nově metody umělé inteligence. Zaměřili jsme se i trošku v přednáškovém programu i demonstraci některých výkonů na prezentaci právě tady těchto výhod. Použití třeba umělé inteligence v diagnostice nádorů, ve střevě, popřípadě v žaludku. Upozorní během toho vyšetření toho lékaře na to, že je tam nějaká nádorová léze, která je třeba velmi drobná, kterou by mohl přehlédnout."

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Digestivní endoskopie v posledních deseti letech udělala obrovský krok v terapiích. Endoskopie je tradičně spojována hlavně s diagnostikou, ale my v současné době jsme na poli terapie. A to vyžaduje kontinuální vzdělávání endoskopických týmů. Jak lékařů, tak sester. A tento workshop je právě o tom, že zde se setkávají tyto endoskopické týmy a společně se radí o tom, jak se ty jednotlivé výkony nejlépe provádějí. Frýdecká gastroenterologie patří mezi nejlepší gastroenterologie na Moravě."

Lékaři a sestry absolvovali přednášky na různá témata a také se účastnili výkonů přímo s pacienty. Umělá inteligence nově pomáhá zlepšovat kvalitu vyšetření.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současnosti je v České republice screeningový program kolorektálního karcinomu. Každý občan České republiky by v padesáti letech měl absolvovat ten screening. Buď ve formě testu na okultní krvácení nebo i přímo kolonoskopie. To znamená nechat si prohlédnout celé střevo. Pokud ten výkon je negativní, tak je více než 10 let ochráněný před vznikem nádoru."

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Největším úspěchem české digestivní endoskopie je jednoznačně screening kolorektálního karcinomu, což je screening nádoru tlustého střeva pomocí endoskopických metod, protože Česká republika zaznamenává nejlepší výsledky na světě v současnosti."

Workshop pokryl celé spektrum terapeutické endoskopie. Zaměřil se i na výkony na žaludku a dvanáctníku, na tlustém střevě, slinivce i žlučových cestách.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Patříme mezi země v rámci světa i Evropy, které jsou velmi zatíženy různými nádory. Nicméně v gastrointestinální oblasti se právě v oblasti toho kolorektálního karcinomu, to znamená nádoru tlustého střeva a konečníku podařil zlom. Díky screeningu i díky prevenci se snižuje počet těch nádorů a snižuje se také úmrtnost na ty nádory. A v současné době se hlavním nádorem v gastroenterologii stává karcinom slinivky břišní, který je naopak na vzestupu."

Nádor slinivky břišní se v České republice odhalí ročně u 2 350 pacientů.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Incidence národů střeva se v současné době bude pohybovat mezi 70 a 80 na 100 tisíc obyvatel ročně."

Beskydské gastrocentrum Nemocnice ve Frýdku-Místku nyní usiluje o udělení statutu specializovaného Centra digestivní endoskopie, jejichž celostátní síť bude letos ustanovena Ministerstvem zdravotnictví.

---

Policie přednáší studentům o bezpečnosti na internetu

Policisté objíždějí střední školy s novým bezpečnostním projektem. Studentům radí, jak se správně a bezpečně chovat na internetu. Aby se nestali obětí podvodníků nebo aby si dávali pozor na sdílení osobních či intimních dat. Preventistům pomáhají nová edukační videa.

Střední školu gastronomie, oděvnictví a služeb Frýdek-Místek navštívila policejní preventistka s novým projektem Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje s názvem PORADCE policejní rádce pro bezpečný život, který formou videoprezentace a diskuze představuje různá nebezpečí na internetu.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Byť teda funguje už od roku 2020, ale byl nově obohacen o další dvě edukační videa, která jsou prezentována na středních školách, ale jsou k dispozici i pro širokou veřejnost. Tyto videa můžete shlédnout na kanále YouTube. Videa jsou na problematiku kyberkriminality. Konkrétně na internetové podvody a nebezpečné sdílení osobních dat."

Richard Satinský, zástupce ředitele pro teoretické vyučování, SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb F-M: "Policie nás oslovila s možností účastnit se tohoto programu, který je o kyberšikaně a sextingu. Celkově o internetu, který je v této době plný různých nebezpečí, proto jsme rádi, že jsme se toho účastnili, aby žáci byli schopni reagovat, bránit se případným hrozbám, které na ně na internetu číhají."

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "V těch školách působíme tak, že zahájíme klasickou besedu na toto téma. Představujeme a uvedeme ta rizika, která jsou spojeny s nebezpečným sdílením dat nebo internetovými podvody. A varujeme určitými radami, jak se vyvarovat nebezpečným postupům na internetu."

Právě mládež se pohybuje téměř neustále na internetu, kde mohou číhat různá nebezpečí nebo podvodníci. Policie navíc řeší v poslední době velké množství těchto problémů.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Předpokládáme, že mládež bude dále šířit tuto osvětu, kterou oddělení prevence poskytuje středním školám. A bude to šířit dále svým známým, rodinným příslušníkům a podobně."

Richard Satinský, zástupce ředitele pro teoretické vyučování, SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb F-M: "I tu kyberšikanu si vzpomínám, že jsme tady řešili. A měli jsme žáky, kteří tím byli ovlivněni. A proto je dobře, že jsme dostali tuto možnost spolupracovat s Policií České republiky, ať žáci ví, jak na tyto hrozby reagovat."

Videa policisté představují na středních školách v celém Moravskoslezském kraji.

Richard Satinský, zástupce ředitele pro teoretické vyučování, SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb F-M: "V rámci školy, v rámci minimálního preventivního programu realizujeme různé preventivní přednášky a školení pro žáky, ale i pro učitele. Takže toto zařadíme určitě i v budoucnu do našeho minimálního preventivního programu a budeme to využívat. Spolupráci s Policií České republiky."

Projekt vznikl díky finanční podpoře Ministerstva vnitra v oblasti prevence kriminality za rok 2022.

---

6. října se poběží kolem Olešné ADRA Běh proti samotě

Přijďte si ve čtvrtek 6. října zaběhat na Olešnou a podpořit dobrou věc. Dobrovolnické centrum ADRA pořádá Běh proti samotě. Hlavní je se zaregistrovat a nemusíte ani běžet, ale přijít třeba na procházku nebo běžce jenom podpořit. Výtěžek půjde na podporu dobrovolníků ve městě.

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek se zapojuje do oslav 30. výročí Adry v České republice. Jednou z akcí, která letos ve městě na oslavy navazuje bude ADRA Běh kolem Olešné.

Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "My jsme se jako ADRA rozhodli, že chceme oslavovat nejenom formou nějakých večírků a slavností, ale že chceme i fyzicky nějakým způsobem přispět k tomu, že ADRA má třicáté výročí. A tak jsme v rámci těch oslav také vyhodnotili, že bude dobré si zaběhat. Tak jsme začali přemýšlet, jak přimět lidi k tomu, aby dělali něco ve svém volném čase. A rozhodli jsme se pořádat ADRA běh. ADRA běh je pro všechny občany, i ty, kteří neběhají. Mohou jenom chodit."

Zapojit se mohou jednotlivci, rodiny s dětmi, kamarádi nebo i pracovní kolektivy.

Hana Vítová, koordinátorka dobrovolníků: " Akce ADRA Běh s heslem Běžím proti samotě je akce, kdy se snažíme podpořit dobrovolnictví. Veškerý výtěžek půjde právě na podporu dobrovolnictví i tady ve Frýdku-Místku a jeho okolí. Organizovaný výběh proběhne 6. října na Olešné. A slavnostní start je naplánovaný na 16:00 hodin. Poběží se okruh 5 kilometrů ve třech kategoriích. A to ženy, muži a děti. Na první tři z každé kategorie čekají hodnotné ceny od našich dárců. Registrace je možná na webových stránkách projektu  v sekci registrace."

Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Můžete přijít 6. října třeba na procházku, přijít si zaběhat, ale také nás jenom povzbudit, protože důležité je, abyste se přihlásili a abyste tak podpořili nejenom Adru v České republice, ale hlavně Adru ve Frýdku-Místku."

Projekt #myteporazime neziskové organizace Rozběháme Česko usiluje o každodenní malá hrdinství. Tím, že vystoupíte ze své zóny komfortu a k finanční pomoci přidáte i svou energii v podobě pohybu, stanete se silnějšími a odolnějšími.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
03. října 2022, 16:30

Endoskopisté využívají metody umělé inteligence

Nemocnice ve Frýdku-Místku má za sebou už 16. ročník Beskydského endoskopického workshopu. Lékaři a sestry z celé České republiky si tady pravidelně vyměňují zkušenosti a zároveň se učí o nových trendech ve zdravotnictví. Letos se workshop zaměřil například na umělou inteligenci.

Endoskopická diagnostika a léčba, podobně jako další medicínské oblasti, se neustále vylepšuje a rozvíjí. Přesvědčit se o tom mohli i účastníci Beskydského endoskopického workshopu.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Vzhledem k tomu, že se do přístrojů endoskopických a chirurgických dostávají nově metody umělé inteligence. Zaměřili jsme se i trošku v přednáškovém programu i demonstraci některých výkonů na prezentaci právě tady těchto výhod. Použití třeba umělé inteligence v diagnostice nádorů, ve střevě, popřípadě v žaludku. Upozorní během toho vyšetření toho lékaře na to, že je tam nějaká nádorová léze, která je třeba velmi drobná, kterou by mohl přehlédnout."

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Digestivní endoskopie v posledních deseti letech udělala obrovský krok v terapiích. Endoskopie je tradičně spojována hlavně s diagnostikou, ale my v současné době jsme na poli terapie. A to vyžaduje kontinuální vzdělávání endoskopických týmů. Jak lékařů, tak sester. A tento workshop je právě o tom, že zde se setkávají tyto endoskopické týmy a společně se radí o tom, jak se ty jednotlivé výkony nejlépe provádějí. Frýdecká gastroenterologie patří mezi nejlepší gastroenterologie na Moravě."

Lékaři a sestry absolvovali přednášky na různá témata a také se účastnili výkonů přímo s pacienty. Umělá inteligence nově pomáhá zlepšovat kvalitu vyšetření.

Petr Vítek, primář interního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku: "V současnosti je v České republice screeningový program kolorektálního karcinomu. Každý občan České republiky by v padesáti letech měl absolvovat ten screening. Buď ve formě testu na okultní krvácení nebo i přímo kolonoskopie. To znamená nechat si prohlédnout celé střevo. Pokud ten výkon je negativní, tak je více než 10 let ochráněný před vznikem nádoru."

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Největším úspěchem české digestivní endoskopie je jednoznačně screening kolorektálního karcinomu, což je screening nádoru tlustého střeva pomocí endoskopických metod, protože Česká republika zaznamenává nejlepší výsledky na světě v současnosti."

Workshop pokryl celé spektrum terapeutické endoskopie. Zaměřil se i na výkony na žaludku a dvanáctníku, na tlustém střevě, slinivce i žlučových cestách.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Patříme mezi země v rámci světa i Evropy, které jsou velmi zatíženy různými nádory. Nicméně v gastrointestinální oblasti se právě v oblasti toho kolorektálního karcinomu, to znamená nádoru tlustého střeva a konečníku podařil zlom. Díky screeningu i díky prevenci se snižuje počet těch nádorů a snižuje se také úmrtnost na ty nádory. A v současné době se hlavním nádorem v gastroenterologii stává karcinom slinivky břišní, který je naopak na vzestupu."

Nádor slinivky břišní se v České republice odhalí ročně u 2 350 pacientů.

Ondřej Urban, předseda České gastroenterologické společnosti: "Incidence národů střeva se v současné době bude pohybovat mezi 70 a 80 na 100 tisíc obyvatel ročně."

Beskydské gastrocentrum Nemocnice ve Frýdku-Místku nyní usiluje o udělení statutu specializovaného Centra digestivní endoskopie, jejichž celostátní síť bude letos ustanovena Ministerstvem zdravotnictví.

---

Policie přednáší studentům o bezpečnosti na internetu

Policisté objíždějí střední školy s novým bezpečnostním projektem. Studentům radí, jak se správně a bezpečně chovat na internetu. Aby se nestali obětí podvodníků nebo aby si dávali pozor na sdílení osobních či intimních dat. Preventistům pomáhají nová edukační videa.

Střední školu gastronomie, oděvnictví a služeb Frýdek-Místek navštívila policejní preventistka s novým projektem Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje s názvem PORADCE policejní rádce pro bezpečný život, který formou videoprezentace a diskuze představuje různá nebezpečí na internetu.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Byť teda funguje už od roku 2020, ale byl nově obohacen o další dvě edukační videa, která jsou prezentována na středních školách, ale jsou k dispozici i pro širokou veřejnost. Tyto videa můžete shlédnout na kanále YouTube. Videa jsou na problematiku kyberkriminality. Konkrétně na internetové podvody a nebezpečné sdílení osobních dat."

Richard Satinský, zástupce ředitele pro teoretické vyučování, SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb F-M: "Policie nás oslovila s možností účastnit se tohoto programu, který je o kyberšikaně a sextingu. Celkově o internetu, který je v této době plný různých nebezpečí, proto jsme rádi, že jsme se toho účastnili, aby žáci byli schopni reagovat, bránit se případným hrozbám, které na ně na internetu číhají."

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "V těch školách působíme tak, že zahájíme klasickou besedu na toto téma. Představujeme a uvedeme ta rizika, která jsou spojeny s nebezpečným sdílením dat nebo internetovými podvody. A varujeme určitými radami, jak se vyvarovat nebezpečným postupům na internetu."

Právě mládež se pohybuje téměř neustále na internetu, kde mohou číhat různá nebezpečí nebo podvodníci. Policie navíc řeší v poslední době velké množství těchto problémů.

Lucie Galiová, preventistka Policie ČR: "Předpokládáme, že mládež bude dále šířit tuto osvětu, kterou oddělení prevence poskytuje středním školám. A bude to šířit dále svým známým, rodinným příslušníkům a podobně."

Richard Satinský, zástupce ředitele pro teoretické vyučování, SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb F-M: "I tu kyberšikanu si vzpomínám, že jsme tady řešili. A měli jsme žáky, kteří tím byli ovlivněni. A proto je dobře, že jsme dostali tuto možnost spolupracovat s Policií České republiky, ať žáci ví, jak na tyto hrozby reagovat."

Videa policisté představují na středních školách v celém Moravskoslezském kraji.

Richard Satinský, zástupce ředitele pro teoretické vyučování, SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb F-M: "V rámci školy, v rámci minimálního preventivního programu realizujeme různé preventivní přednášky a školení pro žáky, ale i pro učitele. Takže toto zařadíme určitě i v budoucnu do našeho minimálního preventivního programu a budeme to využívat. Spolupráci s Policií České republiky."

Projekt vznikl díky finanční podpoře Ministerstva vnitra v oblasti prevence kriminality za rok 2022.

---

6. října se poběží kolem Olešné ADRA Běh proti samotě

Přijďte si ve čtvrtek 6. října zaběhat na Olešnou a podpořit dobrou věc. Dobrovolnické centrum ADRA pořádá Běh proti samotě. Hlavní je se zaregistrovat a nemusíte ani běžet, ale přijít třeba na procházku nebo běžce jenom podpořit. Výtěžek půjde na podporu dobrovolníků ve městě.

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek se zapojuje do oslav 30. výročí Adry v České republice. Jednou z akcí, která letos ve městě na oslavy navazuje bude ADRA Běh kolem Olešné.

Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "My jsme se jako ADRA rozhodli, že chceme oslavovat nejenom formou nějakých večírků a slavností, ale že chceme i fyzicky nějakým způsobem přispět k tomu, že ADRA má třicáté výročí. A tak jsme v rámci těch oslav také vyhodnotili, že bude dobré si zaběhat. Tak jsme začali přemýšlet, jak přimět lidi k tomu, aby dělali něco ve svém volném čase. A rozhodli jsme se pořádat ADRA běh. ADRA běh je pro všechny občany, i ty, kteří neběhají. Mohou jenom chodit."

Zapojit se mohou jednotlivci, rodiny s dětmi, kamarádi nebo i pracovní kolektivy.

Hana Vítová, koordinátorka dobrovolníků: " Akce ADRA Běh s heslem Běžím proti samotě je akce, kdy se snažíme podpořit dobrovolnictví. Veškerý výtěžek půjde právě na podporu dobrovolnictví i tady ve Frýdku-Místku a jeho okolí. Organizovaný výběh proběhne 6. října na Olešné. A slavnostní start je naplánovaný na 16:00 hodin. Poběží se okruh 5 kilometrů ve třech kategoriích. A to ženy, muži a děti. Na první tři z každé kategorie čekají hodnotné ceny od našich dárců. Registrace je možná na webových stránkách projektu  v sekci registrace."

Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Můžete přijít 6. října třeba na procházku, přijít si zaběhat, ale také nás jenom povzbudit, protože důležité je, abyste se přihlásili a abyste tak podpořili nejenom Adru v České republice, ale hlavně Adru ve Frýdku-Místku."

Projekt #myteporazime neziskové organizace Rozběháme Česko usiluje o každodenní malá hrdinství. Tím, že vystoupíte ze své zóny komfortu a k finanční pomoci přidáte i svou energii v podobě pohybu, stanete se silnějšími a odolnějšími.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-03-10-2022-16-33